Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


Novi Pravopis srpskog jezika 2010 Malooo10







Join the forum, it's quick and easy

Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


Novi Pravopis srpskog jezika 2010 Malooo10





Femme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Novi Pravopis srpskog jezika 2010

+2
Khallu
Shade
6 posters

Ići dole

Novi Pravopis srpskog jezika 2010 Empty Novi Pravopis srpskog jezika 2010

Počalji od Shade Čet Dec 09, 2010 11:17 pm





Nakon 17 godina imamo novi pravopis

Novi Pravopis srpskog jezika 2010 Pravop10

tekst

Matica srpska iz Novog Sada predstavila je na Sajmu knjiga u Beogradu dugoočekivano novo, izmenjeno i dopunjeno izdanje Pravopisa srpskog jezika.
Glavni redaktor novog Pravopisa srpskog jezika, Mato Pižurica, rekao je da je jedna od osnovnih karakteristika novog izdanja pojednostavljen redosled izlaganja koji podrazumeva da su odmah posle pisma izloženi problemi u vezi s jezičkom građom, a potom pravila njenog pisanja.
Tekst Pravila je skraćen, temeljno prerađen i prestilizovan, posebno u onim delovima u kojima je imao diskusioni karakter i formu pravopisnih lekcija, odnosno sadržavao više nego što je nužno gramatike i filologije i istorije jezika, rekao je Pižurica.
Među novinama u samim pravilima jeste, recimo, upotreba velikog slova. Isključen je kriterijum po kojem postoje ,,velike" i ,,male" revolucije, tako da se prema novom pravopisu svi takvi nazivi pišu velikim slovom. Doslednije se primenjuje i pisanje velikog slova u imenima svetaca, hramova i crkava, tako da će se predznak ,,sveti" ili odrednice ,,hram" i ,,crkva" pisati velikim slovom (Sveti Sava, Hram Svetog Save, Crkva Uspenja). Otklonjene su nedoumice u vezi s pisanjem naziva ulica ili mesnih odrednica, tako da će se reči ,,ulica" ili ,,nahija" kao delovi regularnog naziva pisati velikim početnim slovom.
Ujednačena su i pravila u vezi sa spojenim i odvojenim pisanjem reči, tako da više neće biti nedoslednosti u pisanju polusloženica kao što su: radio-mehaničar i radio-drama, auto-mehaničar i auto-prevoznik, auto-kamp, auto-škola. Autostrada se piše zajedno jer strada nije samostalna reč u srpskom jeziku. Po novom pravopisu dvojno žensko prezime se piše bez crtice.

Iza ,,ali'' na početku rečenice ne stavlja se zarez kao što je bilo dozovoljeno. Dakle, ranije je moglo ,,Ali, on nije ni pomišljao...'', a sad može samo ,,Ali on nije ni pomišljao...'' Bilo kako bilo, mislim da pisci mogu da imaju tu slobodu da upotrebe zarez iza ,,ali'' ako žele posebno da istaknu svoj iskaz.

U Pravopisu iz 1993. je bio dozvoljen i naziv ,,zarez'' i naziv ,,zapeta'' za interpunkcijski znak koji obležava pauzu u pisanom jeziku. U novom Pravopisu dozvoljen je samo naziv ,,zapeta''.

Napisan je gotovo nov tekst o interpunkciji, potpuniji i instruktivniji, a odeljak o transkripciji dopunjen je skandinavskim jezicima (prilog profesora Ljubiše Rajića) i izmenjen u delovima koji se tiču prilagođenog pisanja imena u engleskom jeziku i određenih pravila pisanja reči iz francuskog i pojedinih slovenskih jezika.
Pižurica je naglasio da su sve pravopisne reforme od Vuka do danas ograničenog dometa, gotovo simbolične, i dodao da su izmene u novom pravopisu takve da ,,pismene neće učiniti nepismenima".
Broširano izdanje Pravopisa srpskog jezika košta 900, a veliko, u tvrdom povezu 1.900 dinara.

-------------------


Direktor beogradskog Instituta za srpski jezik pri Srpskoj akademiji nauka i umetnosti, Sreto Tanasić, u izjavi Srni ističe da su u dopunjenom izdanju pravopisne norme date potpunije, jasnije i dosljednije, ali i ističe da nije riječ o revolucionarnim promjenama.

,,Pojava novog izdanja Pravopisa u našoj kulturnoj javnosti izaziva nedoumice: da li je to novi Pravopis ili novo izdanje Pravopisa iz 1993. godine. U najkraćem, riječ je ovom drugom. To je izmijenjeno i dopunjeno izdanje važećeg srpskoga pravopisa. To znači da su novine nešto veće nego kad je riječ o redovnim novim izdanjima knjiga ovakve vrste", pojašnjava Tanasić.

Na pitanje koji pravopis je sada zvaničan, Tanasić odgovara da je upravo ovaj Matice srpske iz 2010.

,,Pravopis iz 1993. godine preporučili su odgovarajući državni organi u Republici Srpskoj, kao i u Srbiji. Kako je riječ o dorađenom izdanju istog djela, nema potrebe za novim priznavanjem", navodi Tanasić.

On kaže da je izmijenjeno i dopunjeno izdanje Pravopisa važeće i zbog činjenice da ga je predložio Odbor za standardizaciju srpskog jezika, tijela u čijem sastavu su predstavnici najodgovornijih institucija za lingivstiku iz Republike Srpske, Srbije i Crne Gore, kao što su Matica srpska, Srpska književna zadruga, Institut za srpski jezik SANU, akademije nauka i univerziteti.

Izvor: istocnosarajevo.net
Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Novi Pravopis srpskog jezika 2010 Empty Re: Novi Pravopis srpskog jezika 2010

Počalji od Shade Pon Dec 13, 2010 10:17 pm



Ljudi, da li je vama svejedno što imamo novi pravopis?

Imate li kakav komentar na ovo?


Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Novi Pravopis srpskog jezika 2010 Empty Re: Novi Pravopis srpskog jezika 2010

Počalji od Khallu Pon Dec 13, 2010 11:14 pm

nije mi svejedno,ali onda svesno biram da (p)ostanem nepismena...nista mi se ovo ne svidja,posebno delovi koji su podvuceni...
smatrala sam sebe solidno pismenom,ne iz razloga sto sam uvek imala 5 iz srpskog,vec zato sto sam pravopis prosto osecala.
mada,mozda i nece biti lose prihvatiti neke novine...
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Novi Pravopis srpskog jezika 2010 Empty Re: Novi Pravopis srpskog jezika 2010

Počalji od Shade Pon Dec 13, 2010 11:20 pm


Jasno, sasvim jasno da mi nije svejedno.
Jer, ako sam iza ali, celog života pisala zarez, a sad ne smem ni zapetu da napišem ako je ali, na početku rečenice, onda nek ide k vragu.


To, tako bitno 'ali'!






Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Novi Pravopis srpskog jezika 2010 Empty Re: Novi Pravopis srpskog jezika 2010

Počalji od Khallu Pon Dec 13, 2010 11:34 pm

da,posebno to sto je jedino i iskljucivo rec ''zapeta'' dozvoljena...vala ,zarez necu zameniti pa makar crkla Novi Pravopis srpskog jezika 2010 48478
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Novi Pravopis srpskog jezika 2010 Empty Re: Novi Pravopis srpskog jezika 2010

Počalji od Exponto Pet Dec 17, 2010 10:56 am

O da, novi pravopis srpskog jezika, drago mi je da se na ovim prostorima konačno vodi računa o lingvističkom napretku. Uskoro i pravopis bosanskog jezika Novi Pravopis srpskog jezika 2010 536970
Exponto
Exponto

Ženski Broj poruka : 3
Pridružila/o se : 16.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Novi Pravopis srpskog jezika 2010 Empty Re: Novi Pravopis srpskog jezika 2010

Počalji od Shade Pet Dec 17, 2010 4:31 pm

Exponto ::O da, novi pravopis srpskog jezika, drago mi je da se na ovim prostorima konačno vodi računa o lingvističkom napretku.


Naravno. Postavlja se pitanje, tj ideja teme jeste da se iznesu komentari, kao i mišljenje o novonastalim promenama u pravopisu, ali ih je na žalost malo trenutno. Novi Pravopis srpskog jezika 2010 338840

Exponto ::Uskoro i pravopis bosanskog jezika

Što se ovoga tiče, kad ga bude bilo, izvoli, otvori temu na kojoj će takođe moći utisci da se iznesu.

Ako bude bilo potrebe i želje da se pravi komparacija novih pravopisa jezika, za to možemo takođe otvoriti temu. Novi Pravopis srpskog jezika 2010 536970



Dakle, novi pravopis srpskog jezika. Komentari?






Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Novi Pravopis srpskog jezika 2010 Empty Re: Novi Pravopis srpskog jezika 2010

Počalji od Boni Uto Mar 29, 2011 2:42 pm

Ne mogu da verujem,mislila sam da nasem pravopisu nista nije falilo. Kako cu se sada navici da ulicu pisem velikim slovom,da ne koristim zarez(tj. zapetu)posle 'ali' (posto definitivno nisam pisac)...
Ne znam,ne dopada mi se.
Boni
Boni
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 9008
Pridružila/o se : 29.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Novi Pravopis srpskog jezika 2010 Empty Re: Novi Pravopis srpskog jezika 2010

Počalji od Zvončica Uto Mar 29, 2011 9:26 pm

Ne sviđaju mi se te promene. Nije mi jasno zašto se pravopis uopšte menja i na osnovu čega oni odlučuju o tome?
A da li znate da Crnogorci prevode "Gorski vijenac" na crnogorski jezik? Novi Pravopis srpskog jezika 2010 807577
Zvončica
Zvončica
Počasni član
Počasni član

Ženski Broj poruka : 7716
Pridružila/o se : 14.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Novi Pravopis srpskog jezika 2010 Empty Re: Novi Pravopis srpskog jezika 2010

Počalji od Shade Uto Mar 29, 2011 10:44 pm

Boni ::Ne mogu da verujem,mislila sam da nasem pravopisu nista nije falilo. Kako cu se sada navici da ulicu pisem velikim slovom,da ne koristim zarez(tj. zapetu)posle 'ali' (posto definitivno nisam pisac)...
Ne znam,ne dopada mi se.

A vidiš da mu ipak fali.
Ja neću ni pokušati da se naviknem. Za mene je zarez - zarez. I tačka.

Rocket Queen ::Ne sviđaju mi se te promene. Nije mi jasno zašto se pravopis uopšte menja

Zato što je jezik "živa stvar" i podložan je promenama.
Rocket Queen ::na osnovu čega oni odlučuju o tome?

Pa, zasedne par "trusta" i misle da mogu svašta.
Evo, stoji u tekstu
On kaže da je izmijenjeno i dopunjeno izdanje Pravopisa važeće i zbog činjenice da ga je predložio Odbor za standardizaciju srpskog jezika, tijela u čijem sastavu su predstavnici najodgovornijih institucija za lingivstiku iz Republike Srpske, Srbije i Crne Gore, kao što su Matica srpska, Srpska književna zadruga, Institut za srpski jezik SANU, akademije nauka i univerziteti.

Rocket Queen ::A da li znate da Crnogorci prevode "Gorski vijenac" na crnogorski jezik? Novi Pravopis srpskog jezika 2010 807577

A što ga ne bi prevodili kad imaju svoj jezik i tri'esIdvA slova u njemu?
Normalan sled događaja.
Njegoš se u grobu prevrće.




Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Novi Pravopis srpskog jezika 2010 Empty Re: Novi Pravopis srpskog jezika 2010

Počalji od Boni Sre Mar 30, 2011 2:30 pm

Rocket Queen ::
A da li znate da Crnogorci prevode "Gorski vijenac" na crnogorski jezik? Novi Pravopis srpskog jezika 2010 807577

Strasnooo!!!
Boni
Boni
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 9008
Pridružila/o se : 29.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Novi Pravopis srpskog jezika 2010 Empty Re: Novi Pravopis srpskog jezika 2010

Počalji od Milla Sre Sep 07, 2011 8:56 am

Shade ::

Iza ,,ali'' na početku rečenice ne stavlja se zarez kao što je bilo dozovoljeno.

U novom Pravopisu dozvoljen je samo naziv ,,zapeta''.

Izgleda da se ni urednicima teksta ne dopada novi pravopis Novi Pravopis srpskog jezika 2010 598318 . Mislim da ce meni zarez uvek ostati zarez, a vise mi se dopada prethodno resenje o stavljanju zareza iza reci "ali" na pocetku recenice.

Milla
Milla
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 1032
Pridružila/o se : 04.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Novi Pravopis srpskog jezika 2010 Empty Re: Novi Pravopis srpskog jezika 2010

Počalji od Zvončica Sre Sep 07, 2011 3:13 pm

Ni meni se ne sviđa, ali nas niko ne pita.
Zvončica
Zvončica
Počasni član
Počasni član

Ženski Broj poruka : 7716
Pridružila/o se : 14.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Novi Pravopis srpskog jezika 2010 Empty Re: Novi Pravopis srpskog jezika 2010

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu