Pivo
+5
hope
Veca
Holly
Khallu
Shade
9 posters
Femme :: MOJ ŽIVOTE :: Gastronomija :: Omiljena pića, napici
Strana 1 od 2
Strana 1 od 2 • 1, 2
Pijete pivo?
Pivo
Pivo - pice staro koliko i covek
Pivo, penusavi, iskricavi napitak u sebi sadrzi deo magije zbog koje se svakog minuta u svetu popije skoro 6 miliona litra. Dovoljan razlog da se njime malo vise pozabavi i da se o njemu nesto vise sazna.
Pivo je jedno od najstarijih pica poznatih coveku. Pice koje ga je pratilo kroz celu njegovu burnu istoriju i bilo svedok svih drevnih civilazija koje su nastajale i nestajale.
Od pamtiveka je bilo sredsvo za osvezenje i uzivanje, ali i hrana, pa i lek. Prinosilo se kao zrtva bogovima, koristilo se u religioznim obredima, ali ipak iznad svega bilo pice obicnih smrtnika. Pili su ga jos stari Sumeri i cuvali tajnu njegovog spravljanja. Kralj Hamurabi ga je uvrstio u svoj zakonik i trgovao njime sa svojim susedima. Faraoni su ga nosili sobom na svoj put u zagroban zivot, ali su njime pojili i radnike koji su gradili piramide, da bi za njega bili spremni. Pili su ga stari Grci, pre nego sto je vino osvojilo ovo podrucje. Rimljani su ga nasledili, a plemena koja su im oduzela sjaj nosila na sve svoje pohode. Ni jedan poznati ep nije spevan, a da mu u njemu nije posvecena duzna paznja. To je oduvek bilo pice koje je donosilo osvezenje, utoljavalo glad, davalo snagu i podsticaj, ali i umirivalo i opustalo.
Oduvek pili su ga bogati i siromasni, iz zlatnih putira i glinenih vrceva, da bi osetili njegova dragocena svojstva. Pilo se da bi se umoran tezak nakon teskog rada okrepio i povratio u zivot, ratnik dobio energiju za napore koji ga ocekuju, zedan napojio i osvezio, opterecen opustio i odmorio, bolesatan okrepio i razveselio, a onaj koji pati od nesanice lakse utonuo u san. Deluje kao hrana i kao lek. Ono utoli glad, ali i osnazi organizam. Smiruje nerve, a ozivi celo telo. Naravno mora se piti sa razumom i sa merom. Oni koji su se o to oglusili osetili su posledice. Ni jedno pijanstvo nije prijatno, a ono od piva se posebno dugo pamti. Ali to je prica za sebe.
U pocetku, spravljanje piva bilo je iskljucivo zensko umece. Zene su bile te koje su ga varile i prodavale, a ako bi izazvalo cudno ponasanje preterano revnih gostiju, zbog toga bile i spaljivane kao vestice. Slavu spravljanja dobrog piva, kasnije su preuzeli kaludjeri i cesto po njemu postajali daleko poznatiji nego po duhovnim tekovinama svojih manastira. Pivo je postalo unosna radinost, a umece njegovog spravljanja donosilo je ugled i prestiz. Na njemu su bogati postajali jos bogatiji, a siromasni su na njega trosili poslednju paru.
Spravjanje piva dugo je bilo obavijeno tajnom. Prenosilo se kolena na koleno i u sebi dugo nosilo nesto misticno. Danas u njegovom dobijaju vise nema tajni, ali trag misticnosti je ostao.
Kada je tacno pivo nastalo tesko je utvrditi. Prvi pisani tragovi o spravljanju piva datiraju iz perioda 6000 godina p.n.e i poticu od Sumera koji su nastanjivali podrucje Mesopotamije, izmedju reka Tigar i Eufrat. Glinene tablice iz tog vremena ukazuju na to da je pivo bilo omiljeno pice, a pivari ugledni stanovnici dvora. Sumerska civilizacija se ugasila u 2.veku p.n.e., a Vavilon koji ju je nasledio, nastavio je tradiciju spravljanja piva. Kralj Vavilona Hamurabi (1728. do 1686. godine p.n.e.) poznat kao tvorac prvog pisanog zakona (Codex Hammurabi), koji je nadjen urezan u veliki kameni blok, regulisao je izmedju ostalog i uslove proizvodnje i prometa piva. Za to je ocigledno imao razloga, jer je vec tada u prometu bilo 20 razlicitih proizvoda tipa piva. Ovaj zakon bio je u upo-trebi vise od 1000 godina. U to vreme pivo obicno nije prodavano, vec se dobijalo zavisno od statusa, ili se menjalo za jecam. Seljaci su dobijali 2 l, sluge 3 l, a cinovnici i svestenici po 5 l na dan. Mada je bilo i vrlo trazena roba u trgovini. Zna se da je zajedno sa ostalom robom prelazilo put dug 1000 km do susednog Egipta.
Egipat je bio nista manje poznat proizvodjac piva. Artifakti nadjeni u grobnicama iz ovog perioda, pokazuju da je proizvodnja piva i hleba u to vreme bila ne samo razvijena vec i organizovana na komercijalnoj osnovi. Egipatsko pivo bilo je na daleko poznato, a majstori koji su ga spravljali toliko postovani da su dobili poseban hireoglifski znak. Njegova tajna bila je izmedju ostalog i u urmama koje su dodavane radi poboljsanja ukusa. Inace, jos jedan interesantan momenat vezan je za stari Egipat. Dugo se smatralo da je omiljeno pice ove drevne civilizacije bilo vino. Medjutim radi se u stvari o pivu, a zabuna je nastala zbog cinjenice da ga Herodot, cuveni putopisac toga vremena, u svojim zapisima naziva "vinom koje se dobija od jecma".
Za pivo su znali i stari Grci i Rimljani. Njihovo omiljeno pice bilo je vino, ali ono je bilo suvise dragoceno da bi ga bilo dovoljno. Zato je vino proglaseno picem bogova i pili su ga samo povlasceni. Pivo je bilo pice obicnog naroda, dostupno svima. Dionis se cesto poistovecuje sa bogom vina, medjutim, to je nepravda za pivo. Dionis je u staroj Grckoj bio zastitnik vinove loze, ali i zastitnik zabave i zastitinik i vina i piva.
Na Evropski kontinent pivo je preneto dolaskom Keltskih plemena iz Azije, priblizno 1000 godine p.n.e. Ona su neselila zapadnu Evropu: Spaniju, deo Francuske i Britanska ostrava. Germani su se pojavili nesto kasnije, naselivsi danasnju Nemacku, Holandiju i Skandinaviju. Svoja piva nazivali su peor, ili bior (odakle verovatbo potice danasnji naziv beer (bir). I oni su smatrali da je vino namenjeno bogovima, dok je pivo pice koje pripada obicnim smrtnicima. Bilo je toliko omiljeno da su ga opevali u svim svojim sagama i epovima. Najbolji primer je cuvena finska saga Kalevala u kojoj je pivu posveceno 400 stihova, dok je a celokupnom postanku sveta pripalo samo 200.
U Kini se 2000 godine p.n.e. proizvodilo pice koje je imalo karakter vina, ali se pravilo od prosa. Tek nesto kasnije pojavilo se pice slicnih svojstava, ali spravljano od pirinca. I na tlu danasnje Indije i Irana, proizvodila su se pice slicno pivu. Pridavana su im nadprirodna svojstva i cesto su koriscena u religioznim obredima.
Plemena severne Afrike proizvodila su pica slicno pivu od psenice. U juznoj Africi Bantu plemena proizvodila su slican napitak , ali od sirka i prosa koje se na tlu Afrike i dan danas zadrzao.
Americki kontinent znao je za pivo 3000 godine pre nego sto je sa Kolumbom dosao evropski uticaj. Proizvodilo se od zitarice koja je u tom podneblju dominirala, kukuruza. Inke u juznoj Americi proizvodile su ga davno pre nove ere, a Acteci i Maji koji su se pojavili kas-nije nastavili su tom tradicijom.
Pivo za bogataše
Pivo se smatra jeftinijim pićem zbog čega je omiljeni alkohol srednjih i nižih društvenih slojeva. Medjutim, kompanije koje se bave proizvodnjom ovog ječmenog napitka počele su da proizvode i pivo za bogataše.
To pivo košta toliko da pivopija sa prosečnom platnom mora da odvoji jednu celu mesečnu zaradu da bi ga probao.
Reč je o pivu "Vielle Bon Secours", koje se proizvodi samo u ograničenim serijama, a košta neverovatnih 1.000 dolara. Može se kupiti samo u Londonu, a godišnje se napuni svega 8.000 flaša.
Podjednako skupo je i "Samuel Adams' Utopias" pivo koje se proizvodi u "Boston Beer Company", dok je treće najskuplje pivo na svetu je "Tuttankhamen" koje je napravljeno prema receptu koji su arheolozi otkrili u hramu kraljice Nefertiti u Egiptu. Ovo pivo se pravi u Kembridžu, a jedna boca košta 52 dolara.
preuzeto s neta
Shade- Elita
- Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010
Re: Pivo
vooooliiim ga,ali mi ne prija bas uvek...
tj skoro stalno imam nepodnosljive glavobolje i za vreme i nakon konzumiranja,ali eto,kao sto rekoh....
tj skoro stalno imam nepodnosljive glavobolje i za vreme i nakon konzumiranja,ali eto,kao sto rekoh....
Re: Pivo
Kad smo kod crnog piva, ja sam nekada u Nemačkoj pila crno pivo i koka kolu.
Oni to nazivaju dizel. Nešto kao naš bambus, samo kombinacija piva i kole.
Mogu vam reći da je odličnog ukusa!
Shade- Elita
- Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010
Re: Pivo
volim pivo, ali sad zbog zdravstvenih razloga najčešće pijem Bavaria bezalkoholno i baš mi prija...
Veca- Urednica Elite
- Broj poruka : 12938
Pridružila/o se : 18.11.2010
Re: Pivo
Pivo i zdravlje ipak idu zajedno
Pivo i zdravlje? Zvuči vam neverovatno da pivo i zdravlje mogu da idu zajedno? E pa, i tek kako su povezani. Ako se ovo prvo konzumira u normalnim količinama, ovo drugo će biti na dobitku. Povezani su s toga što je pivo bogato vitaminima i mineralima, te je ono zbog toga dobilo epitet najzdravijeg alkoholnog pića.
Da su pivo i zdravlje toliko povezani malo ko zna. Oduvek se verovalo da crno vino snižava pritisak, smanjuje nivo holesterola i doprinosi smanjivanju kamena u bubregu. No, ipak, ova uloga je pripala pivu. S toga sve pivopije mogu da se raduju, ali ne i opijaju. Već smo rekli – pozitivno deluje na zdravlje isključivo ako se konzumira u umerenim količinama.
Pivo je niskokalorično, uprkos onoj “pivski stomak”. Njegova kalorična vrednost jednaka je onoj koju ima mleko. Bogato je vitaminima, mineralima, ali i antioksidantima. Uživanje u čaši piva smanjuje rizik od osteoporoze, ali vam takođe pomaže i da održite uravnotežen režim ishrane.
Pivo i zdravlje povezani su još jednom niti – pivo pomaže i u prevenciji srčanih bolesti, zahvaljujući vitaminu B6 kojim je bogato. Vitamin B6 sprečava nakupljanje homocisteina, za koji se smatra da povećava mogućnost nastanka bolesti srca.
Ako imate poseban režim ishrane kako biste smršali, a tokom nje ne unosite dovoljne količine mineralnih soli, onda se povremeno poslužite pivom, jer je ono sačinjeno od hmelja, kvasca i žitarica. Još jednom napominjemo da nikako ne treba preterivati. Dnevno možete popiti jednu, maksimalno dve čaše piva.
Pivo i zdravlje? Zvuči vam neverovatno da pivo i zdravlje mogu da idu zajedno? E pa, i tek kako su povezani. Ako se ovo prvo konzumira u normalnim količinama, ovo drugo će biti na dobitku. Povezani su s toga što je pivo bogato vitaminima i mineralima, te je ono zbog toga dobilo epitet najzdravijeg alkoholnog pića.
Da su pivo i zdravlje toliko povezani malo ko zna. Oduvek se verovalo da crno vino snižava pritisak, smanjuje nivo holesterola i doprinosi smanjivanju kamena u bubregu. No, ipak, ova uloga je pripala pivu. S toga sve pivopije mogu da se raduju, ali ne i opijaju. Već smo rekli – pozitivno deluje na zdravlje isključivo ako se konzumira u umerenim količinama.
Pivo je niskokalorično, uprkos onoj “pivski stomak”. Njegova kalorična vrednost jednaka je onoj koju ima mleko. Bogato je vitaminima, mineralima, ali i antioksidantima. Uživanje u čaši piva smanjuje rizik od osteoporoze, ali vam takođe pomaže i da održite uravnotežen režim ishrane.
Pivo i zdravlje povezani su još jednom niti – pivo pomaže i u prevenciji srčanih bolesti, zahvaljujući vitaminu B6 kojim je bogato. Vitamin B6 sprečava nakupljanje homocisteina, za koji se smatra da povećava mogućnost nastanka bolesti srca.
Ako imate poseban režim ishrane kako biste smršali, a tokom nje ne unosite dovoljne količine mineralnih soli, onda se povremeno poslužite pivom, jer je ono sačinjeno od hmelja, kvasca i žitarica. Još jednom napominjemo da nikako ne treba preterivati. Dnevno možete popiti jednu, maksimalno dve čaše piva.
Re: Pivo
Volim pivo, ali mi je casa definitivno prava mera. Posebno mi dobro "legne" posle dobrog rucka, uz pizzu, grickalice...
hope- Elita
- Broj poruka : 3180
Pridružila/o se : 12.02.2011
Re: Pivo
Volim ceska piva, pogotovo "Prazdroj" i "Velikopopovicky kozel" ali pijem ih samo u Ceskoj. Ove licence sto se proizvode van Ceske nisu tako dobre.
ivonka- Elita
- Broj poruka : 2897
Pridružila/o se : 05.03.2011
Re: Pivo
Kad ga onda pijes, draga Khallu?
Inace, vise volim crno.
Inace, vise volim crno.
hope- Elita
- Broj poruka : 3180
Pridružila/o se : 12.02.2011
Re: Pivo
Pijem ga ali cu poceti da izbegavam.
Anne Boleyn- Urednica
- Broj poruka : 3708
Pridružila/o se : 16.03.2011
Re: Pivo
Zbog stomaka, a i ne pijem alkohol od sinoc!
Anne Boleyn- Urednica
- Broj poruka : 3708
Pridružila/o se : 16.03.2011
Re: Pivo
Iskreno od kad sam pocela pivo da pijem, dobila sam pivski stomak.
Anne Boleyn- Urednica
- Broj poruka : 3708
Pridružila/o se : 16.03.2011
Re: Pivo
To sam cula od nekoliko njih. Znaci, definitivno je istina...
hope- Elita
- Broj poruka : 3180
Pridružila/o se : 12.02.2011
Re: Pivo
Sad bez sale, mislim da stvarno jeste istina.
Anne Boleyn- Urednica
- Broj poruka : 3708
Pridružila/o se : 16.03.2011
Re: Pivo
sve to zavisi od konstitucije...ja sam nekada pila pivo u veeeeelikim količinama, ali nisam dobila taj pivski stomak o kome se govori...
Veca- Urednica Elite
- Broj poruka : 12938
Pridružila/o se : 18.11.2010
Re: Pivo
Moze biti, ja se inace samo u stomaku gojim!
Anne Boleyn- Urednica
- Broj poruka : 3708
Pridružila/o se : 16.03.2011
Strana 1 od 2 • 1, 2
Femme :: MOJ ŽIVOTE :: Gastronomija :: Omiljena pića, napici
Strana 1 od 2
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu