Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


Kopriva Malooo10







Join the forum, it's quick and easy

Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


Kopriva Malooo10





Femme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kopriva

+5
Maja
Veca
Shade
Boni
Khallu
9 posters

Ići dole

Kopriva Empty Kopriva

Počalji od Khallu Sre Apr 17, 2013 3:35 pm




Kopriva Kopriva

Opis biljke: kopriva je dvodomna biljka s velikim korenom. Stabljika je uspravna i doseže visinu do 1 1/2 metra. Listovi su nasuprotni, srcasti, zašiljeni, pilasti, na kratkim peteljkama. Listovi i peteljke pokriveni su žaokama koje su na vrhu kukaste a pri dnu debele. Na dodir se odlome i izlivaju oštar sok na kožu, koji žari. Cvetne grancice nose ili muške ili ženske cvetove. Neugledni su i zeleni, a oplodjuju se pomocu vetra. Plod je malen, jednose-meni orašcic.Sluzi i kao industrijska i lekovita biljka.

Koristi se list, koren i seme. Lek za ciscenje krvi, protiv opadanja kose, reumatizma, groznice, prekomernog mokrenja, tuberkoloze pluca,
bronhitisa, oboljenja zglobova, kamena u bubregu,za zarastanje rana, protiv zracenja, malokrvnosti, cira na zelucu, nesanice, nervoze. Zbog svoje vitaminske i prehrambene vrednosti kopriva se,i pored toga sto se ne uzgaja u povrtnjacima, smatra izuzetno zdravim, korisnim i pristupacnim povrce, naravno i lekom. Izuzetno je bogata ra nim korisnim sastojcima: belancevinama, ugljenim hidratima, mastima,
kalcijumom, fosforom, gvozdjem, vitaminima C, A, B2 i K, karotinom, pantotenskom kiselinom i dr. Kopriva je pored ostalog, pravi mali polivitaminski rezervoar. Na nasim trpezama je retko ima mada se moze prirediti na vise nacina. ,

Stanište: raste uz puteve, plotove i na zapuštenim mestima kao korov .

Lekoviti deo biljke: za lek se u prolece i jesen skuplja korenje. U prolece skupljaju se listovi i vršike, a cela biljka, tj. stabljika, cele godine. Seme se skuplja u avgustu.



Kopriva Kopriva333

Lekovito delovanje: caj od cele biljke odvaja sluz iz pluca, cisti želudac, jetru i creva, a ujedno je izvrstan lek za lecenje anemije, šuljeva, žutice, malarije i svih drugih groznica, ponajviše mokracom odvaja loše sokove iz tela. Pomešana s drugim biljkama leci cireve na želucu i crevima, cisti krv, pospešuje probavu, srnanjuje uzrujanost i nesanicu. Isto tako, dobar je lek protiv vodene bolesti, gihta (uloga), jetre, bubrega i nesvestice.

Caj za zeludac i jetru
Ovaj caj priprema se od citave biljke. U 2 litra vode ostave se tri supene kasike usitnjene
biljke koprive da stoje 10-12 sati. Nakon toga se ova smesa kuva poklopljena pola sata.
Kada se ohladi, procedi se i pije triput dnevno pre jela po jednu solju. Ovaj lek odvaja sluz iz pluca, cisti creva, jetru i zeludac.

Caj za cir u zeludcu i crevima
Napravi se mesavina od 10 supenih kasika lisca i korena koprive, jedne kasike pelina, dve kasike bokvice i jedne kasike tucanih smrekovih boba. Smesa se stavi u 1 litar crnog vina da se kvasi 12 sati, posle cega se, uz dodatak 3-4 kasike domaceg meda, kuva oko pola sata.
Poklopljeno stoji dok se ne ohladi. Ovo vino-lek uzima se mlako, po jedna supena kasike pre jela. Pored cira u zelucu i crevima ovo vino pomaze i kod gihta, bubreznih oboljenja i neuroza.

Za prskanje voca

Koprivom se mogu suzbijati i lisne vaši – rastvor može svako sam da napravi. U posudu od 10 litara napuni se sveže ubrana kopriva sa stabljikom, može i u fazi cvatnje, ali ne kada dozre i pojavi se seme. Prelije se vodom tako da koprive budu prekrivene 4-5 cm, a kao voda najpoželjnija je kišnica. Ostavi se da stoji jedan dan i noc. Tecnost se proocedi i njome nekoliko puta poprska napadnuto voce i povrce. Koristi se kod manjih napada vaši. Vaši uništava mravlja kiselina koja se nalazi u sveže pripremljenom rastvoru.
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Kopriva Empty Re: Kopriva

Počalji od Khallu Sre Apr 17, 2013 3:38 pm

svi znamo o lekovitom dejstvu koprive ali koliko cesto je koristimo?
ono sto mene zanima je domaci caj od koprive.brala sam je i susila pa bih na taj nacin malo da procistim organizam.
pronasla sam razne recepte,svi se razlicito spremaju u zavisnosti od namene.
pije li neko od vas caj i na koji nacin ga je najbolje spremiti?












It is our duty to beautify the world
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Kopriva Empty Re: Kopriva

Počalji od Boni Sre Apr 17, 2013 4:54 pm

Ne znam za caj.
Ali meni je moja baka tako dobre pljeskavise od kopriva spremala da ja nemam reci. Zna li mozda neko kako se to sprema?













Kažete da ste neshvaćeni mladi prijatelju.
Strpite se.
I dijamant je u osnovu ugljenik, ali je umeo da čeka.

P. Picasso
Boni
Boni
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 9008
Pridružila/o se : 29.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Kopriva Empty Re: Kopriva

Počalji od Shade Sre Apr 17, 2013 9:38 pm




Ne mogu ti pomoci Boni, jer imam slicno pitanje, naime, jednom sam na selu jela dinstane, przene, ne znam ni sama na koji nacin su bile pripremljene, bejah mala, ali taj ukus ne zaboravljam godinama.












Kopriva Leptir10
...
Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kopriva Empty Re: Kopriva

Počalji od Boni Sre Apr 17, 2013 11:59 pm


E upravo to Shade.
Meni je baka tj. prabaka umrla, a niko oko mene ne zna kako se prave.
Nezaboravne su i secam se da nisam mogla da verujem da su od kopriva.













Kažete da ste neshvaćeni mladi prijatelju.
Strpite se.
I dijamant je u osnovu ugljenik, ali je umeo da čeka.

P. Picasso
Boni
Boni
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 9008
Pridružila/o se : 29.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Kopriva Empty Re: Kopriva

Počalji od Veca Čet Apr 18, 2013 7:08 am

Кали, ја пијем чај од коприве годинама, а спремам га као и све остале, само прелијем листове кључалом водом и оставим неколико минута поклопљено. Ако хоћеш да пијеш за прочишћавање организма, помијешај слободно мало кунице или мајчине душице или обоје са копривом и тај чај можеш да пијеш колико хоћеш, и по количини и временски. Ја га пијем и хладан умјесто воде, без шећера наравно.












Kopriva Leppla10
Veca
Veca
Urednica Elite
Urednica Elite

Ženski Broj poruka : 12938
Pridružila/o se : 18.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kopriva Empty Re: Kopriva

Počalji od Maja Čet Apr 18, 2013 7:48 am

I ja tako kao Veca spremam čaj od koprive. Samo prelijem vrelom vodom i pustim pet minuta da odstoji pa procedim i pijem bez dodataka.
Veco ako možeš bar malo da mi objasniš koja biljka je kunica (može i slika).

Inače koprivu možemo spremiti kao i spanać, po istom principu. Ili ga mešati sa spanaćem ili blitvom. Moji nikad nisu primetili kada sam ga pomešala.
Maja
Maja
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 4128
Pridružila/o se : 21.03.2012

Nazad na vrh Ići dole

Kopriva Empty Re: Kopriva

Počalji od Veca Čet Apr 18, 2013 2:08 pm

Kunica ili hajdučka trava, evo imamo temu

https://femme.darkbb.com/t233-hajducka-trava












Kopriva Leppla10
Veca
Veca
Urednica Elite
Urednica Elite

Ženski Broj poruka : 12938
Pridružila/o se : 18.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kopriva Empty Re: Kopriva

Počalji od ivonka Čet Apr 18, 2013 2:47 pm

Evo Boni isprobaj ovo, mozda ce bar malo da lice.

Pljeskavice od koprive:

Skuvajte koprivu koju ste predhodno oprali u kipucu osoljenu vodu par minuta. Procijedite je ( ne bacajte vodu od koprive, ostavite je i pijte u toku dana kao hladan caj ) i isjeckajte na sitno.

U koprivu za pljeskavice dodajte izrendani skuvani krompir, soli i bibera po ukusu, ulje, beli luk i jaje. Sve dobro umjesite, rukama formirajte pljeskavice , uvaljajte ih u brasno, jaje i prezlu, te ih przite na vrelom ulju .






Broj osoba:
4 osobe

Potrebno za pljeskavicu :
1/2 kg koprive
3 izrendana kuvana krompira
so
biber
2 kasike ulja + za przenje
4 cena belog luka
2 jaje
brasno
prezla
ivonka
ivonka
Elita
Elita

Broj poruka : 2897
Pridružila/o se : 05.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Kopriva Empty Re: Kopriva

Počalji od Boni Čet Apr 18, 2013 4:05 pm


Hvala ivonka puno.
Probacu cim ih nadjem negde da nabarem.













Kažete da ste neshvaćeni mladi prijatelju.
Strpite se.
I dijamant je u osnovu ugljenik, ali je umeo da čeka.

P. Picasso
Boni
Boni
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 9008
Pridružila/o se : 29.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Kopriva Empty Re: Kopriva

Počalji od Khallu Čet Apr 18, 2013 10:54 pm

hvala Veco,tako cu i uraditi.mislim da imam i pomenute dve biljke,a ako ne,nema veze.sutra cu pripremiti vecu kolicinu caja i poceti da pijem napokon.












It is our duty to beautify the world
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Kopriva Empty Re: Kopriva

Počalji od ivonka Ned Apr 21, 2013 10:02 am

Juce sam otisla sa muzem u pancevacki rit na pecanje. On je pecao i ja sam brala koprivu. Nisam je nabrala mnogo, posto vec nije mlada, ali za veceru sam napravila te pljeskavice. Prvo sam isprzila jednu i probala a onda sam dodala jos par zacina, posto mi je to bilo pomalo bljutavo. Na kraju sam ih prelila sosom od mirodjije i cak je moj muz jeo.Znaci to je neki osnovni recept koji treba zacinima prilagoditi ukusima koje volimo.
ivonka
ivonka
Elita
Elita

Broj poruka : 2897
Pridružila/o se : 05.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Kopriva Empty Re: Kopriva

Počalji od Shade Sre Maj 15, 2013 11:32 pm



Ja sam jutros nakidala vrhove kopriva, smuckacu onaj sirup, postoji vec negde recept na FF-u za njega, da ne pisem i ovde.












Kopriva Leptir10
...
Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kopriva Empty Re: Kopriva

Počalji od bub@mara Čet Maj 16, 2013 12:27 pm

Ja pravim čorbice od koprive i pite ali nikako da se nakanim i napravim sok.ako neko želi recept,mogu da ga nadjem. Meni je on super.
bub@mara
bub@mara
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 1425
Pridružila/o se : 12.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kopriva Empty Re: Kopriva

Počalji od Khallu Čet Maj 16, 2013 12:43 pm

imamo recept na temi sokovi.
ali svakako mozes podeliti sa nama svoj recept bubi Kopriva 536970












It is our duty to beautify the world
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Kopriva Empty Re: Kopriva

Počalji od Veca Čet Maj 16, 2013 1:52 pm

Ja sam nabrala i osušila koprivu za čaj, a pošto je imam oko kuće, često je spremam umjesto špinata.












Kopriva Leppla10
Veca
Veca
Urednica Elite
Urednica Elite

Ženski Broj poruka : 12938
Pridružila/o se : 18.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kopriva Empty Re: Kopriva

Počalji od Paloma Blanca Sub Maj 18, 2013 2:11 pm

A da znate, kako je lepa rakija od koprive!

U gradi imamo poznatog i priznatog enologa, a sad ga je sin nasledio. Imaju vinariju, pametdatistane, a od skoro se bave i proizvodnjom rakija, tako da sam cesto u prilici da degustiram njihove zdrave proizvode. :))
Paloma Blanca
Paloma Blanca
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 1324
Pridružila/o se : 13.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Kopriva Empty Re: Kopriva

Počalji od Shade Uto Sep 03, 2013 2:04 pm




Volela bih da probam, prvi put cujem za rakiju od koprive, iskreno.

Jos par podataka o ucinkovitosti koprive


Spojler:












Kopriva Leptir10
...
Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kopriva Empty Re: Kopriva

Počalji od Veca Sre Sep 04, 2013 2:01 pm

Odoh danas da berem mladu koprivu iako sam je dosta osušila za čaj. Kad ovo pročitam, pobrala bih sve što ima, a ima je mnogo oko moje bašte.












Kopriva Leppla10
Veca
Veca
Urednica Elite
Urednica Elite

Ženski Broj poruka : 12938
Pridružila/o se : 18.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kopriva Empty Re: Kopriva

Počalji od Khallu Pon Okt 06, 2014 11:51 pm













It is our duty to beautify the world
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Kopriva Empty Re: Kopriva

Počalji od Femme Uto Okt 07, 2014 12:17 am

Danas sam sebi kuvala caj od svezih listova koprive.
Femme
Femme
...

Ženski Broj poruka : 5413
Pridružila/o se : 06.03.2010

https://femme.darkbb.com

Nazad na vrh Ići dole

Kopriva Empty Re: Kopriva

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu