Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina Malooo10







Join the forum, it's quick and easy

Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina Malooo10





Femme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina

+4
Shade
Malena_B
Khallu
bub@mara
8 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina Empty Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina

Počalji od bub@mara Čet Feb 24, 2011 12:38 am

Prvo pravila:
Prilikom davanja urina i krvi na analizu, potrebno je poštovati određena pravila.
Urin - Prvi jutarnji urin se uzima u sterilnu posudu pri čemu je neophodna odgovarojuća higijena pacijenta.Uzima se srednji mlaz jer je to urin iz besike.
Krv - Prilikom davanja krvi na analizu ne treba uzimati hranu 12 sati pre vađenja krvi, a može da se pije voda i čajevi bez šećera. Ujutro, pre vođenja krvi ne sme se ništa jesti, piti, pušiti i uzimati lekovi.

Krvna slika
Spojler:

KRV - BIOHEMIJSKI PARAMETRI

Spojler:


KRV - OSTALI PARAMETRI

Spojler:

Urin

Spojler:

SEDIMENT URINA

Spojler:
bub@mara
bub@mara
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 1425
Pridružila/o se : 12.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina Empty Re: Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina

Počalji od Khallu Čet Feb 24, 2011 12:41 am

e bravo zeno Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina 19271
ja stalno imam taj trip da sve to detaljno pregledam pre nego sto odnesem doktoru pa lutam po netu
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina Empty Na šta ukazuje boja mokraće?

Počalji od Khallu Ned Mar 06, 2011 7:59 pm

Mokraća (urin) normalno ima žutu boju. Promena boje može ukazati na određene zdravstvene probleme. Ružičasta boja urina najviše zabrine, jer asocira na prisustvo krvi, a takva može biti i ako ste jeli cveklu ili kupine.


Spojler:
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina Empty Re: Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina

Počalji od Khallu Ned Apr 03, 2011 10:57 pm

Naučite da čitate nalaze krvi

Koliko puta vam se desilo da dobijete rezultate krvne slike i ne znate na šta ukazuju povišene ili snižene vrednosti, a nestrpljivi ste da otrijete pre nego što odete kod svog lekara. Mr ph Ivana Tadić, medicinski biohemičar Poliklinike “Beo-Lab Laboratorija”, objašnjava čitaocima „Blica“ kako da protumače rezultate krvne slike i biohemije.
Spojler:
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina Empty nalaz urina

Počalji od Khallu Ned Apr 17, 2011 1:11 am

Šta urin govori o našem zdravlju?

Spojler:
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina Empty Re: Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina

Počalji od Khallu Sre Maj 25, 2011 12:28 pm

Lekovi i hrana utiču na nalaze iz krvi

Za većinu laboratorijskih analiza poželjno je da pacijent ne jede ništa šest do dvanaest sati pre vađenja krvi

Spojler:
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina Empty Re: Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina

Počalji od Malena_B Sre Jan 11, 2012 2:32 pm

Imam curicu od 17 mjeseci. Radili smo nalaze i ove vrijednosti su joj van granica normale. Ako moze neko na brzinu da mi objasni sta ovo znaci! Hemoglobin 141 (normalan je do 138)
Kreatinin 43 (normalan do 35)
MCV 69,2 (normalan od 73,8 pa dalje)
MCHC 418 (normalan do 370)
Trombociti 4,99 (normalni do 4,50)
CRP 10 (normalan do 2,9)
Ako moze neko cim prije da odgovori i objasni, please! Brinem se! :) Hvala

Malena_B

Ženski Broj poruka : 3
Pridružila/o se : 11.01.2012

https://www.facebook.com/profile.php?id=734288909

Nazad na vrh Ići dole

Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina Empty Re: Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina

Počalji od Shade Sre Jan 11, 2012 2:38 pm


Prelistaj gornje postove Malena, klik na spojler, tu su sva objasnjenja.
Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina Empty Re: Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina

Počalji od Malena_B Sre Jan 18, 2012 12:43 pm

Sta ako jedna (odnodno posljednja u nizu) urinokultura pokaze prisustvo bakterije Eserihija Coli? Poslije uradjenog nalaza bili smo u bolnici zbog gastroenterokolitisa i nisu smatrali da treba da joj rade urinokulturu, jer su skontali da je rijec o virusu. Radjen joj je samo nalaz urina koji je bio uredan. Izasli smo iz bolnice u ponedjeljak, ali je nalaz urinokulture tek danas gotov. Mislila sam se obratiti ljekaru, ali ipak da pitam sta da radim prije nego odem ljekaru! Hvala

Malena_B

Ženski Broj poruka : 3
Pridružila/o se : 11.01.2012

https://www.facebook.com/profile.php?id=734288909

Nazad na vrh Ići dole

Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina Empty Re: Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina

Počalji od Veca Sre Jan 18, 2012 1:06 pm

Malena, možemo mi da ti dajemo bog zna kakve savjete, ali mi nismo ljekari, mi samo iznosimo svoja iskustva. Najpametnije je da ipak odeš ljekaru ako nalaz pokazuje ešerihiju, on će najbolje znati šta da radiš.
Veca
Veca
Urednica Elite
Urednica Elite

Ženski Broj poruka : 12938
Pridružila/o se : 18.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina Empty Re: Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina

Počalji od Malena_B Sre Jan 18, 2012 1:07 pm

Veca ::Malena, možemo mi da ti dajemo bog zna kakve savjete, ali mi nismo ljekari, mi samo iznosimo svoja iskustva. Najpametnije je da ipak odeš ljekaru ako nalaz pokazuje ešerihiju, on će najbolje znati šta da radiš.

Hvala!

Malena_B

Ženski Broj poruka : 3
Pridružila/o se : 11.01.2012

https://www.facebook.com/profile.php?id=734288909

Nazad na vrh Ići dole

Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina Empty Re: Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina

Počalji od Shade Sre Jan 18, 2012 1:13 pm


Eserihija Coli je bakterija koju ne treba potcenjivati, tako da - pravac lekaru.

Klikni ovde, za slucaj da nisi upoznata sa tom bakterijom.
Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina Empty Re: Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina

Počalji od Zvončica Sre Jan 18, 2012 10:21 pm

Odmah kod lekara da bi prepisao antibiotike. Ova bakterija je najčešći izazivač urinarnih infekcija.
Zvončica
Zvončica
Počasni član
Počasni član

Ženski Broj poruka : 7716
Pridružila/o se : 14.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina Empty Tumacenje nalaza

Počalji od ivana87 Pet Jan 27, 2012 5:31 pm

Zdravo,

Imam 24 godine, kod doktora sam otisla jer sam osjetila ubrzan ritam srca prosle sedmice koji se javi iznenada i traje par sekundi. Uradila sam EKG i bio je dobar ali me poslala na nalaz krvi i urina. Nalaz urina nisam mogla procitati, a nalaz krvi je sljedeci
Cholesterol gen 2 4.6
Triglycerides liquid 0.55
Glucose HK gen 3 4.4
IRON gen 2 26.6
TIBC 68.1
UIBC with BTS value 41.5
SE 22
E 4.48
Hgb 128
L 6.5

Ono sto me brine je zeljezo i sedimentacija. Po onome sto sam procitala, izgleda da nesto nije u redu. Osjecam se dobro, zdravo se hranim i redovno vjezbam, ne znam sta moze biti problem. Oba puta kad su mi uzimali krv su mi pucale vene, to se prije nije desavalo. S obzirom da doktoricu necu vidjeti jos par dana (vikend) bila bih zahvalna da mi neko protumaci nalaze.

ivana87

Ženski Broj poruka : 1
Pridružila/o se : 27.01.2012

http://www.gooogle.com

Nazad na vrh Ići dole

Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina Empty Re: Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina

Počalji od Zvončica Pet Jan 27, 2012 8:53 pm

Ivana, ovo nije doktorski forum i niko ne može da ti da bolji odgovor od tvog lekara.
Zašto te brine gvožđe kad je ono u granicama normale?
Zvončica
Zvončica
Počasni član
Počasni član

Ženski Broj poruka : 7716
Pridružila/o se : 14.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina Empty Re: Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina

Počalji od Khallu Uto Feb 07, 2012 6:35 pm

upravo sam proverila svoje danasnje rezultate ovde i ono sto sam pronasla je u najboljem redu.veliki teret sam skinula sa sebe Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina 691383
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina Empty Re: Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina

Počalji od Zvončica Uto Feb 07, 2012 7:12 pm

Odlično, Khallu! Sad možeš malo da se opustiš. Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina 184876271
Zvončica
Zvončica
Počasni član
Počasni član

Ženski Broj poruka : 7716
Pridružila/o se : 14.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina Empty Re: Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina

Počalji od Khallu Uto Feb 07, 2012 7:17 pm

Queen,kad si vec tu-zanima me jos samo jedna stvar.nisam pronasla u onim tekstovima gore a zanima me o cemu se radi jer je obelezeno zvezdicom,koliko shvatih u pitanju je pomalo smanjena vrednost a to je MID?kod mene je 0,4 a normala je od 0-2
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina Empty Re: Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina

Počalji od Zvončica Uto Feb 07, 2012 7:24 pm

To je skraćenica za monocite, eozinofile i bazofile (vrste leukocita). Nemoj da brineš, tebi je to u granicama normale.
Zvončica
Zvončica
Počasni član
Počasni član

Ženski Broj poruka : 7716
Pridružila/o se : 14.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina Empty Re: Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina

Počalji od Veca Uto Feb 07, 2012 7:50 pm

Eto, Queen ti je dala odgovor koji meni uvijek daju kad pitam za to sa zvjezdicama gdje su malo smanjene ili povišene vrijednosti. Nije mi to baš najjasnije, ali standardno je odgovor "sve je u granicama", iako vrijednosti tako ne pokazuju Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina 796320
Veca
Veca
Urednica Elite
Urednica Elite

Ženski Broj poruka : 12938
Pridružila/o se : 18.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina Empty Re: Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina

Počalji od Zvončica Uto Feb 07, 2012 7:52 pm

Kako ne pokazuju? Ako je normalno od 0 do 2, a njoj je 0,4-zar nije logično onda da je ta vrednost u granicama normale?
Zvončica
Zvončica
Počasni član
Počasni član

Ženski Broj poruka : 7716
Pridružila/o se : 14.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina Empty Re: Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina

Počalji od Khallu Uto Feb 07, 2012 7:52 pm

Veca misli generalno,na svoje rezultate
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina Empty Re: Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina

Počalji od Veca Uto Feb 07, 2012 8:06 pm

Da, nisam mislila na Khallu, evo npr. na mom zadnjem nalazu AST je bio 36, a normala je od 0 do 31, a doktorica kaže da je to u granicama. E to mi nije jasno.
Veca
Veca
Urednica Elite
Urednica Elite

Ženski Broj poruka : 12938
Pridružila/o se : 18.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina Empty Re: Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina

Počalji od Zvončica Sre Feb 08, 2012 12:19 am

Nije opasno kad je tako malo povišen. I meni je jednom bio malo povišen AST ili ALT, ne sećam se tačno.
Zvončica
Zvončica
Počasni član
Počasni član

Ženski Broj poruka : 7716
Pridružila/o se : 14.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina Empty Re: Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina

Počalji od Khallu Sre Maj 16, 2012 7:09 pm

e super Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina 4871
sa nestrpljenjem sam cekala danasnje rezultate posle antibiotske terapije koju sam napokon zavrsila ali me pomalo brinuo i onaj secer od prosli put.
mojim iznenadjenjima nikad kraja-secer je manji nego ikada ali su mi zato sada,po prvi put u zivotu povecani i holesterol i trigliceridi Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina 796320
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina Empty Re: Objašnjenje skraćenica na nalazima analize krvi i urina

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu