Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


Zova ili bazga Malooo10







Join the forum, it's quick and easy

Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


Zova ili bazga Malooo10





Femme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zova ili bazga

3 posters

Ići dole

Zova ili bazga Empty Zova ili bazga

Počalji od Khallu Pet Maj 08, 2015 10:04 pm

Zova ili bazga Dexq46
Zova spada među najstarije i najlekovitije biljke Evrope . Postoji tridesetak vrsta unutar porodice bazgi . Najznačajnije su crna i crvena zova . Kod nas se najčešće koristi crna bazga - Sambucus nigra . Hipokrat je znao govoriti da mu bazga može zameniti sve lekove . Kod starih naroda bazga je bila simbol rođenja i smrti , služila je za zaštitu od zlih sila . Stari Evropljani i Indijanci koristili su bazgu u lečenju upala , probavnih tegoba , žutice , ženskih bolesti i gripa . Cvetovi bazge su bogati glikozidima , taninima , flavonoidima , karotenima , rutinom i vitaminom C. Bobice bazge sadrže alkaloide , karotene , tanine , organske kiseline i vitamine A , B i C. Pretpostavlja se da su flavonoidi koje sadrži bazga odgovorni za većinu njenih lekovitih svojstava . Flavonoidi su moćni antioksidansi koji štite naše ćelije od oštećenja . Zbog toga bazga se koristi u lečenju degenerativnih bolesti i kao prevencija karcinoma . Veliki je saveznik u sprečavanju gripa i prehlade jer jača imunitet . Osim toga , bazga ima antivirusno i antimikrobno delovanje .

Ako osećate da ćete dobiti gripu , pojedite 4 kašike bobica bazge . Za lečenje gripa i prehlade možete koristiti i ekstrakt zove koji možete kupiti u prodavnicama zdrave hrane i biljnim apotekama . Korisna je kod astme i upale disajnih puteva , jer olakšava disanje i pomaže kod iskašljavanja .
U proleće cvet zove možete koristiti kao sredstvo protiv polenskih alergija .

Zova ima i detoksikacijsko delovanje jer pospešuje izlučivanje toksina iz limfnih žlezdi .
Ova biljka može pomoći kod akni , čireva , konjunktivitisa i kožnog osipa .
Osim kao laksativ , deluje i kao diuretik te doprinosi zdravlju bubrega . Koristi se u stanjima gde je potrebno jače znojenje te leči vodenu bolest .
Zbog tih svojih laksativnih , diuretičkih i detoksikacijskih svojstava odlična je kao pomoć u mršavljenju .

Zova je lekovita biljka širokog spektra delovanja koja može pomoći kod :
astme i alergije
akni i pega na koži
gripa i prehlade
čišćenja organizma
vodene bolesti
oslabljenog imuniteta
degenerativnih bolesti
čireva i konjunktivitisa
mršavljenja
dijabetesa
probavnih tegoba

Svi delovi bazge su lekoviti , no najčešće se koriste cvetovi i bobice .
Mladi izboji i listovi beru se u aprilu i maju . Deluju kao diuretik , koriste se za čišćenje krvi i lečenje dijabetesa .
Cvetovi se beru krajem maja , samo po sunčanom i suvom vremenu te se malo posuše na suncu . Najčešće se koriste za podsticanje znojenja i lečenje bolesti disajnog sistema .
Kora sa grana i stabla bazge se bere februar-mart i oktobar-novembar Deluje kao laksativ , protiv vodene bolesti i kao pomoć kod mršavljenja .

U septembru se sabiraju dozrele bobice bazge . Korisne su kod avitaminoze , neuralgija , zatvora , slabosti , stresa , probavnih tegoba ...

Od cvetova bazge najčešće se priprema sirup , čaj , ektrakt , pa i liker .
Od zrelih bobica se priprema džem , voćni prah , sirup , liker i vino . Od izboja i mladih listova može se pripremati mast ili prah , a od kore čaj .

Zapravo , šta god odlučite pripremiti nećete pogrešiti jer je sve blagotvorno i lekovito .

Uvarak od bazge 1
1 kašiku listova bazge , suvih ili svežih , kuvajte 10-15 minuta u šoljici vode . Ovom uvarku dodajte malo meda i pijte po nekoliko kašika tokom dana . Ovaj uvarak pojačava znojenje pa time leči reumu , gripu i povišenu temperaturu .

Uvarak od bazge 2
1 kašiku sitno iseckanog korena bazge kuvajte u šoljici vode najmanje 20 minuta . Ovu količinu popijte tokom dana kao lek za brzo mršavljenje .

Čaj od bazge 1
2 kašičice suvih cvetova bazgovih prelijte s 1/4 litra ključale vode i posle 10 minuta procedite . Taj čaj možete koristiti za dobro znojenje kod gripa i prehlade , ali i preventivno . Takođe se preporučuje kao sredstvo za čišćenje krvi .

Čaj od bazge 2
Jednu kašiku suvih bazgovih bobica stavite u šoljicu hladne vode , nakon 12 sati podgrijte i popijte pre doručka , kao izvanredni lek protiv slabe stolice .

Čaj od bazge 3
Između debele bazgi kore i središnjeg dela stabla nalazi se svijetlozeleni ovoj - od njega se priprema čaj koji uspešno čisti želudac .
2 kašičice te svetlozelene mase prelijte se sa 1/4 litra ključale vode , nakon 10 minuta procedite i pijte gutljaj po gutljaj .

Mere opreza
Zeleni delovi bazge sadrže toksine koji mogu uzrokovati mučninu , povraćanje , proliv , gušenje , teško disanje i bol u stomaku . Sirova bazga se pre upotrebe mora dobro popariti ključalom vodom ili prokuvati .

Kada se bazga pravilno koristi nema nuspojava .
(Tanjug).
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Zova ili bazga Empty Re: Zova ili bazga

Počalji od Khallu Pet Maj 08, 2015 10:08 pm

sad je sezona branja,samo da podsetim.znam da mnogi od nas prave sok,pa sam bila ubedjena da tema vec postoji Zova ili bazga 48478
medjutim,nisam znala sledece:
Mere opreza Zeleni delovi bazge sadrže toksine koji mogu uzrokovati mučninu , povraćanje , proliv , gušenje , teško disanje i bol u stomaku . [u]Sirova bazga se pre upotrebe mora dobro popariti ključalom vodom ili prokuvati [/u]. ::
ja sok do sada nisam pravila sa kljucalom vodom niti kuvala,ali cu ovaj savet svakako primeniti sledeci put.
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Zova ili bazga Empty Re: Zova ili bazga

Počalji od Veca Pet Maj 08, 2015 10:27 pm

I ja sok pravim samo potapanjem, nikad nisam kuvala i nisam imala problema, mislim da se to ne odnosi na cvijet.
Veca
Veca
Urednica Elite
Urednica Elite

Ženski Broj poruka : 12938
Pridružila/o se : 18.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Zova ili bazga Empty Re: Zova ili bazga

Počalji od Femme Pet Maj 08, 2015 10:32 pm

Pa da, bez kuvanja. Je l to onaj recept sa 40 zovinog cveta itd.its?
Opor ukus mi ima taj sok. Nisam ljubitelj. Jesam pravila.


Poslednji put izmenio Femme dana Pet Maj 08, 2015 10:38 pm, izmenio ukupno 2 puta
Femme
Femme
...

Ženski Broj poruka : 5413
Pridružila/o se : 06.03.2010

https://femme.darkbb.com

Nazad na vrh Ići dole

Zova ili bazga Empty Re: Zova ili bazga

Počalji od Veca Pet Maj 08, 2015 10:36 pm

Ja pravim sa 24 cvijeta, osnovna mjera, ali uvijek pravim više. Meni je ukus ovog soka fantastičan i mi ga pijemo baš puno dok ga ima.
Veca
Veca
Urednica Elite
Urednica Elite

Ženski Broj poruka : 12938
Pridružila/o se : 18.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Zova ili bazga Empty Re: Zova ili bazga

Počalji od Khallu Pet Maj 08, 2015 11:59 pm

ja cu ovih dana da potrazim zovu,obozavam.imam i susenu,moram iskoristiti za caj.
ovog puta cu sirup praviti ipak sa prokljucalom vodom u koju cu potopiti cvetove.
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Zova ili bazga Empty Re: Zova ili bazga

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu