Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


Hormoni Malooo10







Join the forum, it's quick and easy

Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


Hormoni Malooo10





Femme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hormoni

4 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Hormoni Empty Hormoni

Počalji od Khallu Ned Dec 12, 2010 1:46 pm

Hormon za koji je dokazano da učvršćuje vezu između majke i njenog tek rođenog deteta mogao bi da odigra i ključnu ulogu u izboru partnera.

Najnovije istraživanje je pokazalo da žene i muškarci koji udahnu malo hormona oksitocina (oxytocine), poznatog kao " hormon privlačnosti i ljubavi", potpuno nepoznate osobe smatraju "izuzetno atraktivnim".

"Kad oksitocin krene kroz krvotok, velike su šanse da ćemo osobe koje do tada nikada nismo sreli posmatrati u pozitivnom svetlu", tvrdi Angeliki Teodoridu, profesorka psihologije na Univerzitetu Bristol u Velikoj Britaniji, koja je rukovodila istraživanjem.

Spojler:


Poslednji izmenio Khallu dana Ned Apr 17, 2011 4:47 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Hormoni Empty Ženski polni hormoni

Počalji od Khallu Čet Mar 03, 2011 2:26 pm

Ženski polni hormoni osnova su polne funkcije žene. Uslovljavaju rast i razvoj polnih organa, sekundarnih polnih osobina, reprodukciju, oblikovanje koštanog sistema i složenog ponašanja. Polni hormoni se pretežno luče u jajnicima.
Granuloza ćelije folikula jajnika luče estrogene pod uticajem luteinizirajućeg hormona hipofize (LH). Nakon ovulacije folikul se puni krvlju (corpus rubrum), i sa okolnim ćelijama čini žuto telo (corpus luteum) koje traje do sledeće menstruacije, ili, u slučaju trudnoće, luči estrogene i progesteron, zajedno s posteljicom. Estrogeni i gestageni spadaju u grupu steroidnih hormona što znači da nastaju iz holesterola i deluju preko intraćelijskih receptora.

Spojler:


Poslednji izmenio Khallu dana Ned Apr 17, 2011 12:06 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Hormoni Empty Re: Hormoni

Počalji od Khallu Čet Mar 03, 2011 2:27 pm

Estrogen

Tri glavna estrogena su estradiol (najjači), estron i estriol. Estrogeni deluju preko receptora u materici, vagini i dojki, hipotalamusu i hipofizi, manje u jetri, bubrezima , srcu i dr. Podstiču stvaranje progesteronskih receptora. Tokom puberteta uslovljavaju razvoj polnih organa i sekundarnih polnih karakteristika. Tokom reproduktivnog razdoblja utiču na proliferaciju endometrijuma s promenama na vratu materice i vagine. Imaju delimično i mineralokortikoidno dejstvo (steroidi) pa u drugoj fazi menstruacionog ciklusa uzrokuju retenciju soli i vode. Pozitivno deluju na koštanu masu sprečavanjem apsorpcije, a manjim delom i podsticanjem izgradnje kosti. Smanjuju rizik od ateroskletroze, jer povećavaju koncentraciju HDL u plazmi, a u većim dozama, delovanjem na hipofizu, sprečavaju ovulaciju kod žena, a kod muškarca s povećanim koncentracijama uzrokuju zastoj spermatogeneze i atrofiju testisa.

Spojler:


Poslednji izmenio Khallu dana Čet Mar 03, 2011 2:29 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Hormoni Empty Re: Hormoni

Počalji od Khallu Čet Mar 03, 2011 2:27 pm

Progestageni

Progestageni su steroidni polni hormoni koji imaju delovanje slično ili jednako progesteronu, prirodnom ženskom polnom hormonu kog luči žuto telo jajnika nakon ovulacije. Prirodni progesteron se danas vrlo retko koristi u kliničkoj praksi. Sam progesteron ima dodatno estrogeno, androgeno, anaboličko i kortikosteroidno delovanje pa je zbog toga problematičan. Zato su sintetisani brojni steroidi koji imaju progestagensko delovanje, ali imaju jače izraženo delovanje ili modulirano delovanje kako bi se postigao tačno određeni efekat. To su: norgestrel, gestoden, norgestimat, noretisteron, dienogest, norelgestromin, drospirenon, medroksiprogesteron, didrogesteron, tibolon, megestrol i dr. Kod njih je izolovano samo progesteronsko delovanje i noviji progestageni imaju vrlo malo nuspojava za razliku od klasičnog prirodnog progesterona i daleko manje povećavaju rizik od tumora.

Spojler:


Poslednji izmenio Khallu dana Čet Mar 03, 2011 2:29 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Hormoni Empty Re: Hormoni

Počalji od Khallu Čet Mar 03, 2011 2:27 pm

Progesteron

Progesteron se luči u žutom telu jajnika nakon ovulacije. Pod njegovim delovanjem endometrijum se menja kako bi postao spreman za implantaciju oplođenog jajašca. U slučaju trudnoće trofoblast luči horionski gonadotropin koji podupire funkciju žutog tela, a tokom trećeg meseca trudnoće posteljica počinje lučiti velike količine estrogena i progesterona, pa žuto telo gubi funkciju. Osim što sekrecijski menja endometrijum deluje na stvaranje žlezdanog dela dojke, podstiče odlaganje masti, povećava telesnu temperaturu, a zajedno s estrogenima u većim dozama koči ovulaciju.
Koristi se u preparatima za oralnu kontracepciju i hormonsku terapiju u menopauzi, i za lečenje metroragije, dismenoreje ili endometrioze. Veliki problem supstitucione postmenopauzalne terapije je taj što se javlja hipertenzija i povećani rizik razvoja karcinoma materice i dojke.

Progesteron je neophodan za pravilno održavanje trudnoće. U slučaju pada potrebne koncentracije progesterona dolazi do spontanog pobačaja. U trudnoći se gestagenski preparati koriste tokom prvog trimestra za sprečavanje pobačaja.
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Hormoni Empty Re: Hormoni

Počalji od Khallu Čet Mar 03, 2011 2:28 pm

Didrogesteron

Didrogesteron je oralni progestagen koji, za razliko od prirodnog progesterona ima čisto progesteronsko delovanje, bez propratnih androgenih, estrogenih, termogenih, kortikosteroidnih ili anaboličkih delovanja. Može podsticati sekrecionu fazu endometrijuma nezavisno od estrogena. Didrogesteron se koristi u lečenju svih ginekoloških poremećaja kod kojih je potrebno primeniti gestagene a to su hormonska terapija u kombinaciji sa estrogenima, fiziološka postmenopauza ili stanje nakon ovarijektomije, smetnje i poremećaji menstruacionog ciklusa kao što su nepravilni ciklusi zbog hormonskog disbalansa, disfunkcijska uterina krvarenja, dismenoreja, sekundarna amenoreja, menometroragija bez organskog uzroka. Nadalje, didrogesteron se primenjuje kod predmenstruacionog sindroma, endometrioze, neplodnosti zbog insuficijencije žutog tela, kod habitualnog i pretećeg pobačaja.

Spojler:
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Hormoni Empty Re: Hormoni

Počalji od Khallu Čet Mar 03, 2011 2:28 pm

Kombinacije estrogena i progestagena
Ove kombinacije se vrlo često koriste zbog supstitucione terapije. Sadrže i estrogen i progesteron. Sigurnije su za kliničku upotrebu od samih progestagena, a svrha im je imitiranje normalne hormonske uslove u žena pre menopauze. Puno su povoljniji sekvencijalni preparati, jer menjanjem koncentracija estrogena i progestagena u potpunosti se simuliraju funkcije jajnika.

Registrovani lekovi

Spojler:
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Hormoni Empty Re: Hormoni

Počalji od ivonka Sre Mar 09, 2011 10:31 pm

Evo ja sam danas dobila jako obilno krvarenje van ciklusa, cak nisam ni na posao otisla, sada se malo smirilo i ja razmisljam sta da radim, nije mi se do sada nikad desilo.
ivonka
ivonka
Elita
Elita

Broj poruka : 2897
Pridružila/o se : 05.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Hormoni Empty Re: Hormoni

Počalji od Shade Sre Mar 09, 2011 10:39 pm



Lekaru ivonka! Šta drugo.

Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Hormoni Empty Re: Hormoni

Počalji od ivonka Sre Mar 09, 2011 10:43 pm

Znam, ali neces mi verovati ja ovde nemam opste svog ginekologa, ja idem jednom ili dva puta godisnje u Pragu kod svog ginekologa vec jako dugo. Probacu da nazovem par drugarica da mi nekoga preporuce.
ivonka
ivonka
Elita
Elita

Broj poruka : 2897
Pridružila/o se : 05.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Hormoni Empty Re: Hormoni

Počalji od Shade Sre Mar 09, 2011 10:45 pm



Uradi to, da. I posle pregleda nam javi. Mada, možda je u pitanju samo prehlada. Ne bih da nagađamo, pretpostavih samo. Eto.
Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Hormoni Empty Re: Hormoni

Počalji od ivonka Čet Mar 10, 2011 1:21 pm

Evo bila sam kod doktora u jednom privatnom domu zdravlja, dali su mi da vadim krv, izgleda da je neki hormonski disbalans, papa test cu raditi kada mi ovo skroz prodje iako sam ga radila u septembru i bio je ok.
ivonka
ivonka
Elita
Elita

Broj poruka : 2897
Pridružila/o se : 05.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Hormoni Empty Re: Hormoni

Počalji od Shade Čet Mar 10, 2011 5:29 pm



Nema garancije ivonka, možda je trenutno došlo do disbalansa, biće sve ok.

Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Hormoni Empty Re: Hormoni

Počalji od Khallu Pet Mar 11, 2011 11:40 pm

gde li je ivonka da mi javi da li je dobila rezultate?
zanima me kada se u toku ciklusa vade ti hormoni,i uopste kako je prosla,da li je pronadjen uzrok?
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Hormoni Empty Re: Hormoni

Počalji od ivonka Ned Mar 20, 2011 11:57 am

Rezultate sam dobila, rekli su mi da imam povisen estradiol, to je valjda hormon koji produkuju jajnici, da ti pravo kazem nikad za njega nisam cula. Krvarenje je proslo, lekove nikakve nisam dobila, papa test je dobar. Rekose mi da se to ponekad desava i ako to ne bude cesto da to nije problem. Jedva cekam da odem kod svog ginekologa u Cesku. Jedino su me pitali da li koristimo lubrikante, ja sam rekla da ne. Nisu valjda u njima neki hormoni pobogu.
ivonka
ivonka
Elita
Elita

Broj poruka : 2897
Pridružila/o se : 05.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Hormoni Empty Re: Hormoni

Počalji od Shade Ned Mar 20, 2011 12:02 pm




Nisu valjda u njima neki hormoni pobogu.

A što ih nisi pitala ivonka zašto ti postavljaju pitanje o lubrikantima? Hormoni 184876271
Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Hormoni Empty Re: Hormoni

Počalji od Khallu Ned Mar 20, 2011 12:09 pm

svasta,ni meni nije jasno to za lubrikante.
zanima me samo kog dana ciklusa se proveravaju hormoni povodom obilne menstruacije?
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Hormoni Empty Re: Hormoni

Počalji od ivonka Ned Mar 20, 2011 1:11 pm

Ne znam Khalu. Ja nisam isla zbog obilne menstruaciju nego krvarenje van ciklusa. Otisla sam kod doktora, dobila uput da izvadim krv, doduse pitao me je za datum zadnje menstruacije, ali nije rekao da moram krv vaditi odredjenog dana. Ja sam otisla, izvadila i to je to. Za lubrikante ga nisam pitala, covek kod doktora i nije bas priseban da se svega seti. Ima onaj sajt 21 dan. Mozda tamo mozemo postaviti pitanje.
ivonka
ivonka
Elita
Elita

Broj poruka : 2897
Pridružila/o se : 05.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Hormoni Empty Re: Hormoni

Počalji od Khallu Ned Mar 20, 2011 1:13 pm

ja sam bila ubedjena da je kod tebe bio problem obilnog krvarenja Hormoni 536970
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Hormoni Empty Re: Hormoni

Počalji od ivonka Ned Mar 20, 2011 1:17 pm

Nije, procitaj moj prvi post o tome, pise obilno krvarenje van ciklusa.
ivonka
ivonka
Elita
Elita

Broj poruka : 2897
Pridružila/o se : 05.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Hormoni Empty Re: Hormoni

Počalji od Zvončica Ned Mar 20, 2011 3:51 pm

Estradiol je u stvari estrogen. Meni su u privatnoj laboratoriji rekli da se za proveru hormonskog statusa krv vadi drugog dana menstrualnog ciklusa.
Zvončica
Zvončica
Počasni član
Počasni član

Ženski Broj poruka : 7716
Pridružila/o se : 14.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Hormoni Empty Re: Hormoni

Počalji od Khallu Ned Apr 17, 2011 12:08 am

Hormoni stresa:

Kortizol i adrenalin

Bilo da se bakćete s besnim rotvajlerom ili ljutitim klijentom, odgovor vašeg tela na stres je jednak: vaš hipotalamus šalje signal za lučenje hormona koji vas uplaše na akciju. “Kortizol i adrenalin alarm su vašeg tela”, kaže dr Fonseka. Od njih vam srce brže lupa, bronhije se šire kako bi više kiseonika doprlo do mozga i nahranilo ga da bude pažljiv. Oni uzrokuju otpuštanje masti i glukoze u vaš krvotok, kako bi telo imalo energiju za hitan slučaj.

Da li su vam hormoni uštimovani? Zbog previše stresa kortizol vam može biti stalno povišen, što poremeti metabolizam. Iz tog razloga ćelije dobijaju znak da pohranjuju što više masti je moguće. Još gore, mast počinje da se nakuplja u stomaku u obliku visceralnog sala iza trbušnih mišića i samim tim ima više receptora za kortizol od običnog sala.

Kako biste se odbranili od remećenja nivoa hormona stresa, neka vam u naviku pređe vežbanje u trajanju od sat vremena tri puta nedeljno. Ta količina aktivnosti pomaže da se regulišu nivoi kortizola, kažu naučnici sa Univerziteta Ohajo. Osim toga, kad god je moguće jedite organsku hranu ne biste li izbegli čest pesticid atrazin. Poznato je da ta hemikalija utiče na hormonsku ravnotežu amfibija, reptila, ptica i sisara. A studija američke nacionalne istraživačke laboratorije učinaka na zdravlje i okolinu pokazala je da atrazin proizvodi ekstremno visoke nivoe hormona stresa kod pacova. Zapravo, stresna reakcija je bila poput one kad životinje mimo njihove volje vežete, zabeležila je studija.
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Hormoni Empty Re: Hormoni

Počalji od Khallu Ned Apr 17, 2011 12:08 am

Hormoni za težinu: Leptin, grelin, kolecistokin i insulin

Legija hormona govori vam kada da jedete, a kada da odložite kašiku. Hormon grelin započinje ciklus kada vam je želudac prazan, tako što obavesti neurone u hipotalamusu da vas podsete da ste gladni. Kad počnete da jedete, vaš želudac se rastegne i počinje da luči kolecistokinin, supresor apetita.

Hormoni počinju da rade prekovremeno da bi vam pomogli da ustanete od stola. Vaša creva proizvedu peptid YY koji vašem mozgu dojavi da ste imali dovoljno hrane, a vaša gušterača pošalje u cirkulaciju insulin. To signalizuje da je vreme metaboliziranja obroka i da vam više ne treba hrana. Leptin, hormon koji proizvode masne ćelije, isto kaže vašem hipotalamusu da ste puni tako što podstiče lučenje alfa-MSH, još jednog hormona koji suzbija apetit.

Sve to pomaže vašem telu da u ravnoteži budu glad i sitost. Čemu toliko puno hormona za to? “Regulacija energije nužna je za preživljavanje, stoga imamo mnogo redundantnih ciklusa za slučaj da neki zakaže”, kaže dr Robert Lustig, endokrinolog sa Univerziteta Kalifornija u San Francisku. “Ali, nije predviđeno da nam toliko mnogo hrane bude dostupno, a posebno ne toliko šećera.”

Da li su vam hormoni uštimovani? Gladni? Siti? Možda ne bi trebalo da verujete svom stomaku. Kad nabacite dodatnu kilažu, počnete previše da lučite leptin. “A ako hronično lučite leptin, mozak bi trebalo da dobije poruku: “Vidi, raste mi kilaža, trebao bi manje da jedem””, kaže dr Fonseka. Ali poremećaji u leptinskom ciklusu (najverovatnije zbog puno šećera) umesto toga govore mozgu neka šalje signale za glad, pa makar tek malopre jeli. To može da dovede do masne jetre i neosetljivosti na insulin. “Kad vam poraste insulin, on blokira signal leptina, što znači da vam mozak misli da gladujete”, kaže dr Lustig. To vas, naravno, uvodi u začarani krug dok vam se struk širi.

Osim mršavljenja, najbolje oružje protiv poremećaja leptina jeste da smanjite konzumaciju šećera. Trebalo bi na pola da smanjite svoj unos šećera. Nije problem samo onaj kojim zaslađujete kafu i čaj nego i fruktozni sirup, industrijski zaslađivač. Ni voćni sokovi nisu nedužni, prema tome pijte vodu. Na primer, litar 100-postotnog đusa sadrži 61 gram fruktoze, a gazirani napici sadrže 57 grama, kaže dr Lustig.
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Hormoni Empty Re: Hormoni

Počalji od Khallu Ned Apr 17, 2011 12:09 am

Hormon energije: Tiroksin

Vaša štitnjača kontroliše vaš metabolizam, odnosno sposobnost tela da kalorije pretvori u energiju. To je još jedan zapovedni stožer: vaš hipotalamus uoči umor i potom vaša hipofiza signalizira štitnjači da luči tiroksin. Taj hormon ulazi u gotovo svaku ćeliju našeg tela. “On podstiče sagorevanje šećera i unos kiseonika u ćelije”, kaže dr MekLahlan. “To vam podiže telesnu temperaturu i povećava srčanu frekvenciju.”

Da li su vam hormoni uštimovani? Kad je taj sistem poremećen, posledica može biti razgradnja mišića, slabost, umor i debljanje. “Iako je većina otklona od normalnog nivoa tiroksina stvar genetike, raste broj dokaza da neka jedinjenja iz okoline mogu da blokiraju tiroksin”, kaže dr MakLahlan. Prošle godine jedno istraživanje je pokazalo da BPA može da izbaci tiroksin iz njegovih receptora pa i da ga blokira. Bromirana aromatična jedinjenja i polihlorirani bifenili takođe smetaju štitnjači. (Bromirana aromatična jedinjenja nalaze se u odeći, nameštaju i električnim uređajima, polihlorirani bifenili mogu se naći u nekim vrstama hrane). “Ako ste izloženi njima, mogli biste da imate neki oblik hipotireoze – manjka proizvodnje tiroksina koji uzrokuje nedostatak energije i debljanje”, kaže dr MakLahlan. S druge strane spektra je hipertireoza, odnosno prevelika proizvodnja tiroksina. To može da dovede do nemira, ubrzanog rada srca, mršavljenja, povećanja štitnjače i otoka u glavi, iza očiju. Lekar će moći da otkrije vaše probleme sa štitnjačom ako vas pošalje na analize: lečenje obeju može da znači da vam je potrebna operacija ili promena ishrane, kao i uzimanje prepisanih lekova do kraja života.
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Hormoni Empty Re: Hormoni

Počalji od Khallu Ned Apr 17, 2011 12:09 am

Hormon sna: Melatonin

Kad se smrači, vaša epifiza se pali kako bi proizvela melatonin, hormon koji vam pomaže da zaspite i reguliše vaše cirkadijalne ritmove. On spušta unutrašnju temperaturu vašeg tela, koja kad je previsoka uzrokuje nesanicu. Proizvodnja melatonina najjača je usred noći, a proces može da poremeti čak i mala količina veštačkog svetla.

Da li su vam hormoni uštimovani? Raste broj dokaza kako noćna izloženost svetlu, bilo da spavate bilo da ste budni, može da ima ključnu ulogu u nastanku raka, šećerne bolesti i gojaznosti.

Svetska zdravstvena organizacija je “poremećaj cirkadijalnog ritma” proglasila verovatno kancerogenim. Pored toga, za noćno svetlo smatra se da remeti hormonsku ravnotežu, i to ne samo melatonina, nego i kortizola, grelina, leptina i testosterona. “Većina ljudi misli, pa i kompanije koje proizvode lekove na to vas podstiču, da je štetno buđenje noću”, objašnjava dr sci. Ričard Stivens, epidemiolog koji se bavi zloćudnim bolestima, zaposlen na medicinskom centru Univerziteta Konektikat. Kaže da to nije tačno: problem je zapravo izloženost svetlu tokom noći. “Ako se probudite noću, a većina nas se budi, to je vreme tihe budnosti – ostanite u krevetu i u mraku i uživajte u tome”, predlaže dr Stivens.

Ne morate da spavate da bi vam ritam melatonina bio dobar, ali trebatda budete u mrklom mraku. Kupite debele zastore, pokrijte nečim budilnik i ugasite sve spravice. “Treba da bude toliko mračno da ne možete da vidite svoju ruku”, kaže dr Stivens. “Ako odete do kupatila i upalite svetlo, gotovo istog momenta pašće vam melatonin”, kaže dr Stivens. “Iz tog razloga u kupatilu imam crveno svetlo, jer crveno manje utiče na melatonin od belog ili plavog”, dodaje. Vaši hormoni su deo fino podešenog sistema. To fino podešavanje čini ih ranjivim.

Nije štetno buđenje noću, kao što ljudi misle. Štetna je izloženost svetlu tokom noći.
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Hormoni Empty Re: Hormoni

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu