Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


Astrologija, nauka ili? Malooo10







Join the forum, it's quick and easy

Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


Astrologija, nauka ili? Malooo10





Femme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Astrologija, nauka ili?

+3
Zvončica
Khallu
Femme
7 posters

Ići dole

Astrologija, nauka ili? Empty Astrologija, nauka ili?

Počalji od Femme Pon Nov 15, 2010 3:32 pm





1. Astrologija nikada nije do kraja racionalna. Čak i najsofisticiraniji astrolozi, oni koji nas zatrpavaju ne samo diplomama raznih astroloških škola i instituta, već i profesionalnim žargonom, nikada ne mogu u potpunosti utemeljiti svoja predviđanja na racionalan način. To je očigledno u brojnim pozivanjima praktičnih astrologa na natprirodno i okultno, bilo da je u pitanju idiosinkratski shvaćena religioznost, ili “sudbina”, “proviđenje” i slično. Nauka mora biti racionalna; ovo je nešto što se u toj meri samo po sebi razume da se najčešće i ne eksplicira u istupima naučnika, što je jedan od izvora konfuzije. “Sudbini”, “proviđenju” itd., nema mesta u nauci (što, naravno, ne znači da tako nešto ne može postojati).

2. Astrološki fenomeni nisu teorijski utemeljeni. Nauka – nasuprot uvreženom naivnom mišljenju – nije empirijsko sakupljanje informacija ili “činjenica”, već prevashodno objašnjavanje fenomena, a tu funkciju vrši teorija. Otuda su najveća dostignuća nauke uvek sadržana ne u nekim empirijskim nalazima ili “činjenicama”, već u velikim paradigmatičnim teorijama: teorija relativnosti, kvantna teorija, teorija evolucije,... Sa druge strane, astrologija nema gotovo nikakvu teoriju iza sebe: kad počnete sa osporavanjem astroloških predviđanja, jedini odgovor branilaca jeste da navedu gomilu primera u kojima su se njihove tvrdnje pokazale tačne. Međutim, čak i kada bi 100% astroloških tvrdnji bilo empirijski tačno (a veoma je daleko od toga!), ni to ne bi astrologiju učinilo naukom, jer opet ne bi bilo nikakvog teorijskog razloga da poverujemo da se radi o uzročno-posledičnim vezama, a ne koincidencijama

dr Milan M. Ćirković

Kakvo je vaše mišljenje u vezi astrologije? Da li je doživljavate kao nauku ili je svrastavate u hobije, način zabave?

Femme
Femme
...

Ženski Broj poruka : 5413
Pridružila/o se : 06.03.2010

https://femme.darkbb.com

Nazad na vrh Ići dole

Astrologija, nauka ili? Empty Re: Astrologija, nauka ili?

Počalji od Khallu Čet Maj 19, 2011 7:30 pm

Planete bez zvezde krstare Mlečnim putem


Britanski astronomi saopštili su danas da su otkrili fenomen za koji se dosad mislilo da je nemoguć - planete koje nisu vezane ni za jednu zvezdu, već slobodno lutaju kosmosom.

Tokom dvogodišnjeg posmatranja, astronomi su detektovali 10 planeta, po svojoj masi najpribližnije Jupiteru, navećem nebeskom telu u našem solarnom sistemu, koje se nalaze na tako velikoj udaljenosti od najbliže zvezde da bi se moglo reći da slobodno krstare Mlečnim putem.

Rezultati istraživanja, objavljeni u britanskom naučnom časopisu Nejčer, predstavljaju novi prodor u proučavanju egzoplaneta, tj. planeta van našeg solarnog sistema kojih je od 1995. identifikovano više od 500.

Spomenutih deset planeta otkriveno je tokom potrage za objektima koji se nalaze na 10 do 500 astronomskih jedinica (AU) od neke zvezde.

AU je standardna mera približno jednaka udaljenosti Zemlje od Sunca (oko 150 miliona kilometara).

Poređenja radi, Jupiter je udaljen pet AU od sunca, a najudaljenija planeta Neptun 30 AU.

Prema teoriji o nastanku planeta, planete predstavljaju aglomeraciju prašine i gasova i vezane su za svoje zvezde, prinuđene da kruže oko njih sve dok se one ne ugase.

Astronomi veruju da su se veoma udaljene planete odvojile od svog gravitacionog "sidrišta" još u najranijoj fazi.

Studija, objavljena u časopisu Nejčer, je delo dva tima naučnika koji su tokom dve godine analizirali na desetine miliona zvezda Mlečnog puta koristeći tzv. tehniku gravitacionog mikrolensinga koja registruje promene sjaja u izmerenoj zvezdanoj svetlosti kada se zvezda sa planetama postavi skoro direktno ispred neke još dalje zvezde. Svetlost daleke zvezde biva blago skrenuta na predvidiv način gravitacijom bližeg sistema.

"Implikacije ovog otkrića su dalekosežne", istakao je nemački astronom Joakim Vambsgans u komentaru koji je, takođe, objavljen u Nejčeru.

"Dobili smo uvid u novu populaciju planeta u našoj galaksiji. Predstoji nam da proučimo njihove osobine, njihovo razmeštanje, dinamična stanja i istoriju", dodao je on, prenosi AFP.
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Astrologija, nauka ili? Empty Re: Astrologija, nauka ili?

Počalji od Zvončica Čet Maj 19, 2011 8:38 pm

Ma kakva nauka? Daleko je to od nauke. Ne verujem više u astrologiju. Astrologija, nauka ili? 2954761119
Zvončica
Zvončica
Počasni član
Počasni član

Ženski Broj poruka : 7716
Pridružila/o se : 14.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Astrologija, nauka ili? Empty Re: Astrologija, nauka ili?

Počalji od Khallu Čet Maj 19, 2011 8:39 pm

a sto ''više''Queen? Astrologija, nauka ili? 2954761119
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Astrologija, nauka ili? Empty Re: Astrologija, nauka ili?

Počalji od Zvončica Čet Maj 19, 2011 8:52 pm

Pre 5-6 godina sam volela da čitam horoskope i tako to... Astrologija, nauka ili? 2954761119
Zvončica
Zvončica
Počasni član
Počasni član

Ženski Broj poruka : 7716
Pridružila/o se : 14.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Astrologija, nauka ili? Empty Re: Astrologija, nauka ili?

Počalji od Khallu Čet Maj 19, 2011 8:58 pm

ja verujem u licne horoskope...oooooo,opet mi stade mozak-kako se to zove?! Astrologija, nauka ili? 828922
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Astrologija, nauka ili? Empty Re: Astrologija, nauka ili?

Počalji od Zvončica Čet Maj 19, 2011 8:59 pm

Natalna karta Astrologija, nauka ili? 656435
Zvončica
Zvončica
Počasni član
Počasni član

Ženski Broj poruka : 7716
Pridružila/o se : 14.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Astrologija, nauka ili? Empty Re: Astrologija, nauka ili?

Počalji od hope Čet Maj 19, 2011 11:17 pm

Nije da ne zalazim u te vode, ali sve primam sa rezervom. Recimo da mi je to sve interesantno... I samo to.
hope
hope
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 3180
Pridružila/o se : 12.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Astrologija, nauka ili? Empty Re: Astrologija, nauka ili?

Počalji od Femme Čet Maj 19, 2011 11:32 pm



Toliko o tome, bravo hope. Odlicno za zabaviti se. Astrologija, nauka ili? 536970
Femme
Femme
...

Ženski Broj poruka : 5413
Pridružila/o se : 06.03.2010

https://femme.darkbb.com

Nazad na vrh Ići dole

Astrologija, nauka ili? Empty Re: Astrologija, nauka ili?

Počalji od Lollipop Pet Jul 01, 2011 9:43 am

Admin ::

Odlicno za zabaviti se. Astrologija, nauka ili? 536970
Jedino to
Lollipop
Lollipop
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 3149
Pridružila/o se : 18.04.2011

Nazad na vrh Ići dole

Astrologija, nauka ili? Empty Re: Astrologija, nauka ili?

Počalji od Leni Uto Jan 29, 2013 4:13 pm

Cao, ja sam relativno nova ovde. Mene astrologija veoma zanima, a sve je pocelo pre 3 godine kada sam iz zezanja otisla kod astrologa Dragana Bure da mi uradi natalnu kartu. Oduseliva sam se, ili bolje receno ostala bez teksta! Covek jednostavno toliko dobro poznaje astrologiju da sam za vecinu stvari koje mi je rekao mogla samo da klimam glavom i mislim u sebi " ovde definitivno ima neceg"! Jel imao neko slicno iskustvo, da ga je neko prosto odusevio svojim znanjem astrologije i "pogadjanjem"?

Leni

Ženski Broj poruka : 2
Pridružila/o se : 29.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Astrologija, nauka ili? Empty Re: Astrologija, nauka ili?

Počalji od Troja Uto Jan 29, 2013 4:17 pm

Ja sam jednom bila zapanjena koliko mi je horoskop pogadjao, samo da bi se kasnije razocarala jer se ispostavilo da je vise toga bilo u mojoj glavi nego u stvarnosti.

Jednom mi je licni horoskop predividio da se moram cuvati povrede bas na dan kada me je udario bicikl. Slucajnost ili...?
Troja
Troja
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 13992
Pridružila/o se : 30.08.2011

Nazad na vrh Ići dole

Astrologija, nauka ili? Empty Re: Astrologija, nauka ili?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu