Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


Infekcija Helicobacter pylori Malooo10







Join the forum, it's quick and easy

Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


Infekcija Helicobacter pylori Malooo10





Femme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Infekcija Helicobacter pylori

4 posters

Ići dole

Infekcija Helicobacter pylori Empty Infekcija Helicobacter pylori

Počalji od Khallu Ned Mar 06, 2011 7:53 pm

Helicobacter pylori je spiralna bakterija nađena na sluzokoži želuca, ranicama u usnoj duplji, zubnim naslagama, pljuvački, stolici. Jedina je bakterija koja može da živi u kiseloj sredini želuca. Ova infekcija je široko rasprostranjena. Kod većine ljudi ne izaziva tegobe, dok kod nekih može da dovede do gastritisa, ulkusne bolesti (čir na želucu i dvanaestopalačnom crevu), karcinoma i limfoma. Ako se ne leči infekcija, bakterija ostaje u organizmu decenijama, a možda i do kraja života.

Kako se inficiramo ovom bakterijom?

Spojler:

Klinička slika

Spojler:

Dijagnoza

Spojler:

Terapija

Spojler:
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Infekcija Helicobacter pylori Empty Re: Infekcija Helicobacter pylori

Počalji od Khallu Sre Maj 25, 2011 12:24 pm

Neprijatniji, ali precizniji test

Kada se sumnja da je helikobakter pilori uzrok želudačnih tegoba, pacijent se šalje na test kojim se utvrđuje prisustvo ove bakterije u želucu. To mogu biti gastroskopija, ili urea izdisajni test, kao modernija i neinvazivna metoda. Oba testa podjednako pouzdano pokazuju prisustvo bakterije ukoliko ona postoji, ali, prema rečima dr Slobodana Srećkovića, gastroeneterologa iz KBC „Zvezdara“, bolju kliničku sliku bolesti daje gastroskopija:

- Kod gastritisa je veoma važno ne samo da se utvrdi prisustvo bakterije, nego i stepen zapaljenja želuca. Jer, i mala količina bakterije u želucu može da izazove težu upalu i obrnuto. Za postavljanje preciznije dijagnoze i određivanje težine zapaljenja najbolje rešenje je gastroskopija.

Gastroskopiju bije glas da je neprijatna, ali uvid u stanje želuca koji ona pruža za nekoliko minuta, koliko traje pregled, neprikosnoven je u utvrđivanju bolesti. Dr Srećković napominje da se ovom metodom mogu detaljno videti i eventualne promene na želucu, ili drugi uzročnici krvarenja, čak i tumori jednjaka ili želuca.

- Svi oni, kao i kada je u pitanju helikobakter, u početku daju slične simptome, neprijatnost u gornjem delu stomaka, mučninu, nagon za povraćanjem, gorušicu - objašnjava dr Srećković. - Kod gastritisa, čiji je uzrok u gotovo polovini slučajeva helikobakter pilori, lečenje i trajanje terapije zavise takođe od stepena zapaljenja, a ne od same količine bakterije u želucu.
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Infekcija Helicobacter pylori Empty Re: Infekcija Helicobacter pylori

Počalji od Veca Sre Maj 25, 2011 12:38 pm

Gastroskopiju sam radila i ne da je neprijatna, nego je ubitačna, toliko da sam mislila da mi je tu kraj...srećom, nisu mi pronašli helikobakteriju, ali taj pregled više nikad sigurno neću uraditi, pa makar mi život zavisio od toga...
Veca
Veca
Urednica Elite
Urednica Elite

Ženski Broj poruka : 12938
Pridružila/o se : 18.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Infekcija Helicobacter pylori Empty Re: Infekcija Helicobacter pylori

Počalji od Khallu Sre Maj 25, 2011 12:43 pm

i moja mama je radila i to dva puta,jer joj je vec prilikom prvog pregleda utvrdjena bakterija.
kasnije iz raznih prica sam cula da mnogi muskarci nisu smeli da se usude i odrade taj preporuceni pregled.
nikome ne pozeleti!
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Infekcija Helicobacter pylori Empty Re: Infekcija Helicobacter pylori

Počalji od Veca Sre Maj 25, 2011 12:50 pm

U nekim bolnicama se radi pod anestezijom, ali u našoj im ne pada na pamet takvo nešto...
Veca
Veca
Urednica Elite
Urednica Elite

Ženski Broj poruka : 12938
Pridružila/o se : 18.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Infekcija Helicobacter pylori Empty Re: Infekcija Helicobacter pylori

Počalji od Khallu Sre Maj 25, 2011 12:53 pm

moja mama je radila kod privatnika,upravo iz tog razloga ali je svakako imala traumaticno iskustvo.
ma,ne zelim ni da mislim o tome!
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Infekcija Helicobacter pylori Empty Re: Infekcija Helicobacter pylori

Počalji od Zvončica Sre Maj 25, 2011 3:52 pm

I moja drugarica je radila pre operacije. Divim se njenoj hrabrosti. Ja bih pobegla sa stola. Infekcija Helicobacter pylori 2954761119
Mama mi je rekla da su mi radili nešto slično kad sam bila beba-stavljali su mi sondu do dvanaestopalačnog creva.
Eh, kakve sve traume ja vučem još od najranijeg detinjstva. Infekcija Helicobacter pylori 2954761119
Zvončica
Zvončica
Počasni član
Počasni član

Ženski Broj poruka : 7716
Pridružila/o se : 14.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Infekcija Helicobacter pylori Empty Re: Infekcija Helicobacter pylori

Počalji od Khallu Ned Apr 01, 2012 11:54 am

ivonka,nikako da te pitam kako si po ovom pitanju?
jesi li je skroz izlecila jer je to,koliko znam,jako tesko uspeti iz prvog puta.cesto se vraca i posledice koje ostavlja se ponekad javljaju i kad se prisustvo bakterije eliminise...
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Infekcija Helicobacter pylori Empty Re: Infekcija Helicobacter pylori

Počalji od ivonka Ned Apr 01, 2012 1:07 pm

Ja sam bila 7 dana na nekim jakim, meni nepoznatim antibioticima - Klacid i Ospamox , sve ukupno dnevno 3000 mg. Posle sam jos mesec dana pila Omeprol i on mi je jako prijao. Sta sam za ovaj mesec dana sve iz sebe izbacila, necu ovde pisati, ali potpuno sam se iscistila i osecam se dobro. Meni su bakteriju nasli iz analize krvi, nisam radila gastroskopiju. Zbog jakih antibiotika sam pila i probiotik, da mi se ne poremeti crevna flora, ali sam zaboravila na vaginalnu floru i tu sam zaradila kandidu. Kada sam i nju eliminisala pojavili su se hemeroidi. I to sam sanirala pa valjda cu biti vise mirna pobogu. Ovih dana se spremam da odem na kontrolu pa cemo videti, ali ne osecam nikakve tegobe.
ivonka
ivonka
Elita
Elita

Broj poruka : 2897
Pridružila/o se : 05.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Infekcija Helicobacter pylori Empty Re: Infekcija Helicobacter pylori

Počalji od Khallu Ned Apr 01, 2012 1:22 pm

to me je i zanimalo,javi kakve su vesti posle kontrole.
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Infekcija Helicobacter pylori Empty Re: Infekcija Helicobacter pylori

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu