Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


Grafiti, buntovništvo ili umetnost? Malooo10







Join the forum, it's quick and easy

Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


Grafiti, buntovništvo ili umetnost? Malooo10





Femme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Grafiti, buntovništvo ili umetnost?

+10
Femme
Zvončica
Boni
hope
Veca
Evita
bub@mara
ivonka
Džozi
Shade
14 posters

Ići dole

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? Empty Grafiti, buntovništvo ili umetnost?

Počalji od Shade Ned Nov 14, 2010 8:04 pm

Benksi - gerila umetnik koji je obojio svet

Sigurno ste surfujući Internetom videli fotografije grafita koji predstavljaju prava umetnička dela. Ona to i jesu…uradio ih je Benksi, buntovnik-umetnik koji godinama krije svoj identitet, koji je “iskopirao” Monea, a onda krišom okačio sliku u “Tejt” galeriji, i čija se dela danas prodaju za milione…
“Počeo sam sa crtanjem grafita kada sam imao 14 godina, i sećam se da su me ljudi tada pitali ‘šta ti to treba’. Odgovarao sam im – ‘kako neko može da ne slika grafite?”, kaže Benksi u ekskluzivnom intervjuu britanskom “Sanu”.

Benksi je jedan od najpopularnijih i najtraženijih umetnika današnjice, iako niko ne zna ko je, kako izgleda, pa čak ni kako se zove…Rođen je u Bristolu, a njegovi “gerila grafiti” su njegova lična karta.

Osamnaest godina se bavi “svojom” umetnošću i uspelo mu je ono što nije ni Stigu iz popularne emisije “Top Gear” – da sve te godine krije svoj identitet.
Ko je on? To je pitanje koje skoro dve decenije postavljaju klinci koji se dive njegovoj uličnoj umetnosti, ali I snobovi koji kupuju njegova dela – sprej na platnu – za milione. Benksi ne otkriva identitet u svom prvom intervjuu, ali otkriva kakav je i šta ga pokreće.

“Kao klinac sam želeo da ostavim svoj trag. Želeo sam da me ljudi čuju, ali niko te u ovom velikom svetu ne sluša…tada sam uzeo sprej u ruke i naterao sve da me primete”.

Radio je sve što rade “mladi” – bio deo ulice, slušao Massive Attack i očajavao što su mu slova na grafitima izgledala loše. “Onda sam rešio da uradim nešto autentično. Morao sam da smislim način kako da uradim grafit dovoljno brzo da me policija ne uhvati. Počeo sam da pravim šablone i prvi koji sam uradio bio je onaj na kojem se dva policajca ljube”, priča Benksi.

On misli da nema ničeg lošeg u tome što crta grafite – “imamo ogromne bilborde koji nam ‘uvaljuju raznorazne proizvode, što ne bismo imali mesto da odgovorimo na tako nešto’, a onda otkriva i kako je “sa zida prešao na platno”.

“Počeo sam da ‘uništavam’ statue, ne samo zidove, a onda rešio da grafite prenesem na platno…neko skupoceno…počeo sam da radim ‘reprodukcije’ poznatih umetničkih dela, a onda da na njih dodajem neki svoj element. Tako sam uradio Monea i među njegove lokvanje stavio sliku kolica za kupovinu, a onda sam morao da budem vandal do kraja - prokrijumčario sam moju sliku u ‘Tejt’ galeriju i okačio je…naravno, potpisao sam remek-delo”.

Koliki je vandal govori i činjenica da je na promociji CD-a Paris Hilton uspeo sve diskove da zameni sa svojim CD-om. Čak je preradio i omot – stavio je sliku glave psa na Parisino telo, a za pesme stavio naslove “Zašto sam poznata?”, “Šta sam ja to uradila?” “Čemu služim?”.

“Morao sam da namagarčim nekoga…”, kaže Benksi.

Među kupcima njegovih dela nalazi se i Bred Pit koji je 2007. godine pazario jednu njegovu sliku

“Slike dostižu vrtoglave cifre…sećam se vremena kada sam menjao sliku za šišanje u lokalnom salonu…sada su u muzeju i na zidovima svetskih metropola…”.



Iako ga “svi znaju” Benksi je i dalje skroman kada je reč o njemu kao umetniku. “Ma, grafiti su umetnost koja pokušava da živi…mislim da sam ok…ljudi kažu da svi mi dva puta umiremo – prvi put kada udahnemo poslednji put, a drugi kada neko izgovori tvoje ime”.

izvor-mondo

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? 2psmxl2 Grafiti, buntovništvo ili umetnost? 16ie3cl

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? 35m3x41 Grafiti, buntovništvo ili umetnost? Set5wp

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? Jaex3q
Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? Empty Re: Grafiti, buntovništvo ili umetnost?

Počalji od Džozi Čet Dec 02, 2010 12:40 am

Za mene su predivna umetnička dela...normalno nisu svi prikladni ali na gore navedinim i sličnim,e to je stvarno reka moderne umetnosti.

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? Street10 Grafiti, buntovništvo ili umetnost? 12108810
Džozi
Džozi
Istraživač
Istraživač

Ženski Broj poruka : 164
Pridružila/o se : 15.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? Empty Re: Grafiti, buntovništvo ili umetnost?

Počalji od Shade Sub Jan 29, 2011 1:10 am


LEGALNI GRAFITI

Srpski autori grafita i čelnici Beograda saglasni da je slikanje po zidovima vrsta urbane umetnosti,
koju ne bi trebalo zabranjivati.


Gradske vlasti Helsinkija nedavno su odustale od borbe protiv pisanja grafita i odlučile da crtanje po zidovima proglase delom urbane kulture! Saopšteno je da grafiti i druga umetnička dela na zgradama na području grada više nisu protivzakoniti, uz uslov da se vlasnik nekretnine slaže s tim.


Beograd ima sve preduslove da ovu kulturu pretvori u urbani „mejnstrim", a neki od članova Skupštine grada kažu da bi podržali odluku o legalizaciji grafita.

Darjan Mihajlović, član Gradskog veća i bivši gradski sekretar za kulturu, kaže da bi bez oklevanja podržao legalizaciju.

- Kod nas su grafiti urbana umetnička forma izražavanja, koja je rodila grafite koji su ušli u istoriju ovog grada, kao što su čuveni „Dža ili bu" ili „Zuba - kralj Beograda". Ta forma se pretvorila u performans kojim se izražavaju različiti politički, kulturni i drugi stavovi i to je deo urbane kulture - smatra Mihajlović, i dodaje da bi legalizacija ipak morala da ima i izuzetke.

- Podrazumeva se da grafiti ne bi smeli da se crtaju na zaštićenim fasadama, spomenicima kulture i sličnim mestima. Ali, trebalo bi obezbediti autorima grafita da nesmetano rade. Nisam znao za tu odluku vlasti Helsinkija! Tamo se doskoro vodio pravi rat između grafitera i policajaca. Kod nas toga nikada nije bilo, ovde je situacija mnogo mirnija - objasnio je on.

Iako gradske vlasti do sada nisu legalizovale crtanje grafita, postoje lokacije u Beogradu koje nisu pod nadzorom policije, jer je doneta neformalna procena vlasnika objekata da grafiti na njima ne narušavaju vizuelni identitet građevina. To su zid „Jugopetrola" kod Ade Ciganlije, na Hipodromu i zid preko puta Bloka 70. Poznati grafiti umetnik Leon kaže da su ta mesta nezvanično zaštićena od intervencije policije.

- Tu se crtaju „legalni" grafiti i neće vas dirati čak ni policija. Pored legalnih, postoje i nelegalni grafiti, tzv. „bombe", tagovi, brzi grafiti koji se crtaju na zgradama u centru i po vozovima. Meni je trebalo osam godina da ispečem zanat i izgradim svoj stil, sada crtam samo legalno - dodaje Leon.
Prvi grafiti u Beogradu nastali su šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka, a hroničari gradskih zbivanja tvrde da je jedan od prvih umetnika sa autolakom i kapuljačom bio - Nebojša Krstić, nekadašnji član grupe „Idoli", a danas savetnik predsednika Srbije!


Od geta do IBM-a
Najstarija zabeležena parola ispisana na zidu nastala je u starom Egiptu, i glasi: „Faraon pije!" Prvi značajni grafiti umetnik u svetu bio je tinejdžer koji se tokom šezdesetih potpisivao kao TAKI 183 i upisivao svoj „tag" u vozove i autobuse u Njujorku. Od tog vremena umetnost grafita je, zahvaljujući uticaju uličnih umetnika kao što je bio Žan-Mišel Baskijat, polako prodrla u „mejnstrim" kulturu. Početkom milenijuma kompanije kao što je IBM počele su da finansiraju kampanje uličnog marketinga, koje su uključivale i ispisivanje grafita.

N. Kostić

Izvor: Press

Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? Empty Re: Grafiti, buntovništvo ili umetnost?

Počalji od ivonka Sub Mar 12, 2011 3:53 pm

Volim videti lep grafit, ali njih kod nas ima jako malo, vecinom je to neko ruglo na stambenoj zgradi koje crtaju deca koja nemaju talenta i tako ne crtaju nego piskaraju. Jako ruzno.
ivonka
ivonka
Elita
Elita

Broj poruka : 2897
Pridružila/o se : 05.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? Empty Re: Grafiti, buntovništvo ili umetnost?

Počalji od bub@mara Sub Mar 12, 2011 4:38 pm

ove slike su umetnost i nema ih mnogo ,po meni je to ok jer ukrasi zid.sve ostalo mi je bez veze ,osim ako je izjavljivanje ljubavi nekoj devojci ili slično..
bub@mara
bub@mara
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 1425
Pridružila/o se : 12.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? Empty Re: Grafiti, buntovništvo ili umetnost?

Počalji od Shade Sre Mar 30, 2011 12:57 am

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? Grafit10
Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? Empty Re: Grafiti, buntovništvo ili umetnost?

Počalji od Evita Sub Apr 02, 2011 12:14 pm

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? 10111810
Evita
Evita
Napreduje
Napreduje

Ženski Broj poruka : 589
Pridružila/o se : 28.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? Empty Re: Grafiti, buntovništvo ili umetnost?

Počalji od Veca Uto Apr 26, 2011 7:52 am

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? Grafit11
Veca
Veca
Urednica Elite
Urednica Elite

Ženski Broj poruka : 12938
Pridružila/o se : 18.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? Empty Re: Grafiti, buntovništvo ili umetnost?

Počalji od Shade Sre Maj 04, 2011 5:13 pm

Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? Empty Re: Grafiti, buntovništvo ili umetnost?

Počalji od hope Sre Maj 04, 2011 5:55 pm

Pravi grafiti su za mene prava umetnicka dela! Naravno, njih je znatno manje od onih glupih zvrljotina po zidovima...
hope
hope
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 3180
Pridružila/o se : 12.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? Empty Re: Grafiti, buntovništvo ili umetnost?

Počalji od Boni Sre Maj 04, 2011 8:12 pm

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? Remote10
Boni
Boni
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 9008
Pridružila/o se : 29.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? Empty Re: Grafiti, buntovništvo ili umetnost?

Počalji od Boni Sre Maj 04, 2011 8:13 pm

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? 110
Boni
Boni
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 9008
Pridružila/o se : 29.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? Empty Re: Grafiti, buntovništvo ili umetnost?

Počalji od hope Sre Maj 04, 2011 10:07 pm

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? 182478
hope
hope
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 3180
Pridružila/o se : 12.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? Empty Re: Grafiti, buntovništvo ili umetnost?

Počalji od hope Sre Maj 04, 2011 10:09 pm

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? Grafiti
hope
hope
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 3180
Pridružila/o se : 12.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? Empty Re: Grafiti, buntovništvo ili umetnost?

Počalji od hope Sre Maj 04, 2011 10:14 pm

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? Animal_Graffiti_01

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? Grafit12
hope
hope
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 3180
Pridružila/o se : 12.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? Empty Re: Grafiti, buntovništvo ili umetnost?

Počalji od Boni Pon Maj 09, 2011 7:34 pm

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? Tebesi10
Boni
Boni
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 9008
Pridružila/o se : 29.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? Empty Re: Grafiti, buntovništvo ili umetnost?

Počalji od Zvončica Uto Maj 10, 2011 12:19 am

Ovo je grafit iz moje ulice. Baš mi se sviđa.

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? Fotogr10
Zvončica
Zvončica
Počasni član
Počasni član

Ženski Broj poruka : 7716
Pridružila/o se : 14.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? Empty Re: Grafiti, buntovništvo ili umetnost?

Počalji od Femme Uto Maj 10, 2011 12:39 am



Lepo Queen, bas lepo!
Femme
Femme
...

Ženski Broj poruka : 5413
Pridružila/o se : 06.03.2010

https://femme.darkbb.com

Nazad na vrh Ići dole

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? Empty Re: Grafiti, buntovništvo ili umetnost?

Počalji od Khallu Uto Maj 10, 2011 2:03 am

lepa ti ulica Queen
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? Empty Re: Grafiti, buntovništvo ili umetnost?

Počalji od Zvončica Uto Maj 10, 2011 6:50 pm

Jeste, mirna je i ima drvored kestenova. U centru sam, a kao da nisam, jer nema buke-samo u dvorištu. Grafiti, buntovništvo ili umetnost? 2954761119
Zvončica
Zvončica
Počasni član
Počasni član

Ženski Broj poruka : 7716
Pridružila/o se : 14.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? Empty Re: Grafiti, buntovništvo ili umetnost?

Počalji od Aynnah Uto Jul 12, 2011 2:07 pm

Ja zaista volim vidjeti lijep ili kako mi to mladi znamo reći 'moćan' grafit.Bez obzira gdje se nalazio krasi to mjesto samim tim što izgleda lijepo i pristojno.Ali,takvih je nažalost veoma malo u odnosu na 'škrabotine i štrakopise' raznih amatera koji ne da su samo ružni,nego i vulgarni i bez ikakvog smisla.A što je najgore viđamo ih na svakom ćošku.

Aynnah
Uvaženi član
Uvaženi član

Ženski Broj poruka : 4911
Pridružila/o se : 24.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? Empty Re: Grafiti, buntovništvo ili umetnost?

Počalji od Khallu Sub Jan 28, 2012 6:03 pm

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? 42687210












It is our duty to beautify the world
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? Empty Re: Grafiti, buntovništvo ili umetnost?

Počalji od Troja Uto Jul 30, 2013 9:57 am

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? Banksy_f
Troja
Troja
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 13992
Pridružila/o se : 30.08.2011

Nazad na vrh Ići dole

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? Empty Re: Grafiti, buntovništvo ili umetnost?

Počalji od Shade Čet Dec 26, 2013 12:04 am













Grafiti, buntovništvo ili umetnost? Leptir10
...
Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? Empty Re: Grafiti, buntovništvo ili umetnost?

Počalji od Maja Pet Dec 27, 2013 1:30 pm

Danas ceo dan slušam na radiu o tome. Baš divno, neznam zašto ali mi je stvarno divno.
Maja
Maja
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 4128
Pridružila/o se : 21.03.2012

Nazad na vrh Ići dole

Grafiti, buntovništvo ili umetnost? Empty Re: Grafiti, buntovništvo ili umetnost?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu