Čistoća je pola zdravlja
4 posters
Femme :: MOJ ŽIVOTE :: Stambeni prostor
Strana 1 od 1
Čistoća je pola zdravlja
Kuća „pod konac“ je san svake domaćice, ali da biste ostavarili ovaj cilj uvek vam nedostaje vremena. Ako je veš ispeglan, izostane ručak, ako su prozori oprani, mrvice su svuda po kući... Da biste istovremeno obavili sve kućne poslove otkrićemo vam 12 caka kako da rasporedite vreme, a da ne padnete na nos od posla.
Da biste dočekali vikend bez kućnih poslova, svakog dana u nedelji radite po malo
15 - MINUTNI ZADACI:
ČISTA I UREDNA KUHINJA
Koristite dezinfekcione maramice za jednokratnu upotrebu. Prebrišite sve radne površine, sitne kućne aparate, šporet. Zatim dohvatite džoger i očistite podove.
OČISTITE KREVETE
Usisajte sve delove podjednako. Obratite pažnju i na jastukei zadnje delove kreveta na kojima se često taloži prašina.
SREDITE KREVET
Skinite svu posteljinu, usisajte dušek, jastuke provetrite. Prljavu posteljinu stavite na pranje u veš mašinu, zamenite novu. Usisajte i sobu, naročito delove oko vrata i prozora.
10 - MINUTNI ZADACI:
POVRATITE SJAJ STAKLA
Da biste očistili ogledala i TV ekran, prebrišite ih lagano vlažnom krpom od mikrofibera. Na kraju pređite i suvom krpom.
„OSLOBAĐANJE“ ABAŽURA
Ako imate zahtevan abažur na omiljenoj lampi i na njega se lako „lepi“ prašina iskoristite dečiju četkicu za tempere i sa njom ćete lako zaći na sva mesta na kojima se zavukla prašina.
UBRZAJTE PRANJE VENECIJANERA
Iskoristite staru, ali čistu čarapu – navucite je na ruku i laganim pokretima pređite preko proreza venecijanera.
5 - MINUTNI ZADACI:
„PREČEŠLJAJTE“ SEDIŠTA
Ako imate decu, onda vam nije nepoznanica da pod nije jedino mesto u kuhinji na kome se gomilaju mrvice posle obroka. Mekanom četkom iščetkajte stolice, sedišta, a onda i naslone.
BAKTERIJE - STOP
Isprskajte vrata, kvake, slušalice telefonskih aparata dezinfekcionim sredstvom. Ne štedite ni na kuhinjskim elementima, vratima frižidera.
PREBRIŠITE NAMEŠTAJ
Pokvasite pamučnu krpu pa pređite preko ramova za slike. Ne zaboravite ni zadnji deo TV koji je neverovatan magnet za prašinu.
1 - MINUTNI ZADACI:
IZBACITE SVE VIŠKOVE
Ako na vašem stočiću za kafu već duže stoji gomila časopisa koje nemate vremena da pogledate, onda ih u roku od 60 sekundi izbacite u kantu za đubre.
DEZINFEKCIJA TOALETA
Nalijte sirće u odvode i WC šolju, sačekajte i pustite vrelu vodu. Sve će blistati!
MIRISNA KANTA
Sipajte osveživač, bilo koji imate u kući, zatim dodajte u kantu i dve kocke leda. Oslobodićete se svih neprijatnih mirisa.
Izvor:Zena.blic
Poslednji izmenio Khallu dana Pon Maj 16, 2011 8:39 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Re: Čistoća je pola zdravlja
Meni za sve ovo treba 2 sata...
Ja se polomi po kuci ali i dalje mi se cini da je sve strokavo i neuredno i cesto cmizdrim zbog toga.
Jednostavno, moj problem je sto sam za sve brza ali za poslove u kuci sam pravi puz.
Ja se polomi po kuci ali i dalje mi se cini da je sve strokavo i neuredno i cesto cmizdrim zbog toga.
Jednostavno, moj problem je sto sam za sve brza ali za poslove u kuci sam pravi puz.
Anne Boleyn- Urednica
- Broj poruka : 3708
Pridružila/o se : 16.03.2011
Re: Čistoća je pola zdravlja
Ja uradim dva puta mesečno generalku, ostalim danima održavam samo.
Do duše, kod mene nema ko ni da prlja. Sama sam u kući trenutno.
Prašinu brišem svakodnevno. Ne volim da brišem prašinu!
Shade- Elita
- Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010
Re: Čistoća je pola zdravlja
Kako da pravilno očistite svoj dom?
Da li znate da zbog svog doma možete biti umorni i bolesni? Dajemo vam nekoliko trikova kojim ćete moći da izbacite sve bakterije i alergene.
Da li znate da zbog svog doma možete biti umorni i bolesni? Dajemo vam nekoliko trikova kojim ćete moći da izbacite sve bakterije i alergene.
- Spojler:
Kupatilo – očistite tuš
U jednom od svaka tri tuša se nalaze mikobakterije otporne na izbeljivač koje se mogu preneti na tkivo pluća i time izazvati umor, slabost i kratak dah. Glava tuša je mračna, vlažna i topla – idealno mesto za bakterije. Svaki put kada perete kosu i kada šampon prsne na glavu tuša, dodajete protein koji je idealan za razvoj bakterija. Ako pređete na kupanje umesto tuširanja, umanjujete rizik od udisanja ovih opasnih bakterija. Ako ne volite brčkanje u kadi, onda jednom nedeljno nekom čvrstom četkom i mlakom vodom dobro oribajte glavu tuša i smanjićete broj bakterija za čak polovinu.
Kupatilo – opasna zavesa
Buđ i bakterije koje obožavaju mokro stanište, a mogu da izazovu i alergije, razmnožavaju se brzinom svetlosti na toj plastičnoj površini. Istraživanje je pokazalo da na svaka 2 kvadratna centimetra postoji milion mikroba, a 80 odsto njih je opasno i može stvoriti aerosol i podići se u vazduh odakle ih je lako udahnuti. Jednom nedeljno operite svoju zavesu u mašini za pranje veša sa dosta meke pene i tek onda je vratite u kupatilo. Kada završite sa tuširanjem, potpuno je skupite kako biste ostavili manje kapljica u kojima bi bakterije mogle da se razmnožavaju.
Kupatilo – obradujte se novom četkicom za zube
Prosečna četkica za zube u sebi zadržava 10 miliona bacila. Pored toga što sakuplja sve i svašta iz spoljašnje sredine i usne duplje, vi je prskate i vodom iz toaleta svaki put kad pustite vodu. Pre nego što pustite vodu u šolju, obavezno spustite i poklopac kako bi bacili ostali unutra. Oni su veoma opasni i mogu izazvati bolesti creva. Najbolje je da kupujete ekonomična pakovanja četkica jer ćete tako svakog meseca moći sebe da počastite novom. Ako i dalje brinete, sklonite je u neki poseban deo i jednom nedeljno je potopite u hidrogen peroskid i uvek je čuvajte suvom jer se bacili tu ne mogu dugo zadržati.
Dnevna soba – očistite daljinski upravljač
Svaki peti bacil koji se nalazi na daljinskom su opasni po zdravlje. Morate ga redovno čistiti maramicama za dezinfekciju na bazi alkohola. Nikako nemojte koristiti sprejeve ili tečnosti jer možete oštetiti unutrašnje delove sprave. Na ovaj način ćete ubiti oko 90 odsto bakterija i virusa. Za najbolje rezultate, koristite novu maramicu za svaki novi predmet koji čistite. Istraživanje je pokazalo da je potrebno 2 minuta da se ubiju bacili, tako da nije dovoljno samo preći preko daljinskog upravljača i misliti da je sve gotovo.
Dnevna soba – šta ćete sa stazicama?
Čak i najbolji usisivač ima problema da pokupi najdublju prašinu i prljavštinu, tako da nije čudo što stari tepisi i staze imaju i do 100 puta zagađenije dno. Za 80 odsto žena, opasnosti koje se kriju u tepisima i stazama se manifestuje umorom. Stare tepihe obavezno zameniti novijim ili nečim što je lakše za čišćenje – drvo, linoleum, a možete i parom očistiti svoj stari tepih ako baš ne želite da ga se rešite.
Dnevna soba – preuredite cveće
Čak 70 odsto cveća u saksijama širi buđ vazduhom, pa možete osetiti peckanje, suvo grlo ili otežano disanje. Neka se zemlja potpuno osuši pre ponovnog zalivanja jer na suvoj zemlji neće ostati mnogo bacila i bakterija ili buđi koje mogu izazvati zdravstvene probleme. Uz sve cveće koje imate, morate imati i neko tropsko, sa velikim zelenim listovima jer te biljke upijaju buđ i vlažnost iz vazduha (u kojoj se nalaze bacili) i koriste je za održavanje vlažnosti. Ljiljani vam mogu smanjiti količinu buđi u vazduhu za čak 60 odsto.
Spavaća soba – izbacite obuću
Razmislite još jednom da li uopšte želite da hodate obuveni. Hodanje u obući u kojoj hodate napolju može biti izuzetno opasno jer dom treba da bude mesto koje će biti očišćeno od svega što postoji na ulici. Na samo jednom đonu se nalazi 421.000 bacila i još onih opasnih koji mogu izazvati upalu pluća i infekcije urinarnog trakta. Samo pranje obuće se čini kao idealno rešenje, ali sa pranjem ćete samo vratiti ili čak povećati broj bakterija kada sledeći put izađete napolje. U kući treba nositi samo papuče a svu obuću streba držati ispred ulaznih vrata. Nikakva obuća ne treba da stoji u kući.
Spavaća soba – izbacite televizor
Parovi koji nemaju TV u spavaćoj sobi imaju čak dva puta više seksa i zaspe 30 minuta ranije a time dobijaju pola sata sna koji odlično utiče na imunitet. Kada imate televizor u sobi, više pažnje obraćate na dešavanja van vašeg doma nego na partnera. Ako baš ne možete bez televizora, barem dve noći nedeljno nemojte ga paliti i videćete koliko ćete osećati zdravije, odmornije i srećnije.
Spavaća soba – a jastuci?
Sintetički jastuci u sebi sadrže i do 8 puta više grinja od starijih, perjanih. Ako neprestano kijate, zamenite svoj jastuk nekim perjanim, jer njegova površina sprečava grinje da se unutra smeste i razmnožavaju. Upravo zbog njihove površine, ovi jastuci ostaju mesecima bez grinja čak i ako se ne koriste.
Kuhinja – slanik
Čak i prekrivanje lica rukama dok kijate ne može zaštititi slanik od 100.000 virusa koji se kreću brzinom od 200km/h. Da biste očistili slanik (na kome se nalaze rinovirusi koji izazvaju prehladu), očisitite ga kapljicom alkohola i obrišite papirnim ubrusom ili ostavite da se osuši. Ovim ćete očistiti slanik a so i biber se neće grudvati jer niste koristili vodu.
Kuhinja – sunđer za posuđe
Ešerihija koli, salmonela i svi virusi koji izazivaju prehladu se nalaze baš u sunđeru, čak i u isto vreme. Sunđeri imaju veliku upijajuću površinu i odličan su dom za bakretije i viruse. Koristite mlaku vodu pa je unutra vlažno i toplo. Samo jedan bacil se može razmnožiti u do milijardu bakterija za samo 4 sata. Ako samo jednom prevučete zagađeni sunđer preko radne površine, preselićete skoro milion bakterija. Da biste se zaštitili, jednom dnevno ga ubacite u mašinu za pranje posuđa ili u mikrotalasnu peć na jedan minut. Tako ćete ubiti čak 95 odsto opasnih bakterija.
Kuhinja – kako protiv bacila na frižideru?
Na dršci frižidera postoji čak 200 puta više bacila nego na dasci od WC šolje jer je hrana već zagađena kada je donesete i počnete ređati u frižider. Kada se bakterija nađe na vašim rukama, lako se prenese na vrata od frižidera. Guma između vrata i frižidera je takođe odlično mesto za razvoj bakterija jer je vlažno i mračno. Ove bakterije ispuštaju buđ u vazduh i stvaraju opasnost od alergija i problema sa plućima. Da biste se zaštitili, jednom nedeljno očistite ova mesta izbeljivačem.
Kuhinja – sudopera
Čak i ako sija, sudopera je opasno mesto na kome živi nebrojeno mnogo opasnih bakterija zahvaljujući svežim namirnicama i ostacima hrane koji se u nju slivaju. Ako imate mašinu za posuđe, sve u nju stavljajte, a ako nemate, potrudite se da svakodnevno isperete sudoperu izbeljivačem.
Plakar u predsoblju
Svaki kaput ili jakna koja se ne korsti često je puna alergena. Ne morate ih svake nedelje prati, ali bar dva puta godišnje ih odnesite na hemijsko čišćenje i bićete mirni – alergeni će nestati. Vuneni džemperi i kaputi upijaju duplo više od ostalih materijala, pa se savetuje da ih držite u plastičnim kesama za vreme leta, a tokom zime ih nekoliko puta operite kako biste skinuli prašinu.
Zamenite krpu na džogeru
Krpe na džogeru su opasnije od bilo kod sunđera, a dokazano je da sunđeri i bolje čiste i ostavljaju manje opasnih bakterija. Zato se pozdravite sa krpom i stavite sunđer. Stavite 30g izbeljivača u svakih 250ml vode i dodajte svoje omiljeno sredstvo za pranje podova. Dobro oribajte i isperite sunđer i očistite i dršku između svake upotrebe. Zatim je samo obesite negde da se dobro iscedi i osuši pre nego što se bacili razmnože.
Oprezno sa usisivačem!
U svakom usisivaču se, po najnovije istraživanju, nalazi bakterija ešerihije koli. Kada usisavate, uklanjate bacile ali i hranu na kojoj vole da se hrane. Kada menjate kesu, obavezno ro radite napolju, i obavezno prskajte cev neki sredstvom za dezinfekciju. Možete i kupiti kese koje imaju antibakterijski omotač.
Očistite telefon!
Telefon koj se često koristi na sebi ima 18 puta više bakterija nego ručka u javnom WC-u. Možete očistiti telefon dva puta nedeljno antibakterijskom maramicom i rešićete problem na brzinu.
Mesto pored miša
Mesto na kome se nalazi vaš miš ima bar 10 miliona bacila, uključujući i one koje izazivaju crvenilo oka, gljivične infekcije itd. Jednom dnevno poprskajte to mesto nekim sredstvom za dezinfekciju. Ako se brinete da će vam to uništiti radnu površinu, onda jednostavno isperite to mesto maramicom i sapunom. Kada u sapunu ima masti, ona hvata bacile i uništava im ćelijsku membranu, a od toga one jednostavno eksplodiraju i umru.
Očistite tastaturu!
Na tastaturi ima 400 puta više opasnih bakterija koje izazivaju bolesti na površinama u kupatilu, a pošto ih je teže očistiti, tu se i zadržavaju duže. Uvek pri sebi morate imati maramice za dezinfekciju i jednom nedeljno barem površinski očistite tipke. Na taj način ćete ubiti više od pola bakterija.
Re: Čistoća je pola zdravlja
Nevidljivi otrovi u domovima
Možete da se ponosite koliko god hoćete time što stan sređujete od poda do plafona i da mislite da je vaš dom najčistiji u komšiluku. Opasnost koju ste ukonili metlom ili krpom je nestala na neko vreme ali ono što zaista može da naruši zdravlje nije vidljivo golim okom.
Zagađenost je od 2 do 5 veća u zatvorenim prostorijama nego na ulici. Vazduh u našim domovima sadrži polen, buđ, prašinu, ozon i sastojke sredstava za čišćenje. U zimsko vreme zagrevamo domove, sušimo vazduh i zadržavamo sve otrove unutar prostorija u kojima spavamo, povećavamo rizike od alergija, respiratornih bolesti i teških oblika astme. Čovek provede u proseku 60% svog života u kući i zato je potrebno da očistimo vazduh i spasemo se.
1. Otvorite prozor
Otvoriti prozor zimi kada je vazduh van kuće hladan da se ledi krv nije baš primamljivo, a nije ni ekonomično. Međutim, kada se zatvorimo u sobu bez dotoka svežeg vazduha, zadržavamo ugljendioksid koji izdišemo. Bez svežeg kiseonika telo postaje umorno ali pada i raspoloženje. Najopasnije nizak nivo kiseonika je izmeren nakon buđenja. Pročistite vazduh: otvorite prozor 5 do 10 minuta nakon buđenja i isto ponavljajte i uveče. To je sasvim dovoljno vremena da izađe ugljendioksid a da uđe svež vazduh.
2. Očistite predmete iz podruma i sa tavana
Dok dovlačite ćebad i jorgane iz zabačenh delova kuće uskomešate prašinu i pojavljuju se simptomi kao što su svrab u očima, kašljanje i druge alergijske reakcije. Sve što vučete iz prašnjavih kutaka prvo iznesite napolje, dobro očistite i proluftirajte pre nego što unesete to u kuću. Svako ćebe operite u toploj vodi, kao i svu zimsku odeću. Nije na odmet i da stavite hiruršku masku koju možete kupiti u apotekama ako planirate da kopate po podrumu.
3. Koristite obične mirisne sveće
Parfemisane sveće koje nemilice palimo oko praznika sadrže u sebi čestice poznate kao partikulati za koje se zna da su povezane sa astmom i problemima respiratornog sistema. Da bude još gore, ako oko vas leti prašina veće su šanse da ćete zakačiti neki problem sa disanjem. Alergeni nalik prašini se zalepe na partikulate i završe u plućima, gde otežavaju disanje. Prestanite sa paljenjem sveća, pogotovo onih velikih koje šalju još više partikulata u vazduh. Ako baš ne možete da zamislite praznik bez njih, bolje birajte neparfemisane, one koje se tope umesto da iznova sagorevaju vosak u tegli ii činiji.
4. Isključite izduvavanje na ventilacionom sistemu
Većina savremenih ventilatora radi tako što uvlači ustajali vazduh, izbacuje ga napolje i zamenjuje ga svežim. Međutim, veliki broj uređaja za osvežavanje vazduha pogrešno usmerava ustajali vazduh u kome se mogu naći i supstance opasne po život, poput ugljenmonoksida. Najbolje je da ograničite vreme izduvavanja i da ugradite detektor ugljenmonoksida koji je isto bitan kao detektor požara.
5. Zamenite prljave filtere
U filterima mogu preživeti čestice buđi koje mogu biti izuzetno opasne. Buđ iritira oči i izaziva probleme sistemu za disanje. Menjajte filtere svaka 3 meseca. Oni se ponašaju kao naša koža, zadržavaju sve ono što ne bi smelo da dođe u dodir sa nama i prljaju se. Na svakih godinu dana uradite servis svog uređaja za grejanje.
Možete da se ponosite koliko god hoćete time što stan sređujete od poda do plafona i da mislite da je vaš dom najčistiji u komšiluku. Opasnost koju ste ukonili metlom ili krpom je nestala na neko vreme ali ono što zaista može da naruši zdravlje nije vidljivo golim okom.
Zagađenost je od 2 do 5 veća u zatvorenim prostorijama nego na ulici. Vazduh u našim domovima sadrži polen, buđ, prašinu, ozon i sastojke sredstava za čišćenje. U zimsko vreme zagrevamo domove, sušimo vazduh i zadržavamo sve otrove unutar prostorija u kojima spavamo, povećavamo rizike od alergija, respiratornih bolesti i teških oblika astme. Čovek provede u proseku 60% svog života u kući i zato je potrebno da očistimo vazduh i spasemo se.
1. Otvorite prozor
Otvoriti prozor zimi kada je vazduh van kuće hladan da se ledi krv nije baš primamljivo, a nije ni ekonomično. Međutim, kada se zatvorimo u sobu bez dotoka svežeg vazduha, zadržavamo ugljendioksid koji izdišemo. Bez svežeg kiseonika telo postaje umorno ali pada i raspoloženje. Najopasnije nizak nivo kiseonika je izmeren nakon buđenja. Pročistite vazduh: otvorite prozor 5 do 10 minuta nakon buđenja i isto ponavljajte i uveče. To je sasvim dovoljno vremena da izađe ugljendioksid a da uđe svež vazduh.
2. Očistite predmete iz podruma i sa tavana
Dok dovlačite ćebad i jorgane iz zabačenh delova kuće uskomešate prašinu i pojavljuju se simptomi kao što su svrab u očima, kašljanje i druge alergijske reakcije. Sve što vučete iz prašnjavih kutaka prvo iznesite napolje, dobro očistite i proluftirajte pre nego što unesete to u kuću. Svako ćebe operite u toploj vodi, kao i svu zimsku odeću. Nije na odmet i da stavite hiruršku masku koju možete kupiti u apotekama ako planirate da kopate po podrumu.
3. Koristite obične mirisne sveće
Parfemisane sveće koje nemilice palimo oko praznika sadrže u sebi čestice poznate kao partikulati za koje se zna da su povezane sa astmom i problemima respiratornog sistema. Da bude još gore, ako oko vas leti prašina veće su šanse da ćete zakačiti neki problem sa disanjem. Alergeni nalik prašini se zalepe na partikulate i završe u plućima, gde otežavaju disanje. Prestanite sa paljenjem sveća, pogotovo onih velikih koje šalju još više partikulata u vazduh. Ako baš ne možete da zamislite praznik bez njih, bolje birajte neparfemisane, one koje se tope umesto da iznova sagorevaju vosak u tegli ii činiji.
4. Isključite izduvavanje na ventilacionom sistemu
Većina savremenih ventilatora radi tako što uvlači ustajali vazduh, izbacuje ga napolje i zamenjuje ga svežim. Međutim, veliki broj uređaja za osvežavanje vazduha pogrešno usmerava ustajali vazduh u kome se mogu naći i supstance opasne po život, poput ugljenmonoksida. Najbolje je da ograničite vreme izduvavanja i da ugradite detektor ugljenmonoksida koji je isto bitan kao detektor požara.
5. Zamenite prljave filtere
U filterima mogu preživeti čestice buđi koje mogu biti izuzetno opasne. Buđ iritira oči i izaziva probleme sistemu za disanje. Menjajte filtere svaka 3 meseca. Oni se ponašaju kao naša koža, zadržavaju sve ono što ne bi smelo da dođe u dodir sa nama i prljaju se. Na svakih godinu dana uradite servis svog uređaja za grejanje.
Re: Čistoća je pola zdravlja
Uh, meni sledi ta generalka...
Anne Boleyn- Urednica
- Broj poruka : 3708
Pridružila/o se : 16.03.2011
Re: Čistoća je pola zdravlja
Kod mene to ne pije vodu, moram od jednom, eventualno iz dva puta ali u malim razmacima.
Anne Boleyn- Urednica
- Broj poruka : 3708
Pridružila/o se : 16.03.2011
Re: Čistoća je pola zdravlja
ma i ja se zaletim ,inace od toga nista ali sam mislila na veceras-uz pivce sve postigoh,laganica
Re: Čistoća je pola zdravlja
I ja zavrsih danas, konacno! Moja generalka, uz bebca, trajala cak 3 dana... Sramota...
hope- Elita
- Broj poruka : 3180
Pridružila/o se : 12.02.2011
Re: Čistoća je pola zdravlja
Ma sta je tu sramota, meni dete nije tu pa opet necu moci da postignem sve.hope ::I ja zavrsih danas, konacno! Moja generalka, uz bebca, trajala cak 3 dana... Sramota...
Anne Boleyn- Urednica
- Broj poruka : 3708
Pridružila/o se : 16.03.2011
Re: Čistoća je pola zdravlja
Najprljavija mesta u domu
Bez obzira na nadimak “dežurne čistačice” ulice, koliko god se trudile i temeljne bile u čišćenju doma, on nikada ne može biti 100% čist. Na oko sve može izgledati savršeno, međutim, u svakom kubnom metru vazduha nalazi se oko 10 miliona raznih bakterija i peska, mrtvih ćelija kože, pepela, grinja i slično. Ove bakterije u odgovarajućim uslovima (na toplom) se udvostručuju na svakih 20-tak minuta, pa izračunajte koliko nepozvanih gostiju u domu dobijemo za sat vremena…Koja su to mesta gde ove bakterije naročito vole?
Kuhinja
Sunđeri koje koristimo za pranje posuđa nisu čisti, jer sadrže čak oko 50 miliona različitih bakterija. Samim tim, te bakterije se prenose i na sudoperu.
- Kupatilo
Prosečno kupatilo ima manje bakterija nego sudopera, međutim, svaki put kada pustimo vodu, podignemo u vazduh oko 10 miliona bakterija i virusa. Usled toga, posudu sa četkicama za zube trebate držati što više, a dasku spuštajte kad god puštate vodu. Takođe, ako mislite da ste same dok se kupate, varate se. Postoje insekti koji se zovu silverfish i zive na mokrim mestima, poput kade i umivaonika (kao i kod sudopera), mislite o tome.
- Tepih
Da li ste znale da je tepih po kojem hodate, igrate se, ležite dok gledate TV, prljaviji od najprometnije gradske ulice? Moljci naročito vole tepihe i polažu svoja jaja u vunu, kako bi se odatle izlegle larve. Takođe, ako imate ljubimca – psa ili mačku, to dodatno zagađuje tepih životinjskim insektima, bakterijama i virusima. A tek ispod tepiha…
- Drvo
Ni drveni nameštaj, kao ni drveni podovi,nisu pošteđeni. U njima “odsedaju” drveni crvići koji se drvetom hrane, narastaju i za sobom ostavljaju štetu u vidu rupa, kao i bakterija i virusa.
- Radni prostor
Osim “gostiju” u knjigama – poznatih knjiških crva, koje svakodnevno udišemo, unutar radnog prostora gajimo 400 puta više bakterija nego u prosečnom toaletu i to gde – na tastaturi računara! Glavni krivci za pojavu ovih bakterija su mrvice i drugi ostaci hrane koji zapadnu između tipki, dok jedete za stolom za kojim radite. Takođe, zamislite samo šta sve pipnete pre nego što sednete za računar…
- Krevet
Čak 80 odsto prašine na krevetu čine ostaci ljudske kože! Grinje se hrani ovim ostacima, tako da im je Vaš krevet raskošna trpeza i svakodnevno ga delite sa oko 10 miliona “malih gladnica”. Zastrašujuća činjenica je da se na dušeku starom samo dve godine, nalazi grinje težine 10 odsto samog dušeka! Samo zato što ih ne vidimo, ne znači da ne postoje…
Bez obzira na nadimak “dežurne čistačice” ulice, koliko god se trudile i temeljne bile u čišćenju doma, on nikada ne može biti 100% čist. Na oko sve može izgledati savršeno, međutim, u svakom kubnom metru vazduha nalazi se oko 10 miliona raznih bakterija i peska, mrtvih ćelija kože, pepela, grinja i slično. Ove bakterije u odgovarajućim uslovima (na toplom) se udvostručuju na svakih 20-tak minuta, pa izračunajte koliko nepozvanih gostiju u domu dobijemo za sat vremena…Koja su to mesta gde ove bakterije naročito vole?
Kuhinja
Sunđeri koje koristimo za pranje posuđa nisu čisti, jer sadrže čak oko 50 miliona različitih bakterija. Samim tim, te bakterije se prenose i na sudoperu.
- Kupatilo
Prosečno kupatilo ima manje bakterija nego sudopera, međutim, svaki put kada pustimo vodu, podignemo u vazduh oko 10 miliona bakterija i virusa. Usled toga, posudu sa četkicama za zube trebate držati što više, a dasku spuštajte kad god puštate vodu. Takođe, ako mislite da ste same dok se kupate, varate se. Postoje insekti koji se zovu silverfish i zive na mokrim mestima, poput kade i umivaonika (kao i kod sudopera), mislite o tome.
- Tepih
Da li ste znale da je tepih po kojem hodate, igrate se, ležite dok gledate TV, prljaviji od najprometnije gradske ulice? Moljci naročito vole tepihe i polažu svoja jaja u vunu, kako bi se odatle izlegle larve. Takođe, ako imate ljubimca – psa ili mačku, to dodatno zagađuje tepih životinjskim insektima, bakterijama i virusima. A tek ispod tepiha…
- Drvo
Ni drveni nameštaj, kao ni drveni podovi,nisu pošteđeni. U njima “odsedaju” drveni crvići koji se drvetom hrane, narastaju i za sobom ostavljaju štetu u vidu rupa, kao i bakterija i virusa.
- Radni prostor
Osim “gostiju” u knjigama – poznatih knjiških crva, koje svakodnevno udišemo, unutar radnog prostora gajimo 400 puta više bakterija nego u prosečnom toaletu i to gde – na tastaturi računara! Glavni krivci za pojavu ovih bakterija su mrvice i drugi ostaci hrane koji zapadnu između tipki, dok jedete za stolom za kojim radite. Takođe, zamislite samo šta sve pipnete pre nego što sednete za računar…
- Krevet
Čak 80 odsto prašine na krevetu čine ostaci ljudske kože! Grinje se hrani ovim ostacima, tako da im je Vaš krevet raskošna trpeza i svakodnevno ga delite sa oko 10 miliona “malih gladnica”. Zastrašujuća činjenica je da se na dušeku starom samo dve godine, nalazi grinje težine 10 odsto samog dušeka! Samo zato što ih ne vidimo, ne znači da ne postoje…
Re: Čistoća je pola zdravlja
Čišćenje kupatila bez upotrebe hemikalija
Samo što ste sa čišćenjem završile proteklog vikenda, već Vam se čini da kupatilo vapi za novom turom osvežavanja. Umesto da koristite mnoštvo hemikalija, čime očistite – da, ali škodite svom zdralvju i prirodi, ovoga (i svakog sledećeg) puta, budite alternativne i upotrebite prirodne sastojke.
Za čišćenje kade, umivaonika, wc šolje, kao i površina sa pločicama, dovoljno je da imate sodu bikarbonu – odlično sredstvo za uklanjanje mrlja i kamenca; nakon upotrebe, isperite obrađena mesta vodom i uživaćete u rezultatu.
Čak i kada su u pitanju odvodi i onaj karakteristično neprijatan miris, soda bikarbona pristiže u pomoć! Nakon što ste (u gumenim rukavicama) očistile odvod od nakupljenih dlaka, sipajte ¾ šolje sode bikarbone, a zatim i belo destilovano sirće i zapušite rupu nekom starom krpom. Kombinacija sode i sirćeta formira jaku i efektnu penu koja će dobro pročistiti odvod; sačekajte dvadesetak minuta, a potom odvod isperite tako što ćete u njega polako sipati ključalu vodu. Ovaj postupak će napraviti završnicu Vašeg čišćenja odvoda.
Jednaka učinkovitost kao da ste koristile hemikalije, ali bez štetnih posledica po Vas i prirodu.
Samo što ste sa čišćenjem završile proteklog vikenda, već Vam se čini da kupatilo vapi za novom turom osvežavanja. Umesto da koristite mnoštvo hemikalija, čime očistite – da, ali škodite svom zdralvju i prirodi, ovoga (i svakog sledećeg) puta, budite alternativne i upotrebite prirodne sastojke.
Za čišćenje kade, umivaonika, wc šolje, kao i površina sa pločicama, dovoljno je da imate sodu bikarbonu – odlično sredstvo za uklanjanje mrlja i kamenca; nakon upotrebe, isperite obrađena mesta vodom i uživaćete u rezultatu.
Čak i kada su u pitanju odvodi i onaj karakteristično neprijatan miris, soda bikarbona pristiže u pomoć! Nakon što ste (u gumenim rukavicama) očistile odvod od nakupljenih dlaka, sipajte ¾ šolje sode bikarbone, a zatim i belo destilovano sirće i zapušite rupu nekom starom krpom. Kombinacija sode i sirćeta formira jaku i efektnu penu koja će dobro pročistiti odvod; sačekajte dvadesetak minuta, a potom odvod isperite tako što ćete u njega polako sipati ključalu vodu. Ovaj postupak će napraviti završnicu Vašeg čišćenja odvoda.
Jednaka učinkovitost kao da ste koristile hemikalije, ali bez štetnih posledica po Vas i prirodu.
Re: Čistoća je pola zdravlja
Prolećno čišćenje dušeka
Detaljno čišćenje stana, pranje tepiha, zavesa, i dušeka je idealno obaviti prvih prolećnih dana. Da biste osigurali miran i bezbedan san, važno je da pravilno održavate dušek. Čuvajte ga i čistite da bi trajao duže, a mi vam prenosimo cake kako da ga pravilno "servisirate".
OKRET SVAKA TRI MESECA
Da bi ste pravilno "trošili" dušek okrećite ga kompletno svakih tri do šest meseci - neka podnožje sada bude na čelu.
NAVLAKA
Kako biste produžili životni vek vašeg dušeka nabavite navlaku. Zaštitna navlaka štiti vaš madrac od prašine koja se skuplja. Uz to možete nabaviti i posebne navlake koje garantuju zaštitu za svaki tip alergije. Vlakna su impregnirana sa takvim materijalom, koji aktivno sprečava širenje prašine, grinja, bakterija i razvoj buđi.
USISAVAJTE
Kako biste smanjili prisutnost grinja i prašine redovno usisavajte madrac. Posao obavljajte svaki drugi put kada menjate posteljinu. Da biste ga osvežili madrac posipajte sodom bikarbonom, ostavite je na madracu 30 minuta i zatim detaljno usisajte.
ČIŠĆENJE
Ako perete dušek vodu i deterdžent koristite štedljivo. Madrac nikada ne smete natopiti jer je moguće da ostane vlažan iznutra i da vam se stvori buđ. Čistite ga najbolje penom ili sa malo vode i blagog sapuna, najbolje je da se suši na suncu, a ko treba koristite i fen.
FLEKE
Mrlje od krvi
Mrlju istrljate krpicom umočenom u hladnu vodu. Mrlju možete protrljati i sodom bikarbonom. Ako ni to ne pomogne, onda je natapkajte s malo hidrogen peroksida.
Mrlje od urina
Krpama upijte koliko je moguće tečnosti. Mrlju je najbolje istrljati s razblaženim sirćetom, pa zatim penom oribajte mesto. Kad se dušek osuši, pospite prljavo mesto sodom bikarbonom, ostavite nekoliko sati i usisajte.
Mrlje od sokova
Iako je ovakve mrlje nemoguće u potpunosti ukloniti – možete smanjiti štetu pomoću razblaženog sirćeta ili alkohola – navlažite krpicu i istrljajte.
Detaljno čišćenje stana, pranje tepiha, zavesa, i dušeka je idealno obaviti prvih prolećnih dana. Da biste osigurali miran i bezbedan san, važno je da pravilno održavate dušek. Čuvajte ga i čistite da bi trajao duže, a mi vam prenosimo cake kako da ga pravilno "servisirate".
OKRET SVAKA TRI MESECA
Da bi ste pravilno "trošili" dušek okrećite ga kompletno svakih tri do šest meseci - neka podnožje sada bude na čelu.
NAVLAKA
Kako biste produžili životni vek vašeg dušeka nabavite navlaku. Zaštitna navlaka štiti vaš madrac od prašine koja se skuplja. Uz to možete nabaviti i posebne navlake koje garantuju zaštitu za svaki tip alergije. Vlakna su impregnirana sa takvim materijalom, koji aktivno sprečava širenje prašine, grinja, bakterija i razvoj buđi.
USISAVAJTE
Kako biste smanjili prisutnost grinja i prašine redovno usisavajte madrac. Posao obavljajte svaki drugi put kada menjate posteljinu. Da biste ga osvežili madrac posipajte sodom bikarbonom, ostavite je na madracu 30 minuta i zatim detaljno usisajte.
ČIŠĆENJE
Ako perete dušek vodu i deterdžent koristite štedljivo. Madrac nikada ne smete natopiti jer je moguće da ostane vlažan iznutra i da vam se stvori buđ. Čistite ga najbolje penom ili sa malo vode i blagog sapuna, najbolje je da se suši na suncu, a ko treba koristite i fen.
FLEKE
Mrlje od krvi
Mrlju istrljate krpicom umočenom u hladnu vodu. Mrlju možete protrljati i sodom bikarbonom. Ako ni to ne pomogne, onda je natapkajte s malo hidrogen peroksida.
Mrlje od urina
Krpama upijte koliko je moguće tečnosti. Mrlju je najbolje istrljati s razblaženim sirćetom, pa zatim penom oribajte mesto. Kad se dušek osuši, pospite prljavo mesto sodom bikarbonom, ostavite nekoliko sati i usisajte.
Mrlje od sokova
Iako je ovakve mrlje nemoguće u potpunosti ukloniti – možete smanjiti štetu pomoću razblaženog sirćeta ili alkohola – navlažite krpicu i istrljajte.
Re: Čistoća je pola zdravlja
Aromatična ulja - "ubice" bakterija
Kap ili dve ulja limuna možete naneti i na masne fleke na odeći. Kad odstoji, istrljajte i operite u mašini.
PROZORI
I čišćenje prozora možete olakšati "aromaterpaijom". Pomešajte pola decilitra vode sa 10 kapi lavandinog ulja. Osim čistih stakala, miris lavande je odbojan za muve, pa će smanjiti njihovu infaziju.
TOALET
U flašicu sa raspršivačem sipajte mešavinu dve šolje vode i dve kašike ulja čajevca. Poprskajte WC šolju, a posle 30 min oribajte i isperite.
I KUHINJA NA "TERAPIJI"
Za čišćenje kupatila i kuhinja pomešajte dve kapi ulja ruzmarina, četiri kapi limuna, tri kapi eukaliptusa i četiri kapi eteričnog ulja lavande. Promućkajte i perite ovom tečnošću radne i zaprljane površine.
BOR JE IDEALAN ZA PODOVE
Pre čišćenja poda u kantu s vodom sipajte četvrtinu šoklje alkoholnog sirćeta i deset kapi limunovog, ulja bora ili smreke.
Kap ili dve ulja limuna možete naneti i na masne fleke na odeći. Kad odstoji, istrljajte i operite u mašini.
PROZORI
I čišćenje prozora možete olakšati "aromaterpaijom". Pomešajte pola decilitra vode sa 10 kapi lavandinog ulja. Osim čistih stakala, miris lavande je odbojan za muve, pa će smanjiti njihovu infaziju.
TOALET
U flašicu sa raspršivačem sipajte mešavinu dve šolje vode i dve kašike ulja čajevca. Poprskajte WC šolju, a posle 30 min oribajte i isperite.
I KUHINJA NA "TERAPIJI"
Za čišćenje kupatila i kuhinja pomešajte dve kapi ulja ruzmarina, četiri kapi limuna, tri kapi eukaliptusa i četiri kapi eteričnog ulja lavande. Promućkajte i perite ovom tečnošću radne i zaprljane površine.
BOR JE IDEALAN ZA PODOVE
Pre čišćenja poda u kantu s vodom sipajte četvrtinu šoklje alkoholnog sirćeta i deset kapi limunovog, ulja bora ili smreke.
Similar topics
» Pravilno kuvanje je pola zdravlja
» Rečnik zdravlja
» Novine u zdravstvu
» Pečurke - izvor zdravlja i vitke linije
» Rečnik zdravlja
» Novine u zdravstvu
» Pečurke - izvor zdravlja i vitke linije
Femme :: MOJ ŽIVOTE :: Stambeni prostor
Strana 1 od 1
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu