Grip
5 posters
Strana 1 od 1
Plašite se svinjskog gripa?
Grip
Grip je najrasprostranjenija infektivna bolest. To je akutno, vrlo zarazno oboljenje, izazvano gripoznim virusima, koje zahvata pretežno disajne puteve. Zbog masovnosti i brzine širenja, bolest je dobila ima grip, što potiče od francuskog agripper - zgrabiti ili ščepati. Dobro je poznat i drugi naziv influenza. On označava dinamiku i snagu širenja, a potiče od latinskog influere – upasti silom, prodreti.
Uzrok
Klasična klinička slika
Drugi klinički oblici gripa
Komplikacije
Terapija
Zaštita
Uzrok
- Spojler:
- Izazivač bolesti je virus gripa, koji spada u grupu miksovirus. Postoje tri tipa virusa gripa: A, B i C. Razlikuju se po antigenim i epidemiološkim osobinama. I sama antigena struktura pojedinih tipova se vremenom menja, što posebno važi za tip A, koji je jako nepostojan i menja se u toku različitih epidemija. Organizam stvara antitela protiv virusa, međutim, stvoreni imunitet ne znači dugotrajnu zaštitu od gripa. To je posledica nepostojanja unakrsnog imuniteta između različitih tipova i varijanti gripa. Pošto virus neprekidno mutira moguće je da se gripozna infekcija preboli više puta, i to u kratkom vremenskom periodu.
Od gripa prosečno oboli 10 – 20% gradskog stanovništva, a u toku epidemija znatno više. Epidemije gripa se javljaju periodično u dosta pravilnim vremenskim razmacima. Svake 2 – 3 godine se javlja epidemija izazvana virusom A, svake 4 – 6 godine virusom B. Zatim se javljaju i epidemije izazvanem istovremeno virusom A, B i C. Grip se javlja i u vidu pandemija, kada je zahvaćena cela zemljina kugla. To se dešava u razmaku od 30 – 50 godina. U prošlom veku pandemije su bile 1918 do 1920 godite tz.v španska groznica od koje je umrlo 20 miliona ljudi. Sledeća pandemija je bila 1957 godine, azijsli grip od koje je obolelo dve milijarde ljudi. Pandemija iz 1968 godine je poznata kao Hong Kong grip.
Izvor infekcije je bolesnik u toku prvih 5 do 7 dana bolesti. On kijanjem i kašljem širi viruse oko sebe i oni najčešće u organizam prodiru preko sluzokože disajnih puteva, ali i zahvaljujući prljavim rukama preko sluzokože usta. Širenju infekcije pogoduje boravak u zatvorenim prostorijama. Virus je neotporan na sobnoj temperaturi i sunčevoj svetlosti, ali dobro podnosi niske temperature, te se zbog toga bolest javlja u zimskom periodu.
Klasična klinička slika
- Spojler:
- Grip počinje naglo sa drhtavicom i skokom temperature. Bolesnik je fizički i psihički iscrpljen, boli ga glava, očne duplje, mišići i zglobovi, ima vrtoglavicu i dosta se znoji. Ima utisak da ga sve boli. To je posledica intoksikacije organizma virusom gripa. Nos mu je zapušen, kija i iscrpljuje ga suvi kašalj. Već sutradan se javlja pojačana sekrecija iz nosa i bolesnik iskašljava lepljiv ispljuvak. Ako ne dođe do komplikacije temperatura je povišena 3 – 5 dana. Simptomi se smiruju i svi znaci bolesti se gube za 7 do 10 dana. Bolenik dugo oseća psihičku i fizičku iscrpljenost.
Pri pregledu se vidi da je osoba teško bolesna, sa visokom temperaturom, slabo pokretna, apatična ili pak razdražljiva. Lice obolelog je crveno i podbulo. Vidljive slizokože su jako crvene. Na plućima se auskultuju bronhitični šumovi, koji ubrzo postaju vlažni i bolesnik iskašljava sluzavognojav sekret. Krvni pritisak može biti niži, a puls usporen. Koža i mišići su bolno osetljivi, a čulo mirisa i ukusa oslabljeno.
Drugi klinički oblici gripa
- Spojler:
- U toku epidemija se često sreću lakši oblici bolesti, koje čovek preboli na nogama. Međutim, ima i izuzetno teških oblika koji od početka idu sa izuzetno visokom temperaturom i otežanim disanjem. Kod hroničnih i starijih bolesnika moguć je edem pluća ili kardiovaskularni kolaps sa smrtnim ishodom.
Nekada dominiraju simptomi od strane pluća, pa bolesniok osim visoke temperature ima bolove u grudima, jak kašalj i iskašljavanje rđastog ispljuvka – plućni grip. Ako je jače zahvaćeno srce razvija se miokarditis sa niskim pritiskom, aritmijom i promenom EKG, koja se mesecima održava – srčani grip. Kod tzv. nervnog gripa bolest počinje sa jako visokom temperaturom, psihomotornim nemirom, pospanošćui i razvijaju se znaci encefalitisa. Nekada dominira gubitak apetita, povraćanje, proliv i gasovi – crevni grip. Sreće se i težak oblik gripa sa krvnim podlivima na koži i sluzokožama – hemoragični grip.
Grip malog deteta je skoro uvek težak, posebno kod odojčadi. Često je prisutno jako otežano disanje, dosta visoka temperatura, nekada znaci laringitisa. Kod odojčadi je često povraćanje i proliv. Nekada su prisutni nervni simptomi – pospanost ili psihomotorni nemir.
Grip pri kraju trudnoće predstavlja veliku opasnost za plod. Moguć je prevremeni porođaj, rađanje mrtvog deteta ili oboljevanje ploda.
Komplikacije
- Spojler:
- Grip može da se iskomplikuje zapaljenjem pluća koje je najčešće izazvano stafilokokama. Kod male dece se grip često komplikuje zapaljenjem sinusa i uha. Nervne komplikacije su retke, ali se ipak javljaju u toku epidemija. Može da se razvije encefalitis, poliradikuloneuritis, paraliza facijalnog nerva i depresivno stanje. Što se tiče srčanih komplikacija moguć je miokarditis koji se održava mesecima. Bolesnik može da ima brzo zamaranje, lupanje srca i bol u grudima.
Terapija
- Spojler:
- Lečenje gripa je usmereno na ublažavanje tegoba. Koriste se lekovi za sniženje temperature (antipiretici), nalčešće paracetamol, a kod odraslih i acetilsalicilna kiselina. Protiv suvog kašlja se mogu koristiti sintetski ili biljni sirupi (antitusici). Antibiotici se koriste u lečenju bakterijskih komplikacija. Primenjuju se i preventivno u cilju sprečavanja bakterijskih komplikacija kod starih i hroničnih bolesnika. Efikasni su i lekovi iz grupe antivirotika.
Ležanje je neophodno dok traje povišena temperatura. Unose se topli čajevi, pileća supa, a utopljavanje i preznojavanje čine dobro poznati deo terapije.
Zaštita
- Spojler:
- Opšte mere zaštite su izbegavanje obolelih i velikih skupova, često provetravanje prostorija i nošenje zaštitnih maski.
Specifična zaštita od gripa se ostvaruje vakcinacijom. Postoje dve vrste vakcina: mrtva i atenuirana. Vakcina sa mrtvim virusima se daje potkožno u dve doze sa razmakom od mesec dana. Dovodi do stvaranja antitela, ali ne daje dovoljnu otpornost sluzokože disajnih puteva. Zbog toga ne daje stopostotnu zaštitu. Najefikasnije je ako se primi krajem oktobra i u novembru da bi do pojave gripa mogao da se stvori imunitet.
Vakcina sa oslabljenim virusom (atenuirana) se primenjuje pernazalno (kapi za nos). Ona izaziva slabu lokalnu i opštu reakciju. Oslabljeni virusi se razmnožavaju u sluzokoži nosa i dovode do stvaranja sekretornih antitela, koja kasnije onemogućavaju razmnožavanje antitela. Ova vakcina je dosta efikasnija od mrtve. Daje zaštitu 6 do 12 meseci i mora da se ponavlja svake godine.
Vakcina nije potpuna zaštita od gripa zbog toga što njega izazivaju tri tipa (A,B i C), koji stalno menjaju svoju antigenu strukturu. Sprema se po preporuci Svetske zdravstvene organizacije od sojeva za koje se pretpostavlja da će te sezone biti aktuelni. Iako ne daje potpunu zaštitu smanjuje se broj obolelih, a komplikacije su ređe i blaže.
Poslednji izmenio Khallu dana Pon Jun 13, 2011 1:44 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Re: Grip
PREVENTIVA GRIPA
Grip je najrasprostranjenija infektivna bolest. Veoma brzo se širi. Od jednog virusa koji prodre preko sluzokože usta ili nosa za dva dana se namnoži 100 milijadri novih virusa. Čovek se razboli za dan ili dva od ulaska virusa u organizam. Za to vreme on je izvor zaraze za ljude iz svoje okoline. Ovogodišnji grip izaviva tip virusa influence nazvan A H1N1. Poznat je i pod imenom Meksički grip jer je tamo registrovan prvi oboleli i kao svinjski grip.
Grip je najrasprostranjenija infektivna bolest. Veoma brzo se širi. Od jednog virusa koji prodre preko sluzokože usta ili nosa za dva dana se namnoži 100 milijadri novih virusa. Čovek se razboli za dan ili dva od ulaska virusa u organizam. Za to vreme on je izvor zaraze za ljude iz svoje okoline. Ovogodišnji grip izaviva tip virusa influence nazvan A H1N1. Poznat je i pod imenom Meksički grip jer je tamo registrovan prvi oboleli i kao svinjski grip.
- Spojler:
- Da bi smanjili rizik da obolite od gripa izbegavajte prostorije u kojima boravi dosta ljudi. Tu je koncentracija virusa najveća i imate velike šanse da ga udahne sa vazduhom. Ako je moguće izbegavajte i korišćenje gradskog prevoza. U koliko je to nemoguće u vozilu gradskog prevoza nosite masku ili na ustima i nosu držite maramicu, koju ćete baciti čim izađete, a zatim ruke obrisati vlažnom antiseptičnom maramicom.
Virus gripa se ne prenosi samo putem vazduha prilikom kijanja i kašljanja obolelih, već i preko prljavih ruku. Zato ruke treba prati što češće, a obavezno čim uđete u kuću ili dođete na posao, kao i pre jela. Prilikom pozdravljanja izbegavajte da se rukujete i ljubite. To se ne odnosi samo na pozdravljanje sa osobama za koje se vidi da su bolesne, već i za ostale jer je čovek zarazan i u periodu inkubacije tj. kada mu se virus razmnožava u sluzokoži nosa i ždrela, a on se još nije razboleo.
Da biste smanjili koncentraciju eventualno prisutnih virusa u vazduhu često provetravajte prostorije u kojima boravite. Boravite dosta na svežem vazduhu, ali se ne šetajte tamo gde ima mnogo ljudi.
Ne posećujte obolele osobe. To je posebno važno ako ste trudnica, dete, hronično obolela osoba ili osoba starija od 65 godina. Ako morate to da činite ne ustručavajte se da stavite medicinsku masku.
Preventiva gripa nije samo zaštita od virusa. Ona podrazumeva primenu svih mera koje jačaju imuni sistem. To je boravak na svežem vazduhu, izbegavanje stresa, vedro raspoloženje, smeh, šetnja, umerena fizička aktivnost i pravilna ishrana.
Ishrana u eri gripa je veoma bitna. Treba jesti beli i crni luk, jer mogu ubiti virus gripa. Korisni su svi ljuti začini, kao ren, biber i ljuta paprika. Neophodan je unos veće količine tečnosti. Dajte prednost pilećoj supi, čajevima sa medom i limunom i svežem voću i povrću. Imunitet vam može smanjiti masna hrana i dosta šećera.
Jedina specifična zaštita od gripa je vakcinacija. Neophodno je da se vakcinišete ako dolazite u kontakt sa velikim brojem ljudi (medicinsko osoblje, prosvetni i šalterski radnici). Vakcinišite se ako imate veći rizik da kod vas nastupe teže komplikacije gripa. To se odnosi na obolele od astme i drugih plućnih bolesti, srčane bolesnike, obolele od tumora, HIV-a, osobe lečene zračenjem ili hemoterapijom, starije od 65 godina, decu i trudnice.
Preventiva ne podrazumeva samo da se vi zaštitite od bolesti, već i da zaštitite najbliže i okolinu da se ne razbole. Kada kijate i kašljete stavite na nos i usta maramicu za jednokratnu upotrebu. Ako osećate početak bolesti ne odlazite na posao ili školu misleći da nemate grip već običnu prehladu. Ako vas bole mišići, zglobovi i glava, kašljete suvo, teško dišete i imate temperaturu veću od 38 stepeni morate se javiti lekaru, jer su to simptomi gripa. Tegobe mogu biti i blaže i upravo su takvi bolesnici najopasniji za širenje gripa, jer oni ne ostaju kod kuće, odlaze na posao i ne javljaju se lekaru, već grip "leže na nogama".
Re: Grip
KAKO SE ZASTITITI OD SVINJSKOG GRIPA?
- Spojler:
- Dragi Prijatelji,
Dr Raussell Blaylock, neurohirurg, predavac I pisac, jedan od najuticajnijih ljudi u svetu medicine izjavio je:
"Niko ne bi smeo da primi vakcinu protiv svinjskog gripa, to je jedna od najopasnijih vakcina ikada proizvedenih. Sadrzi Squalene (MF 59), za koji se pokazalo da izaziva autoimmune bolesti poput Multiple skleroze, Reumatoidnog artritisa I Lupusa. Squalene je jako povezan sa Sindromom Zalivskog Rata od cega je umrlo preko 10 000 vojnika I uzrokovalo 200% povecanje u broju obolelih od fatalne bolesti Lou Gehreg. Virus H1N1 izaziva citokinsku oluju sto znaci da izaziva preteranu reakciju imunog sistema I to je razlog zašto je opasniji za mlađe ljude a manje pogađa starije (koji imaju slabiji imunitet).
Ova vakcina je vrlo snažan imuno stimulator I vrlo je moguce da ce znatno povecati smrtonosnost ovog virusa.
Jedna od najboljih zaštita je vitamin D3. Trebalo bi uzeti 5000 IU dnevno a kada bolest pocne da se siri treba povećati dozu na 15.000 IU dnevno. Vitamin D3 modulira imunološku reakciju smanjujuci mogućnost preterane reakcije imunog sistema I stimulirajuci organizam da stvara antimikrobne peptide koji su moćni uništivači virusa u koje nije uključen imunitet. Sve je ovo povezano sa dozom Vit D3, sto znaci sto veca doza, veca zastita.
Riblje ulje (ulje ribe severnih mora) takodje smanjuje preteranu reakciju imunog sistema. Jedna kafena kasicica dnevno je dovoljna. Za izrazene simptome 2 kasicice dnevno. Antoksidansi takodje pomažu: curcumin, quercetin, ekstrakt semenki od grozdja, vit C prirodni vitamin E.
Dobar multivitamin I multimineral takodje su od pomoci."
Slucajevi obolelih I umrlih od svinjskog gripa koji se plasiraju na televiziji nisu detaljno objasnjeni. Da li su mozda oni predhodno primili vakcinu protiv obicnog gripa, da li su bolovali od neke bolesti, da li su uzimali neke lekove.?
Ono sto bih ja dodala je I Dr Frederick Kleener terapija. Naime, u prolece 1949 god u Americi je harala decja paraliza. Doktor Kleener je svojom vitamin C terapijom izlecio 60 pacijenta u roku od 5 dana, cak I one koji su vec bili zahvaceni grcevima. Naravno, terapija se nije proslavila jer je bila neprofitabilna za farmaceutske kompanije.
Dr Frederick Klenner vitamin C terapija:
1.Prva 24 sata uzimati na svaka 2 sata po 2 grama cistog vitamina C (ascorbic acid).
Ukoliko se pojavi proliv, produziti na svaka 4 sata. Proliv je znak da ste dostigli dozu koja je maksimalna za vas I telo vise ne resorbuje vitamin C vec ga izbacuje. Proliv je bezbolan.
2. Narednih 48 sati uzimati po 2 grama vitamina C na 6 sati.
3. Narednih 48 sati uzimati po 2 grama vitamina C na 12 sati.
*Kod dece starije od 4 god. doza je duplo manja.
*Deca do 4 godine ne mogu uzimati vece kolicine vitamina C oralno. Kod njih se vitamin C aplikuje intramuskularno. (injekcijama)
*Vitamin C ne sme biti Calcium Ascorbat jer moze izazvati bubrezni kamenac.
*Vitamin C moze biti u obliku Sodium Ascorbata ali je najbolji cisti ascorbic acid bez dodataka.
* U vodu sa kojom pijete vitamin, dodajte malo prirodnog soka od limuna ili pomorandze da bi ste pospesili absorpciju vestackog vitamina C.
Uz sve ovo savetovala bih da:
* Provodite sto vise vremena napolju na svezem vazduhu, disite duboko I koristite svaki suncev zrak.
* Pijete vodu iz bunara I izvora, ne sa cesme. Proverite da li u flasiranoj vodi koju pijete ima fluorida koji je izuzetno toksican.
* Posebno izbegavajte svu fabricki obradjenu hranu (hrana u kutajama I kesama). Svi upakovani sokovi.
* Jedite sto vise svezeg I susenog voca , povrca I semenki.
*Izbegavajte zivotinjske produkte.
* Izbegavajet gledanje televizije (vesti, filmovi), zbog lucenja negativnih hormona koji zakiseljuju krv I na taj nacin stvaraju podlogu za razvoj mikroba.
* Koristite svaku priliku da stanete bosi na zemlju petnaestak minuta da se ispraznite od elektriciteta nakupljenog od kompjutera, telefona, televizora.
* Spavajte izmedju 10 uvece I 2 ujutru u potpuno mracnoj prostoriju da bi vase telo lucilo melatonin, hormon koji je veoma vazan u zastiti organizma od bolesti.
*Posaljite ovu poruku svima koje znate I neznate jer cete im mozda spasiti zivot.
*Informisite sve clanove vase porodice jer vi zivite zajedno kao jedan organizam.
*Isprintajte ovu poruku I dajte ljudima koji nemaju kompjuter da I oni imaju mogucnosti da se zastite.
*Ovo je vreme kada mi sami moramo da se borimo za buducnost nase dece, nasih unuka I buducnost nase planete. Kada udruzimo snage, mogucnosti su ogromne.
* Pisite mi ako imate neka pitanja I sugestije kako bi zajedno stali zlu na put.
Pozdrav,
Dr Sladjana Velkov
Re: Grip
Toliko buke oko tog svinjskog gripa i ništa...
Zvončica- Počasni član
- Broj poruka : 7716
Pridružila/o se : 14.03.2011
Re: Grip
Vala stvarno,te vakcine,te pandemija,ludilo i sto kaze Queen-nista!
Boni- Urednica
- Broj poruka : 9008
Pridružila/o se : 29.03.2011
Re: Grip
A koliko je tek para uzalud potrošeno na te vakcine...
Zvončica- Počasni član
- Broj poruka : 7716
Pridružila/o se : 14.03.2011
Re: Grip
Da bre. A i jadni oni ljudi koji su se vakcinisali.
Boni- Urednica
- Broj poruka : 9008
Pridružila/o se : 29.03.2011
Re: Grip
Nova antitela u borbi protiv gripa
Britanski istraživači su saopštili da su izolovali i testirali prvo antitelo koje može da neutrališe sve sojeve virusa gripa tipa A, otvarajući time put univerzalnoj vakcini i novoj terapiji za tu bolest.
Novootkriveno antitelo, nazvano F16, dobijeno je iz ćelija ljudske plazme. Testirano je na laboratorijskim miševima, prethodno "predoziranim" raznim virusima gripa, i uspelo je da pobedi bolest, izveštava AFP.
"F16 bi mogao da učini izlišnim kombinovanje različitih antitela u vakcini protiv gripa svake sezone", izjavio je virusolog Džon Skehel iz britanskog Nacionalnog instituta za medicinska istraživanja, koji je rukovodio istraživanjem .
Ovo antitelo je uspešno testirano na svih 16 sojeva virusa influence tipa A i uvek je uspevalo da se izbori sa često promenljivim hemaglutininom (HA) - proteinom na površini virusa.
Stručnjaci ističu da su epidemije i pandemije gripa nepredvidive i u njima se širom sveta svake godine zaraze milioni ljudi. Bolest može da bude smrtonosna za osobe sa slabim imunim sistemom, uključujući decu, starije osobe i trudnice.
Britanski istraživači su saopštili da su izolovali i testirali prvo antitelo koje može da neutrališe sve sojeve virusa gripa tipa A, otvarajući time put univerzalnoj vakcini i novoj terapiji za tu bolest.
Novootkriveno antitelo, nazvano F16, dobijeno je iz ćelija ljudske plazme. Testirano je na laboratorijskim miševima, prethodno "predoziranim" raznim virusima gripa, i uspelo je da pobedi bolest, izveštava AFP.
"F16 bi mogao da učini izlišnim kombinovanje različitih antitela u vakcini protiv gripa svake sezone", izjavio je virusolog Džon Skehel iz britanskog Nacionalnog instituta za medicinska istraživanja, koji je rukovodio istraživanjem .
Ovo antitelo je uspešno testirano na svih 16 sojeva virusa influence tipa A i uvek je uspevalo da se izbori sa često promenljivim hemaglutininom (HA) - proteinom na površini virusa.
Stručnjaci ističu da su epidemije i pandemije gripa nepredvidive i u njima se širom sveta svake godine zaraze milioni ljudi. Bolest može da bude smrtonosna za osobe sa slabim imunim sistemom, uključujući decu, starije osobe i trudnice.
Strana 1 od 1
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu