Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


Boza Malooo10







Join the forum, it's quick and easy

Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


Boza Malooo10





Femme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Boza

4 posters

Ići dole

Boza Empty Boza

Počalji od Khallu Ned Apr 03, 2011 11:19 pm

Boza nije piće novijeg datuma. Naprotiv, pominje se i u istorijskim tekstovima, jer je napravljena u turskom delu centralne Azije već 900. godine.

Njeno zlatno doba bilo je u vreme vladavine Otomanskog carstva. Do 16. veka bozu su pili svi koji su to želeli, u neograničenim količinama, dok neki ljubitelj žešće kapljice nije smislio alkoholnu "tartar bozu", pa je sultan Selim Drugi (vladao 1566–1574) morao da uvede prohibiciju, piše "Politika"

U 17. veku sultan Mehmed Četvrti je otišao korak dalje zabranjujući sva alkoholna pića, a budući da se u toj kategoriji našla i boza, zatvorio je sve prodavnice boze.

Turski putopisac Evlija Čelebija svedoči u svojim zapisima da se boza u to vreme naširoko pila i da je samo u Istanbulu postojalo 300 prodavnica boze, u kojima je radilo oko hiljadu ljudi.

Janičari u turskoj vojsci su je posebno voleli.

Svako se potrudio da bozi doda nešto svoje, u Albaniji je to pšenično brašno, kao i na Krimu, u Kirgiziji se boza spravlja od zgnječene pšenice, a u Turkmeniji sa grubo lomljenim pirinčem.
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Boza Empty Re: Boza

Počalji od Khallu Ned Apr 03, 2011 11:23 pm

Bozu nije teško napraviti. Doduše, za to su potrebna dva dana mućkanja i kuvanja, ali trošak nije veliki, dobije se osvežavajuće letnje piće, pa pokušajte.

Recept

Potrebno je pola kilograma kukuruznog brašna staviti u pet litara mlake vode i ostaviti da odstoji desetak sati. Ili celu noć.

Onda lonac sa brašnom i vodom staviti na laganu vatru i ostaviti da krčka tri sata, pa skloniti sa šporeta da se tečnost ohladi.

U međuvremenu 20 grama kvasca staviti u mlaku vodu da se rastopi, a onda u prokuvano ohlađeno kukuruzno brašno. Dobro promešati i ostaviti sve da stoji još desetak sati.

Posle toga kroz gustu gazu procediti bozu, zasladiti je sa pola kilograma šećera (po ukusu dodati i više ako neko voli slađe). Sipati u boce, ali ne zatvarati ih da ne bi bilo 'bombardovanja' u frižideru, budući da flaše u protivnom mogu da puknu.

I to je sva mudrost, stara 150 godina, koliko je star i ovaj recept.
Boza A0907110
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Boza Empty Re: Boza

Počalji od Khallu Pon Apr 04, 2011 12:41 am

ja je nikad nisam probala,valjda sam bila previse mala kad je ona bila hit kod nas Boza 2954761119
nisam znala da se ovako prosto pravi,bas cu jednom da probam Boza 536970
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Boza Empty Re: Boza

Počalji od Shade Pon Apr 04, 2011 12:42 am



Ja takođe, veruješ? Čak mi je i taj naziv "boza" bio onako čudan.

Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Boza Empty Re: Boza

Počalji od Lollipop Čet Sep 15, 2011 8:38 pm

Boza je nesto najruznije sto sam pila, i to po nagovoru moje tetke koja ludi za domacim proizvodima.Ja sam je jednom pila i nikad vise,sve sam ispovracala iz sebe.
Lollipop
Lollipop
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 3149
Pridružila/o se : 18.04.2011

Nazad na vrh Ići dole

Boza Empty Re: Boza

Počalji od Zvončica Čet Sep 15, 2011 8:44 pm

Nikad nisam probala bozu. Kakav je ukus? Sećam se da je moj otac svraćao kod nekog sodadžije u gradu kad sam bila mala.
Zvončica
Zvončica
Počasni član
Počasni član

Ženski Broj poruka : 7716
Pridružila/o se : 14.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Boza Empty Re: Boza

Počalji od Lollipop Čet Sep 15, 2011 9:12 pm

Bolje ti je nemoj ni piti.ima kukuruznog brasna i obicnog brasna.A najvise se osjeca na kvasac.ili se meni potrefila losa,ili je stvarno takva.isto k'o da jedes ukisao hljeb,samo jos rastopljen Boza 2954761119
Lollipop
Lollipop
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 3149
Pridružila/o se : 18.04.2011

Nazad na vrh Ići dole

Boza Empty Re: Boza

Počalji od Zvončica Čet Sep 15, 2011 9:47 pm

Uh, neću ni probati. Boza 796320
Jel se to još uvek proizvodi?
Zvončica
Zvončica
Počasni član
Počasni član

Ženski Broj poruka : 7716
Pridružila/o se : 14.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Boza Empty Re: Boza

Počalji od Khallu Čet Sep 15, 2011 10:28 pm

ja sam skoro videla u kataloskoj ponudi jedne prodavnice i nikako da se setim da je potrazim tj kupim i probam
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Boza Empty Re: Boza

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu