Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


Astma Malooo10







Join the forum, it's quick and easy

Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


Astma Malooo10





Femme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Astma

4 posters

Ići dole

Astma Empty Astma

Počalji od Khallu Ned Mar 06, 2011 5:16 pm







Bronhijalna astma je hronična zapaljenska bolest, koja se ispoljava ponavljanim napadima sviranja u grudima (vizing), otežanog disanja i kašlja. Opstrukcija (zapušenje) disajnih puteva prolazi spontano ili nakon primene lekova (reverzibilna opstrukcija). Zapaljenje dovodi do povećanja, inače prisutne, osetljivosti (hiperreaktivnost) na delovanje različitih stimulansa.


Uzrok
Spojler:

Faktori rizika za pogoršanje astme

Spojler:



Klinička slika

Spojler:



Dijagnoza

Spojler:



Terapija

Spojler:



Preventiva

Spojler:
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Astma Empty Re: Astma

Počalji od Khallu Uto Apr 26, 2011 11:41 pm

Kalcijum protiv astme
Grupa francuskih naučnika iz Centra za patofiziologiju u Tuluzu otkrila je ulogu kalcijuma u aktivnosti ćelija imunološkog sistema astmatičnih osoba.

Prekomerna reakcija imunološkog sistema, dovodi do astmatičnih napada, kao i do pojave svih vrsta alergija, a limfocitne ćelije Th2 se smatraju "koordinatorima" tih napada.

Oni su otkrili da se ćelije Th2 ne mogu aktivirati bez kalcijuma koji u njih prodire preko određenih kanala smeštenih samo u njihovim unutrašnjim zidovima i uspeli su da smanje aktivnost tih kanala delujući na genski materijal ćelija Th2.

Tako su razvili supstancu koja kada se unosi u organizam nazalnim putem u velikoj meri smanjuje opasnost od pojave astme, što su pokazali rezultati istraživanja obavljeni na miševima. Očekuju se dalja istraživanja radi izrade leka za ljudske potrebe
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Astma Empty Re: Astma

Počalji od Zvončica Sub Maj 07, 2011 7:35 pm

Nova studija pokazuje da lek koji se retko propisuje, a lakše se koristi, može biti jednako efikasan kao i lečenje inhalacijom. Istraživači
su pratili 650 pacijenata sa hroničnim astmom dve godine . Oni su
ustanovili da su antagonisti leukotrienskih receptora ( LTRAs ) jednako
uspešni u lečenju bolesti kao steroidni inhalatori i ostali preventivni
inhalatori koji se koriste kao dodatak steroidnim inhalatorima.
LTRAs se
često prodaju pod brendovima Singulair i Accolate . U prošlosti , ovi
lekovi su smatrani manje efikasnim od inhalatora, i kao rezultat toga ,
oni su propisivani ređe. Međutim , ova studija pokazuje da lekovi mogu
da budu alternativa steroidnim inhalatorima i drugim preventivnim
inhalatorima koji se koriste kao dodatak steroidnim inhalatorima. Više
od 80 odsto pacijenata prijavljuju probleme koristeći inhalatore, nisu u
stanju da ih koriste zbog neželjenih efekata, ili jednostavno ne žele
da uzimaju steroide .


Poslednji izmenio Rocket Queen dana Pet Nov 04, 2011 10:14 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Zvončica
Zvončica
Počasni član
Počasni član

Ženski Broj poruka : 7716
Pridružila/o se : 14.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Astma Empty Re: Astma

Počalji od Khallu Ned Maj 22, 2011 11:34 pm




Sastav Caja::

40 g cvetova zove
40 g stucane zovine bobe
30 g stucane bobe borovnice
30 g stabljike komoraca
30 g stucanoga lanenog semena
20 g stabljike timijana
20 g listova i stucanoga semena trbulje
20 g stabljike majcine dušice
20 g listova muške bokvice

Trave jako usitniti i smešati. U 1 litru prokljucale vode staviti 10 g mešavine trava i poklopljeno kuvati 1 minut. Hladiti poklopIjeno. Hladno procediti i dodati 10 supenih kasika meda. Dobro promešati i u jednakim vremenskim razmacima piti 6 puta dnevno po 1 dcl. Pre toga svaki put pojesti po 4 cesna ocišcenog i stucanog belog luka pomešanog s jednakom kolicinom meda. Kod jaceg oboljenja za pripremanje caja koristiti istu mješavinu trava, s time da se prethodno trave namoce. To se radi tako da se u 1 1/2 litru prokuvane i ohladjene vode uvece stavi 10 g mešavine i moci do jutra. Ujutro se kuva 3 minute, tj. potrebno je da 3 minute kljuca poklopljeno. Hladiti poklopljeno, procediti i dodati 10 supenih kasika meda. Promešati i u toku dana popiti 1 litru caja, uzimajuci u 10 navrata po 1 dcl u jednakim vremenskim razmacima. Pre svih napitaka uzeti srednju kasiku soka iscedjenog iz belog luka. Sok se priprema tako da se beli luk stuca i kroz krpu procedi. Za svaki obrok posebno pripremiti
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Astma Empty Re: Astma

Počalji od Khallu Uto Jun 14, 2011 12:33 am



Buđ na zidovima uvećava rizik od astme kod dece

Deca koje žive u domovima u kojima ima plesni po zidovima i u vazduhu, izložena su znatno većem riziku od astme i alergije nego njihovi vršnjaci, ukazuje jedna nemačka studija.

U studiji su obrađeni rezultati 61 istraživanja obavljenog u poslednjih 20-ak godina. Laboratorijska istraživanja ukazuju da vadljivo prisustvo buđi na vlažnim zidovima, kao i spore plesni u vazduhu, mogu da dovedu do zapaljenja vazdušnih puteva dece, istakla je Kristina Tišer, koautor studije iz nemačkog Istraživačkog centra za zdravu okolinu, a prenela novinska agencija Rojters.
Mada se ne može tvrditi da je buđ direktni uzročnik astme, pokazalo se da su deca koja žive u kući u kojoj je vlaga vidljiva na zidovima pod 49 odsto većim rizikom da obole od astme i 39 odsto većim rizikom od nazalnih alergija od one koja ne žive u takvim uslovima.
Vidljive mrlje buđi na zidovima i prisustvo spora plesni u vazduhu označavaju da je poremećen mikrobiološki sastav vazduha.
S druge strane, komponente buđi u kućnoj prašini čak smanjuju rizik od astme i alergije jer predstavljaju deo normalne mešavine bakterija, gljivica i drugih mikroba u kućnoj sredini.
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Astma Empty Re: Astma

Počalji od Troja Uto Okt 04, 2011 4:36 pm



Ja bolujem od astme i potpuno sam sigurna da sam je dobila zbog pusenja. Moj otac je pusio godinama, pa sam pasivno udisala taj dim, a onda sam, na zalost, i sama pocela da pusim i dovela sebe u situaciju da sam oboljela od astme. Citav proces je poceo otezanim disanjem nakon vecernjih sjedeljki kada bih pusila vise nego obicno, i kada sam u jutarnjim satima imala problema sa disanjem, da bih nakon dobijanja upale pluca dobila i svoj prvi astmaticni napad gusenja koji je bio zastrasujuci. Sada koristim lijekove, ali sam, opet na zalost, nakon dugog niza godina nepusenja ponovo pocela da pusim, pa strahujem da ce mi se stanje opet pogorsati. Svim bih clanicama foruma toplo preporucila da se klonu pusenja i preuzmu sve u svojoj moci da svoju djecu pouce da je pusenje veliko zlo koje dovodi do niza respiratornih i ostalih bolesti, i pomognu im da ostanu nepusaci.
Troja
Troja
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 13992
Pridružila/o se : 30.08.2011

Nazad na vrh Ići dole

Astma Empty Re: Astma

Počalji od Zvončica Uto Okt 04, 2011 4:52 pm

Da li boluješ baš od astme ili možda od hronične opstruktivne bolesti pluća koja se javlja kod pušača?
Zvončica
Zvončica
Počasni član
Počasni član

Ženski Broj poruka : 7716
Pridružila/o se : 14.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Astma Empty Re: Astma

Počalji od Troja Uto Okt 04, 2011 8:26 pm

Astme. Pusim zadnjih sest godina sa periodima kada prestajem po nekoliko mjeseci, nekada i vise od godine dana. Vec tri-cetiri puta sam pocinjala i prestajala. Sada bih opet jako voljela da prestanem, nadam se zauvijek, ali mi je to nekako vrlo tesko - nacisto ne znam kako to da uradim. Procitala sam knjigu "Lako je prestati pusiti" koju su mi preporucili neki ljudi koji su tako prestali, ali ja nisam. Prakticno sam ocajna.
Troja
Troja
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 13992
Pridružila/o se : 30.08.2011

Nazad na vrh Ići dole

Astma Empty Re: Astma

Počalji od Zvončica Uto Okt 04, 2011 10:22 pm

Zar ti ne smeta dim kad već imaš astmu? Moja majka ima suv, nadražajni kašalj (od pušenja ili od leka za hipertenziju koji pije) i čak i ne pokušava da prestane. Ne razumem je uopšte. Astma 796320
Zvončica
Zvončica
Počasni član
Počasni član

Ženski Broj poruka : 7716
Pridružila/o se : 14.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Astma Empty Re: Astma

Počalji od Troja Sre Okt 05, 2011 11:07 am

Ne uzivam u dimu. Pusenje je bolest zavisnosti od nikotina i to me drzi da i dalje pusim. Sada sam pocela da tragam za nacinom da prestanem. Inace, pusaci cesto puse uprkos problemima koje osjecaju, dok im se ne desi nesto tako lose da ne mogu da ga ignorisu. Kod mene je to jednom bio napad gusenja koji je bio stvarno grozan. Sada koristim lijekove, pa se to ne desava. Ali, cak i pored lijekova, pocinjem da kasljem i svjesna sam da me pusenje unistava. Nadam se da cu ubrzo pronaci nacina da se rijesim ovog zla, jer cu inace sasvim sigurno doci u vrlo nezavidnu situaciju zdravstveno. Cudno je da mi samo to saznanje nije dovoljno da me momentalno sasjece i da bacim cigaretu zauvijek. Umjesto toga, ja vec drugi put citam knjigu "Lako je prestati pusiti" i nadam se da ce ovoga puta biti efektnija u pomaganju da prestanem.

Inace, i knjiga i moje iskustvo mi govore da je mnogo lakse prestati kada ne radim, nego odem negdje na odmor. Na zalost, ne mogu to sada sebi priustiti.
Troja
Troja
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 13992
Pridružila/o se : 30.08.2011

Nazad na vrh Ići dole

Astma Empty Re: Astma

Počalji od Zvončica Pet Nov 04, 2011 10:17 pm

"…jer ono što nikako ne volim da kažem ljudima sa astmom je “vi imate neizlečivu bolest”… Roditeljima čija deca imaju astmu kažem doslovce ovako “vaše dete može sve u životu, ima samo jedno mora-a to je sport i samo jednu zabranu – zabranu da ga izlažete duvaskom dimu i nikada, ali baš nikada u životu ne bi smelo da počne da puši jer rizikuje da dobije NEIZLEČIVU bolest koja se zove “hronični opstruktivni bronhitis”. Vaše dete ne boluje od hroničnog bronhitisa mada mnogi lekari iz neznanja ili želje da Vas poštede reči astma upravo koriste tu dijagnozu… Astma je bolest koja se može savršeno kontrolisati, vaše dete moše da ide na olimpijske igre… a pušači sa HOBP imaju problem da se popnu stepeništem do drugog sprata “

Dr Dušica Jarić
Zvončica
Zvončica
Počasni član
Počasni član

Ženski Broj poruka : 7716
Pridružila/o se : 14.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Astma Empty Re: Astma

Počalji od Troja Uto Nov 08, 2011 4:13 pm

Pocela sam da koristim nikotinsku terapiju i danas je peti dan da nisam zapalila ni jednu cigaretu. Nadam se da ce mi ovo lijecenje nekotinom pomoci da se rijesim pusenja, sto ce, naravno, biti veliki plus za moju astmu.

Inace, iako imam astmu i ja mogu jako puno da hodam.
Troja
Troja
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 13992
Pridružila/o se : 30.08.2011

Nazad na vrh Ići dole

Astma Empty Re: Astma

Počalji od Shade Uto Nov 22, 2011 10:23 am



Juče sam se našla u društvu devojke koja ima astmu, to naravno nisam znala, pa je moj šok utoliko veći bio. Imala je napad, gušila se bukvalno pred nama. Ta scena je na mene ostavila prilično jak utisak, prvi put sam se srela sa nekim ko ima napad astme, a verujem da ljudi nauče sa tim da žive, na žalost, prinuđeni su.
Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Astma Empty Re: Astma

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu