Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


Osteoporoza Malooo10







Join the forum, it's quick and easy

Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


Osteoporoza Malooo10





Femme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Osteoporoza

5 posters

Ići dole

Osteoporoza Empty Osteoporoza

Počalji od Veca Ned Sep 23, 2012 8:05 pm

Ovih dana pokušavam što više saznati o ovoj bolesti sa kojom nažalost moram živjeti ubuduće, i ono što sam saznala, nije nimalo utješno. Možda još neko ima slične probleme, pa da ovdje razmjenimo iskustva...

Bolest koja dolazi tiho i čije prve simptome većina oboljelih zanemaruje svaki mjesec u svijetu odnese više života no srčani udar! Osteoporoza koja napada koštani sustav ne doživljava se kao bolest od koje se umire, no podjednako je ubojita kao i karcinom, srčani udar...
Osteoporoza je bolest koja se očituje kao smanjenje gustoće kostiju, zbog čega one postaju porozne, a zahvaća oba spola u različitoj životnoj dobi, no većina slučajeva ipak se pojavljuje kod žena u postmenopauzi. To je vrijeme kada je mineralna gustoća kosti više od dvije i pol standardne devijacije ispod prosječne vrijednosti, a može se javiti i u mladih i zdravih žena. Žene nakon menopauze izgube od 1 do čak 5 posto koštane mase. U SAD-u oko 20 posto žena bijele rase (četiri do šest milijuna) starijih od 50 godina pati od osteoporoze, a čak 35 do 50 posto (12 do 15 milijuna) ima smanjenu koštanu gustoću. Osteoporoza je podmukla bolest koja ne počinje, ali zato završava teškim bolovima.
U početku je teško prepoznati simptome, najčešće su to bolovi u leđima, a ako se iznenadite činjenicom da su vam kaputi sve duži, valjalo bi provjeriti gustoću kostiju jer gubitak visine praćen pognutim držanjem te gubitak kosti u donjoj čeljusti upućuje na razvoj osteoporoze. Od osteoporoze boluje polovica ženske populacije starije od 50 godina te četvrtina muškaraca starijih od 55 godina.
izvor

Kod mene je nastala kao posljedica naglog klimaksa, prvo kao osteopenija, koja je nakon godinu dana (i pored lijekova) prerasla u osteoporozu. Bolovi su sada podnošljivi, ali plašim se šta će biti kasnije...
Veca
Veca
Urednica Elite
Urednica Elite

Ženski Broj poruka : 12938
Pridružila/o se : 18.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Osteoporoza Empty Re: Osteoporoza

Počalji od Troja Pon Sep 24, 2012 9:41 am

Ja patim od bolova u nogama vec tri godine. Receno mi je da je isijalgija, ali nisam sigurna ni kako stojim sa gustocom kostiju. Moracu otici da se ispitam, no nas zdravstveni sistem je stvarno kritican. Vec sam probala da se zakazem na klinici, proslo je nekoliko mjeseci nakon kojih sam primila pismo u kome mi nisu dali ni vrijeme ni mjesto pregleda, samo rekli ako im se ne javim za nedelju dana da gubim mjesto. Posto sam bas tada isla na godisnji odmor propustila sam priliku, i sada cu morati nesto poduzeti. I ja se jako brinem zbog bolova koji cini mi se zahvataju sve vecu povrsinu i sve su intenzivniji.
Troja
Troja
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 13992
Pridružila/o se : 30.08.2011

Nazad na vrh Ići dole

Osteoporoza Empty Re: Osteoporoza

Počalji od Khallu Pon Sep 24, 2012 9:34 pm

ja nisam previse u toku sto se tice ovog oboljenja ali me zanima da li povecan unos kalcijuma npr moze iole da pomogne?
Veco,bas mi je zao sto ti je dijagnostifikovana ova bolest jer znam koliko muka si pretrpela u poslednje vreme pricajuci o bolovima za koje nisi tacno znala sta je uzrok Osteoporoza 88758
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Osteoporoza Empty Re: Osteoporoza

Počalji od Veca Pon Sep 24, 2012 10:10 pm

Pomaže unos kalcijuma, ali samo da se stanje održi, popravke nema...i vježbe služe samo održavanju stanja i lakšoj pokretljivosti.
Veca
Veca
Urednica Elite
Urednica Elite

Ženski Broj poruka : 12938
Pridružila/o se : 18.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Osteoporoza Empty Re: Osteoporoza

Počalji od ivonka Pon Sep 24, 2012 10:23 pm

Moja majka ima dosta ozbiljan problem sa osteoporozom, pa sam donekle u toku. Njoj su prilikom operacije ugradnje baj-pasa morali razmaknuti rebra i tako su joj naprsla 3 prsljena na kicmi i posto nije jos i kicmu htela operisati, dan danas zivi sa naprsnutim prsljenovima. Ona tada nije ni znala da ima osteoporozu, mislila, da su to reumatski bolovi.
ivonka
ivonka
Elita
Elita

Broj poruka : 2897
Pridružila/o se : 05.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Osteoporoza Empty Re: Osteoporoza

Počalji od Veca Sre Sep 26, 2012 8:18 am

Juče sam sa nalazima bila kod porodičnog ljekara i ona me je uputila fizijatru, a smatra da sve to treba da pogleda i reumatolog, a o tome treba da odluči onkolog...Imam osjećaj da pojma nema šta će sa mnom...A za sve te specijaliste se pregledi zakazuju, tako da sam na čekanju sljedeći mjesec, valjda kad se savijem do zemlje skontaće šta da rade....
Veca
Veca
Urednica Elite
Urednica Elite

Ženski Broj poruka : 12938
Pridružila/o se : 18.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Osteoporoza Empty Re: Osteoporoza

Počalji od Khallu Sre Nov 07, 2012 10:29 pm

boze,nisam ni sanjala da cu se i ja nekada interesovati ili mozda cak zabrinuti zbog ovog oboljenja.
vec neko vreme imam solidno jake bolove u kolenima,sto dovodim u vezu sa dojenjem pa me brine da su u pitanju kosti i mozda nedostatak kalcijuma.doduse,ni zglobovi ruku nisu zanemarljivi mada ipak mislim da je to od cestog drzanja i nosenja bebe.
ipak,nadam se samo da je stvar prolazna jer sam cula za slicne slucajeve takodje tokom dojenja.
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Osteoporoza Empty Re: Osteoporoza

Počalji od Troja Sre Nov 07, 2012 10:57 pm

Ako je neka utjeha, mislim da si suvise mlada da bi u pitanju bila osteoporoza. Ona se obicno javlja kod zena nakon ulaska u menopauzu.
Troja
Troja
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 13992
Pridružila/o se : 30.08.2011

Nazad na vrh Ići dole

Osteoporoza Empty Re: Osteoporoza

Počalji od Veca Čet Nov 08, 2012 7:24 am

Mislim da to nije osteoporoza kod tebe Khallu, prije će biti nešto sa zglobovima, možda artritis, a to možeš provjeriti nalazom krvi.
Veca
Veca
Urednica Elite
Urednica Elite

Ženski Broj poruka : 12938
Pridružila/o se : 18.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Osteoporoza Empty Re: Osteoporoza

Počalji od Khallu Čet Nov 08, 2012 8:53 pm

doduse,nisam ni mislila da vec jeste osteoporoza,ali se bojim da bi to mogla biti priprema.
ipak,procitah da se bolovi javljaju u zadnjem stadijumu a ne na pocetku.
pila sam kompleks vitamina tokom cele trudnoce,sto sam i sada nastavila ali ocigledno da dojenje crpi mnogo vise iz organizma nego sto mislim.
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Osteoporoza Empty Re: Osteoporoza

Počalji od Veca Pet Nov 09, 2012 11:01 am

U svakom slučaju povećaj unos kalcijuma, a njega ima najviše ovdje:

mleko (nemasno i punomasno)
mlečni proizvodi (jogurt, kiselo mleko, sir, kačkavalj, kajmak, maslac, pavlaka, puding, sladoled...)
žitarice, naročito integralne žitarice (pšenica, raž, ovas, soja, heljda, ječam, kukuruz, pirinač, proso...)
južno voće (narandža, kivi, limun, mandarine, banane...)
sokovi i drugi napici (sok od narandže, mleko od soje, sokovi od povrća...)
riba (losos, oslić, skuša, sardine...)
povrće (brokoli, kelj, zelena salata, zeleno povrće, kupus, kineski kupus, spanać, šargarepa, grašak, pasulj, cvekla, krastavac, beli luk, crni luk, patlidžan, dinja, špargla, zeleno lisnato povrće, paradajz...)
koštunjavi plodovi i semenke (orah, kesten, badem, lešnik, susam...)
pečurke (šitake, šampinjoni, vrganji, lisičarke...)
voće (borovnice, malina, kupina, jabuka, smokva, kajsija, grožđe...)
os
Veca
Veca
Urednica Elite
Urednica Elite

Ženski Broj poruka : 12938
Pridružila/o se : 18.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Osteoporoza Empty Re: Osteoporoza

Počalji od Khallu Pet Nov 09, 2012 12:37 pm

potrudicu se,iako u sustini sve to i koristim u ishrani(dobar deo toga),osim sto bih cesce i vise trebalo da grickam kostunjave plodove a povecam i unos ribe... Osteoporoza 4871
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Osteoporoza Empty Re: Osteoporoza

Počalji od Veca Pet Nov 09, 2012 1:42 pm

Ja sam napravila, po preporuci, jedan preparat, pravu bombu za kosti, tako bar kažu.
Sastavila sam 1 kg pravog meda, 1 kg oraha, 1 kg limuna i 1 kg narandže i malo smeđe kocke (iako u receptu ide 1 kg, ja nisam stavila, previše je) i to uzimam po jednu kašiku prije svakog obroka.
Sve i da nije ljekovito (a jeste), mnogo je ukusno.
Veca
Veca
Urednica Elite
Urednica Elite

Ženski Broj poruka : 12938
Pridružila/o se : 18.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Osteoporoza Empty Re: Osteoporoza

Počalji od Khallu Pet Nov 09, 2012 4:54 pm

mmmm,super ukusno zvuci,postoji slican recept za jacanje imuniteta.
daj detalje Veco.samelje se,isecka,pomesa-kako?
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Osteoporoza Empty Re: Osteoporoza

Počalji od Veca Pet Nov 09, 2012 5:52 pm

Orahe samelješ, citruse bi trebalo samljeti u mašini za meso, ali pošto je ja nemam, ja sam ih usitnila u blenderu zajedno sa kockom. Pošto je to mnogo soka, kocka se rastopi i lako usitni. I onda sve zamješaš sa medom, natrpaš u veliku teglu i staviš na hladno mjesto. I onda svako malo uzimaš, kao moja kćerka kojoj se mnogo sviđa Osteoporoza 2954761119
E da, limun i narandžu ne treba skroz guliti, samo površinski sloj, a ona bijela opna okolo treba da ostane.
Veca
Veca
Urednica Elite
Urednica Elite

Ženski Broj poruka : 12938
Pridružila/o se : 18.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Osteoporoza Empty Re: Osteoporoza

Počalji od Khallu Pet Nov 09, 2012 5:57 pm

hvala.
stvarno bih mogla da napravim to,mada razmisljam da prepolovim meru za pocetak.skupi orasi Osteoporoza 2954761119
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Osteoporoza Empty Re: Osteoporoza

Počalji od Veca Pet Nov 09, 2012 6:00 pm

Pa jeste đavolski skupo, ali meni je mama sve to kupila i natjerala me da napravim, ja sama to nikad ne bih sebi kupila i sastavila.
Veca
Veca
Urednica Elite
Urednica Elite

Ženski Broj poruka : 12938
Pridružila/o se : 18.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Osteoporoza Empty Re: Osteoporoza

Počalji od Khallu Pet Nov 16, 2012 11:49 pm

Borac protiv osteoporoze

Bor je mikroelemenat otkriven 1910. godine. Od druge decenije prošlog veka smatran je važnim za rast, a tek nedavno ustanovljeno je da je za zdravlje ljudi od životne važnosti. Naime, neophodan je za izgradnju kostiju i njihovo održavanje u zdravom stanju, zatim za celijske membrane, koje su apsolutno neophodne za normalno funkcionisanje celija, a samim tim i za život, a izgleda i kao kofaktor u nekim fermentskim reakcijama u organizmu. Ako se ne jede dovoljno voca, narocito koštunjavog, ne unosi se dovoljno bora, a to može da poremeti metabolizam kalcijuma, usled cega kosti postaju krtije. Osim toga, bor drasticno povišuje nivo estrogena u krvi (isto kao preparati ovog hormona), kao i drugih sastojaka koji sprecavaju gubitak kalcijuma i demineralizaciju kostiju, odnosno osteoporozu. Ovo je narocito važno za žene u postmenopauzi, a da bi bor bio delotvoran potrebno ga je svega tri miligrama, što se može obezbediti s dve jabuke i 100 grama kikirikija (naravno, neslanog!), na primer. Ta kolicina smanjuje gubitak kalcijuma za citavih 40 odsto! Pored koštunjavog voca (badem, lešnik) i kikirikija, bora ima i u jabukama, kruškama, groždu i groždicama, urmama, breskvama, mahunarkama, narocito soji, ali i medu, vinu, pivu i vinu od jabuka. Simptomi nedostatka bora kod ljudi nisu dovoljno ispitani, a kod životinja se to ispoljilo kroz usporen rast. Višak ovog minerala iskazuje se kroz mucninu i gadenje, proliv, osip na koži i letargiju. Ako ga u vodi za pice ima više od 150 miligrama po litru, može izazvati simptome intoksikacije.
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Osteoporoza Empty Re: Osteoporoza

Počalji od Boni Ned Jun 02, 2013 4:35 pm




Khallu ::ma osecam se savrseno Osteoporoza 2954761119
njega sam otkrila tokom agonije sa zubom.Nimulid ali onaj koji se sisa tj rastapa pa mu je i dejstvo brze Osteoporoza 536970


Khallu pre nekih mesec dana objavljeno je da Nimulid izaziva osteoporozu.
Ja sam ga potpuno iskljucila iz upotrebe.
Boni
Boni
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 9008
Pridružila/o se : 29.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Osteoporoza Empty Re: Osteoporoza

Počalji od Khallu Ned Jun 02, 2013 11:47 pm

cuj sad to! Osteoporoza 796320
ja ga do sad nisam ni koristila ali mi je zadnjih dana neverovatno pomagao kod zubobolje pa sam nastavila da ga koristim i kod bolova druge vrste.potrazicu nesto vise o tome mada sam sada jako razocarana jer je zaista imao najbolje dejstvo na moj organizam Osteoporoza 48478
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Osteoporoza Empty Re: Osteoporoza

Počalji od Boni Pon Jun 03, 2013 6:09 pm




Potrazi, informisi se, ja bih ti rekla da znam jos nesto, ali me iskreno nije bas zanimalo sve, samo znam da ga vise necu piti.
Inace drugarica koja je sada zavrsila medicinu mi je to rekla, posto zna da ga pijem.


Boni
Boni
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 9008
Pridružila/o se : 29.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Osteoporoza Empty Re: Osteoporoza

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu