Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


Apsolutna istina ili relativizam? Malooo10







Join the forum, it's quick and easy

Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


Apsolutna istina ili relativizam? Malooo10





Femme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Apsolutna istina ili relativizam?

+5
Femme
Marooned
Shade
Zvončica
Milla
9 posters

Ići dole

Apsolutna istina ili relativizam? Empty Apsolutna istina ili relativizam?

Počalji od Milla Čet Avg 02, 2012 1:55 pm

Da li verujete da postoji apsolutna istina ili smatrate da je sve u zivotu relativno?

Ako apsolutna istina postoji ko je kroji, ko je taj koji moze da kaze da je to istina i jedino ispravno, i da suprotno nije istina i nije ispravno? S' jedne strane, vecina ce se sloziti da npr. ubistvo, silovanje ili bilo koji drugi vid nanosenja bola (bilo fizickog bilo dusevnog) nije ispravnan; ali ako zagovaramo relativizam, onda bi se moglo reci da je to u redu, jer u glavi napasnika to jeste u redu (licna percepcija stvarnosti). A, ako se vodimo iskljucivo time sta masa smatra (ne)ispravnim (uzimajuci u obzir cinjenicu da masa nije dovoljno upoznata sa mnogim aspektima zivota), onda bismo se lako doveli u stanje u kome vladaju velike zablude i ista ta masa ljudi bi bila nesrecna; jer bi zivela po zabludama, za koje veruje da su jedine ispravne/moralne.

Ja sam shvatila da se jako opterecujem time sta jeste istina, i "strasno je" ako ne zivim u skladu sa onim sto jeste istina. Narocit haos u mojoj glavi stvaraju situacije kada se ne slozim sa misljenjem nekog strucnjaka. Boze moj, kolisno je moje znanje naspram njegovog; zelim da zivim u skladu sa onim sto jeste isitina (on kao strucnjak bi trebalo da zna sta jeste istina), ali ja to tako jednostavno ne vidim, ne osecam.
Milla
Milla
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 1032
Pridružila/o se : 04.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Apsolutna istina ili relativizam? Empty Re: Apsolutna istina ili relativizam?

Počalji od Zvončica Čet Avg 02, 2012 4:28 pm

Ovo je baš filozofsko pitanje. Više se slažem sa izjavom da je istina relativna stvar. Dobar je onaj primer koji si iznela. A što se stručnjaka tiče, pa i oni imaju različita mišljenja i mogu da pogreše.
Zvončica
Zvončica
Počasni član
Počasni član

Ženski Broj poruka : 7716
Pridružila/o se : 14.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Apsolutna istina ili relativizam? Empty Re: Apsolutna istina ili relativizam?

Počalji od Milla Čet Avg 02, 2012 4:37 pm

Procitala sam neke stavove da nas je ovo relativno shvatanje istine (tj. sve rasirenija ideja o tome da je istina relativna) u velikoj meri dovela do ovog "nemoralnog" drustva. I to mi ima logike, danas se kao sve tolerise, i ono najgore je isplivalo iz ogromnog broja ljudi.
Milla
Milla
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 1032
Pridružila/o se : 04.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Apsolutna istina ili relativizam? Empty Re: Apsolutna istina ili relativizam?

Počalji od Zvončica Čet Avg 02, 2012 4:56 pm

Opet je relativno šta je moralno, a šta nije. Treba živeti u skladu sa samim sobom, jer preterani osećaj krivice kada uradimo ili poželimo da uradimo nešto što mi smatramo da je nemoralno, može da dovede do psihičkih poremećaja. Naravno, ne mislim na neke krupne i kažnjive zločine kao što su ubistvo, silovanje, krađa...
Recimo, u knjizi "Put kojim se ređe ide" opisuje se slučaj pacijentkinje koja je bila religiozno vaspitavana i kada je zbog nezadovoljavajućeg seksualnog života poželela da prevari supruga, zbog osećaja krivice i straha od kazne razvila je agorafobiju. Tako da po meni je bolje da je učinila preljubu i ostala zdrava nego ovo drugo što se desilo.
Zvončica
Zvončica
Počasni član
Počasni član

Ženski Broj poruka : 7716
Pridružila/o se : 14.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Apsolutna istina ili relativizam? Empty Re: Apsolutna istina ili relativizam?

Počalji od Milla Čet Avg 02, 2012 5:15 pm

Ovo si bas lepo opisala. I ja sama se cesto zapitam da li moral uopste postoji ili je to samo alat za manipulisanje ljudima. Kada bolje razmislim, sve i da istina postoji; svako od nas ce opet uciniti onako kako je njemu prihvatljivo u tom trenutku. Niko ne zna sve, a i kako nam se saznanja tokom zivota menjaju, menjaju se i nasi stavovi.
Milla
Milla
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 1032
Pridružila/o se : 04.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Apsolutna istina ili relativizam? Empty Re: Apsolutna istina ili relativizam?

Počalji od Shade Čet Avg 02, 2012 5:21 pm


Nema apsolutne istine. Moja percepcija je samo moja - istina moja. A ako i postoji, izvan je ljudskog saznanja.


Što se morala i nemoralnog društva tiče i istine o tome, mislim da svaki čovek za pojam granica morala, a samim tim i istine, uzima granice vlastitih potreba. Na kraju svako od nas je odgovoran za svoje postupke - neko snosi posledice, neko ubira plodove. Sve je relativno.

Da li postoji već tema o moralu ili slična?












Apsolutna istina ili relativizam? Leptir10
...
Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Apsolutna istina ili relativizam? Empty Re: Apsolutna istina ili relativizam?

Počalji od Milla Čet Avg 02, 2012 5:48 pm

Shade ::

Što se morala i nemoralnog društva tiče i istine o tome, mislim da svaki čovek za pojam granica morala, a samim tim i istine, uzima granice vlastitih potreba.

Da, ali ako cemo se voditi iskljucivo vlastitim potrebama, tada lako dolazi do povredjivanja drugih ljudi. Mislim da postoje neke "apsolutne" istine, samo ne znam gde su Apsolutna istina ili relativizam? 48478.

Shade ::

Da li postoji već tema o moralu ili slična?

Mislim da nema.
Milla
Milla
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 1032
Pridružila/o se : 04.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Apsolutna istina ili relativizam? Empty Re: Apsolutna istina ili relativizam?

Počalji od Shade Čet Avg 02, 2012 6:01 pm




Milla ::Da, ali ako cemo se voditi iskljucivo vlastitim potrebama, tada lako dolazi do povredjivanja drugih ljudi. Mislim da postoje neke "apsolutne" istine, samo ne znam gde su Apsolutna istina ili relativizam? 48478.

Kako ne znaš gde su? U nama su, ali mi to ne možemo jednostavno naučiti ako ne osećamo to što etika, nauka o moralu govori. Moral je čin, delo, a etika svest o tom delovanju.
Ne možeš sve ljude povrediti na isti način (kad ovo kažem - mislim na uvredu časti, duševni bol, ubistva i ostale kriminalne radnje koje si pomenula, su u nadležnosti psihijatrije i zakona), jer smo svi različitog senzibiliteta, različito pristupamo nekim situacijama. Generalno, kao što rekoh, svako od nas ili ubira plodove ili snosi posledice. I naravno, u celoj stvari i jeste bitno da svojim postupcima namerno ne povređujemo druge. Namerno ili osmišljeno povređivanje drugih za mene već znači bezobrazluk i egoizam. Osećaj za to nešto što ti nazivaš apsolutnom istinom jeste savest kao i naš osećaj za moral, koji ponesemo iz kuće, što genima, što vaspitanjem.
Ako širimo temu i pišemo o egoizmu, onda prelazimo okvire ove. Apsolutna istina ili relativizam? 48478












Apsolutna istina ili relativizam? Leptir10
...
Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Apsolutna istina ili relativizam? Empty Re: Apsolutna istina ili relativizam?

Počalji od Marooned Sub Okt 27, 2012 3:25 pm

Moram da vam ispricam jednu pricu: moja kolegenica nas sve spijunira i tuzi kod sefa i misli da mi to ne znamo u stvari mi sve znamo.Sta je sad tu istina?To sto mi znamo il' sto ona ne zna da mi znamo istinu?
Marooned
Marooned
Istraživač
Istraživač

Ženski Broj poruka : 237
Pridružila/o se : 11.08.2011

Nazad na vrh Ići dole

Apsolutna istina ili relativizam? Empty Re: Apsolutna istina ili relativizam?

Počalji od Femme Sub Okt 27, 2012 10:07 pm


Apsolutna istina ili relativizam? 184876271
Marooned, da li je ovo retoričko pitanje, igra rečima, šta?
Femme
Femme
...

Ženski Broj poruka : 5413
Pridružila/o se : 06.03.2010

https://femme.darkbb.com

Nazad na vrh Ići dole

Apsolutna istina ili relativizam? Empty Re: Apsolutna istina ili relativizam?

Počalji od ivonka Ned Okt 28, 2012 10:45 am

Sve sto potice iz prirode je istinito, sve sto potice od coveka je relativno.
ivonka
ivonka
Elita
Elita

Broj poruka : 2897
Pridružila/o se : 05.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Apsolutna istina ili relativizam? Empty Re: Apsolutna istina ili relativizam?

Počalji od Troja Pon Okt 29, 2012 10:23 am

Marooned ::Moram da vam ispricam jednu pricu: moja kolegenica nas sve spijunira i tuzi kod sefa i misli da mi to ne znamo u stvari mi sve znamo.Sta je sad tu istina?To sto mi znamo il' sto ona ne zna da mi znamo istinu?

Istina je i jedno i drugo - i da vi znate, i da ona ne zna da vi znate.

Inace, tesko je reci da je neka istina apsolutna, ali ljudi danas poricu istinitost nekih tvrdnji da bi sebi olaksali savjest sto rade neke stvari koje ne bi trebali da rade, a ne zato sto nema istine. Mislim da se mnogima to zna razbiti o glavu prije ili kasnije na ovaj ili na onaj nacin. Ne kazu uzalud ne cini drugome sto ne bi volio da tebi neko cini.

Ta zena koja je oboljela od agorafobije jer je zeljela prevariti muza, a strahovala od posljedica, mogla je razmotriti i druga rjesenja za svoj problem - na primjer, pokusaj da sa muzem ide na savjetovanje ili razvod. U oba slucaja bi imala sansu da rijesi svoj problem bez osjecaja krivice i straha.
Troja
Troja
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 13992
Pridružila/o se : 30.08.2011

Nazad na vrh Ići dole

Apsolutna istina ili relativizam? Empty Re: Apsolutna istina ili relativizam?

Počalji od Marooned Pon Okt 29, 2012 10:56 am

Istina je i jedno i drugo - i da vi znate, i da ona ne zna da vi znate.
Inace, tesko je reci da je neka istina apsolutna, ali ljudi danas poricu
Da,da,to sam i ja htela da kazem,da nema apsolutne istine i da svi vide samo svoju istinu,po meni zato je i poricu.


Marooned
Marooned
Istraživač
Istraživač

Ženski Broj poruka : 237
Pridružila/o se : 11.08.2011

Nazad na vrh Ići dole

Apsolutna istina ili relativizam? Empty Re: Apsolutna istina ili relativizam?

Počalji od Femme Pon Okt 29, 2012 7:11 pm



Eto Marooned, možemo reći, da je relativno jedino apsolutno. Apsolutna istina ili relativizam? 184876271
Femme
Femme
...

Ženski Broj poruka : 5413
Pridružila/o se : 06.03.2010

https://femme.darkbb.com

Nazad na vrh Ići dole

Apsolutna istina ili relativizam? Empty Re: Apsolutna istina ili relativizam?

Počalji od Paloma Blanca Ned Nov 11, 2012 11:28 pm




Sto sam starija, sve manje znam sta je istina i sve mi je manje bitno, ustvari, sta je istina. Danas jesi, sutra nisi, zivot proleti kao san, kad se okrenes iza sebe, gde s` bio, sta s` radio, pripadne ti muka kad se setis na sta si sve gubio snagu i zdravlje. Shvatis da nisi menjao svet, nego sebe.
Smatram da je istina neko cinjenicno stanje i nas odnos prema cinjenicama, odnosno prema raalnosti bi trebalo da bude neki zeljeni standard.
Elem, posto je sve podlozno promenama, priroda, a narocito ljudi, tesko da se moze doci do odgovora. Neko pametniji, mozda moze da mi to izmozguje, ja ne mogu da naprezem ovu jednu vijugu koja jos nije zakrecila. Danas pomislim da je nesto istina, sutra to ispadne kao velika laz. Zivot me demantuje samo tako, bila sam samo snajka, sad sam i svekrva i snajka (znaci, losa na kvadrat); bila sam poslodavac, sad sam radnik-crnja i td. Ne znam sta me snaslo! Sreca pa nemam vremena za neko dubokoumno razmisljanje.
Ma, nista vise ne znam ... a sto se tice morala ...
http://prntscr.com/jid0s

Apsolutna istina ili relativizam? Moral10
Paloma Blanca
Paloma Blanca
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 1324
Pridružila/o se : 13.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Apsolutna istina ili relativizam? Empty Re: Apsolutna istina ili relativizam?

Počalji od Troja Pon Nov 12, 2012 1:33 pm

Eh, Paloma, zivimo u neobicna vremena, pa su nam i zivoti takvi. I meni je cudno kada razmisljam o svom zivotu u raznim periodima, gotovo mi se cini kao da je rijec o raznim ljudima, a ne meni jednoj, kojoj se to sve izdesavalo. Cudno sta sve i koliko razlicito moze da stane u jedan obicni ljudski zivot.
Troja
Troja
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 13992
Pridružila/o se : 30.08.2011

Nazad na vrh Ići dole

Apsolutna istina ili relativizam? Empty Re: Apsolutna istina ili relativizam?

Počalji od Poetry Pon Nov 12, 2012 10:50 pm

Spoznaja apsolutne istine ili relevatizma je uslovljena dinamikom percepcije individue kao i njenim logičkim sistemom.
Poetry
Poetry
Početnik
Početnik

Muški Broj poruka : 56
Pridružila/o se : 26.10.2012

Nazad na vrh Ići dole

Apsolutna istina ili relativizam? Empty Re: Apsolutna istina ili relativizam?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu