Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


Tekila Malooo10







Join the forum, it's quick and easy

Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


Tekila Malooo10





Femme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tekila

4 posters

Ići dole

Tekila Empty Tekila

Počalji od Khallu Ned Mar 27, 2011 3:28 pm

Текила (шп. Tequila) је алкохолно пиће које се производи околини Текиле, града у западномексичкој држави Халиско. Прави се од биљке плаве агаве и садржи 35—55% алкохола. Пиће је у Текили први пут произведено у 16. вијеку. Но већ су Астеци, прије доласка конквистадора 1521, правили ферментирано пиће од агаве које су звали октли (octli), а које је касније добило популарније име - пулке (pulque). Кад су Шпанци исцрпили залихе брендија, почели су дестилисати астечко пиће.

Око 1600, Дон Педро Санчез од Тагле, маркиз од Алтамира, почео је са интензивном производњом текиле у првој „фабрици“ у модерном Халиску. Године 1608. колонијални гувернер је увео порез на овај производ. Текила какву данас познајемо почела се производити почетком 19. вијека у Гвадалахари, а у 20. вијеку постала је популарна широм свијета. Поља плаве агаве и древне дестилерије у околици Текиле данас су на попису свјетске баштине. Неке се врсте текиле и даље производе у породичним дестилеријама, док се најпознатије производе у великим мултинационалним корпорацијама. У Мексику преко 100 дестилерија производи 600 врста текиле, док је укупно регистровано преко 2000 врста текиле.

Врсте

Текила се обично класификује у пет категорија:

* оро (златна) — текила која је млада и искварена, што значи да се додају карамел, шећер или глицерин тако да слични укусу старије текиле.
* бланко (бела) или плата (сребрна) — бело алкохолно пиће.
* репосадо (одлежала) — „одлежала“ је минимално 2 месеца, али краће од годину дана у храстовој буради.
* ањехо (стара или одређено годиште) — „одлежала“ је минимално годину дана, али мање од 3 године у храстовој буради.
* екстра ањехо (екстра стара) — „одлежала“ је минимално 3 године у храстовој буради. Ова категорија уведена је у марту 2006.

Процес старења мења боју текиле, али каткад се независно од старости додаје карамел како би се добила тамна боја. Што је старија, текила је тамнија, док је тек произведена безбојна. Погрешно је схватање да неке текиле имају црва у боци. Црв је заправо једна врста мољца Hypopta agavis који живи на агави. Проналазак мољца на биљкама током процеса производње резултира нижим квалитетом производа.
Tekila Tekila10

Конзумирање

Текила се послужује са сољу и кришком лимуна, на начин који се зове текила круда, каткад названа и „полижи—сркни—посиши“, а који се односи на начин комбиновања састојака. Особа која пије текилу, овлажи стражњи дио длана између палца и кажипрста и посоли га. Затим полиже со, попије текилу и посише лимун. Со ублажава жестину текиле, док воће уравнотежује и зачињује окус.

У Мексику се текила пије са сангријом, слатким, зачињеним пићем од наранџиног сока, а може и од парадајза или чилија, тако да се наизмјенично пију једнаке количине текиле и сангрије. У Њемачкој и још неким државама уместо соли и лимуна користи се цимет и кришка наранџе.
Tekila Tekila11
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Tekila Empty Re: Tekila

Počalji od Boni Čet Mar 31, 2011 11:12 pm

Ove 'Olmeca' tekila nema kod nas?
Ja sam pila onu 'Sauza' i dobra je... Tekila 90407
Boni
Boni
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 9008
Pridružila/o se : 29.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Tekila Empty Re: Tekila

Počalji od Khallu Pet Apr 01, 2011 1:07 pm

nisam neki ljubitelj tekile
Boni,''Olmeca''tekile ima kod nas,ako sam dobro razumela pitanje
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Tekila Empty Re: Tekila

Počalji od Boni Pet Apr 01, 2011 6:15 pm

razumela si... hvala...ja bas volim da je pijem ponekad...
Boni
Boni
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 9008
Pridružila/o se : 29.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Tekila Empty Re: Tekila

Počalji od Lollipop Čet Sep 15, 2011 8:35 pm

jednom sam probala Tequilu i nije mi se bas svidjela.Nekako,cim sam je pocela piti odmah sam se sjetila kako Mexikanci stavljaju one crvice u njih i bas mi se omrzla.Jest malo cudnog okusa,ali ja ipak ostajem na Votki.
Lollipop
Lollipop
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 3149
Pridružila/o se : 18.04.2011

Nazad na vrh Ići dole

Tekila Empty Re: Tekila

Počalji od Zvončica Čet Sep 15, 2011 8:53 pm

Samo jednom sam probala tekilu za neku Novu godinu i dopala mi se.
Zvončica
Zvončica
Počasni član
Počasni član

Ženski Broj poruka : 7716
Pridružila/o se : 14.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Tekila Empty Re: Tekila

Počalji od Lollipop Čet Sep 15, 2011 9:09 pm

Nije ona ni losa toliko,ali eto kad na nesto nisi navikao,pa ti cudno,sto se bas sa solju pije.ima poseban ukus,previse me potsjeca na rakiju
Lollipop
Lollipop
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 3149
Pridružila/o se : 18.04.2011

Nazad na vrh Ići dole

Tekila Empty Re: Tekila

Počalji od Khallu Čet Sep 15, 2011 9:11 pm

jednosam sam je probala,ne secam se bas ni ukusa ali mi se nije svidela nesto posebno
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Tekila Empty Re: Tekila

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu