Krastavac
3 posters
Femme :: MOJ ŽIVOTE :: Gastronomija :: Voće i povrće
Strana 1 od 1
Krastavac
Krastavac je od davnina poznat lekarima kao povrće korisno kod problema sa bubrezima, bešikom i organima za varenje. Prema oceni savremenih dijetologa, reč je o odličnom dijuretiku, povrću koje je veoma važan deo uravnotežene ishrane, ali i neizbežnom 'stavkom' kozmetičke torbice. Kada je tokom 18. veka krastavac priznat kao važan deo ljudske ishrane i tako dospeo na još više trpeza širom sveta, nije bilo potrebno mnogo vremena da ljudi zaborave korisna svojstva ove biljke poznata od davnina. Poreklom iz Indije gde se gaji najverovatnije već više od tri hiljade godina, krastavac je veoma rano privukao pažnju vidara. Lekovita svojstva zelenih plodova bila su poznata još starim Grcima i Rimljanima, od kojih su kasnije i lekari u arapskim državama saznali za sastojke i osobine koje blagotvorno deluju na telo. Nekoliko stotina godina kasnije krastavce vidimo kao povrće koje rado imamo na trpezi. Međutim, ono što je manje poznato, a dijetolozi često ističu, je da je u pitanju plod koji obezbeđuje zdrav napitak koji podstiče lučenje i protok urina.
U kombinaciji sa sokom od celera i šargarepe snižava nivo mokraćne kiseline u telu pa ublažava tegobe koje prate reumu, a u isto vreme sok od krastavca je odličan losion za upaljenu ili iritiranu kožu.
Japanski stručnjaci odavno su došli do zaključka da zahvaljujući visokovrednim supstancama koje se nalaze u soku ovog povrća brojni problemi u radu sistema organa za varenje mogu postati deo prošlosti.
Ipak, rezultati istraživanja sprovedenih još pre pet-šest decenija, ako se izuzme primena u kozmetologiji, još nisu ozbiljnije našli primenu ni u medicini niti farmaciji.
Zahvaljujući posebnim kalupima krastavac može poprimiti nebičan oblik
Budući da ima veoma malo kalorija, krastavac je često na spisku poželjnih namirnica brojnih dijeta i specijalizovanih režima ishrane.
Iako su količine kalcijuma, gvožđa, kalijuma, fosfora, nijacina i vitamina A i C među prosečnim kada je reč o jestivom povrću, krastavac je važan činilac uravnotežene ishrane.
Zahvaljujući kalijumu izuzetno je važan deo ishrane kod osoba sa visokim krvnim pritiskom.
Takođe, krastavac sadrži erepsin, enzim koji pomaže pri varenju proteina.
Neki dijetolozi zbog visokog sadržaja vode (i do 80 odsto) krastavac smatraju najboljim prirodnim diuretikom koji normalizuje lučenje i podstiče protok urina. Na taj način olakšava se rad bubrezima i mokraćnoj bešici.
Pospešuje rast kose, posebno kada se soku od krastavca, koji obiluje silicijumom i sumporom, doda sok od šargarepe, salate i spanaća. Redovnim unosom poboljšava se kvalitet noktiju, a dragocen je u borbi protiv bolesti zuba i desni, naročito u slučajevima upala.
Izvor
Holly- Elita
- Broj poruka : 2049
Pridružila/o se : 15.11.2010
Re: Krastavac
- Krastavac cisti od otrova
Ima malo natrijuma a mnogo kalijuma, pa ga ne treba soliti da se taj povoljan odnos ne bi narušio. – Koristan u borbi protiv celulita Prilicno je rašireno mišljenje da krastavac nema nikakvu hranljivu vrednost, cak da je štetan. Lako je ustanoviti da tako misle neupuceni – dovoljno je tek usputno se upoznati s njegovim biološkim sastavom – mineralima i vitaminima – pa da se uverimo u suprotno. Krastavac, doduše, ima najmanju energetsku vrednost od svih povrtarskih kultura (100 grama krastavaca sadrži samo 58 kJ ili 14 kcal), uslovljenu malim sadržajem belancevina (0,6 odsto), ugljenih hidrata (3,2), masti (0,1) i velikim procentom vode (95,7), ali mu je ukupna kolicina mineralnih sastojaka oko 400 mg%. Od toga oko polovinu cini kalijum (160 mg%). Ostalo su kalcijum, fosfor, natrijum, gvožde, mangan i jod. Visoki procenat kalijuma i mali procenat natrijuma daje krastavcu izuzetno delotvorno diureticno svojstvo. Da bi se ono sacuvalo, on se ne sme soliti, kako se taj odnos ne bi promenio unošenjem natrijuma iz soli, cime bi krastavac izgubio jedno od svojih najvrednijih svojstava. Zbog toga se ovo povrce preporucuje pri otežanom mokrenju, bolestima srca i bubrega, a i protiv reume. Pošto rastvara mokracnu kiselinu, koristan je osobama s kamenom u bubrezima i mokracnom mehuru, a time što podstice izlucivanje vode, krastavac potpomaže i izlucivanje otrovnih sastojaka iz organizma, pa treba da ga jedu žene koje pate od celulita. Sirovi krastavac reguliše rad creva, a stolicu cini mekšom. Snižava šecer u krvi pa se preporucuje i dijabeticarima, a posebno kao dijetalna hrana osobama sklonim debljanju. Od vitamina, krastavac je najbogatiji vitaminom C (11 mg%), a sadrži gotovo sve vitamine grupe B i nešto karotina u tragovima. Neupuceni cine krastavcu još jednu nepravdu. Po nekom automatizmu, mnogi misle da su mladi krastavci bolji za jelo od zrelih, kao što je slucaj s vecinom povrtarskih kultura. S krastavcem nije tako. Nedozreli krastavci su teže probavljivi od zrelih, izazivaju nadimanje i stvaranje gasova u crevima, pa ako se još i osole i ako se covek posle toga napije vode, može doci do grceva u crevima i zatvora. Otuda i mišljenje da je krastavac u principu škodljiv. Medutim, on je najbolji za jelo u stadijumu zrenja, kad zelena boja kore pocne da prelazi u bledožutu. Tada ga je najbolje uzimati bez ikakvih dodataka (soli, sirceta, ulja), oljuštiti ga i jesti sirovog. Kome ne prija u takvom obliku, koristan je i kao salata. Jednostavno se oguli, nasece na tanke kolutove ili kockice, pomeša s kiselim mlekom ili jogurtom, i po ukusu doda sitno seckani peršun, mirodija i beli luk.
Re: Krastavac
Krastavac sadrži veliku količinu vode pa je pogodan za dijetalnu ishranu, kao diuretik i za čišćenje organizma, ali sadrži i značajne lekovite sastojke:
belančevine
biljna vlakna
biljne masti
biljne hormone
vitamine B
vitamin PP
vitamin C
gvožđe
glukozu
enzime
eterična ulja
jod
kalijum
kalcijum
karotin
mangan
mineralne soli
natrijum
organske kisline
silicijum
ugljene hidrate
fermente
fosfor
hlor
cink
Boni- Urednica
- Broj poruka : 9008
Pridružila/o se : 29.03.2011
Femme :: MOJ ŽIVOTE :: Gastronomija :: Voće i povrće
Strana 1 od 1
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu