Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


Osho-prosvetljeni mistik Malooo10







Join the forum, it's quick and easy

Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


Osho-prosvetljeni mistik Malooo10





Femme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Osho-prosvetljeni mistik

4 posters

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik Empty Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Khallu Pon Dec 06, 2010 10:20 pm

BIOGRAFIJA

Osho-prosvetljeni mistik OSHO
Osho je rođen u Kučevadi, Madija Pradeš, Indija, 11. decembra 1931. kao najstariji sin trgovca tekstilom, koji je pripadao džainskoj religiji. Od njegovog najranijeg djetinjstva bio je buntovni i nezavisni duh, insistirajući na ličnom iskustvu istine više od slijepog prihvatanja znanja i vjerovanja primljenih od drugih. Osho doživljava prvi bljesak prosvjetljenja sa četrnaest godina. Tih godina eksperimentiše sa meditacijama. Najviše je uživao u tome da izaziva svoju izdržljivost vježbajući razne tehnike disanja, plivajući u rijeci i boreći se sa rječnim brzacima.

Nakon što je doživio prosvjetljenje u svojoj dvadeset i prvoj godini, Osho završava studije filozofije, doktorira 1956. i provodi nekoliko godina predavajući filozofiju na Univerzitetu u Đabalpuru. Istovremeno je putovao Indijom i držao predavanja, izazivajući ortodoksne religiozne vođe na javne polemike, ispitivao tradicionalna vjerovanja, i sretao ljude svih životnih pravaca. Intenzivno je čitao sve što je mogao da pronađe, neprekidno težeći da usavrši svoje znanje o vjerovanjima i psihologiji savremenog čovjeka.

Krajem šezdesetih godina ovoga vijeka, Osho je počeo da razvija svoju jedinstvenu Dinamičku meditaciju. Moderni čovjek, govorio je, previše je opterećen zastarjelim tradicijama prošlosti, kao i tjeskobama modernog života, tako da mora da prođe kroz duboki proces pročišćenja prije no što se može ponadati da će otkriti bezmisaonost - opušteno stanje meditacije.
Spojler:

Oshovi govori učenicima i tragaocima širom svijeta objavljeni su u više od šest stotina tomova, i prevedeni na preko trideset jezika. Kao što sam kaže "moja poruka nije doktrina, niti filozofija. Moja poruka je zapravo alhemija, nauka transformacije, tako da jedino oni koji su spremni da umru takvi kakvi jesu i budu rođeni ponovo u nečem tako novom da ga sada ne mogu čak ni zamisliti...jedino takva nekolicina hrabrih ljudi će biti spremna da sluša, jer slušanje postaje riskantno."

"Slušajući, vi preduzimate prvi korak ka tome da budete preporođeni. Tako, to nije filozofija od koje jednostavno možete napraviti ogrtač i hvalisati se njom. To nije doktrina u kojoj možete naći utjehu za uznemiravajuća pitanja. Ne, moja poruka nije neka verbalna komunikacija. Ona je mnogo riskantnija. Ona nije ništa manja od umiranja i ponovnog rođenja."

Pošto je posljednje dvije godine uglavnom držao predavanja o zenu, istovremeno se usmjeravajući na samu srž svoga učenja, spajajući i poništavajući u sebi sve tradicije, učenici su ga nazvali Osho, po jednom zen-kaluđeru, što znači "novi čovjek".

Osho je napustio svoje tijelo 19. januara 1990. Njegova prostrana komuna u Puni, Indija, nastavlja da bude jedan od najvećih centara za spiritualni rast na svijetu, privlačeći hiljade međunarodnih posjetilaca, koji dolaze da učestvuju u njenim meditacijama, terapijama, radu na tijelu i kreativnim programima.




Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Khallu Pon Dec 06, 2010 10:23 pm





''„Rajneesh“ Chandra Mohan Jain (kasnije dobio nadimak Osho) je bio izuzetan čovek, mislilac, mistik, duhovni učitelj, koji se bavio filozofijom a potom i podučavanjem meditacije. Zalagao se za prevazilaženje tradicionalnih kulturnih vrednosti i individualnu slobodu i samospoznaju, protiv svih religija i morala koje postoje, jer one dele čoveka unutar i van njega. Nije se na tome zaustavio pa je pokušao da izađe i iz tradicionalnog ezoteričnog: hteo je da odbaci priče o bogu, karmi i drugim vrednostima koje parališu život. Radio je na stvaranju uslova za nastanak “novog čoveka”, to je bio njegov san. Jedan od retkih ljudi našeg doba koji je tako jako bacio rukavicu čitavom čovečanstvu zbog čega je imao dosta problema i njegov rad bivao često opstruiran od vlada raznih zemalja. Kažu da je dao revolucionaran doprinos nauci o unutrašnjoj transformaciji. Danas je njegov centar najveći za duhovni razvoj na svetu.''


Osho-prosvetljeni mistik Hindu02_400h
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Khallu Pon Dec 06, 2010 10:25 pm



Rajneesh Chandra Mohan
Osho, indijski filozof
Rođenje
11. decembar 1931.
Smrt
19. januar 1990.

Osho-prosvetljeni mistik Osho-enlightenment

* "Sam je cvijet, lotosov pupoljak u tvom srcu. Samoća je pozitivna, samoća je zdrava. Užitak je biti svoj."


* "Ne ovisite o posuđenom znanju. To vas samo opterećuje, čini vas teškim, veže vas u lance, zarobljuje riječima, pa potpuno zaboravljate svoja krila i cijelo nebo koje je vaše. Ali okovani u lance religija i crkava i svetih pisama ne možete letjeti preko sunca u daleko plavo nebo; ne možete postati jedno sa svemirom."
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Khallu Čet Dec 30, 2010 12:15 am

Osho-prosvetljeni mistik 20750_10
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Khallu Čet Dec 30, 2010 12:16 am

Osho-prosvetljeni mistik Downlo10
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Khallu Čet Dec 30, 2010 12:17 am

Osho-prosvetljeni mistik Images10
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Khallu Čet Dec 30, 2010 12:18 am

Osho-prosvetljeni mistik Md13610
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Khallu Čet Dec 30, 2010 12:19 am

Osho-prosvetljeni mistik Oshoma10
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Khallu Čet Dec 30, 2010 12:21 am

Osho-prosvetljeni mistik Quote10
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Shade Sre Mar 09, 2011 1:13 am


"Ljubav podrazumeva da ste spremni da se utopite u drugoga. Ljubav je smrt, najdublja moguća, najdublji ambis u koji možete pasti i nastaviti da padate. Nema dna, nema kraja, zauvek tonete u nekoga. Nikad ne prestaje. Voleti znači izgubiti sebe. Ljubav je predaja – bezuslovna. Kad bi postojao makar jedan uslov, to bi značilo da ste vi važni, a ne voljeno biće, da ste središte. Ako ste vi središte, onda to nije ljubav. Samo koristite drugu osobu, zloupotrebljavate je, eksploatišete radi sopstvenog uživanja, zadovoljavate svoje potrebe – vi ste sami sebi cilj. A ljubav kaže da cilj treba da bude voljeno biće, stapanje i sjedinjenje sa njim. Ljubav je fenomen smrti, proces umiranja. Zato se ljudi plaše ljubavi."


"Čovek koji je voleo galebove"
Osho



Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Femme Uto Mar 15, 2011 6:13 pm




Buddha je izlazio iz sela. Jedan mladić mu je prišao i rekao: "Naučite me nešto: kako mogu služiti drugima?" Buddha se nasmejao i rekao: "Najpre budi. Zaboravi druge. Najpre ti budi, i tada će sve uslediti."
Ljubav i privrženost, Osho




Čovek je najobičnija duboka rana koja ne ume da zaceli.





Okreni se dubini i promatraj.
Sreća je bučna, tuga ima tišinu u sebi.
Sreća je, možda, nalik danu, tuga liči na noć.
Sreća je, možda, kao svetlost, tuga je kao mrak.
Svetlost dođe i ode, a tuga ostaje – ona je večna.
Svetlost se ponekad dogodi, a mrak je uvek tu.



Femme
Femme
...

Ženski Broj poruka : 5413
Pridružila/o se : 06.03.2010

https://femme.darkbb.com

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Shade Pet Apr 15, 2011 2:32 am





"Love is a state of being; it has nothing to do with anybody else. One is not in love, one is love. And of course when one is love, one is in love — but that is an outcome, a by-product, that is not the source. The source is that one is love."





Dropping the mask and bringing out your original face is the whole alchemy of meditation.



Osho


Osho-prosvetljeni mistik Za_osh10
Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Femme Pon Apr 18, 2011 2:31 am




"Istina nije obavijena velom. Ona nije skrivena. Uvek je upravo ispred vaših očiju. Ako je ne vidite, to nije zbog istine, već zato što su vam oči zatvorene. Nema vela na licu istine: veo je na vama."

---

"Um je u traganju, ali ne da bi se suočio sa smislom, već da bi ga izbegao, da bi ga mimoišao u širokom luku."

---

"Vama ne treba više vremena, nego više razumevanja. Potrebna vam je svest koja će da shvati: priroda želje je u tome da ostane neispunjena."

---

"Budite dobri iz sopstvene snage, a ne iz slabosti i straha."

---

"Ako radite pogresnu stvar, mozete i dalje da je radite, ali samim ponavljanjem onog sto je pogresno milion puta, to nece postati ispravno. A ako ucinite ispravnu stvar samo jednom, sve je sredjeno."

---

"Ne mozete potisnuti samo jednu stvar, ne mozete izraziti samo jednu stvar. Izrazite jednu, izrazili ste hiljadu stvari, potisnite jednu i potisnuli ste milione stvari."

---

"Delimo vreme na tri dela: proslost, sadasnjost i buducnost. Ta podela nije tacna. Vreme se moze deliti na proslost i buducnost, ali ne i na sadasnjost – sadasnjost ne pripada vremenu, sadasnjost je deo vecnosti."

---

"Sam je cvijet, lotosov pupoljak u tvom srcu. Samoća je pozitivna, samoća je zdrava. Užitak je biti svoj."

---

"Ne ovisite o posuđenom znanju. To vas samo opterećuje, čini vas teškim, veže vas u lance, zarobljuje riječima, pa potpuno zaboravljate svoja krila i cijelo nebo koje je vaše. Ali okovani u lance religija i crkava i svetih pisama ne možete letjeti preko sunca u daleko plavo nebo; ne možete postati jedno sa svemirom."

---
''Postoje četiri L:
Life (Život), Love (Ljubav), Laughter (Smeh), Light (Svetlost).
I oni se događaju upravo tim redosledom.''


Osho


Femme
Femme
...

Ženski Broj poruka : 5413
Pridružila/o se : 06.03.2010

https://femme.darkbb.com

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik Empty Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Femme Ned Apr 24, 2011 7:41 pm









Iz knjige "Život, ljubav, smijeh"






Onda kada si sa nekim u društvu manje si zainteresovan za sebe, više ti je stalo šta on misli o tebi. No, kada si sam u svom kupatilu, tada se ponašaš kao dijete - igraš se mijenjanja izraza pred ogledalom. Ali ako iznenada postaneš svjestan da te neko gleda kroz ključaonicu, makar to bilo i malo dijete, odmah se promijeniš, postaješ kao uobičajeno, onaj stari: ozbiljan, umjeren, onakav kakvog te drugi zamišljaju. A iznenađujuća stvar je što se, zapravo, ti plašiš tih ljudi a i oni se plaše tebe, takođe. Svi se boje jedni od drugih. Niko ne pokazuje svoja osjećanja, svoju stvarnost, autentičnost - i svi žele da bude tako jer je gotovo samoubilački akt predstaviti svoje pravo lice.



Život je kosmička šala

Čitav život je velika kosmička šala. To nije neki ozbiljan pojam - ako to prihvatiš ozbiljno izgubićeš smisao. To se može shvatiti samo kroz smijeh.

Zar niste primijetili da je čovjek jedina životinja koja se smije? Aristotel je rekao da je čovjek razumna životinja. To ne mora biti istina, jer su mravi veoma razumni, a isto tako i pčele. Zapravo, pri usporedbi sa mravima, čovjek izgleda veoma nerazumno. A i kompjuter je veoma razuman, i pri usporedbi sa njime, čovjek izgleda veoma neracionalno.

Moja definicija čovjeka je da je on životinja koja se smije. Kompjuter se ne smije, mravi se ne smiju, ni pčele se ne smiju; samo se čovjek može smijati. To je najviši vrh razvoja, a kroz smijeh se može stići do Boga, jer samo kroz najviše u tebi moguće je dospjeti do beskraja. Smijeh treba da bude most za to.

Čovjek je krajnje slobodan. U tome je ljepota čovjeka, slava. Sloboda je neizmjerni dar Boga. Ti si ostao neprogramiran, ti ne posjeduješ detaljan nacrt. Ti treba da izgradiš sebe, treba da budeš sam svoj kreator. Stoga, sve zavisi od tebe: možeš postati Buda, Bahaudin, a možeš postati i Adolf Hitler, Benito Musolini. Možeš postati ubica ili meditant.

Ukoliko radiš u životu ono što misliš da treba da radiš nećeš osjećati dosadu.

Sufi mistik je bio veoma siromašan, odbačen, umoran od putovanja. Stigao je u jedno selo noću i nisu ga prihvatili. Selo je pripadalo ortodoksnom narodu, a kada su ortodoksni muhamedanci tu, tada je veoma teško da ih nagovoriš. Oni čak nisu ni htjeli da mu pruže utočište u gradu.

Noć je bila hladna, a on je bio gladan, umoran i nedovoljno obučen. Sjedio je ispred grada pod drvetom. I njegovi učenici su sjedili tu sa velikom tugom, depresivni čak i ljuti.

Tada se on počeo moliti i govoriti Bogu: "Ti si divan. Ti mi uvijek daješ ono što mi treba." To je bilo previše.

Jedan učenik reče: "Čekaj, ti ideš malo predaleko, pogotovo noćas. Te riječi su lažne. Mi smo gladni, umorni, neobučeni, a hladna noć se spuštala. Ima divljih zvijeri svuda okolo, a mi smo istjerani iz grada i nemamo zaklona. Zašto daješ zahvalnost Bogu? Što ti misliš kada kažeš: "Ti mi uvijek daješ ono što mi treba."

Mistik tada reče: "Da, ja ću to ponoviti. Bog mi daje sve što trebam. Noćas ja trebam bijedu, noćas treba da budem odbačen, gladan i u opasnosti. Inače, zašto bi mi on to dao? To mora da je potreba. To mora da je potrebno i zato treba da sam zahvalan. On tako divno gleda na moje potrebe. Divan je."

Ovo je stav koji je neovisan od situacije. Situacija nije bitna za njega.

Slavite, bilo šta da je uzrok. Ako si tužan, tada slavi jer si tužan. Samo pruži tome priliku i bićeš iznenađen - to će se dogoditi. Ti si tužan? Počni da plešeš jer je tuga tako divna, kao tiho cvjetanje bića. Pleši, uživaj, i iznenada ćeš osjetiti da je tuga iščezla, stvorila se razdaljina. Malo po malo, ti ćeš zaboraviti tugu i moći ćeš da slaviš. Tako ćeš preobraziti tu energiju.

Ovo je primjer alhemije: Transformisati obični metal u zlato. Tuga, ljutina, ljubomora- obični metal može biti preobražen u zlato jer je sačinjen od istih elemenata kao zlato. Ne postoji razlika između željeza i zlata jer oboje imaju iste sastojke, iste elektrone. Da li si ikada razmišljao o tome da su komad uglja i najveći dijamant na svijetu sasvim isti? Oni nemaju nikakve razlike. Zapravo, ugalj presovan zemljom milionima godina postaje dijamant. Samo je razlika u tom procesu, ali njih dvoje su isti karbon, oba su sastavljena od istih elemenata.

U Indiji stvarni braman, pravi znalac sebe naziva dwij, dvaput rođen. Zašto dvaput rođen? Što se dogodilo prvom rođenju? Zašto je potrebno drugo rođenje? I šta on treba da dobije u drugom rođenju? U drugom rođenju on treba da dobije ono što je moguće sa prvim rođenjem, a što su mu društvo, roditelji i narod oko njega skršili, uništili.

Onda kada shvatiš da si promašio život, prvi princip koji se mora vratiti natrag je bezazlenost. Odbaci svoje znanje, zaboravi na svoje spise, zaboravi religiju, svoje teologije, svoje filozofe. Ponovo se rodi, postani bezazlen - a to je u tvojim rukama. Očisti svoj um od svega što nisi sam spoznao, od svega što je pozajmljeno, od svega što je došlo od tradicije, konvencija, od svega što ti je bilo dato od drugih - roditelja, učitelja, univerziteta. Samo se oslobodi toga. Još jednom budi jednostavan, još jednom budi dijete.

Da li si čuo vatrene žabice vani? Jesi li ikada razmišljao zašto se u svim kulturama, svim društvima, svugdje u svijetu, za slavlje stavlja svega nekoliko dana? Tih nekoliko dana slavlja je kompenzacija - jer su sva društva oduzela svaki razlog za slavlje u tvom životu, a ako ti se ne bi ništa dalo kao kompenzacija za to, tvoj život bi mogao biti opasan za tu kulturu.

Svaka kultura će ti dati nešto u ime kompenzacije kako se ne bi osjećao sasvim izgubljen, bijedan i tužan. No, ta kompenzacija je lažna. Sva ta svjetla i vatrene žabice ne mogu te učiniti veselim. To je samo za djecu, za mene, to je sasvim besmisleno. Ali, u tvom unutarnjem svijetu moglo bi biti nastavljeno sa svjetlom, pjesmom i veseljem.

Uvijek se sjeti da društvo nastoji da ti pruži nešto u ime kompenzacije kada se osjeti da potisnuti dio tvog bića može izazvati eksploziju u najopasnijoj situaciji. Društvo tada pronađe nešto što ti može prijati i dopusti da to ispoljiš ali to nije slavlje i ne može biti istinito slavlje. Pravo slavlje će doći iz tvog života u tvoj život. Istinsko slavlje neće ovisiti o kalendaru i određenom danu. Čudno, čitave godine živiš u bijedi, a potom iznenada jednog određenog dana, iziđeš iz jednog stanja i počneš da plešeš. Ili je lažno tvoje stanje ili je laž taj određeni dan - oboje ne mogu biti istina. I kada taj određeni dan prođe, ti se ponovo vraćaš u svoj mračni život, svi se vraćaju svojoj bijedi, svojoj tjeskobi.

Čovjek koji živi potpuno, biva neambiciozan. On je srećan upravo sada i nema nikakve potrebe da traži više.

Gurdžijev je običavao da kaže: "Sve što štedim je izgubljeno, a sve što dajem je moje. Sve što sam dao, još je sa mnom, a sve što sam sakupljao je nestalo, otišlo." Istina, ti imaš samo ono što podijeliš. Ljubav nije vlasništvo koje treba štedjeti, ono je blistavo i miris koji se mora dijeliti, a što više dijeliš, toga više imaš; što manje daješ, manje i dobijaš. Što više dijeliš to više i dobijaš, više se rađa iz tvoje najdublje unutrašnjosti, to je beskonačno, više još više donosi. Pusti vodu sa izvora i još više će nabujati. Ne pustiš li tu vodu, zatisneš li izvor, brzo će postati jadan i neće još dugo vrelo djelovati. Malo po malo će izvor presahnuti, biti odsječen; a voda koja je u izvoru će nestati, biće ustajala, prljava. Voda koja teče je svježa...ljubav koja se daje je svježa.

...čovjek pokušava da živi u knjizi za kuvanje, a zaboravio je da kuva hranu. On samo uči iz knjige kako treba spremati hranu, a gladan je čitavo vrijeme, umire u međuvremenu, a da i ne shvati da ne može živjeti iz knjige. To je ono što se dogodilo: ljudi su potpuno zaboravili da duhovnost treba živjeti. To je nešto što treba probaviti. To je nešto što treba da procirkuliše tvojom krvi, postane tvoja kost, tvoja prava srž. Nije dovoljno samo razmišljati o tome. Razmišljanje je najpogrešniji dio tvog bića. Ti treba da to apsorbuješ.

Postoje četiri L: Life (Život), Love (Ljubav), Laughter (Smijeh), Light (Svjetlost).

I oni se događaju upravo tim redoslijedom.


Preuzeto sa neta
Femme
Femme
...

Ženski Broj poruka : 5413
Pridružila/o se : 06.03.2010

https://femme.darkbb.com

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Khallu Čet Jun 02, 2011 12:06 pm

Osho –'' Zdrav emotivni život''

Kao što u podnaslovnoj poruci piše “pretvorite strah, bes i ljubomoru u kreativnu energiju”, ova knjiga se bavi transformacijom negativne enrgije u pozitivnu, pre svega kada su emocije u pitanju. Iako se pretežno bavi srcem, gotovo podjednako se bavi i ostalim “elementima” čoveka (kao što su um i telo) jer je Ošo uvek širok i celovit. Na početku popdseća koliko smo od malena pogrešno učeni kako da živimo, koliko smo zapravo uslovljavani, zatrovani, koliko potiskujemo i neverovatno trošimo dragocenu energiju na gluposti. Osnovni korak je prihvatiti sebe onakvog kakav si i sam žovot i celo postojanje kao nešto što je neprestano u pokretu i što se stalno menja i to svakodnevno. Pored toga, kako bismo mogli da počnemo sa vežbama unutrašnje transformacije, poželjno je upoznati svoj tip (misaoni, emotivni ili aktivni; mada ni jedan čovek nije neki čist tip) da ne bismo bespotrebno trošili energiju. Na kraju knjige ima lep opis nekoliko desetina meditacija koje su po meni bolje nego one u knjizi Meditacija: prva i poslednja sloboda.
Godina: 2007.
Naslov originala: The emotional wellness: Transforming fear, anger and jealousy into creative energy
Autor: OSHO (Bhagwan Shree Rajneesh)
Žanr: duhovnost/meditacija (praksa)/emocije/psihologija
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Khallu Čet Jun 02, 2011 12:07 pm

OSHO – Biti zaljubljen: kako voleti svesno i vezivati se bez straha

Ošo, jedan od najvećih savremenih mistika, u ovoj knjizi (kao i u svim ostalim njegovim knjigama) odgovara na pitanja svojih učenika na temu ljubavi. Osnovna stvar koju pokušava da objasni je to da većina ljudi ni ne zna šta je to ljubav. Ona se meša i prlja sa drugim stvarima kao što je ljubomora, mržnja, zavist, bes, posesivnost, volja za dominacijom…Knjiga sadrži odgovore koje Ošo daje svojim pojedinim učenicima pa čak i savete za parove. Na kraju objašnjava razliku između ljubavi prema nekoj opsobi, prema sebi, kao i ljubav prema celokupnom postojanju kao nešto najviše (on to naziva samom ljubavlju – “vi ste ljubav”) i poručuje da ljubav postane stvarnost u životu ljudi a ne samo jedna iluzija. Šta je to ljubav? – zaista bi svi trebalo da se upitamo i prepoznamo svoje sopstvene zablude o ljubavi u čemu ova knjiga zaista može pomoći.
Godina: 2008.
Naslov originala: Being in love
Autor: OSHO (Bhagwan Shree Rajneesh)
Žanr: ljubav/duhovnostz/meditacija
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Khallu Čet Jun 02, 2011 12:08 pm

OSHO: Psihologija ezoteričnog

Još jedno izvrsno Oshovo delo, koje se, kao i većina njegovih knjiga, sastoji od prepisanih njegovih govora i objašnjenja. U ovoj knjizi on govori o individualnoj evoluciji čoveka, spoznaji, unutrašnjoj revoluciji, umu kao jednom od najvećih prepreka,..a pre svega o meditaciji. Ulazi u samu suštinu postojanja. Čak ulazi dublje u duhovno i govori o čovečjih sedam tela i kako ih postepeno prevazilaziti. Knjiga je odlična uvertira za sve one koji se bave ili žele da se bave meditacijom i koji žele da neprestano “rastu”, ili šro bi Ošo rekao: transcendentiraju.
Godina: 1978.
Naslov originala: The psychology of esoteric
Autor: OSHO (Bhagwan Shree Rajneesh)
Žanr: meditacija
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Khallu Čet Jun 02, 2011 12:09 pm

OSHO: Meditacija – prva i poslednja sloboda

Konačno da nađem nešto praktično iz ove oblasti! Najveća i najbolja Oshova zbirka meditacija: 63 meditacije koje je Osho stvorio i izabrao, od drevnih budističkih, taoističkih, sufi i hindu praksi do Oshovih sopstvenih modernih tehnika, kao što su čuvena Dinamička Meditacija i Meditacija Mistične Ruže, razvijenih za specifične potrebe čoveka XX veka. Kao što piše na početku, knjiga je vrlo praktična te se ne mora čitati od korica do korica, već možete odmah izabrati neku od tehnika i raditi je. Ipak, preporučujem da pročitate prvi, teorijski deo iako se često ne slažem sa njim, jer voli da idealizuje stvari . Već sutradan po kupovini knjige sam probao prvu vežbu – Dinamičku meditaciju – i baš sam se dobro osećao. Bilo je i skakanja, i dranja, i majmunisanja ali sam se baš lepo ispraznio.

Godina: 1988.
Naslov originala: Meditation – the first and the last freedom
Autor: OSHO (Bhagwan Shree Rajneesh)
Žanr: meditacija/praksa
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Shade Ned Jul 31, 2011 10:29 pm




"Sve to podseća na ovo: kad odete u planine i sa nekog vrha pogledate nadole, uhvati vas vrtoglavica od pogleda na dolinu. Tad prosto ne želite da žurite, jer vas obuzima sve veći i veći strah - možda ćete pasti. Ali nijedan vrh nije tako visok, nijedna dolina tako duboka kao ona u vama. I zbog toga, kad god pogledate unutra: strah, drhtanje, vrtoglavica - istovremeno sklapate oči i bežite glavom bez obzira. Trčali ste, sve dalje i dalje od te dubine, i to ne jednom - kroz hiljade života ponavljali ste jedno te isto. Nikuda niste stigli, ništa time ni dobili niste."
Osho, "Nebesko seme"
Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Khallu Sub Sep 03, 2011 3:16 pm



"The mind should be trained to be a servant of the heart. Logic should serve love. And then life can become a festival of lights." Osho
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik Empty Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Khallu Pon Sep 12, 2011 12:19 pm

Šta je meditacija? (Ošo)

Meditacija je jednostavan proces
Posmatranja sopstvenog uma.
Ne borba sa umom
Niti pokušaj kontrole,
Nego samo trajanje nezainteresovanog svedoka.
Jednostavno primeti štogod da prolazi
Bez predrasude za i protiv.

Ne nazivaj to imenima,
Ne reci “to nije trebalo da pomislim”,
Ne reci “to je ružna misao”
Niti “to je lepa i vrla misao”.

Ne bi trebao suditi,
Trebaš biti bez osude,
Jer toga časa kada sudiš – gubiš meditaciju.
Poistovetiš se.
Postaneš prijatelj ili neprijatelj.
Stvaraš povezanost.
Meditacija znači
Ostati nepovezan sa procesom mišljenja.
Potpuno nevezan, hladan, miran,
Posmatrajući štogod da promiče.

I tada čudo se dešava:
Malo, pomalo postaješ svesan
Da sve manje i manje misli promiče.
Što si budniji, manje misli prolazi,
Što si nepažljiviji, više misli prolazi.
Kao da saobraćaj zavisi od tvoje svesnosti.

Kada su savršeno svesan
Makar samo za čas, sve stvari stanu.
Odjednom, tu je iznenadni zastoj
I put je prazan, nema saobraćaja.
Taj momenat je meditacija.

Malo, pomalo ti trenuci dolaze sve više i više.
Te praznine dolaze ponovo i ponovo
I ostaju duže.
I postaješ u stanju da se krećeš lako
U te praznine, bez napora.
meditacija mudra
One su osvežavajuće, podmlađuju
I čine te svesnim ko si.

Oslobođen uma, oslobođen si
Svih ideja o sebi.
Sada možeš videti ko si, bez predrasuda.
A znati sebe
Je znati sve što je znanja vredno.

A bez znanja o sebi propuštaš sve.
Čovek može znati sve u svetu
Ali ako ne zna sebe,
Potpuni je neznalica.
Samo je hodajuća enciklopedija.

Sloboda bez svesnosti je samo prazna ideja.
Ne sadrži ništa.
Uopšte se ne može biti slobodan bez svesnosti.
Jer nesvesnost vlada tobom
Nesvesnost povlači konce.
Možeš misliti, možeš verovati da si slobodan
Ali nisi slobodan, samo si žrtva
Prirodnih sila, slepih sila.

Dakle, dva su tipa ljudi. Većina
Sledi tradiciju, društvo, državu.
To su ljudi opšte prihvaćenih verovanja,
Konformisti koji slede mase.
Oni nisu slobodni.
Zatim, postoji mali broj buntovnih duhova
Odpadnici, boemi, umetnici,
Slikari, muzičari, pesnici;
Oni misle da žive u slobodi
Ali oni samo tako misle. Bivajući samo buntovan
Protiv tradicija, ne postaješ slobodan.
I dalje tobom vladaju prirodni instinkti.
Opsednut si pohotom, pohlepom, ambicijama.
Nisi gospodar tih stvari
Nego si sluga. Stoga ja kažem
Sloboda je jedino moguća kroz svesnost.
Dok se nesvesnost ne pretvori
U svesnost – nema slobode.

I u tome je samo nekoliko ljudiMeditacija-Covek
Uspelo – jedan Isus, jedan Lao Ce
Zaratustra, Buda;
Samo nekoliko ljudi,
Mogu se pobrojati na prste.
Oni su živeli u slobodi,
Oni su živeli od svesnosti.
To treba da bude posao svakog tražitelja:
Da stvara sve više i više svesnosti.
Tada sloboda dolazi sama po sebi.
Sloboda je miris cveta svesnosti.
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Shade Čet Sep 15, 2011 5:36 pm



"Ljudi su uvek spremni da prebace odgovornost na tuđa pleća. Niko ne želi da kaže: 'Ja ne znam kako da živim - zato patim.' Svi bi želeli da se liše te odgovornosti. A ovo je izgledalo tako logično, tako jasno, racionalno: da je sam život patnja. Buda kaže: 'Život je patnja, rođenje je patnja, smrt je patnja, sve je patnja.' I to se slagalo sa iskustvima ljudi. Međutim, bilo je obrnuto, život nije bio patnja, već ljudi nisu poznavali pravila igre, nisu poznavali umetnost življenja.

Naravno da ćete patiti ako ne znate da svirate flautu, a to želite, staviše, patiće i vaši susedi i svi oko vas. Pre ili kasnije, zasitićete se svojih bezuspešnih pokušaja, poželeti da napustite flautu zato što ona samo donosi nevolje i vama, i drugima. Ali nije flauta ta koja je kriva. Jednostavno, vi niste znali da svirate, inaće biste odsvirali nesto lepo i tako usrećili i sebe i druge.

Život je vrlo kompleksan fenomen, daleko kompleksniji od flaute. Život je nalik orkestru sa hiljadama muzičkih instrumenata u jednom zajedničkom tonu. Vi bi trebalo da naučite da svirate svaki od njih kako bi mogli da proizvedete neku harmoniju. To je sva umetnost... a život je prilika da to naučite. Ne treba ga se odreći, već u njemu treba uživati."

Osho , Philosophia Ultima

Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Khallu Ned Okt 09, 2011 12:30 pm

"Live and love, and love totally and intensely — but never against freedom. Freedom should remain the ultimate value." Osho
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Khallu Pet Dec 16, 2011 4:42 pm

" Bogatstvo je vaša autentičnost, iskrenost, vaša istina, ljubav i kreativnost, vaš
senzibilitet i meditativnost. To je vaš pravi imetak."

Osho












It is our duty to beautify the world
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Femme Pet Feb 17, 2012 6:23 pm


EMOCIJE

Sve emocije su energije. Ako se te energije ne koriste kreativno, one će uznemiriti neki deo tela, neki deo uma. Energija treba da se koristi. Energija koja je unutar nas - a koja se ne koristi - će stvoriti određene blokade. Te blokade će postati bolest nalik tumoru. Da li to razumete? To nije slučaj samo sa gnevom - ako je u meni ljubav koju treba da dam, a ja nisam sposoban da tu ljubav nekome dam, to će stvoriti blokadu unutar mene. Ako je unutar mene bes koji ja ne znam da ispoljim, to može stvoriti blokadu. Ako je unutra strah koji nisam sposoban da pokažem, strah može postati prepreka. Sva emocionalna stanja stvaraju energiju unutar nas i ta energija treba da se oslobodi.
To oslobađanje energije može biti na dva načina. Jedan način je via negativa. Na primer, neko je ljut, stoga bi negativan način za tu osobu bio da ode i da nekoga gađa kamenjem, da udara štapom ili verbalno napadne. To je negativan način jer se ta energija upotrebila ali on neće imati koristi od toga. Jedini plodovi koje će ubrati su da će osoba koju je verbalno napao uzvratiti duplom snagom. Osoba koju je udario kamen će takođe biti ljuta. Ona je ista kao i prva osoba: i ona će upotrebiti negativan način da ispolji svoj bes. Ona će takođe dići štap.
Ako vi bacite kamen na nekoga, on će baciti još veći kamen na vas. Ako se energija upotrebi na negativan način, to će proizvesti još više besa i tako će ta energija propasti. Ponovo će se stvoriti gnev, a usled negativnih navika, ponovo će se stvoriti još više gneva. Stoga će ta energija ponovo propasti, a usled reakcije druge osobe biće još gneva. Tako će se stvarati neograničena količina besa u čemu će se energija samo uništavati i čemu neće biti kraja. Gnev će prestati samo ako bude upotrebljen na pozitivan način, na kreativan način. Zbog toga je Mahavira rekao: "Osoba koja mrzi će zauzvrat primiti mržnju. Osoba koja pokaže gnev prima gnev. Osoba koja ima loše misli će zauzvrat primiti isto." Tome nema kraja, a energija biva uništena.


Staza meditacije
Femme
Femme
...

Ženski Broj poruka : 5413
Pridružila/o se : 06.03.2010

https://femme.darkbb.com

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu