Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


Sremuš  Malooo10







Join the forum, it's quick and easy

Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


Sremuš  Malooo10





Femme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sremuš

+5
Veca
strawberry22
Khallu
Shade
Femme
9 posters

Ići dole

Sremuš  Empty Sremuš

Počalji od Femme Uto Nov 16, 2010 8:47 pm







SREMUŠ - Allium ursinum

Sremuš  Sremus



Divlji beli luk, sremuš, srijemuš, cremboš, medveđi luk, a zovu ga i "ubica otrova".

Sremuš je elitni predstavnik samoniklog jestivog bilja (SJB). Sremuš su mnogi probali da kultivišu i odgoje ga, ali nije poznato da je to nekome uspelo, tako da se može reći da raste samo tamo ,,gde mu se hoće''.

Sremuš je posle snega prvi koji je u stanju da ,,remontuje'' ljudsko telo, jer fantastičnom brzinom organizam čisti od štetnih materija. U sebi sadrži obilje eteričnih ulja, vredne mineralne soli, šećer, vitamin C, karotin, belančevine, masti i alicin - kao glavni sastojak.

Hektari sremuša

Raste od snega do juna, na humusom bogatom, vlažnom zemljištu, od viših brda do 1600 m. nadmorske visine u listopadnim, četinarskim i mešovitim šumama. Blagotvoran je kod oboljenja: arterioskleroze, povišenog krvnog pritiska, bolesti jetre, pluća, pri čišćelju rana, želuca i creva... pa onda ne čudi što je Johan Kunzle, sveštenik i pobornik lečenja biljem za njega rekao:

"Ni jedna biljka na zemlji nije tako delotvorna za čišćenje želuca, creva, krvi, kao divlji luk. Večito bolesni ljudi... skrofulozni i bledunjavi, trebalo bi da divlji luk cene kao zlato. Mladi ljudi cvetali bi kao ruže i razvijali se kao jele na suncu..."

Sremuš  Medvedjiluk1


Spojler:
Femme
Femme
...

Ženski Broj poruka : 5413
Pridružila/o se : 06.03.2010

https://femme.darkbb.com

Nazad na vrh Ići dole

Sremuš  Empty Re: Sremuš

Počalji od Shade Pon Mar 21, 2011 2:01 am



Ovo je fantastična biljka.

Moj stric i otac često idu i beru je u polju.

Salata od crembuša je fenomenalna.

Listovi se iseku na komadiće širine 1cm, fino se začini uljem, solju i sirćetom.
Veoma ukusno i pre svega zdravo. Ja obožavam crembuš.

Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Sremuš  Empty Re: Sremuš

Počalji od Khallu Pon Mar 21, 2011 2:05 am

probala jesam tj brala i pomirisala,nisam sigurna da sam jela ustvari.
znam da je fantastican Sremuš  536970
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Sremuš  Empty Re: Sremuš

Počalji od Shade Pon Mar 21, 2011 2:08 am


Ja se stvarno nakon unosa te biljke u organizam, osećam odlično.
Ima šmek belog luka, neki je zovu divlji luk.

Ja obožavam ovu salatu.
Čula sam da je neki prave i sa sirom, ali ne znam postupak.
Ako neko ima recept, neka postavi, ako želi.

Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Sremuš  Empty Re: Sremuš

Počalji od Khallu Sre Apr 27, 2011 3:44 pm

ja sam danas probala da ga stavim u corbu i upravo sam morala da je prospem Sremuš  1307364940
oseca se uzasna gorcina.
samo se nadam da bar nisam nabrala onu otrovnu vrstu Sremuš  48478
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Sremuš  Empty Re: Sremuš

Počalji od strawberry22 Sre Apr 27, 2011 4:20 pm

sremuš je odličan i za kuvanje i za salatu. a može se i bebama davati od sedmog-osmog meseca, baren naravno
strawberry22
strawberry22
Istraživač
Istraživač

Ženski Broj poruka : 109
Pridružila/o se : 04.04.2011

Nazad na vrh Ići dole

Sremuš  Empty Re: Sremuš

Počalji od strawberry22 Sre Apr 27, 2011 4:25 pm

Shade ja imam babin recept, ne znam da li si na taj mislila, ovako ide

100 g sremuša
1-2 zelene ljute paprike (dovoljna je i jedna)
čaša milerama ili kisele pavlake
100 g suvog sira
ulje, so, može i malčice bibera ako voliš

sitno iseckaš listove i dodaš sitno sitno sitno seckanu ljutu papričicu, sir, mileram/pavlaku, ulje i so i dobro izmešaš i sjediniš. ja ukrasim svežim peršunom
strawberry22
strawberry22
Istraživač
Istraživač

Ženski Broj poruka : 109
Pridružila/o se : 04.04.2011

Nazad na vrh Ići dole

Sremuš  Empty Re: Sremuš

Počalji od Khallu Sre Apr 27, 2011 4:30 pm

jagodice,a zasto je meni onda danas u piti i u corbi gorcio?
mislila sam da je to mozda do kuvanja.
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Sremuš  Empty Re: Sremuš

Počalji od strawberry22 Sre Apr 27, 2011 6:43 pm

ne znam zaista, jedino da se nije prekuvao pa možda tada daje gorak ukus?? ja stavim na kraju kuvanja, možda par min i nije gorak
strawberry22
strawberry22
Istraživač
Istraživač

Ženski Broj poruka : 109
Pridružila/o se : 04.04.2011

Nazad na vrh Ići dole

Sremuš  Empty Re: Sremuš

Počalji od Shade Sre Apr 27, 2011 11:48 pm



strawberry22 ::Shade ja imam babin recept, ne znam da li si na taj mislila, ovako ide

Hvala jagodice, nisam znala za ovo, prvom prilikom pravim. Mnogo volim crembus.

Khallu ::ja sam danas probala da ga stavim u corbu i upravo sam morala da je prospem
oseca se uzasna gorcina

Nikad nisam kuvala ovu biljku, samo je u salati jela. Ne znam sta je u pitanju Khallu.
Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Sremuš  Empty Re: Sremuš

Počalji od Khallu Čet Maj 16, 2013 1:07 pm

Travari kažu da sremuš smiruje i leči kašalj, jača srce i oslabljeni srčani mišić, štiti srce od infarkta, usporava i leči aterosklerozu krvnih sudova, širi ih i smanjuje visok krvni pritisak. Ova biljka, takođe, poboljšava apetit, otklanja probavne smetnje, smiruje upalu sluzokože želuca, otklanja nadutost i gasove, omogućava bolje izlučivanje žuči, podstiče rad bubrega i smiruje upale mokraćnog mehura, sprečava osteoporozu i smanjuje bolove od artritisa i reume, a u kupkama smiruje nadraženu kožu, ekceme i dermatitise.
Sremuš  94564542861067390203681













It is our duty to beautify the world
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Sremuš  Empty Re: Sremuš

Počalji od Veca Čet Maj 16, 2013 1:50 pm

Srijemoš je mnogo dobra biljka, ali brate ima tako žestok miris da ja ne mogu da ga podnesem nikako.
I ja sam ga nekad koristila u salati, zajedno sa zelenom, ali zbog gornjeg razloga, ne više.












Sremuš  Leppla10
Veca
Veca
Urednica Elite
Urednica Elite

Ženski Broj poruka : 12938
Pridružila/o se : 18.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Sremuš  Empty Re: Sremuš

Počalji od Maja Čet Maj 16, 2013 7:36 pm

Ja ga sitno naseckam u salatu, malo. Jer volimo ukus belog luka pa nikome ne smeta.
Veco probaj, da ga skuvaš u krem supi. Tada izgubi svoj jaki miris. Ja stavim malo krompira i nasečene listove sremuša (mi ga zovemu u čistom prevodu divlji beli luk), malo soli, šargarepicu, listove zelena i kasnije sa mikserom sve izmešam, malo mleka, pavlake šta god. Pored obično ispečem sitno seckane kockice hleba. Jeste gadne zelene boje ali pojede se.
Ma ja sav taj "zeleniš" spremam nekako na isti način.
Maja
Maja
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 4128
Pridružila/o se : 21.03.2012

Nazad na vrh Ići dole

Sremuš  Empty Re: Sremuš

Počalji od Boni Pet Maj 17, 2013 12:23 am



Samo da vam kazem da sam pre neki dan nabrala punu kesu sremusa. Sremuš  184876271













Kažete da ste neshvaćeni mladi prijatelju.
Strpite se.
I dijamant je u osnovu ugljenik, ali je umeo da čeka.

P. Picasso
Boni
Boni
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 9008
Pridružila/o se : 29.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Sremuš  Empty Re: Sremuš

Počalji od Paloma Blanca Pet Maj 17, 2013 12:50 am

Mene je ovog proleca sremus mnogo mucio u salati. Boleo me je zeludac.
Uz zelenu salatu, mladi luk, krastavac, crvene rotkvice; svakog proleca se davimo u velikoj kolicini te salate.
Nisam znala sta me muci, pa sam metodom eliminacije sa zaljenjem utvrdila da je ipak bio sremus.

Paloma Blanca
Paloma Blanca
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 1324
Pridružila/o se : 13.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Sremuš  Empty Re: Sremuš

Počalji od Maja Pet Maj 17, 2013 7:41 pm

Sremus je ipak divlji beli luk a beli luk hoće da pravi probleme ljudima sa osetljivim želudcem. Baš šteta i bezveze, kad je zdrav.
Maja
Maja
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 4128
Pridružila/o se : 21.03.2012

Nazad na vrh Ići dole

Sremuš  Empty Re: Sremuš

Počalji od male Pon Maj 20, 2013 10:49 pm

Da vas ne smaram lekovitošću jer je to već napisano. Sremuš  751514 Zato ide upozorenje:
pre godinu-dve se par desetina ljudi u Hrvatskoj otrovalo biljkom koja jako liči na sremuš. Dakle, ako nema ukus i miris belog luka - ne jedite!
male
male
Član za primer
Član za primer

Muški Broj poruka : 2431
Pridružila/o se : 02.11.2011

Nazad na vrh Ići dole

Sremuš  Empty Re: Sremuš

Počalji od Khallu Pon Maj 20, 2013 11:33 pm

ja bas danas citah tekst koji sam htela da postavim:

Biljka sremuš ima smrtonosnog dvojnika

Ljubitelji sremuša bi trebalo da budu veoma oprezni prilikom branja ove biljke, jer na livadama i obodima pašnjaka vreba njemu sličan, a veoma otrovan, mrazovac.

Mrazovac spada u red veoma opasnih biljaka, jer sadrži supstancu "kolhicin", a posledice trovanja ovom biljkom mogu biti fatalne jer ne postoji protivotrov. Simptomi trovanja mrazovcem su: stomačne tegobe, mučnina, grčevi, usporeno disanje, povraćanje, problemi sa jetrom i dehidratacija organizma koju izaziva otrov iz biljke.
Veoma je sličan sremušu pa bi trebalo posebnu pažnju obratiti prilikom branja ove zdrave i ukusne samonikle biljke.

Jedini i možda najsigurniji način da ih razlikujete je miris. Naime, lišće sremuša (medveđeg luka) - eliptični listovi zašiljenog vrha, intenzivne zelene boje koji se pri dnu sužavaju u dugu peteljku i najčešće ih ima dva ili tri, za razliku od lišća otrovnog đurđevka (koji je takođe sličan sremušu) i mrazovca, miriše na beli luk.

Još jedna važna ralika između sremuša i mrazovca jeste to što on raste u vlažnim šumama (posebno bukovim) tokom aprila i maja, dok mrazovac raste na livadama i pašnjacima u septembru. Takođe, možete ih razlikovati i po boji cveta – mrazovac ima ljubičaste cvetove, a sremuš bele.

Sremuš, koji je izuzetan antioksidans, koristi se i kao začin, a poznata su i njegova lekovita dejstva kod upala želuca, bešike, dermatoloških oboljenja. Oni koji ga konzumiraju mogu izbeći i srčani udar.

sremus:
Sremuš  Biljkasremusimasmrtonos



cvet sremusa:
Sremuš  Biljkasremusimasmrtonos



listovi djurdjevka:
Sremuš  Biljkasremusimasmrtonos



listovi mrazovca:
Sremuš  Biljkasremusimasmrtonos

Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Sremuš  Empty Re: Sremuš

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu