Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


Živjeti s karcinomom - Page 3 Malooo10







Join the forum, it's quick and easy

Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


Živjeti s karcinomom - Page 3 Malooo10





Femme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Živjeti s karcinomom

+9
Milla
Holly
zelenooka
Jagoda
Shade
ivonka
Veca
Zvončica
Khallu
13 posters

Strana 3 od 3 Prethodni  1, 2, 3

Ići dole

Živjeti s karcinomom - Page 3 Empty Re: Živjeti s karcinomom

Počalji od ivonka Čet Okt 03, 2013 1:46 pm






Dok se bore sa rakom, strahuju od ogledala

„Saznanje da ću izgubiti kosu bilo mi je traumatičnije od spoznaje da imam rak dojke”, iskrena je pedesetdvogodišnja Marija B. iz Beograda, koja već 14 godina nosi preteški teret onkološke bolesti i u razgovoru za naš list otvoreno priznaje: „Jedino što boli više od saznanja da mi je napisana smrtna presuda sa neizvesnim datumom izvršenja, jeste odnos lekara koji su, osim časnih izuzetaka, prema meni postupali kao prema bestelesnom i bespolnom biću. A ne kao prema ženi čiji se izgled
dramatično menja.”
Marija kaže da za 14 godina lečenja nije imala nijedan razgovor sa psihologom, psihijatrom niti sa nutricionistom, a sve savete u vezi bolesti, dobijala je samo od svog hirurga.

„Niko me nije posavetovao kako da negujem kožu pre i posle radioterapije, iako sam dobila opekotine od zračenja. Nikada nisam dobila savete u vezi nege – kako depilirati pazušnu jamu, kako održavati ličnu higijenu, šta raditi sa obrvama koje nestaju, koje pilule da uzimam da bi smanjila opadanje kose, da li postoji trajna šminka, gde da nabavim periku... Kada sam nakon prve operacije tražila od sestre ogledalo da vidim kako izgleda ožiljak na mojim grudima, ona me je preneraženo pogledala i upitala „Šta, bre, hoćeš, pa glava ti je na ramenima!”
Marija ističe da je imala veliku sreću da je operiše vrhunski hirurg dr Radan Džodić, koji je vodio računa da napravi minimalan hirurški rez, kako ne bih okretala pogled sa svojih grudi i koji joj je dodelio medicinsku sestru koja je trebalo da joj daje savete u vezi nege.

– Ona me je odvela kod svojih koleginica na Odeljenje hemoterapije i od njih zatražila takozvanu ledenu kapu koja smanjuje opadanje kose za vreme hemoterapije. One su je negde zaturile i kada su je nakon pola sata konačno pronašle, predale su mi je sa rečima: „Ionako će ti opasti kosa.” Niko mi nije objasnio koje vežbe treba da radim nakon operacije dojke, pa mi se ruka skvrčila, a sve savete o nezi tela čula sam u bolničkom hodniku – od drugih pacijentkinja – tužno konstatuje naša sagovornica.
Marija objašnjava da se telesni izgled dramatično menja u procesu lečenja – žena gubi kosu i trepavice, a dobija bore i tamne kolutove oko očiju, kilogrami se tope, a cela garderoba visi. Zbog toga se žena gotovo na svakom koraku suočava sa samilosnim pogledima prolaznika u čijim očima vidi strah i tugu, što dodatno urušava njeno samopouzdanje.

Njena vršnjakinja Jelena K. koja već dvadeset godina živi u Velikoj Britaniji i koja je operisana na Institutu za dojku u Notingemu kaže da joj po dobijanju dijagnoze prva i jedina misao bila – kako da preživi.

„Nije mi bilo važno da li ću imati grudi, ožiljak ili kosu. Tako sam i rekla lekaru – molim vas duplu mastektomiju. Posle ću da razmišljam o estetici. Međutim, moj doktor me je naterao da razmislim o tome kako ću izgledati i kako ću se osećati nakon tako radikalne operacije i strpljivo mi je objašnjavao da postoje i druge opcije koje ne smanjuju procenat preživljavanja. On je znao ono o čemu ja u tom trenutku nisam razmišljala – da ću jednog dana ponovo ići na plažu i da ću želeti da izgledam lepo i ženstveno”, priča Jelena.

Naša sagovornica objašnjava da u Velikoj Britaniji onkoplastičari rade celu operaciju – odstranjuju tumor i nakon toga rade rekonstrukciju dojke, a postoperativna nega uključuje tetovažu bradavice koju takođe radi hirurg. Zavod za socijalno osiguranje daje vaučere za perike, a vlasuljar pomaže u izboru perike i daje informacije o pamučnim turbanima za veče, stalku za periku, balsamu, šamponu i specijalnim četkama.
Rukovođeni idejom da je samopoštovanje prvo što strada u procesu onkološkog lečenja, jer se telesni identitet žene dramatično menja, brojne svetske kozmetičke kuće i brojni poznati šminkeri postali su saradnici portala lookgoodfeelbetter.org koji ženama obolelim od raka daju odgovore na sva pitanja koje im nije dao njihov lekar – a tiču se saveta u vezi nege, kozmetike i ulepšavanja. Od prošle godine ova inicijativa dobila je podršku velikih robnih kuća, kao što je recimo „Harvi Nikols”, koji je organizovao „Teatar lepote”, a sredstva od ulaznica koje su kupljene za taj događaj uplaćene su LGFB portalu. Britanska kozmetička kuća „Elemis” ima i specijalne tretmane za žene obolele od raka.

Tamara Klikovac, jedini psiholog koja radi na Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije i vodi računa o mentalnom stanju više od 1.500 pacijenata koji godišnje prođu kroz ovu medicinsku ustanovu, tužno konstatuje da naše žene nemaju pravo na besplatne perike, trajnu šminku i specijalne brushaltere i konstatuje da lekari često ne razumeju i značaj psihološkog savetovanja. Oni često ne shvataju da je za ženino samopouzdanje izuzetno važno da sačuva estetski identitet – naročito kada su u pitanju mlade žene, jer bolest često dramatično promeni njihov izgled.

Izvor: Politika.rs
ivonka
ivonka
Elita
Elita

Broj poruka : 2897
Pridružila/o se : 05.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Živjeti s karcinomom - Page 3 Empty Re: Živjeti s karcinomom

Počalji od Veca Čet Okt 03, 2013 2:08 pm

Ja sam sama sebi postavila prioritete- preživjeti prije svega, a onda sve ostalo. Od ljekara sam očekivala da mi spasi život prvenstveno, o kosi nisam razmišljala uopšte, perika je obavila svoje, marame i šeširi su pravili čudo. Da sam mlađa, vjerovatno bih se odlučila za novu operaciju za rekonstrukciju dojke, ovako, nije mi mnogo bitan izgled, a proteza obavlja svoju funkciju, ma kako teretna ponekad bila. Opekotine od radioterapije su ostavile tamniju kožu, niko mi nije rekao da li je moguće popraviti stanje...sama sam se izborila sa svim traumama koje ova bolest izaziva i da, važno je preživjeti, ali isto tako je važno nastaviti normalan život, koliko god je moguće, posebno kad su mlađe žene u pitanju.
Veca
Veca
Urednica Elite
Urednica Elite

Ženski Broj poruka : 12938
Pridružila/o se : 18.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Živjeti s karcinomom - Page 3 Empty Re: Živjeti s karcinomom

Počalji od Shade Čet Okt 03, 2013 4:10 pm






Ne bih da cmizdrim ovde, ali me tvoja prica uvek dirne.
Veco, ti si jedna veoma hrabra i divna zena. Zelim ti zdravlja u izobilju, zivot bez straha od sutrasnjice.



Jednostavni lijekovi protiv raka!
Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Živjeti s karcinomom - Page 3 Empty Re: Živjeti s karcinomom

Počalji od Paloma Blanca Čet Okt 03, 2013 5:03 pm

Ne mogu da ne primetim, svaka rec na svom mestu!
Moje postovanje, Veco.
Paloma Blanca
Paloma Blanca
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 1324
Pridružila/o se : 13.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Živjeti s karcinomom - Page 3 Empty Re: Živjeti s karcinomom

Počalji od Veca Pet Okt 04, 2013 12:17 pm

Hvala drage moje, znači mi mnogo vaša podrška.
Veca
Veca
Urednica Elite
Urednica Elite

Ženski Broj poruka : 12938
Pridružila/o se : 18.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Živjeti s karcinomom - Page 3 Empty Re: Živjeti s karcinomom

Počalji od Troja Pet Okt 04, 2013 12:26 pm

Svaka cast Veco. Zaista si hrabra. I ja ti zelim da sve ovo postane daleka proslost o kojoj vise ne moras da brines.
Troja
Troja
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 13992
Pridružila/o se : 30.08.2011

Nazad na vrh Ići dole

Živjeti s karcinomom - Page 3 Empty Re: Živjeti s karcinomom

Počalji od Shade Pet Okt 11, 2013 12:55 pm





Vitamin B17 suzbija razvoj kancera

Izvor Vecernje Novosti


Svijet bez raka - Priča o vitaminu B17



Možete li zamisliti svijet bez ove opake bolesti? Da li postoji lijek ili je to nešto što svakodnevno možemo pronaći u namirnicama?

Radi se o vitaminu B17 koji se još može susresti pod nazivom Laetril ili Amigdalin koji je na žalost odbačen od strane službene medicine. Vitamin B17 još je prije pedeset godina sintetiziran pod nazivom Laetril odnosno Amigdalin od strane biokemičara Ernst T. Krebsa.
...
Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Živjeti s karcinomom - Page 3 Empty Re: Živjeti s karcinomom

Počalji od ivonka Sre Okt 16, 2013 11:16 am

Htela sam jod nesto da napisem povodom Vecinih nalaza. Ja mislim, da su doktori kod ljudi koji su vec imali negde tumor vise na oprezu i hoce da provere svaku tackicu u telu, koja izmice nekoj normali. Meni su , kada sam radila UZ abdomena zbog zuci, rekli da imam na jetri cistu od 2 cm. i to je to. Niko dalje nista nije ispitivao. Da sam vec imala u proslosti neki tumor , verovatno bi to detaljnije ispitali . Tako da to Veco ne mora nista znaciti, svi smo mi puni cisti i kojecega u ovim godinama.
ivonka
ivonka
Elita
Elita

Broj poruka : 2897
Pridružila/o se : 05.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Živjeti s karcinomom - Page 3 Empty Re: Živjeti s karcinomom

Počalji od Veca Sre Okt 16, 2013 11:33 am

Znam ja to ivonka, baš je tako, samo što mene uvijek uzdrma pa se pitam hoće li me išta zaobići...
Veca
Veca
Urednica Elite
Urednica Elite

Ženski Broj poruka : 12938
Pridružila/o se : 18.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Živjeti s karcinomom - Page 3 Empty Re: Živjeti s karcinomom

Počalji od Veca Pon Maj 05, 2014 2:41 pm

Moja sestra danas prima prvu h-terapiju pa se osjećam kao da je i sama primam...neka joj je dragi bog u pomoći...
Veca
Veca
Urednica Elite
Urednica Elite

Ženski Broj poruka : 12938
Pridružila/o se : 18.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Živjeti s karcinomom - Page 3 Empty Re: Živjeti s karcinomom

Počalji od Boni Pon Maj 05, 2014 2:55 pm



Veco zelim joj puno srece. Drzi se.
Boni
Boni
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 9008
Pridružila/o se : 29.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Živjeti s karcinomom - Page 3 Empty Re: Živjeti s karcinomom

Počalji od Troja Pon Maj 05, 2014 4:20 pm

I ja joj želim sreću.

Upravo saznadoh da je bratov najbolji drug operisan od raka prije nekoliko dana. Živjeti s karcinomom - Page 3 1307364940 
Troja
Troja
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 13992
Pridružila/o se : 30.08.2011

Nazad na vrh Ići dole

Živjeti s karcinomom - Page 3 Empty Re: Živjeti s karcinomom

Počalji od Maja Sre Maj 07, 2014 9:37 pm

Veco, držim palčeve, da tvoja sestra dobro podnese terapiju i da joj bude koristna. Sretno
Maja
Maja
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 4128
Pridružila/o se : 21.03.2012

Nazad na vrh Ići dole

Živjeti s karcinomom - Page 3 Empty Re: Živjeti s karcinomom

Počalji od Veca Čet Maj 08, 2014 8:56 am

Hvala svima na podršci, dobro je pregurala prvu terapiju, daće bog da bude dobro.
Veca
Veca
Urednica Elite
Urednica Elite

Ženski Broj poruka : 12938
Pridružila/o se : 18.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Živjeti s karcinomom - Page 3 Empty Re: Živjeti s karcinomom

Počalji od Troja Čet Maj 08, 2014 9:44 am

Samo hrabro! Bice to dobro.
Troja
Troja
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 13992
Pridružila/o se : 30.08.2011

Nazad na vrh Ići dole

Živjeti s karcinomom - Page 3 Empty Re: Živjeti s karcinomom

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 3 od 3 Prethodni  1, 2, 3

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu