Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


Žudnja za određenom hranom i zavisnost Malooo10







Join the forum, it's quick and easy

Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


Žudnja za određenom hranom i zavisnost Malooo10





Femme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Žudnja za određenom hranom i zavisnost

4 posters

Ići dole

Žudnja za određenom hranom i zavisnost Empty Žudnja za određenom hranom i zavisnost

Počalji od Khallu Uto Dec 14, 2010 2:12 pm



Na svetu ne postoji čovek koji u određenom trenutku života nije osetio žudnju za tačno određenom hranom, slanom, slatkom, kiselom ili ljutom. Kod nekih se to događa češće, a kod nekih ređe.

Zašto je baš taj osećaj gladi toliko snažan i skoro nagonski?

"Žudnja za tačno određenom hranom ima fizičku komponentu, ali daje uvid i u čovekovu ličnost", pojasnio je Alan R. Hirš, autor knjige "Kog ukusa je vaša ličnost?".

Žudnja za slanim

Ako maštate o slanom, možda vam nedostaju minerali. Istraživanja su pokazala da ishrana siromašna kalcijumom izaziva želju organizma za slanom hranom.

To je najverovatnije zato što natrijum privremeno povećava nivo kalcijuma u krvi koji organizam na prevaru uveri da je problem rešen. Postoji mogućnost i da vam u organizmu nedostaje gvožđe i kalijum.

Žudnja za slatkim

Za čokoladom i ostalim slatkišima posežemo jer se od toga dobro osećamo. Naime, čokolada podstiče ispuštanje serotonina - hormona za dobro raspoloženje.

Slatkiši delom imaju ulogu antidepresiva koji brzo deluje. Problem je to što isto tako brzo i prestane da deluje, pa organizam traži novu dozu, piše "Blic".

Žudnja za začinjenim

Ako se teško smirujete i često ste napeti, moguće je da vaš organizam ima potrebu za vatrenom hranom kako biste se dobro oznojili. Možda se ovo na prvi pogled čini kontradiktornim, ali objašnjava zašto, na primer, jedemo meksičku hranu čak i kada su temperature nepodnošljivo visoke.

Neka istraživanja pokazuju i da kod nekih ljudi može da se javi zavisnost od začinjene hrane. Takva hrana povišava krvni pritisak, ubrzava otkucaje srca i ubrzava disanje. Neki ljudi uživaju u takvom osećaju uzbuđenja

Žudnja za slatkim i slanim istovremeno

Ako primetite da žudite za kombinacijom slatkog i slanog, znajte da vašem organizmu nedostaje glukoze i natrijuma.

Organizmu to treba kako bi normalno mogao da funkcioniše. Kada ćelije uspore svoje funkcije, a organizam se umori, javlja se želja za, na primer, kombinacijom sladoleda i kokica.


izvor: MONDO
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Žudnja za određenom hranom i zavisnost Empty Re: Žudnja za određenom hranom i zavisnost

Počalji od Khallu Pon Apr 04, 2011 12:07 am

Hrana koja izaziva fizičku zavisnost


Ko god je pokušavao da se odvikne od kafe zna da kofein izaziva fizičku zavisnost a mnogi to tvrde i za čokoladu, ali istraživač Neal Barnard, M.D u svojoj knjizi tvrdi da i druge vrste namirnica izazivaju naviku. Sirevi, razne vrste mesa i šećer prilikom razlaganja tokom procesa varenja oslobađaju supstancu sličnu opijatima koja nas potstiče da ovakve namirnice često uvršćujemo u naš jelovnik. U knjizi "Prekinite zavisnički odnos prema hrani" je takođe opisano kako industrija hrane eksploatiše naše prirodne potrebe za hranom i gura nas da sve više koristimo nezdravu hranu.

Nije u pitanju proždrljivost, slaba volja ili oralni tip ličnosti koji su uzroci zavisnosti od neke vrste namirnica, u pitanju je biohemijska reakcija koja se odigrava u našem telu koja izaziva osećaj da ne možemo da živimo bez dnevne porcije mesa, sira ili šećera.

Sirevi naprimer sadrže visok nivo kazeina - proteina koji se tokom varenja razlaže između ostalog i na sastojke slične morfijumu nazvane kozmorfini. Ovakvi sastojci u hrani se smatraju odgovornim za vezanost između majke i bebe tokom dojenja ili zavisnost pojedinca od frižidera.

Kada se konzumiraju namirnice iz grupe koja izaziva zavisnost, fenomen osećaja gladi se pretvara u osećanja. Kao kod zavisnosti od droge ako pokušamo da smanjimo ili izbacimo tu namirnicu iz jelovnika pojavljuju se i fizički i psihički znaci nedostatka kao što su drhtanje, grčevi u stomaku, depresija, osećaj griže savesti koja vodi ka zlostavljanju i sebe i drugih.

Dr. Barnard je razvio tronedeljnu dietu koja pomaže da se odvikne od ove hrane, dijeta je kombinovana sa fizičkim vežbama što pomaže da se postigne balans šećera u krvi i hormona koji komtrolišu osećaj gladi, što sve zajedno doprinosi da kontrolišemo osećaj gladi, raznovrsno i zdavo se hranimo.
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Žudnja za određenom hranom i zavisnost Empty Re: Žudnja za određenom hranom i zavisnost

Počalji od ivonka Pet Jun 15, 2012 10:52 pm

Prijatno Veco, ja cak ni voce sada ne jedem redovno posto ima secera. Organizam mi vapi za secerom
ivonka
ivonka
Elita
Elita

Broj poruka : 2897
Pridružila/o se : 05.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Žudnja za određenom hranom i zavisnost Empty Re: Žudnja za određenom hranom i zavisnost

Počalji od Khallu Pet Jun 15, 2012 10:56 pm

evo ivonka,ustupam ti svoj Žudnja za određenom hranom i zavisnost 2954761119
p.s.jesi li ti na nekoj proizvoljnoj dijeti ili slatko ima veze sa stitnom zlezdom?
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Žudnja za određenom hranom i zavisnost Empty Re: Žudnja za određenom hranom i zavisnost

Počalji od ivonka Pet Jun 15, 2012 11:04 pm

Hvala Khalu, valjda ce Shade jos naseci. Slatko nema veze sa stitnom zlezdom, ali pri hipo funkciji imas usporen metabolizam i time si sklona gojenju.
Slatko ne jedem zbog skidanja kilaze, posto ja, kada je slatko u pitanju nemam granice. Neko uzme jedan kolalcic i gotovo a ja pojedem ceo tanjir.
Sto je moje dijete tice jedem proteine i povrce, ne jedem hleba, krompir, testeninu, pirinac...
ivonka
ivonka
Elita
Elita

Broj poruka : 2897
Pridružila/o se : 05.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Žudnja za određenom hranom i zavisnost Empty Re: Žudnja za određenom hranom i zavisnost

Počalji od Shade Pet Jun 15, 2012 11:10 pm



Ja sam hleb davnih dana izbacila iz upotrebe. Zaista. Pirinač, jednom u mesec dana, krompir retko.

Ali mi zato daj tonu sladoleda ... eh ..
Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Žudnja za određenom hranom i zavisnost Empty Re: Žudnja za određenom hranom i zavisnost

Počalji od ivonka Pet Jun 15, 2012 11:12 pm

Pa zato si vitka, nije problem povremeno pojesti nesto "zabranjeno". Ja cu od sledece nedelje poceti jestli redovnije voce.
ivonka
ivonka
Elita
Elita

Broj poruka : 2897
Pridružila/o se : 05.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Žudnja za određenom hranom i zavisnost Empty Re: Žudnja za određenom hranom i zavisnost

Počalji od Shade Pet Jun 15, 2012 11:18 pm


Vitka i nisam baš, 67 kg trenutno, 65 kg je idealna moja težina. Ali kod mene se salce fino rasporedi svuda, pa osim mene niko ne primećuje da sam nabacila koje viška. Žudnja za određenom hranom i zavisnost 48478
Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Žudnja za određenom hranom i zavisnost Empty Re: Žudnja za određenom hranom i zavisnost

Počalji od Khallu Pet Jun 15, 2012 11:19 pm

ne bih ja bas toliku paznju obracala na secere iz voca jer sadrzi dosta vode i drugih potrebnih stvari za zdravlje i organizam.
oprala sam kosu,sad sledi smarajuci deo-feniranje Žudnja za određenom hranom i zavisnost 4871
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Žudnja za određenom hranom i zavisnost Empty Re: Žudnja za određenom hranom i zavisnost

Počalji od ivonka Pet Jun 15, 2012 11:22 pm

Jeste Khalu, kada uzmes onako 200 - 300 gr. voca . Ja sam u stanju pojesti 2 kg. tresanja.
Idem sada, oci mi se sklapaju, ustala sam jutros u 6. Žudnja za određenom hranom i zavisnost 4118973063
ivonka
ivonka
Elita
Elita

Broj poruka : 2897
Pridružila/o se : 05.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Žudnja za određenom hranom i zavisnost Empty Žudnja za određenom hranom i zavisnost

Počalji od Zvončica Sub Jun 16, 2012 1:19 am

Ja isto volim da tamanim slatkiše. Obavezno mi se jedu skoro svaki put kad se probudim.
Zvončica
Zvončica
Počasni član
Počasni član

Ženski Broj poruka : 7716
Pridružila/o se : 14.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Žudnja za određenom hranom i zavisnost Empty Re: Žudnja za određenom hranom i zavisnost

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu