Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


Zdrave zamene za šećer Malooo10







Join the forum, it's quick and easy

Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


Zdrave zamene za šećer Malooo10





Femme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zdrave zamene za šećer

+4
ivonka
Shade
Zvončica
Khallu
8 posters

Ići dole

Zdrave zamene za šećer Empty Zdrave zamene za šećer

Počalji od Khallu Pon Mar 28, 2011 10:49 pm

Med, malteks i javorov sirup imaju prijatan ukus i odlični su prirodni zaslađivači. Njihovom upotrebom može se smanjiti rizik od nastanka mnogih bolesti

Rafinisani, beli šećer koji nastaje industrijskom obradom šećerne repe i šećerne trske, višestruko je štetan za ljudski organizam ukoliko se konzumira u velikim količinama. Ovaj zaslađivač nakon prerade gubi minerale i vitamine koji inače podstiču proces njegovog usvajanja i varenja, zbog čega opterećuju pankreas i nadbubrežne žlezde, kao i membrane krvnih sudova na čijim zidovima kasnije dolazi do taloženja holesterola. Osim toga, slabi imunološki sistem, podstiče razvoj dijabetesa, kardiovaskularnih bolesti, raka, artritisa, izaziva depresiju, nervozu, gojaznost...

Zdrava alternativa rafinisanom šećeru jesu prirodni zaslađivači koji su veoma ukusni, zdravi i korisni za ljudski organizam.

Med
Med sadrži najkvalitetnije vrste ugljenih hidrata koji direktno ulaze u krv i spadaju u grupu lako svarljive hrane. Dok beli šećer u svom satavu nema ništa osim ugljenih hidrata, med je bogat proteinima, mineralima (natrijum, kalijum, kalcijum, magnezijum, gvožđe i fosfor), vitaminima C, B3, B5 i B12 i folnom kiselinom. Lekovita svojstva meda sežu u duboku istoriju kada se upotrebljavao kao sredstvo za brže zarastanje rana, opekotina, jačanje imuniteta, lečenje upale disajnih puteva, kao i hroničnih tegoba poput ulkusa ili opstipacije. U pripremi kolača i drugih poslastica šećer treba zameniti medom. Iako se termičkom obradom gubi deo njegovih lekovitih svojstava, mnogo je korisniji od šećera. Treba ga kupovati od proverenih proizvođača jer na tržištu postoji i takozvani lažni med koji sadrži šećer. Ograničenja u konzumiranju meda imaju jedino dijabetičari i osobe alergične na pčelinji proizvod.
Zdrave zamene za šećer Fotose10

Malteks
Malteks je ekstrakt ječmenog slada, dobijen posebnim tehnološkim postupkom, kojim su maksimalno sačuvana hranljiva svojstva zrna ječma. Izgledom i konzistencijom podseća na med: tamne je boje, sa izraženim prijatnim mirisom i ukusom. Jedna i po kašičica malteksa zamenjuje kašičicu šećera. Ječmeni slad ima izuzetnu nutritivnu vrednost, jer pored prostih i složenih ugljenih hidrata sadrži i belančevine. Takođe, bogat je i mineralima, kao što su kalijum, fosfor, natrijum, magnezijum, gvožđe i vitaminima E, A, B grupe, zbog čega je važan za ishranu dece, sportista, trudnica, rekovalescenata, osoba koja pate od hroničnog bronhitisa, kašlja i otežanog disanja. Kada se pomeša sa biljnim mlekom, kakaom, rogačem i mlevenim lešnicima, dobija se izuzetno ukusna i zdrava domaća čokolada.
Zdrave zamene za šećer Fotose11

Javorov sirup
Ovaj prirodni zaslađivač dobija se ceđenjem iz debla javora. Iako sadrži 60 – 70 posto šećera, čulo ukusa ga registruje kao previše slatku namirnicu. Izuzetno je koncentrovan, tako da se od četiri litre sirupa može napraviti 150 l soka. Ukusom podseća na kramelizovan šećer, a osim ugljenih hidrata, sadrži i gvožđe, magnezijum, kalijum, kalcijum, natrijum i vitamine B1 i B2. Ima visoku kalorijsku vrednost te ga treba konzumirati u ograničenim količinama. Naučnici su otkrili da javorov sirup sadrži veliki broj bioaktivnih materija, antioksidanata, sa antikancerogenim i antibakterijskim svojstvima.

Suvo voće
Sušeno voće od davnina važi za zdravu i ukusnu poslasticu. Poželjno je uvek imati pri ruci suve kajsije, grožđe, smokve, šljive ili brusnicu, jer sadrže važne nutritivne sastojke – magnezijum, kalcijum, vitamine B kompleksa, gvožđe, kao i antioksidantni koktel – C vitamin, E vitamin i beta-karoten koji se bore protiv slobodnih radikala.
S obzirom na to da ove namirnice zahtevaju intenzivnije žvakanje, prilikom njihovog konzumiranja dolazi do ubrzavanja cirkulacije u predelu glave, a poboljšava se i varenje. Zbog nedostatka tečnosti, oligoelementi i minerali sadržani su u koncentrovanom obliku, kao i ugljeni hidrati poput voćnog i grožđanog šećera. Zato treba jesti malu količinu suvog voća, jer u 100 g ove namirnice ima između 250 i 290 kcal..
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Zdrave zamene za šećer Empty Re: Zdrave zamene za šećer

Počalji od Zvončica Ned Apr 17, 2011 8:57 pm

Volim ponekad da stavim med u čaj. Inače, nemam običaj da ga jedem.

Od suvog voća volim samo suve šljive i grožđe.
Zvončica
Zvončica
Počasni član
Počasni član

Ženski Broj poruka : 7716
Pridružila/o se : 14.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Zdrave zamene za šećer Empty Re: Zdrave zamene za šećer

Počalji od Shade Ned Apr 17, 2011 8:59 pm



Isto Queen, potpuno isto. Neke čajeve čak pijem bez šećera.
Ali mi je zato u kafi obavezan. Tako da, jedno potre drugo.
Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Zdrave zamene za šećer Empty Re: Zdrave zamene za šećer

Počalji od Khallu Sre Mar 13, 2013 11:12 pm

mene pocinje da zabrinjava moja potreba za slatkim u poslednje vreme Zdrave zamene za šećer 796320
nikada nisam bila neki zavisnik,a u periodu posle porodjaja sam svakodnevno morala da imam nesto slatko kod sebe.jedno vreme je prestalo,sada opet.
zanima me,koliko vi cesto i u kojim kolicinama jedete slatkise,ali naravno,ovog puta ne mislim na ''zdrave zamene''?
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Zdrave zamene za šećer Empty Re: Zdrave zamene za šećer

Počalji od ivonka Sre Mar 13, 2013 11:21 pm

Ja kada bi jela slatkise svaki put kada mi se jedu, to bi sigurno bilo jedno dva puta dnevno. Kada nisam na dijeti, svaki dan pojedem nesto slatko, neko kaze da potrebu za slatkim moze zadovoljiti vocem, ja ne.
ivonka
ivonka
Elita
Elita

Broj poruka : 2897
Pridružila/o se : 05.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Zdrave zamene za šećer Empty Re: Zdrave zamene za šećer

Počalji od Shade Sre Mar 13, 2013 11:37 pm



Često kompenzujem voćem. Pojedem jabuku recimo umesto slatkiša, iako nemam često potrebu za njima.
Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Zdrave zamene za šećer Empty Re: Zdrave zamene za šećer

Počalji od Maja Čet Mar 14, 2013 10:08 am

Ja obožavam slatkiše (vidi mi se) jednom u dva dana sigurno pojedem nešto slatko a ima perioda kada i svaki dan nešto pojedem. obično je to nešto sa čokoladom. kad me spopadne slaba savest onda kupim onu crnu kao zdraviju.
Maja
Maja
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 4128
Pridružila/o se : 21.03.2012

Nazad na vrh Ići dole

Zdrave zamene za šećer Empty Re: Zdrave zamene za šećer

Počalji od Troja Čet Mar 14, 2013 10:44 am

Ja u principu vrlo rijetko jedem slatko. Medjutim, ove godine nam je jedna prijateljica poklonila ogromnu bombonjeru sredinom januara koju smo ja i suprug polako jeli sve do prije par dana, uzimajuci svaki dan po jednu. Cak i sa tako opreznom konzumacijom mislim da sam osjetila da je doslo do gojenja, te sam sada na dijeti. Zdrave zamene za šećer 796320 Nije pomoglo ni sto je vani vrlo hladno, te smo se vrlo malo kretali jos od decembra mjeseca.

Inace, mi voce konzumiramo svakodnevno, a slatkise (sa ovom jednom iznimkom) vjerovatno ne vise od 10-15 puta godisnje. Cak ni kafu ne secerim, a caj sladim medom samo kad sam bolesna. Kada ne bi bilo gojenja jela bih slatko svaki dan, to je sasvim sigurno. Ali ovako moram da pazim.
Troja
Troja
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 13992
Pridružila/o se : 30.08.2011

Nazad na vrh Ići dole

Zdrave zamene za šećer Empty Re: Zdrave zamene za šećer

Počalji od Veca Čet Mar 14, 2013 11:20 am

Jedem slatko bez ikakvih ograničenja, ali čaj i kafu ne šećerim nikako. Na kilažu mi to ne utiče, ali bojim se da se može odraziti na holesterol.
Veca
Veca
Urednica Elite
Urednica Elite

Ženski Broj poruka : 12938
Pridružila/o se : 18.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Zdrave zamene za šećer Empty Re: Zdrave zamene za šećer

Počalji od Boni Čet Mar 14, 2013 2:05 pm

Ja volim slatko, ali ne jedem bas tako cesto, zato sto mi se ne trazi, ali kada me spopadne neka zelja za slatkim pojedem celu cokoladu Zdrave zamene za šećer 2954761119
Kafu pijem gorku, a caj zasladim sa medom, tako mi je najlepsi.
Boni
Boni
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 9008
Pridružila/o se : 29.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Zdrave zamene za šećer Empty Zdrave zamene za secer

Počalji od Troja Pet Maj 31, 2013 6:01 pm

Khallu ::evo Troja i ja malo da ti dodam Zdrave zamene za šećer 656435
vestacki zasladjivaci se na isti nacin metabolisu u organizmu kao obicni secer,samo malo kasnije,izmedju ostalog.
(izvinjavam se za off) Zdrave zamene za šećer 48478

Shade, izvini što pišem ovdje, ne znam gdje bih trebala. Samo da kažem da je navodno šećer u bombonama poguban za zube, a vještačko sladilo nije. Ili je i to zabluda? Zdrave zamene za šećer 796320
Troja
Troja
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 13992
Pridružila/o se : 30.08.2011

Nazad na vrh Ići dole

Zdrave zamene za šećer Empty Re: Zdrave zamene za šećer

Počalji od Khallu Pet Maj 31, 2013 7:09 pm

evo Troja,prebacila sam tvoj post ovde a mozda smo o zasladjivacima pisale ili ima nesto o tome u nekom od tekstova gore.
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Zdrave zamene za šećer Empty Re: Zdrave zamene za šećer

Počalji od Shade Pet Maj 31, 2013 7:51 pm




Mislim da ti vestacki zasladjivaci nisu ni malo naivni. Nikad ih nisam koristila, davno sam jednom kupila da probam, cista znatizelja i nije mi se dopalo. Od pre godinu dana koristim smedji secer za kafu i mnogo se bolje osecam. Mada, citah skoro da nema razlike izmedju njega i belog, tj. da smedji uopste nije zdraviji. ako se setim na kom sam sajtu procitala clanak o tome, postavicu link.
Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Zdrave zamene za šećer Empty Re: Zdrave zamene za šećer

Počalji od Khallu Pet Maj 31, 2013 10:22 pm

Istine i zablude o vestackim zasladjivacima

Danasnja deca jedu vise secera nego ikad pre.Najnovija istrazivanja otkrivaju da cak 16% ukupnog kalorijskog unosa koji deca konzumiraju dolazi iz secera.S obzirom na to da je najveci dozvoljeni unos do 10%,mozemo predpostaviti da je upravo to razlog za epidemiju gojaznosti medju decom.Vestacki zasladjivaci,nazalost,nisu uvek bezbedna opcija.Odredjene nevladine agencije upozoravaju na to da deca lako mogu da unesu vise od dozvoljene doze ciklamata kroz odredjene napitke I tako smanje plodnost u kasnijem dobu.

Na nasu srecu,neki zasladjivaci su napravljeni od prirodnih izvora I mogu biti zdrava zamena za secer.Na taj nacin oni postaju odlicno sredstvo u borbi protiv gojaznosti I dijabetesa.U nastavku teksta predstavit cemo vam 8 vrsta zasladjivaca,a vi se sami odlucite koje cete koristiti.

ACESULFAME K

Poznat pod imenom E950 I koristi se sa aspartamom prilikom pravljenja dijetalnih proizvoda.130 puta je sladji od secera,ali nema nimalo kalorija.Istrazivanja radjena sa ovom supstancom pokazuje da moze prouzrokovati maligne promene kod zivotinja.

Ukus:ostavlja sladak ukus u ustima bez naknadne gorcine.

Stetnost:nepoznato.Nije uradjeno dovoljno istrazivanja koja bi mogla da dokazu da je stetan po ljude.

ASPARTAM

200 puta je sladji od secera.Koristi se u hiljadama proizvoda ,ali se prodaje I u vidu tableta za zasladjivanje.Trenutno se vode velike debate o njegovoj bezbednosti.U telu aspartame oslobadja aspartnu kiselinu koja deluje kao neurotransmitter I stimulise nerve.Istrazivaci se pribojavaju da bi mogao da “prezasiti”nerve I na taj nacin pocne da ubija mozdane celije I nervno tkivo.Neki simptomi koji mogu biti povezani sa aspartamom su glavobolja,misicni spazam,depresija,anksioznost.Naime, ukoliko trudnice redovno unose u organizam hranu koja sadrži aspartam, to automatski dovodi do nepoželjnog izlaganja nerođene bebe toksinima. Redovno unošenje aspartmana može izazvati povećanje nivoa glutamata, koji može naneti ozbiljno oštećenje mozgu bebe; i ne samo to: i majčini neuroni mogu biti potpuno uništeni.

Zabeleženo je i da prilikom konsumiranja dijetalnih napitaka koji u sebi sadrže aspartam, dolazi do njegovog razlaganja u malom crevu tokom procesa varenja. Za vreme ovog procesa, sam aspartam oslobađa i određenu količinu metanola, za koji se pouzdano zna da izuzetno negativno utiče na nerve i prekida prenos nervnih impulsa u mrežnjači, pa tako izuzetno nepovoljno utiče na vid osobe, izazivajući brojne komplikacije.

Ukus:ostavlja sladak ukus u ustima bez naknadne gorcine.

Stetnost: istrazivanja ukazuju na to da bi trebalo dag a izbegavate.

CIKLAMAT

Poznat kao E592 I njcesce se koristi za zasladjivanje dijetalnih pica.Treba biti vrlo oprezan kada je u pitanju kolicina ovog proizvoda.Laboratorijska istrazivanja na pacovima su pokazala da vece kolicine uticu negativno na rad testisa.
Ukus:vrlo intenzivan sladak ukus.

Stetnost:morate voditi racuna o kolicini.

FRUKTOZA
Prodaje se u formi belog kristala.Ovo je zapravo vrsta secera koju mozete prirodno naci u vocu I medu.Glavna prednost ovog proizvoda je sto ulazi u krv sporo I konstantno I sprecava nagle skokove secera u krvi.

Ukus:obezbedice vam identican ukus kao secer,ali je za trecinu sladja pa je treba manja kolicina.Moze se koristiti u svemu od kolaca do sokova.

Stetnost:vrlo je bezbedna.

MOLAZA

Dobija se obradom secera I prodaje se u formi sirupa braon boje.Za razliku od secera,poprilicno je bogata hranjivim materijama narocito kalcijumom.Takodje sadrzi I dosta vitamina B grupe,vitamin E,magnezijum,gvozdje I druge minerale.

Ukus:vrlo specifican.Narocito je pogodan za zasladjivanje zitarica I kolaca.

Stetnost:molaza je zasladjivac I vitaminska tableta u isto vreme.

SUKROLAZA

Najnoviji zasladjivac na trzistu.600 puta je sladji od secera,ali proizvodjaci tvrde da ga telo ne apsorbuje pa nema gotovo nikakvu kalorijsku vrednost.Ipak,American Food and Drug agencija tvrdi dag a telo apsorbuje I to u procentu od 10-27%.Uticaj na zdravlje je nepoznat.

Ukus:beli kristalni puder ima izgled kao secer samo je mnogo sladji.

Stetnost:treba sacekati nova istrazivanja koja bi potvrdila da je bezbedan.

SAHARIN

Jedan od prvih zasladjivaca ikada otkrivenih.300 puta je skladji od secera,ali nema kalorija.Telo ga apsorbuje,ali se izbacuje u nepromenjenom obliku putem bubrega.

Ukus:vrlo snazan sladak ukus,ali ima malo gorcine.

Stetnost:nema stetnost na ljudski organizam.

XILITOL

Koristi se za zasladjivanje zvakacih guma prevashodno.Ova supstanca se nalazi u prirodi u vocu I povrcu.Pomaze zdravlju zuba.Jedna studija otkriva da su deca koja su zvakala zvake sa xilitolom za 40% manje obolevala od infekcije unutrasnjeg uva.

Ukus: ima ostriji ukus od secera,ali sadrzi 2,4 kalorije po gramu.

Stetnost:nije utvrdjena.Konzumiranje xilitola je odlican nacin da pojedete nesto slatko I pri tom zastitite zube.

izvor:(X)-FITNESS broj 7
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Zdrave zamene za šećer Empty Re: Zdrave zamene za šećer

Počalji od Khallu Pet Maj 31, 2013 10:36 pm

evo jos jednog teksta o upotrebi secera i opasnom aspartamu:

KLIK
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Zdrave zamene za šećer Empty Re: Zdrave zamene za šećer

Počalji od ivonka Pet Maj 31, 2013 10:49 pm

Mnogi vestacki zasladjivaci stvarno izazivaju anksioznost i depresivna stanja.
ivonka
ivonka
Elita
Elita

Broj poruka : 2897
Pridružila/o se : 05.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Zdrave zamene za šećer Empty Re: Zdrave zamene za šećer

Počalji od Troja Sub Jun 01, 2013 7:58 pm

Upravo sam provjerila sta se kaže o sladilu koje su koristili za bombone koje konzumiram. Steviol glukosaids je ekstrakt biljke steviol. 1985 -te je neka studija tvrdila da izaziva mutacije DNK materijala kao npr izaziva rak. Kasnije studije su tvrdile da to zasigurno nije slučaj, da je čak vrlo koristan za dijabetičare. Hajde ti sad znaj ko tu laže?!

Moj muž kaže ako si u nedoumici kupi ono što je skupo i ne boj se. Ove moje bombone su tri puta skuplje od Polo bombona, pa se nadam da su ipak bezbjedne. Nadam se da savremeni naučnici nisu prodali dušu djavolu tvrdeći da je neka opasna materija zapravo korisna.

Naravno, najbolje bi bilo da prestanem da koristim i ove bombone za svaki slučaj. To sam bila i učinila u Sarajevu protekle dvije sedmice. Ali kad podjem na posao odmah sam nervoznija, pa mi je to teško. Sve mi se čini, kada bih izbjegavala sve za šta sam pročitala da je opasno i štetno ne bih više ništa ni jela ni pila.
Troja
Troja
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 13992
Pridružila/o se : 30.08.2011

Nazad na vrh Ići dole

Zdrave zamene za šećer Empty Re: Zdrave zamene za šećer

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu