Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


PMS - predmenstrualni sindrom Malooo10







Join the forum, it's quick and easy

Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


PMS - predmenstrualni sindrom Malooo10





Femme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PMS - predmenstrualni sindrom

+2
Khallu
Shade
6 posters

Ići dole

PMS - predmenstrualni sindrom Empty PMS - predmenstrualni sindrom

Počalji od Shade Pet Dec 03, 2010 12:28 am

PMS je poremaćaj koji osećaju mnoge žene u periodu od 1-2 nedelje pre menstruacije.

Simptomi mogu uključivati napetosti i nadutosti u donjem delu trbuha, napetosti grudi, bolove u leđima, akne, nervozu,depresiju, glavobolju, umor, pojačano zadržavanje tečnosti i promenu raspoloženja. Iako nema egzaktnih statističkih podataka, pretpostavlja se da oko 70-75 % svih žena s vremena na vreme oseti neku od ovih tegoba. 30-40% žena ima tegobe tako jake da dva do 3 dana menjaju uobičajeni ritam, a 5% žena je potpuno onesposobljeno za normalni ritam života.

Nekada su PMS smatrali problemom psihološke prirode, danas se tačno zna da je to problem čisto fizičke naravi i tako mu se i pristupa.

Jedan od razloga nastanka PMS je hormonalna neravnoteža - pojačan nivo hormona estrogena i progesterona i njihov nagli pad u poslednjoj nedelji pre menstruacije. Ova neravnoteža dovodi po pojačanog zadržavanja tečnosti, što opet remeti cirkulaciju i dovodi do smanjene opskrbe polnih organa i mozga krvlju, što dovodi do smanjenog lučenja nekih hormona npr. melatonina i serotonina i drugih endorfina, što pogoduje razvoju lošeg raspoloženja i depresiji. Kod nekih žena koje pate od PMSa dokazani su i neki drugi poremećaju npr. nestabilnim metabolizmom šećera, kod nekih je utvrđen i loša funkcija štitnjače.

Spojler:


Izvor - Zdravi i lepi


Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

PMS - predmenstrualni sindrom Empty Re: PMS - predmenstrualni sindrom

Počalji od Shade Pet Dec 03, 2010 12:30 am


Jedan od sigurnih znakova da devojcica polako postaje žena jeste i trenutak pojave prve menstruacije. Razlicite su reakcije na ovu pojavu, jer nisu sve devojke podjednako obaveštene...

PMS je termin koji obuhvata citav niz simptoma koje zena moze da oseca najcesce desetak dana pred menstruaciju (nakon ovulacije), a neke zene ih jos uvek osecaju i prvog i drugog dana ciklusa. Kada govorimo o ovim simptomima treba imati na umu da je svaka zena "svet za sebe", pa se tako i simptomi razlicito ispoljavaju, sa obzirom na njihovu brojnost. Sto znaci da simptomi koji se javljaju kod jedne osobe, ne moraju obavezno biti primeceni i kod neke druge. Do sada je utvrdjeno preko 150 simptoma koji se mogu pripisati PMS-u, ali oni koji se najcesce javljaju su sledeci:

Spojler:


Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

PMS - predmenstrualni sindrom Empty Re: PMS - predmenstrualni sindrom

Počalji od Shade Pet Dec 03, 2010 12:32 am

PMS - predmenstrualni sindrom


Premenstrualni sindrom pretstavlja specifičnih skup fizioloških i psiholoških stanja, kao i promena raspoloženja a pojavljuje se u drugoj polovini menstrualnog ciklusa posle ovulacija i završava po prestanku menstruacije.

Najčešće promene u raspoloženju su nervoza, depresija praćena plakanjem, preterana osetljivost i promene raspoloženja od tuge do besa. Simptomi PMS-a mogu po jačini da varijaju od jednog do drugog menstroalnog ciklusa.

Najčešći fizički simptomi su osećaj umora i iscrpljenosti, nadutost trbuha i grudi, pojava akni, povećan apetit poremećaji spavanja od preterane pospanosti do nesanice.

Uzroci PMS-a su još uvek nepoznati delom zbog velikog i različitog broja simptoma i problema u postavljanju sigurne dijagnoze. Ni jedna od dosadašnjih teoija o uzrocima PMS-a nije naučno dokazana pa usled toga još ne postoji specifičan način njenog lečenja.

Spojler:

Izvor - TopVita


Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

PMS - predmenstrualni sindrom Empty Re: PMS - predmenstrualni sindrom

Počalji od Khallu Pet Dec 03, 2010 12:39 am

aaaa,gde me nadje.
jednog lepog dana kada skupim energije,koju mi je potrosio PMS,procitacu ceo tekst o njemu PMS - predmenstrualni sindrom 48478
dakle,poznajem ga vrlo dobro i to u onom najgorem svetlu,a nijedan ginekolog me ne shvata ozbiljno PMS - predmenstrualni sindrom 62980
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

PMS - predmenstrualni sindrom Empty Re: PMS - predmenstrualni sindrom

Počalji od Shade Pet Dec 03, 2010 12:42 am


Iskreno, poslednjih meseci se borim sa njim. I to baš borim. PMS - predmenstrualni sindrom 536970
Ranije nisam imala tih problema, bledo bih gledala kad bi mi pričali o pms-u.



Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

PMS - predmenstrualni sindrom Empty Vežbe za ublažavanje PMS-a

Počalji od Khallu Sub Mar 26, 2011 11:21 am

Predstavljamo vam najzdraviji i najjednostavniji način da ublažite menstrualne bolove i one dane učinite podnošljivijim.

Pritisak u donjem delu stomaka, bolovi u leđima, grčevi, glavobolja, neraspoloženje - to su tegobe koje iz meseca u mesec muče otprilike svaku drugu ženu. U akutnim slučajevima pomaže neko od sredstava protiv bolova koja ublažavaju grčeve (npr. "buskopan plus", koji se može bez recepta dobiti u apoteci), ali olakšanje, i psihičko i fizičko, mogu vam doneti i zdravije metode.
– Što manje unosite šećer i masnoće
– Ne konzumirajte alkohol
– Povećajte unos vode na dva i po litra dnevno od sredine menstrualnog ciklusa
– Izbegavajte kofein koji podstiče nervozu i razdražljivost
– Šetajte pola sata, četiri do pet puta nedeljno.
Tokom kritičnih dana najbolje će vam pomoći specijalne, ali jednostavne vežbe koje regulišu prokrvljenost karlice i opuštaju mišiće. Tri najbolje među njima su sledeće:

MAČKA
Osloniote se na šake i kolena. Glavu spustite, a leđa izvijte poput mačke. Pri tom, mirno udišite i izdišite i zadržite ovaj položaj oko dva minuta. Ponovite vežbu tri puta.
PMS - predmenstrualni sindrom 11640_10

KOSA SVEĆA
Lezite na leđa i podignite noge. Pod krsta podmetnite jastuče. Ruke i ramena leže opušteno na podu. Podignute noge ispružite dijagonalno u vazduhu. Dišite mirno i ostanite u ovom položaju nekoliko minuta.
PMS - predmenstrualni sindrom 11641_10

PRIVUČENA KOLENA
Lezite na pod na leđa. Noge, savijene u kolenima, privucite na grudi i obgrlit ih rukama. Nekoliko puta se lagano zaljuljajte nalevo i nadesno, čime se blago masira područje oko kičme.
PMS - predmenstrualni sindrom 11642_10
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

PMS - predmenstrualni sindrom Empty Re: PMS - predmenstrualni sindrom

Počalji od Khallu Sre Apr 27, 2011 6:13 pm

Čaj za ublažavanje PMS-a

Dva cveta nevena prelijte sa dva decilitra vrele vode i ostavite da
odstoji pola sata. Procedite čaj i pijte ga tri puta dnevno posle jela.
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

PMS - predmenstrualni sindrom Empty Re: PMS - predmenstrualni sindrom

Počalji od Khallu Uto Jun 07, 2011 10:02 pm

Postoje prirodni lekovi protiv PMS-a

Čokolada nije jedino rešenje kada padnete u predmenstrualni očaj. Neki vitamini i minerali olakšavaju PMS, pa pitajte lekara koje od njih treba da uzimate.

Studije su orkrile da kalcijum može ublažiti grčeve, a vitamin D popraviti raspoloženje. Magnezijum olakšava bolove u mišićima i nervozu, a vitamini B kompleksa pomažu da se smanje bolovi prilikom dobijanja menstruacije.

Na posletku, mnogi biljni čajevi smanjuju efekte PMS-a.
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

PMS - predmenstrualni sindrom Empty Re: PMS - predmenstrualni sindrom

Počalji od Khallu Pet Jul 15, 2011 2:54 pm

ja sam jedno vreme koristila biljne kapsule na bazi Agnus Castus tj konopljike i osecala sam se fantasticno,naziv je ''Cefanorm''.
sad mi to slucajno pade na pamet,ne znam kako se toga ranije nisam setila. PMS - predmenstrualni sindrom 4871
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

PMS - predmenstrualni sindrom Empty Re: PMS - predmenstrualni sindrom

Počalji od Zvončica Pet Jul 15, 2011 3:17 pm

Srećom, nemam te probleme. Samo bi mi još PMS falio. PMS - predmenstrualni sindrom 2954761119
Zvončica
Zvončica
Počasni član
Počasni član

Ženski Broj poruka : 7716
Pridružila/o se : 14.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

PMS - predmenstrualni sindrom Empty Re: PMS - predmenstrualni sindrom

Počalji od La scarpa Čet Dec 29, 2011 2:11 pm

Rocket Queen,blago tebi sto ne znas kako je to,mozda ti se pojave ti problemi kasnije,ne zelim ti ih,bolje da ih nikad ne osetis.Skoro od pocetka mesecnog ciklusa sam imala problem sa pmsom,samo sto nisam bila svesna da je to pms,iskreno receno nisam ni bila preterano informisana.Razdrazljiva sam,osetljivija,za sekundu se rasplacem,tih dana samoj sebi preterano uzasno izgledam,s godinama je sve gore.Setam i puno sam u prirodi,trudim se da se opustam u toku pmsa i zaboravim na napetost,samu sebe nateram da ne mislim na to i pomalo mi pomaze.
La scarpa
La scarpa
Istraživač
Istraživač

Ženski Broj poruka : 235
Pridružila/o se : 30.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

PMS - predmenstrualni sindrom Empty Re: PMS - predmenstrualni sindrom

Počalji od Lollipop Sub Dec 31, 2011 10:15 am

Nisam imala taj PMS dok nisam pocela raditi.Posao mi je pravo stresan pa valjda mi se i zbog toga javlja taj sindrom.Nervozna sam,mogu jesti nikad usta ne zatvaram PMS - predmenstrualni sindrom 2954761119 cokolade jedem,iako obicno nikad nemam potrebu za slatkom.Onda kad dobijem mens,sve se vraca u normalu samo sto ne mogu jesti nikako.Desava li se vama da ne mozete jesti kada ste imate mens.,je li to uopce normalno?
Lollipop
Lollipop
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 3149
Pridružila/o se : 18.04.2011

Nazad na vrh Ići dole

PMS - predmenstrualni sindrom Empty Re: PMS - predmenstrualni sindrom

Počalji od male Sub Jan 07, 2012 1:12 pm

PMS kod žena je sličan mamurluku kod muškaraca, samo kraće traje. Imajte razumevanja za naš mamurluk pa ćemo i mi za vaš PMS. poljubac
male
male
Član za primer
Član za primer

Muški Broj poruka : 2431
Pridružila/o se : 02.11.2011

Nazad na vrh Ići dole

PMS - predmenstrualni sindrom Empty Re: PMS - predmenstrualni sindrom

Počalji od Khallu Sub Jan 07, 2012 8:12 pm

haha,ovo je toliko pojednostavljena definicija da veze sa zivotom nema PMS - predmenstrualni sindrom 656435
bilo bi divno da je pms tako prost i jednostavan proces kao i mamurluk PMS - predmenstrualni sindrom 536970












It is our duty to beautify the world
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

PMS - predmenstrualni sindrom Empty Re: PMS - predmenstrualni sindrom

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu