Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Malooo10







Join the forum, it's quick and easy

Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Malooo10





Femme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Osho-prosvetljeni mistik

4 posters

Strana 2 od 3 Prethodni  1, 2, 3  Sledeći

Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Khallu Pet Feb 17, 2012 6:47 pm

divan je Osho Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 158942
tako sazet,jasan,jak.odavno nisam procitala neku njegovu knjigu a trebala bih.
pronadjoh se u ovome,kao i svi mi,verujem












It is our duty to beautify the world
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Shade Pon Feb 20, 2012 9:50 pm


tako sazet,jasan,jak.
Jednostavan u pripovedanju pre svega, ja ga tako doživljavam, zato i jeste jak.
Kad god osetim da tonem, pročitam bar dve njegove rečenice, to me vrati.





Kada Ljubav čini da se osećamo više poštovanim, a ne poniženim, kada ne uništava, nego nas održava, kada nas hrani, oslobađa, tada nas spusta u sve veće dubine Sopstva.

Osho













Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Leptir10
...
Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Khallu Sre Apr 04, 2012 11:00 am

''Naime, svaki put kada se vežemo za nešto ili nekog,
na neki način mi izbegavamo gledati sebe.
Potreba za vezivanjem za nešto ili nekog jeste trik
kojim bežimo od samih sebe. ''
Osho












It is our duty to beautify the world
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Khallu Ned Apr 15, 2012 11:35 pm

"Zvezde izvan tebe su lepe, ali one nisu nesto u poredjenju sa ljubavlju. Ljubav je najsjajnija zvezda, ona je sunce. Ljubav je dusa tvog sveta, njegov izvor. Nadji je i podeli sa drugima."

Osho












It is our duty to beautify the world
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Zvončica Sub Apr 21, 2012 2:13 am

''Ispijte sok sadašnjeg trenutka, sasvim ga iscedite jer se on neće više vratiti. Kada jednom ode, on ode zauvek.'' Osho
Zvončica
Zvončica
Počasni član
Počasni član

Ženski Broj poruka : 7716
Pridružila/o se : 14.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Khallu Čet Maj 03, 2012 12:00 am

"Ne mislite previše o drugima
jer će to onda postati najbolji način
da pobegnete od sebe.
Ljudi počinju da misle o drugima samo zato
što žele da izbegnu mišljenje o sebi samima."

OSHO












It is our duty to beautify the world
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Zvončica Pet Maj 11, 2012 1:24 am

Svetlost

...Ako nastavite da gledate unutra,
postpeno ćete nazirati
predivnu unutrašnju svetlost.
Ta svetlost nije jaka,
ne liči na sunčevu,
više podseća na mesečevu svetlost.
Ne blješti, ne sija, ne zaslepljuje,
veoma je hlađana, smirujuća, blaga je, pravi melem.

Ako vremenom nastavite da gledate unutra,
postepeno ćete nazirati predivnu unutrašnju svetlost,
videćete da ste njen izvor -vi. Pronašli ste tragača .

Shvatićete da je blago u vama,
a ceo problem je nastao zbog toga
što ste tražili napolju, a ne unutra.
Tražili ste na pogrešnom mestu...


Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Moonli10
Zvončica
Zvončica
Počasni član
Počasni član

Ženski Broj poruka : 7716
Pridružila/o se : 14.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Shade Sre Avg 01, 2012 5:27 pm




Duhovnost jednostavno kaže:

"Dopusti da ti se desi ono što jeste.'' Samo dopusti da ti se dogodi ono što jeste.

Moj Put, Put Belih Oblaka












Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Leptir10
...
Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Femme Pet Jan 11, 2013 11:32 pm




Ovaj trenutak je uvek čisti blagoslov. Ovaj trenutak je uvek trenutak radosti, ogromnog zadovoljstva, ovaj trenutak je božji. Prošlost je vaša. Budućnost je vaša. Sadašnjost je božja. Delimo vreme na tri dela: prošlost,sadašnjost i budućnost. Ta podela nije tačna. Vreme se
može deliti na prošlost i budućnost,ali ne i na sadašnjost. Sadašnjost ne pripada vremenu, sadašnjost je deo večnosti. Setite se. Bog nema prošlosti. Ne možete da kažete: "Bog će biti". Bog ima samo jedno vreme - sadašnjost. Bog jeste. Bog uvek jeste. U stvari Bog je drugo ime za ono što jeste. Za postojanje. Kad god ste u sadašnjem trenutku, vi ste srećni, blagoslovljeni. Molitva se diže.Pretvarate se u oltar. Postajete kuća molitve.

Čovek koji je voleo galebove

Ovaj čovek je genije.
Femme
Femme
...

Ženski Broj poruka : 5413
Pridružila/o se : 06.03.2010

https://femme.darkbb.com

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Femme Ned Jan 13, 2013 12:50 am





Čini samo ono što je prijatno - prijatno za tebe i
prijatno za tvoje okruženje.
Učini samo ono što će pokrenuti pesmu u tebi
i proizvesti ritam slavlja oko tebe.

Takav život ja zovem religioznim.
On nema principa, nema discipline, nema zakona.
On zahteva samo jedan jedini pristup - živi inteligentno.

Femme
Femme
...

Ženski Broj poruka : 5413
Pridružila/o se : 06.03.2010

https://femme.darkbb.com

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Shade Ned Jan 13, 2013 9:46 pm







Poslušnost je jednostavna,neposlušnost zahteva malo viši nivo inteligencije.
Bilo koji idiot može biti poslušan - zapravo, samo idiot može biti poslušan.
Inteligentna osoba postavlja pitanje: Zašto? Zašto se od mene očekuje da učinim to?
I budući da znam razlog i posledice tog očekivanja, ne želim da učestvujem u tome.
I tako on postaje odgovoran.













Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Leptir10
...
Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Khallu Pet Jan 18, 2013 10:26 pm

Ego

Pojava ega, jastva, nije stvar, to je proces. To nije supstanca koja sedi tu u tebi, ti to moraš stvarati u svakom trenutku. To je kao okretanje pedala na biciklu. Ako okrećeš pedale, on ide sve dalje, ako ne okrećeš pedale, on stane. Može ići malo zbog prošlog impulsa, ali onog trenutka kad prestaneš okretati pedale, zapravo, bicikl počne da se zaustavlja. On nema više energije, nema više moći da ide bilo kuda. On će se srušiti i kolabirati.
Ego postoji zato što nastavljamo okretati pedale želje, zato što nastavljamo težiti da dobijemo nešto, zato što skačemo ispred samih sebe. Upravo to je fenomen ega - skok ispred sebe, skok u budućnost, skok u sutrašnjicu. Skok u ono što ne postoji stvara ego.
Zbog toga što potiče iz nepostojećeg, on je nalik na fatamorganu. To se sastoji od želje i ničega više. To se sastoji samo od žeđi i ničeg više. Ego nije u sadašnjosti, on je u budućnosti. Želja i ego postoje u saradnji, oni koordiniraju. Ako si u budućnosti, tada je, čini se, ego vrlo supstancijalan. Ako si u sadašnjosti, ego je opsena, počinje iščezavati.
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Khallu Pet Jan 18, 2013 10:29 pm

Traganje

Sećam se sudbonosnog dana, 21. marta, 1953. Radio sam tokom mnogih života - radio sam na sebi, borio se, činio sve što može da se čini - a ništa se nije događalo. Sada razumem zašto se ništa nije događalo. Sam taj napor je bio prepreka, same lestve su sprečavale, sam nagon za traganjem je bio prepreka. Ne da čovek može dospeti bez traganja. Traganje je potrebno, ali onda dođe trenutak kada traganje mora biti odbačeno. Čamac je potreban da bi se prešla reka, ali onda dođe trenutak kada morate izaći iz čamca i potpuno da zaboravite na njega i napustite ga. Napor je potreban, bez napora ništa nije moguće. A takođe, samo sa naporom ništa nije moguće.
Upravo pred dvadeset prvi mart 1953, sedam dana ranije, ja sam prestao raditi na sebi. Dođe trenutak kada vidiš svu uzaludnost napora. Učinio si sve što možeš, a ništa se ne događa. Učinio si sve što je ljudski moguće. Šta drugo onda možeš učiniti? U čistoj bespomoćnosti, čovek odbacuje svako traganje.
I onog dana kada je traganje prestalo, onog dana kad nisam tragao za ničim, onog dana kad nisam očekivao da se nešto dogodi, počelo je da se događa. Podigla se nova energija. To nije dolazilo iz nekog izvora. To je dolazilo ni iz čega i niotkuda i odasvud. Bilo je u drveću i u stenama, u nebu, suncu i vazduhu - bilo je svuda. A ja sam tragao tako mukotrpno, i mislio sam da je to veoma daleko. A bilo je tako blizu i tako blisko. Baš zbog toga što sam neumorno tragao, bio sam postao nesposoban da vidim blizu. Traganje je uvek za dalekim, traganje je uvek za udaljenim - a to nije bilo udaljeno. Bio sam postao dalekovid, bio sam izgubio kratkovidost. Oči su bile postale fokusirane na ono daleko, horizont, i bile su izgubile kvalitet da vide ono što je sasvim blizu, što te okružuje. Onoga dana kada je nestao napor, ja sam takođe nestao. Jer ne možeš postojati bez napora, i ne možeš postojati bez želje, i ne možeš živeti bez stremljenja.
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Khallu Pet Jan 18, 2013 10:32 pm

Želja

Onog dana kada sam prestao tragati... i nije ispravno reći da sam ja prestao tragati, bolje će biti da se kaže: onog dana kada je prestalo traganje. Jer ako ja budem to zaustavio, ja ću ponovo biti prisutan. Tada zaustavljanje postaje moj trud, tada zaustavljanje postaje moja želja, a želje nastoje da postoje na veoma suptilan način. Vi ne možete zaustaviti želje; vi to samo možete shvatiti. Samo u potpunom razumevanju to se zaustavlja. Zapamtite, niko ne može zaustaviti želje, a stvarnost se događa samo onda kada želje stanu. Dakle, ovo je dilema. Što da se radi? Želja je tu, a prosvijetljene osobe stalno govore da želja mora biti zaustavljena, i nastavljaju odmah zatim govoreći da ne možeš zaustaviti želju. Pa šta da se radi? Ostavljaš ljude u nedoumici. Oni su u želji, sigurno. Kažeš da ona mora biti zaustavljena - u redu. A onda kažeš da ne može biti zaustavljena. Šta onda treba uraditi? Želja mora da se razume.
Ti je možeš razumeti, potrebna je neposredna percepcija, i potrebno je neposredno prodiranje. Pogledaj u želju, samo vidi šta je to, i videćeš lažnost toga, videćeš da to ne postoji. I želja padne i, istovremeno, u tebi nešto pada. Ego ne može postojati bez želje, želja ne može postojati bez ega. Želja je projektovani (ispoljeni) ego, ego je želja u nama. Oni su zajedno, dva aspekta iste pojave.
Onog dana kada je prestalo željenje, osetio sam se vrlo beznadežno i bespomoćno. Nema nade, jer nema budućnosti. Nema se čemu nadati, jer se pokazalo da je svako nadanje uzaludno, to ne vodi nikuda. Ideš u krugovima, to nastavlja da se njiše pred tobom, to nastavlja da stvara nove opsene, stalno te poziva: 'Hajde, trči brže, stići ćeš.' Ali koliko god ti brzo trčao, nikada ne stižeš. Zbog toga, Buda to zove iluzijom. To je kao horizont koji vidiš oko Zemlje. On se pričinjava, ali ne postoji. Ako kreneš, on se stalno udaljava od tebe. Što brže trčiš on se brže udaljava. Što sporije ideš, on će se sporije udaljavati. Ali jedna stvar je sigurna - rastojanje između tebe i horizonta ostaje apsolutno isto. Čak ni za jedan jedini pedalj ne možeš smanjiti rastojanje između sebe i horizonta. Ne možeš smanjiti rastojanje između sebe i svoje nade (želje).
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Khallu Pet Jan 18, 2013 10:33 pm

Nada

Nada je horizont. Ti pokušavaš premostiti sebe do horizonta, do nade, do projektovane želje. Želja je most, most od sna - jer horizont ne postoji, ne možeš praviti most ka njemu, možeš samo sanjati o mostu.
Ne možeš biti udružen sa onim što ne postoji. Onog dana kada je želja prestala, onog dana kada sam pogledao u nju i shvatio, ona je bila jednostavno uzaludna. Bio sam bespomoćan i bez nade. Ali baš u tom trenutku nešto je počelo da se događa. Počelo je da se događa ono isto na čemu sam kroz mnoge živote radio, a nije se događalo.
U tvojoj beznadnosti je jedina nada, a u tvojoj beželjnosti je jedino tvoje ispunjenje, a u tvojoj ogromnoj bespomoćnosti, odjednom čitavo postojanje počne ti pomagati. Ono čeka. Kad vidi da radiš svojevoljno, ono se ne meša. Ono čeka, može da čeka beskonačno, jer za njega nema žurbe. Ono je večnost. Onog trenutka kada nisi svojevoljan, onog trenutka kad padneš, onog trenutka kad iščezneš, čitavo postojanje jurne ka tebi, ulazi u tebe. I po prvi put stvari počnu da se događaju.
Sedam dana sam živeo u vrlo beznadežnom i bespomoćnom stanju, ali u isto vreme, nešto je uskrslo. Kad kažem beznadežan, ja ne mislim na ono što ti podrazumevaš pod beznadežnim. Prosto hoću reći da nije bilo nade u meni. Nada je bila odsutna. Bio sam srećan zapravo, bio sam vrlo smiren, tih, pribran i usredišten. Bez nade, ali u potpuno novom smislu. Beznadežnost je bila apsolutna i potpuna. Nada je bila iščezla i sa njom njen parnjak, beznadežnost, takođe je bila iščezla. Bilo je to jedno potpuno novo iskustvo - biti bez nade. To nije bilo negativno stanje. Moram koristiti reči - ali to nije bilo negativno stanje. Bilo je apsolutno pozitivno. To nije bilo tek odsustvo, osetilo se prisustvo. Nešto se prelivalo u meni, mene je prelivalo. A kada kažem da sam bio bespomoćan, ja ne podrazumevam reč u rečničkom smislu.
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Khallu Pet Jan 18, 2013 10:35 pm

Oslobadjanje

Ja prosto kažem da sam bio oslobođen od sebe. To je ono što mislim kada kažem bespomoćan. Prepoznao sam činjenicu da me nema, tako ne mogu zavisiti od sebe, tako ne mogu stajati na svom tlu - nije bilo tla ispod. Bio sam u ambisu... ambisu bez dna. Ali nije bilo straha zato što nije bilo ničeg što bi trebalo zaštititi. Nije bilo straha, jer nije bilo nikoga ko bi bio uplašen. Tih sedam dana su bili dani ogromne transformacije, totalne transformacije. A posljednjeg dana, prisustvo jedne totalno nove energije, nove svetlosti i novog ushićenja, postalo je tako intenzivno da je bilo skoro nepodnošljivo - kao da sam eksplodirao, kao da sam leteo od blaženstva. Bilo je nemoguće tome dati bilo kakav smisao, šta se dogodilo. Bio je to jedan vrlo ne-smisleni svet - teško za shvatiti, teško da se stavi u neke kategorije, teško, teško da se rečima, jezikom može objasniti. Svi sveti spisi su izgledali mrtvi i sve reči koje su korištene za ovo iskustvo izgledale su vrlo blede, anemične. Ovo je bilo tako živo.
Bilo je kao val plime blaženstva. Čitav dan je bio čudan, divan, i to je bilo slamajuće iskustvo. Prošlost je iščezavala, kao da nikada nije bila pripadala meni, kao da sam o njoj negdje bio čitao, kao da sam bio sanjao o njoj, kao da je to bila nečija tuđa priča koju sam čuo i kao da mi je neko pričao. Oslobađao sam se prošlosti, iskorenjivao sam se iz svoje povesti, gubio sam svoju autobiografiju. Postajao sam ne-postojanje, ono što Buda zove anata. Granice su iščezavale, razlike su iščezavale.
Um je iščezavao; bio je milionima milja daleko. Bilo je teško dohvatiti ga, on je jurio sve dalje, a nije bilo nagona da se on zadrži blizu. Bio sam prosto indiferentan na sve to. To je bilo u redu. Nije bilo nagona da se ostane u kontinuitetu sa prošlošću. Do večeri je postalo tako teško to podnositi - bolelo je, bilo je bolno. Nešto je bilo vrlo izvesno, nešto je trebalo da se dogodi. Bilo je teško reći šta je to - možda će to biti moja smrt - ali straha nije bilo. Bio sam spreman na to. Onih sedam dana su bili tako lepi da sam bio spreman umreti, ništa drugo nije bilo potrebno. Oni su bili tako neizmerno blaženi, bio sam tako zadovoljan, da ako je smrt dolazila, bila je dobrodošla. Ali nešto je trebalo da se dogodi - nešto kao smrt, nešto vrlo drastično, nešto što će biti ili smrt ili novo rođenje, raspeće ili uskrsnuće - ali nešto od ogromnog značaja bilo je tu odmah iza ugla. I bilo je nemoguće držati oči otvorene.
To stanje spavanja nije ličilo na spavanje. Sada mogu razumeti ono što Patanđali misli kada kaže da su spavanje i samadhi slični. Samo sa jednom razlikom - što si u samadhiju potpuno budan i spavaš također. Usnuo i budan istovremeno, čitavo telo je opušteno, svaka ćelija tela potpuno opuštena, svako funkcionisanje opušteno, a ipak svetlost svesti gori u tebi... jasno i bez dima. Ostaneš budan a ipak relaksiran, opušten ali potpuno svestan. Telo je u najdubljem mogućem snu, a tvoja svest je na svom vrhuncu. Susreću se vrhunac svesnosti i dolina tijela. Zaspao sam. Bio je to vrlo čudan san. Telo je usnulo, ja sam bio budan. To je bilo tako čudno - kao da sam bio rastrgan u dva smera, dve dimenzije; kao da je polarnost postala potpuno fokusirana, kao da sam bio obe polarnosti zajedno... sretali su se pozitivno i negativno, sretali su se spavanje i svest, sretali su se smrt i život. To je trenutak kad možeš reći 'sreću se stvoritelj i stvoreno'. To je bilo neobično. Po prvi put to te šokira do samih korena, poljulja tvoje temelje.
Nikada ne možeš biti isti nakon tog iskustva; ono donosi novu viziju tvom životu, nov kvalitet. Negde oko dvanaest, oči su mi se iznenada otvorile - ja ih nisam bio otvorio. San je prekinulo nešto drugo. Osetio sam neko veliko prisustvo oko sebe u sobi. Bila je to veoma mala soba. Osetio sam pulsirajući život svuda oko sebe, veliko treperenje - gotovo nalik na uragan, veliku oluju svetlosti, radost, ekstazu. Davio sam se u tome.
To je postalo tako neizmerno stvarno da je sve postalo nestvarno. Zidovi sobe su postali nestvarni, kuća je postala nestvarna, moje vlastito telo je postalo nestvarno. Sve je bilo nestvarno jer je sada po prvi put bila stvarnost. Zato, kada Buda i Šankara kažu da je svet maya, iluzija, nama je teško to razumeti. Jer mi poznajemo samo ovaj svet, nemamo nikakvu predstavu. Ovo je jedina stvarnost za koju znamo. O čemu to ovi ljudi govore - ovo je maya, iluzija? Ovo je jedina stvarnost. Ako ne saznate ono stvarno realno, njihove reči ne mogu biti shvaćene, njihove reči ostanu teorijske. One sliče na hipoteze. Možda ovaj čovek predlaže filozofiju - 'Svet je nestvaran.' Kada je Berkli na Zapadu rekao da je svet nestvaran, šetao je sa jednim od svojih prijatelja, vrlo logičnim čovekom; taj prijatelj je bio gotovo skeptik. Podigao je kamen sa puta i jako udario Berklija po nozi. Berkli je kriknuo, krv je jurnula, i skeptik reče: A sad, svet je nestvaran, a? Kažeš da je svet nestvaran? - zašto si onda kriknuo? Ovaj kamen je nestvaran? - zašto si onda kriknuo? Zašto onda držiš nogu i zašto iskazuješ toliku bol i muku na svom licu? Prestani sa tim. To je nestvarno.
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Khallu Pet Jan 18, 2013 10:36 pm

Opsena

Sada, ovaj tip čoveka ne može razumeti šta Buda misli kada kaže da je svet opsena. On ne misli da možeš proći kroz zid. On ne kaže to - da možeš jesti kamenje i da ne pravi nikakvu razliku jedeš li hleb ili kamenje. On ne kaže to. On kaže da ima jedna stvarnost. Jednom kada je spoznaš, ova takozvana stvarnost prosto izbledi, prosto postane nestvarna. Sa višom stvarnošću u viđenju, javlja se usporedba, inače ne. U snu, san je stvaran. Ti sanjaš svake noći. San je jedna od najvećih aktivnosti koju stalno činiš. Ako živiš šezdeset godina, dvadeset godina ćeš spavati i skoro deset godina ćeš sanjati. Deset godina u životu - ništa drugo ne radiš tako mnogo. I svakog jutra kažeš da je to bilo nestvarno, i opet noću kad sanjaš, san postane stvaran.
U snu je jako teško setiti se da je to samo san, ali ujutro je to tako lako. Šta se događa? Ti si ta ista osoba. U snu postoji samo jedna stvarnost. Kako usporediti? Kako reći da je to nestvarno? U poređenju s čim? To je jedina stvarnost. Sve je nestvarno onoliko koliko i sve ostalo, zato nema usporedbe. Ujutro, kada otvoriš oči, tu je druga stvarnost. Sada možeš reći da je sve to bilo nestvarno. U duhu sa ovom stvarnošću, san postane nestvaran.
Postoji buđenje - u duhu sa TOM stvarnošću, TOG buđenja, čitava ova stvarnost postane nestvarna. Te noći sam po prvi put razumeo značenje reči maya. Ne da nisam bio znao tu reč ranije, ne da nisam bio svestan značenja reči. Kao što si ti svestan, ja sam takođe bio svestan značenja - ali nikada ranije nisam to bio razumeo. Kako možeš razumeti bez iskustva stvarnog viđenja? Te noći, još jedna stvarnost je otvorila svoja vrata, još jedna dimenzija je postala dostupna. Iznenada je bila tu, ta druga stvarnost, odvojena stvarnost, ono stvarno stvarno, ili kako god želiš da to nazoveš - nazovi to Bogom, nazovi to istinom, nazovi to dhamma, nazovi to tao, ili kako god hoćeš. To je bilo bezimeno. Ali to je bilo prisutno - tako neprozirno, tako transparentno, a ipak tako čvrsto da ga je čovek mogao dodirnuti. To me je gotovo ugušilo u onoj sobi. To je bilo previše i još nisam bio sposoban to da apsorbujem. U meni se pojavio duboki nagon da izjurim iz sobe, da odem pod nebo - gušilo me je. To je bilo previše! To će me ubiti! Da sam ostao još nekoliko trenutaka, to bi me bilo ugušilo - tako je izgledalo. Izjurio sam iz sobe, izašao sam na ulicu. Postojao je veliki nagon samo da se bude ispod neba sa zvezdama, sa drvećem, sa Zemljom... da se bude sa prirodom. I onda kada sam izašao, osećaj gušenja je iščezao. Bilo je to jedno suviše malo mesto za takvu veliku pojavu.
Čak i nebo je malo mesto za tu veliku pojavu. To je veće od neba. Čak ni nebo nije granica tome. Ali onda sam se osetio spokojnijim. Išao sam ka najbližem vrtu. To je bio potpuno nov hod, kao da je gravitacija bila iščezla. Hodao sam, ili sam trčao, ili sam prosto leteo; bilo je teško razlučiti. Nije bilo gravitacije, osećao sam se bestežinski - kao da me je uzimala neka energija. Bio sam u rukama neke druge energije. Po prvi put nisam bio sam, po prvi put više nisam bio pojedinac, po prvi put je došla kap i pala u okean. Sada je čitav okean bio moj. Ja sam bio okean. Nije bilo ograničenja. Pojavila se ogromna moć, kao da mogu učiniti bilo šta. Mene nije bilo, postojala je samo ona moć. Dospeo sam do vrta u koji sam imao običaj ići svakog dana. Vrt je bio zatvoren, zatvoren preko noći. Bilo je suviše kasno, bilo je skoro jedan sat po ponoći. Vrtlari su čvrsto spavali. Morao sam ući u vrt kao lopov. Morao sam se penjati na vrata. Ali nešto me je vuklo ka tom vrtu. Nije bilo u mojoj moći sprečavati sebe. Prosto sam plovio. To je ono što mislim kada kažem ponovo i ponovo 'plovi s rekom, nemoj gurati reku.' Bio sam opušten, bio sam relaksiran. Mene nije bilo. 'To' je bilo prisutno, nazovi to Bogom - Bog je bio prisutan. Hteo bih da to nazovem TO, jer Bog je previše ljudska reč, pa je postala previše prljava od prevelike upotrebe, zagadilo ju je jako mnogo ljudi. Hrišćani, hindusi, muhamedanci, sveštenici i političari - svi oni su iskvarili lepotu te reči. Zato mi dopusti da to nazovem TO. TO je bilo prisutno, a ja sam samo bio nošen... nošen valom plime. Onog trenutka kad sam ušao u vrt, sve je postalo osvetljeno, bilo je TO po čitavom tom mestu - blagoslov, blagoslovljenost. Mogao sam videti drveće po prvi put - njihovo zelenilo, njihov život, sam njihov sok koji teče. Celi vrt je spavao. Drveće je spavalo. Ali ja sam mogao videti celi vrt živ, čak i sitni listovi trave su bili tako lijepi. Pogledao sam okolo. Jedno drvo je bilo neizmerno svetlo - drvo molšrija. Ono me je privuklo, vuklo me je ka sebi. Ja ga nisam bio odabrao, sam Bog ga je odabrao. Otišao sam do drveta, seo sam ispod drveta. Kada sam seo tamo, stvari su se počele smirivati.
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Khallu Pet Jan 18, 2013 10:38 pm

Blagoslov

Čitav univerzum je postao blagoslov. Teško je reći koliko dugo sam bio u tom stanju. Kada sam se vratio kući, bilo je četiri sata ujutro, pa mora da sam bio prema vremenu na satu najmanje tri sata - ali to je bila beskonačnost. To nije imalo nikakve veze sa vremenom na satu. To je bilo bezvremeno. Ta tri sata su postali čitava večnost, beskrajna večnost. Vremena nije bilo, promicanje vremena nije bilo; bila je to nedodirljiva, nemerljiva stvarnost.
I toga dana se dogodilo nešto što se nastavilo - ne kao kontinuitet - ali se još uvek nastavljalo kao neka podstruja. Ne kao permanentnost - svakog trenutka to se događalo ponovo i ponovo. Čudo je bilo svakog trenutka. Te noći... i od te noći ja uopšte nisam bio u telu. Ja lebdim oko njega, postao sam neizmerno moćan i istovremeno i vrlo slab. Postao sam vrlo snažan, ali ta snaga nije snaga Muhameda Alija. Ta snaga nije snaga stene, ta snaga je snaga ružinog cveta - tako krhkog u svojoj snazi... tako slab, tako osetljiv, tako delikatan. Stena će postojati, cvet može nestati svakog trenutka, ali ipak, cvet je jači od stene zato što je življi. Ili, snaga kapi rose, na vlati trave koja samo blista na jutarnjem suncu - tako lepa, tako mila, a ipak može skliznuti svakog trenutka. Tako neusporediva u svojoj milosti, ali može doći mali vetrić i kap rose može skliznuti i izgubiti se zauvek.
Prosvetljeni imaju snagu koja nije ovozemaljska. Njihova snaga je potpuno od ljubavi... Kao ružin cvet ili kap rose. Njihova snaga je vrlo krhka, ranjiva. Njihova snaga je snaga života, a ne smrti. Njihova moć nije od onoga što ubija; njihova moć je od onoga što stvara. Njihova moć nije od nasilja, agresije; njihova moć je moć milosti. Ali nikada više nisam bio u telu, samo lebdim oko tela. I zbog toga kažem da je to bilo ogromno čudo. Svakog trenutka sam iznenađen što sam još uvek ovde. Ne trebam biti ovdje. Trebalo je da odem svakog trenutka, još uvek sam ovde. Svakog jutra otvorim oči i kažem: 'Dakle, opet sam tu?' Jer skoro se čini nemogućim. Čudo je bilo kontinuitet. Ja sam lomljiv, delikatan i osetljiv. To je moja snaga. Ako baciš kamen na cvet, kamenu se neće ništa dogoditi, cvet će nestati. Ali ipak ne možeš reći da je kamen moćniji od cveta. Cvet će nestati zato što je bio živ. A kamen - njemu se ništa neće desiti zato što je on mrtav. Cvet će nestati zato što cvet nema snagu uništavanja. Cvet će prosto nestati i ustupiti mesto kamenu. Kamen ima moć da uništi jer kamen je mrtav. Upamti, od toga dana ja stvarno uopšte nisam bio u telu; samo neka delikatna nit me povezuje sa telom. I stalno sam iznenađen da celina nekako hoće da sam ovde, jer ja više nisam ovde svojom osobnom snagom, nisam više ovde po svojoj volji. Mora biti da me celina zadržava ovde, da mi dopušta da se još malo zadržim na ovoj obali. Možda celina želi da podeli nešto sa tobom kroz mene.












It is our duty to beautify the world
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Khallu Pet Jan 18, 2013 10:39 pm

Prosvetljenje

Od tog dana svet je nestvaran. Otkriven je još jedan svet. Kada kažem da je svet nestvaran ne mislim da je nestvarno ovo drveće. Ovo drveće je apsolutno stvarno - ali način kako vidiš ovo drveće je nestvaran. Ovo drveće je stvarno samo po sebi - ono postoji u Bogu, ono postoji u apsolutnoj stvarnosti - ali onako kako ga ti vidiš, ti ga uopšte ne vidiš; ti vidiš nešto drugo, fatamorganu. Ti stvaraš svoj osobni san oko sebe i ako se ne probudiš, nastavićeš sanjati. Svet je nestvaran jer je svet koji poznaješ svet tvojih snova. Kada snovi otpadnu ti se prosto sretneš sa svetom koji postoji, sa stvarnim svetom.
Ne postoje dve stvari, Bog i svet. Bog je svet, ako imaš oči, bistre oči, bez ikakvih snova, bez prašine snova, bez izmaglice sna; ako imaš bistre oči, jasnoću percepcije, samo Bog postoji. Onda, Bog je negde zeleno drvo, a negde drugo Bog je sjajna zvezda, a negde Bog je ptica kukavica, a negde Bog je cvet, a negde dete, a negde drugo, reka - onda, samo Bog jeste. Onog trenutka kada počneš gledati, samo Bog jeste. Ali upravo sada, što god vidiš nije istina, to je projektovana laž. To je značenje fatamorgane. Čim vidiš, čak i na jedan jedini tren, ako možeš videti, ako možeš sebi dopustiti da vidiš, ustanovićeš kako je svuda prisutan ogroman blagoslov, svuda - u oblacima, na suncu, na zemlji. Ovo je divan svet. Ali ja ne govorim o tvom svetu, ja govorim o svom svetu. Tvoj svet je jako ružan, tvoj svet je svet koga je stvorilo tvoje individualno sopstvo, tvoj svet je projektovani svet.
Ti koristiš stvarni svet kao ekran i na njega projektuješ svoje lične predstave. Kada kažem svet je stvaran, svet je neizmerno lep, svet je svetao sa beskonačnošću, svet je svetlost i ushićenje, to je slavlje, mislim na svoj svet - ili na tvoj svet, ako odbaciš svoje snove.
Kada odbaciš svoje snove, vidiš isti svet kako ga je svaki Buda uvek video. Kada sanjaš, sanjaš privatno. Da li si to opazio? - da su snovi privatni. Ne možeš ih podeliti čak ni sa svojom voljenom osobom. To nije moguće. San je privatna stvar, zbog toga je on iluzoran, on nema objektivnu stvarnost. Bog je nešto univerzalno. Čim izađeš iz svojih privatnih snova, to je tu. Uvek je bilo tu. Čim su ti oči bistre, iznenadna osvetljenost - odjednom si preplavljen lepotom, veličanstvenošću i milošću. To je cilj, to je sudbina.
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Khallu Pet Jan 18, 2013 10:40 pm

Rezime:

Dopusti mi da ponovim
Bez napora, nikada nećeš to postići, sa naporom to niko nikada nije postigao. Trebaće ti veliki napor, i samo tada dođe trenutak kada napor postane uzaludan. Ali on postane uzaludan samo kada si došao do samog njegovog vrhunca, nikada pre toga. Kada si došao do samog vrhunca svog napora - sve što možeš učiniti ti si učinio - tada, odjednom nema potrebe da se čini bilo šta više. Odbaciš napor. Ali niko ga ne može odbaciti na sredini, on se može odbaciti samo na samom kraju. Zato, idi do same krajnosti, ako želiš to odbaciti. Čini koliko god možeš napora, uloži u njega celokupnu svoju energiju i totalno srce, tako da jednog dana možeš videti - sada me napor neće odvesti nikuda. I toga dana nećeš biti ti onaj koji će odbaciti napor, on pada sam od sebe. A kada on padne sam od sebe, događa se meditacija. Meditacija nije rezultat tvojih napora, meditacija je događanje. Kada tvoji napori otpadnu, odjednom meditacija je tu... Njen blagoslov, njena blagoslovljenost, njena slava. Ona je tu kao prisustvo... svetlost, okružuje tebe i okružuje sve. To ispunjava čitavu Zemlju i čitavo nebo. Ta meditacija ne može biti stvorena ljudskim naporom. Ljudski napor je suviše ograničen. Ta blagoslovljenost je tako beskrajna. Ne možeš time manipulisati. To se može dogoditi samo kada si u ogromnoj predanosti. Kada tebe nema, samo tada se to može dogoditi. Kada si ne-ti, bez želje, ne ideš nikuda - kada si samo ovde-sada, ne činiš ništa posebno, samo postojiš, to se dogodi. I to dolazi u valovima i ti valovi postanu kao plima. To dolazi kao oluja, i odnosi vas u jednu potpuno novu realnost. Ali najpre moraš učiniti sve što možeš, a onda moraš naučiti ne-delanje. Delanje ne-delanjem je najveće delanje, a napor bez napora je najveći napor. Tvoja meditacija koju stvaraš pevajući mantru ili tako što sediš miran i tih sileći sebe, jako je osrednja meditacija. To stvaraš ti, to ne može biti veće od tebe. To je napravljeno kod kuće, a stvoritelj je uvek veći od stvorenog. Stvorio si to sedeći, čineći joga položaj, pevajući 'rama, rama, rama' ili bilo šta - napamet, mehanički - bilo šta. Prisilio si um da bude tih. To je prisilna tišina. To nije onako tiho kao što dođe kada tebe nema. To nije ona tišina koja dolazi kada skoro ne postojiš. To nije ono blaženstvo koje se spušta na tebe poput goluba.
Kaže se kada je Isusa krstio Jovan Krstitelj u reci Jordanu, Bog se spustio na njega, Sveti duh se spustio na njega kao golub. Da, to je tačno tako. Kada te nema, mir se spušta na tebe... kao golub... dospeva u srce i ostane tamo, ostane tamo zauvek.
Ti si svoja propast, ti si prepreka. Meditacija je kada nema meditanta. Kada um prestane sa svim svojim aktivnostima - shvatajući da su one uzaludne - tada nepoznato ulazi u tebe, skrha te. Um mora stati da bi Bog postojao. Znanje mora stati da bi postojalo spoznavanje. Ti moraš iščeznuti, moraš ustupiti mesto. Moraš postati prazan, samo tada možeš postati ispunjen.
Te noći ja sam postao prazan i postao sam pun. Postao sam nepostojeći i postao postojanje. Te noći sam umro i ponovo se rodio. Ali onaj koji je ponovo rođen nema nikakve veze sa onim što je umrlo, to je nepovezana stvar. Na površini izgleda povezano, ali je nepovezano. Onaj koji je umro, umro je potpuno; ništa od njega nije ostalo. Veruj mi, ništa od njega nije ostalo, čak ni senka. To je umrlo potpuno, apsolutno.
Nije da sam samo promenjen, transformisan, modifikovani oblik, transformirani oblik starog. Ne, nije bilo kontinuiteta. Toga dana, dvadesetprvog marta, osoba koja je bila živela mnogo, mnogo života, milenijume, prosto je umrla. Drugo postojanje, apsolutno novo, koje uopšte nije povezano sa starim, počelo je bivati. Religija ti samo daje potpunu smrt. Možda sam zbog toga čitavog dana koji je prethodio tom događaju osećao neku hitnost nalik na smrt, kao da ću umreti - i stvarno sam umro. Spoznao sam mnoge druge smrti, ali one nisu bile ništa u usporedbi sa ovom. To su bile delomične smrti. Nekad je umrlo telo, nekad je umro deo uma, nekad je umro deo ega, ali što se osobe ticalo, to je ostalo. Obnovljeno mnogo puta, ukrašeno mnogo puta, malčice promenjeno tu i tamo, ali to je ostalo, kontinuitet je ostajao. Te noći smrt je bila potpuna. Bio je to sastanak sa smrću i Bogom istovremeno.
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Shade Pon Feb 04, 2013 12:15 pm









KNJIGA MUDROSTI
Osho

Atišinih sedam tačaka treninga uma

»...Indija je dala velike darove svetu. Atiša je jedan od tih darova. Kao što je Indija dala Bodidarmu Kini, dala je Atišu Tibetu. Meditirajte na Atišinih sedam tačaka treninga uma – one su od ogromne važnosti. To nije filozofija... to je priručnik unutrašnje transformacije. U njima je sažeta celokupna religija. One su kao seme. To je knjiga koja vam pomaže da rastete ka mudrosti. Zato je zovem Knjiga Mudrosti...

Još jedna izuzetna knjiga velikog duhovnog Učitelja, ilustrovana odgovorima učenicima, anegdotama i Oshovim britkim sečivima od reči.





25. Mi smo drevni hodočasnici

Treba da nađete slobodu na oba načina

ispitivanjem i istraživanjem.

Ne hvališite se.

Nemojte da vas obuzme ljubomora.

Ne radite iz inata.

Ne očekujte zahvalnost.

Ovaj najčistiji napitak saveta

kojim se napredovanje pet mamaca

pretvara u bodi stazu

prenesen je kroz Darmakirti.

Buđenjem karmičke energije prethodnog vežbanja,

i vrlinom mog jakog interesovanja,

Ignorisao sam bedu i lošu reputaciju

i video uputstva za kontrolisanje prianjanja za ego.

Sada, čak i kad umrem, neću žaliti.




Čovek najviše želi slobodu. Čovek žudi za slobodom. Sloboda je samo suštinsko jezgro ljudske svesnosti: ljubav je na periferiji a sloboda je u centru. Kada se ta dva ostvare, u životu nema žaljenja. A oni se ostvaruju zajedno, nikada odvojeno.

Ljudi su pokušavali da ostvare ljubav bez slobode. Onda ljubav donosi sve više i više patnje, sve veće i veće ropstvo. Onda ljubav nije ono što je čovek očekivao da će biti, ona se pretvara baš u suprotno. Ona razara sve nade, uništava sva očekivanja i život postaje pustoš – tapkanje u tami, i nikada se ne pronalaze vrata.

Ljubav bez slobode prirodno teži da bude posesivna. A onog trenutka kada uđe posesivnost, počinjete da stvarate okove za druge i za sebe – jer ne možete da posedujete nekog a da on ne poseduje vas. Ne možete nekoga da učinite robom a da sami ne postanete rob. Šta god činite drugome, učinjeno je vama.

To je osnovni princip koji treba razumeti, da ljubav bez slobode nikada na donosi ispunjenje.

Bilo je ljudi koji su pokušali drugu krajnost, slobodu bez ljubavi. To su monasi, eskapisti, ljudi koji su se odrekli sveta. Plašeći se ljubavi, bojeći se ljubavi, jer donosi ropstvo, odbacili su sve situacije gde ljubav može da teče, raste, gde može da se desi, gde je moguća. Pobegli su u samoću. Njihova samoća nije nikad postala osama, ostala je usamljenost. A usamljenost je negativno stanje; krajnje prazno, tužno.

Čovek može da bude osamljen, ali to ne daje usamljenost. Osamljenost je samo fizička samoća, usamljenost je duhovna samoća. Ako ste samo usamljeni... a bićete ako ste se odrekli sveta. Ako ste pobegli od sveta iz straha, bićete usamljeni, svet će vas progoniti, okruživaće vas sve vrste želja. Patićete od miliona noćnih mora, jer sve što ste napustili ne može se odbaciti tako lako.

Napuštanje je represija i ništa drugo. A što više gušite neku stvar, više vam treba da je suzbijete. I što više nastavljate da je suzbijate, to je ona jača. Provaliće u vašim snovima, provaliće u vašim halucinacijama. Ljudi, živeći u manastirima, počinju da haluciniraju, ljudi odlazeći u himalajske pećine, pre ili kasnije, više nisu u kontaktu sa stvarnošću. Počinju da stvaraju realnost po svom – privatnu stvarnost, fiktivnu realnost.

Hrišćanin će govoriti sa Hristom. U svojoj usamljenoj pećini on stvara Hrista, samo da bi mogao imati nekoga, samo da ne bude usamljen. I ti monasi su razvili mnoge metode haluciniranja. Ako gladujete, lakše dolazi do halucinacija. Telo postaje slabije, počinjete da gubite kontrolu nad stvarnošću. Što je telo slabije, veća je mogućnost za halucinacije. Ljudi u groznici, bolesti, počinju da haluciniraju. Potpuno isto pravilo: mučenje tela, slabljenje tela, izglađivanje tela, i halucinacije će biti lakše.

Možete imati Isusa Hrista, Krišnu ili Gotama Budu – veliko društvo možete imati, ali to je sve zamišljanje. Hindus nikada neće videti Hrista, a hrišćanin nikad neće videti Krišnu. Videćete samo ono u šta verujete, videćete samo ono što stvorite svojim verovanjem; to je projekcija.

Bilo bi teško to projektovati na tržnici, jer bi tamo bilo tako mnogo ljudi koji bi poricali vašu projekciju. Odveli bi vas psihijatru, mislili bi da ste poludeli. Ako počnete da govorite sa Hristom na tržnici završićete u nekoj bolnici.

Ali u himalajskoj pećini nema više nikoga, slobodni ste da kreirate šta god želite, do mile volje. Usamljenost je takav jad da čovek počne da veruje u vlastite halucinacije, da ima društvo. Ali to je ludilo.

Sa jedne strane je osoba, svetovna osoba, koja je pokušala da nađe ljubav bez slobode i nije uspela. Njen život nije ništa do dugo, dugo ropstvo mnogim, mnogim ljudima, mnogim, mnogim stvarima. Ona je okovana, telom, umom i dušom; nije slobodna ni za najmanji pokret. To je jedan neuspeh, većina čovečanstva je uhvaćena u toj krajnosti.

A nekolicina beži iz sveta: videći bedu, oni počinju da tragaju za drugom krajnošću – slobodom, mokšom , nirvanom. Ali postaju neurotični, psihotični, počinju da žive u vlastitim snovima. Samoća je tolika da moraju da stvore nešto sa čime bi bili.

Oba ova ekstremna pokušaja su bezuspešna. Stoga čovečanstvo stoji na raskršću. Kuda ići? Prošlost je krajnje neuspela. Svi napori koji su bili preduzeti u prošlosti, pokazali su se pogrešnim, vodili su u ćorsokak. Kuda sada ići, šta raditi?

Atiša ima jednu važnu poruku da vam da. To je poruka svih buda, svih prosvetljenih ljudi na svetu. Oni kažu: Ljubav i sloboda nisu odvojene stvari, ne možete da birate. Ili ćete imati oboje, ili ćete morati da odbacite oboje. Ali ne možete da birate, ne možete imati jedno.

Ljubav je periferija, sloboda je središte.

Čovek mora da napreduje u tako osetljivom balansu, u kome ljubav i sloboda mogu da cvetaju zajedno. I to mogu, jer se kod nekoliko retkih pojedinaca to dogodilo. I ako se to dogodilo samo jednom pojedincu, u celoj istoriji, to se može dogoditi svakom ljudskom biću. To je vaš potencijal, vaše urođeno pravo.


Poslednji izmenio Shade dana Pon Feb 04, 2013 12:22 pm, izmenjeno ukupno 1 puta












Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Leptir10
...
Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Shade Pon Feb 04, 2013 12:16 pm






Meditacija je balans.

Meditacija je ptica sa dva krila: sloboda i ljubav.

Moj napor u ovom polju buda jeste da vam dam oba krila: budite puni ljubavi i budite slobodni, imajte ljubav i ne budite posesivni. Budite slobodni, ali nemojte postati hladni; ostanite topli, topli od ljubavi.

Vaša sloboda i vaša ljubav treba da rastu ruku pod ruku, u dubokom zagrljaju, u jednoj vrsti plesa, pomažući jedna drugu. I tada je rođen potpun čovek, koji živi u svetu i uopšte nije od sveta. Onda je rođen čovek u kome se sreću suprotnosti, sjedinjuju i postaju komplementarne; onda je čovek bogat. Samo voleti bez slobode je osiromašenje, ili samo biti slobodan bez ljubavi jeste živeti usamljeno, tužno, u tami. Sloboda je potrebna za rast ljubavi, ljubav je potrebna da biste uzgajali slobodu.

Moj sanjasin treba neprestano da se seća da ne bira između ova dva. Oboje treba zajedno da se apsorbuju, zajedno da se svare. Ljubav treba da postane vaša periferija, vaša akcija, a sloboda treba da postane vaše biće, vaše središte, vaša duša.

Prva izreka:

Treba da nađete slobodu na oba načina, ispitivanjem i istraživanjem.

Ima tri vrste slobode, i treba ih dobro razumeti. Prvo je sloboda od, drugo je sloboda za, i treće je samo sloboda – ni od ni za. Prvo, sloboda od, jeste reakcija. Orijentisana je na prošlost; borite se protiv prošlosti, želite da je se oslobodite, opsednuti ste njom.

Psihoanaliza pokušava da vam pruži tu slobodu, slobodu od – od prošlih trauma, rana iz detinjstva. Primalna terapija je u osnovi zasnovana na prošlosti. Treba da se vratite unazad da biste se oslobodili prošlosti, treba da doprete do prvog primalnog krika, onda ćete biti slobodni. Zato sloboda znači – za primalnu terapiju, za psihoanalizu i druge terapije – da prošlost treba da se odbaci. Treba da se borite sa njom, treba nekako da uredite da se razrešite prošlosti; onda ćete biti slobodni.

Dokle god je u pitanju ta sloboda, Karl Marks i Sigmund Frojd nisu u suprotnosti; slažu se. Karl Marks kaže da čovek treba da se oslobodi prošlosti, svih prošlih socijalnih struktura, ekonomskih struktura. Njegov pristup je politički, Frojdov pristup je psihološki, ali oba su zasnovana na ideji slobode od.

Sve političke reforme su reakcije – a kada reagujete, nikada niste slobodni. To treba da se razume. To samo daje izgled slobode, ali to nikada nije istinska sloboda. Iz reakcije, potpuna sloboda nije moguća. Iz reakcije, istinska sloboda nije moguća. A samo potpuna sloboda je istinska sloboda.

Možete da idete protiv prošlosti, ali u samom stavu protiv nje uhvaćeni ste na zadnjim vratima. Zato se dešavalo ponovo, i ponovo, da sa kim god ste se borili, postali ste kao on. Birajte svoje neprijatelje vrlo pažljivo, jer ćete biti njima određeni! Očigledno, boreći se protiv njih, moraćete da naučite njihove strategije. Moraćete da naučite njihove taktike, moraćete da naučite njihove načine. Polako, polako, neprijatelji postaju vrlo slični – sličniji od prijatelja.

To se desilo u sovjetskoj Rusiji... Kada je došla revolucija i komunisti promenili celu socijalnu strukturu, car je bio ubijen, i došlo je do čudne pojave. Ljudi koji su ubili cara postali su veći carevi nego sam car. Josif Staljin se pokazao daleko strašnijim od Ivana Groznog. Ivan nije ništa u poređenju sa Staljinom.

I to je prirodni fenomen. Uopšte ne krivim Josifa Staljina, mogu da razumem šta se u stvari dogodilo. Ako se borite sa carom morate da naučite njegove načine, i dok dođete do pobede postali ste tako vešti, tako efikasni, to su postali vaši načini. Počinjete da primenjujete isto na svoje neprijatelje. Zbog toga je svaka revolucija propala. Osobe se promene, ali struktura ostaje ista, jer je ideja o slobodi od u osnovi pogrešna.

Druga ideja je sloboda za; ona je orijentisana na budućnost. Prva je politička, druga je više poetska, vizionarska, utopijska. Mnogi ljudi su to takođe pokušali, ali to takođe nije moguće, jer orijentisani na budućnost ne možete da živite u sadašnjosti. Ne živite u prošlosti, ne živite u budućnosti, treba da živite u sadašnjosti.












Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Leptir10
...
Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Shade Pon Feb 04, 2013 12:17 pm






Vizionari samo maštaju.
Lepe utopije su zamislili, ali te utopije nikada nisu postale stvarnost. Ne mogu da postanu stvarnost.

Ako reagujete na prošlost, određeni ste prošlošću. Ako zaboravite prošlost i pogledate u budućnost, i dalje vama upravlja prošlost, samo toga niste svesni. Gledajući u budućnost sanjate lepe snove, ali oni ne mogu da promene stvarnost. Stvarnost ostaje ista; a snovi su vrlo neefikasni, impotentni.

Prvo, sloboda od, jeste reakcija. Drugo, sloboda za, jeste revolucija. Treće, samo sloboda, jeste pobuna. Orijentisana je na sadašnjost. Prvo je politička, drugo je poetska, treće je mistična, religiozna.

Šta mislim kada kažem "samo sloboda"? Ni za ni protiv, bez prošlosti, bez budućnosti, samo sada ovde, samo živeti iz trenutka u trenutak bez ideologije, bez utopije.

Pravi sanjasin, pravi mistik, nije protiv prošlosti, nije za budućnost. On je potpuno apsorbovan u sadašnjosti da nema vremena, nema energije, za prošlost i budućnost. Tako se rađa pobuna.

Pobuna je najlepša pojava na svetu. Buda je buntovnik, to je i Isus; Atiša je buntovnik, kao i Kabir. To su buntovnici. Nećete ih razumeti ako mislite o njima kao da su bili revolucionari; nisu bili. Nisu bili ni reakcionari. Njihova orijentacija je potpuno drugačija, njihova orijentacija je sada, ovde. Oni ne žive ni za kakav ideal, i ne žive protiv bilo kog ideala. Oni nemaju nikakve ideje; u njihovoj svesti ne postoji nikakva ideologija. Oni su samo u čistoti ovog trenutka... oni to žive, uživaju u tome, pevaju, plešu. I kada sledeći trenutak dođe, oni žive sledeći trenutak sa istom radošću, sa istim veseljem. Oni se kreću iz trenutka u tren, oni ne planiraju unapred.

Zbog toga se na Istoku, gde su mistici bili velika sila, nije dogodilo ništa kao komunizam. Ideja je zapadna, ne može se zamisliti da se ta ideja dogodi u istočnoj svesnosti. I ništa kao futurističke utopije – Morova utopija ili druge utopije, ima tako mnogo socijalista utopista – nije se ni tako nešto dogodilo.

Ali nešto sasvim drugačije se dogodilo: Buda, jedan Atiša – pojedinci koji žive iz trena u tren, u tako čistoj radosti da je njihova radost zarazna. Ko god dođe u kontakt sa njima je savladan, počinje da gleda na stvarnost novim očima. Oni vam daju novi uvid u sada i ovde. To je "samo sloboda". Meditirajte o tome.

Nema potrebe ni za nekom psihologijom, i zato se psihologija nije dogodila na Istoku. Nema potrebe da se ide u prošle traume; u stvari, čak i ako odete u prošle traume nikada niste slobodni od njih. Možda počnete više da podnosite, više da razumete, ali nikada niste slobodni od njih.

Šta god osnivač primalne terapije, Artur Džanov, kaže o postprimalnom čoveku, on nije bio u stanju da stvori jednog jedinog postprimalnog čoveka. On sam nije postprimalan čovek. Potpuno slobodan od prošlosti, potpuno slobodan od rana iz prošlosti – to nije moguće. Na način na koji je to uradila psihoanaliza i slične terapije, to nije moguće. Nema prošlosti. Od čega pokušavate da se oslobodite?

U stvari, pod uticajem harizmatskih psihoterapeuta možete početi da stvarate prošlost prema njima. To se digađa: ako odete frojdovcima stvarate frojdovsku prošlost, ako odete jungovcima, stvarate jungovsku prošlost. Sada je to dobro poznata činjenica: da pacijenti počinju da stvaraju, fantaziraju, prošlost kakvu terapeuti očekuju. Jungovi pacijenti počinju da odlaze u prošle živote vrlo lako i počinju da iznose velike misterije, ezoterično, okultno. To se nikada nije desilo nijednom Frojdovom pacijentu. Frojdovi pacijenti iznose ono što Frojd očekuje: libido, seksualne fantazije, neobične seksualne fantazije, incest i sve vrste seksualnih povreda. One nikad ne izlaze na površinu u jungovskoj psihoterapiji. Primalni pacijenti počinju da puštaju krikove koji ne moraju imati nikakvu realnost.

Ali ljudi su jako susretljivi: ako im date neku ideju, oni su, prema vama, obavezni da je ispune. U stvari, pacijent počinje da se oseća jako samilosno prema terapeutu – on tako naporno radi, jadni drugar – tako da pre ili kasnije počinje da izlazi u susret. Sada ima na stotine psihoterapeuta na Zapadu, i svaki psihoterapeut postaje uveren da je on u pravu. Njegovi pacijenti ga obmanjuju. I isti pacijenti idu drugom psihoterapeutu i obmanjuju i druge takođe. Pacijenti igraju veliku igru, i to se dešava nesvesno.

Um je tako širok, uvek možete da izaberete nekoliko fragmenata koji će zadovoljavati određenu filozofiju, određenu psihologiju, određenu terapiju. Čovek je ogroman kontinent, čovek nije mala pojava. Može sadržati mnogo Frojdova, mnogo Jungova, mnogo Adlera. I uvek možete da odaberete – ima tako mnogo toga u vama da uvek možete da nađete načina da odaberete određene fragmente koji se uklapaju sa terapijom kroz koju prolazite.

Istok nije stvorio ništa kao komunizam, i nije stvorio ništa kao psihoanaliza, iz određenog razloga. Razlog je što mistik ne pokušava da se oslobodi prošlosti, mistik ne pokušava da bude slobodan radi nečeg u budućnosti. Mistikov napor za slobodom, koju on naziva , mokšom , potpunom slobodom, nema ništa sa onim čega više nema. Njegovo celo interesovanje je ovaj trenutak, ovaj mali kristalno čisti trenutak.

I biti u ovom trenutku znači biti u meditaciji.

Biti potpuno u ovom trenutku znači biti u meditaciji.


I kad se desi meditacija videćete da dva krila rastu u vama: jedno će biti od ljubavi – Atiša to zove samilošću – drugo će biti od slobode. I počeće da rastu zajedno. To donosi ispunjenje. Nema gunđanja, nema žaljenja. Atiša je u pravu; on kaže:

Sada, čak i kad umrem, neću žaliti.

Život je bio ispunjenje. Spoznao sam njegove tajne. Voleo sam, živeo u slobodi, saznao sam sve što je bilo potrebno da se bude zadovoljan. Krajnje sam ispunjen. Život je bio plodonosan. Život nije bio traćenje, bio je neprestano bogaćenje, i cvetao sam i lotos se otvorio.

Umreti sa svojim unutrašnjim lotosom potpuno rascvetalim, umreti u ljubavi, u slobodi, dokaz je da je čovek spoznao život, dokaz je da je čovek stvarno živeo. Svi drugi samo prolaze kroz prazne kretnje; one nisu život.












Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Leptir10
...
Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Shade Pon Feb 04, 2013 12:17 pm








Treba da nađete slobodu na oba načina,
ispitivanjem i istraživanjem.

Kako naći tu slobodu? Kako naći to suštinsko jezgro svoga bića? To se dešava u meditaciji. Atiša naziva meditaciju "svesnost". A svesnost treba da se razvije; ona je u vama samo seme, može postati drvo. I on sugeriše da bi dve stvari bile od pomoći: jedna je ispitivanje, a druga je istraživanje.

Ispitivanje znači: nikada ne dozvolite bilo čemu da prođe kroz vaš um a da to pomno ne posmatrate. Priča se da je Sokrat rekao da je život bezvredan ako niste živeli ispitivajući. Jedan život bez ispitivanja je bezvredan život.

Ispitivanje je prvi korak: postati oprezan prema onome što prolazi kroz vaš um. A tamo je neprestan saobraćaj – tako mnogo misli, tako mnogo želja, tako mnogo snova prolazi. Treba da budete pažljivi; treba da ispitate svakog i sve što prolazi kroz um. Nijedna jedina misao ne bi trebalo da prođe nesvesno, jer to znači da ste spavali. Posmatrajte sve više i više.

I drugi korak je istraživanje. Prvo posmatrajte, ispitajte, a onda počnite da gledate u korene. Zašto se određena stvar dešava ponovo i ponovo? Postajete ljuti ponovo i ponovo: istraživanje će vam jednostavno pokazati da ljutnja dođe i ode. Istraživanje će vam pokazati korene ljutnje, odakle dolazi – jer ona može biti, to je gotovo uvek tako, ljutnja je simptom nečeg drugog što je skriveno. To može biti da se vaš ego oseća povređenim i vi se ljutite, ali ego se čuva skrivajući se iza. To je kao koren drveća: vidite lišće ali ne vidite korenje.

Ispitivanjem videćete drveće, istraživanjem videćete korene. A transformacija je moguća samo kada vidite korene. Iznesite korene na svetlo i drvo počinje da umire. Ako možete da nađete koren svoje ljutnje, iznenadićete se kad ljutnja počne da nestaje. Ako možete da nađete koren svoje tuge, bićete ponovo iznenađeni.

Prvo ispitajte šta je neprestano tu u vašem umu, šta se ponavlja ponovo i ponovo. Vi nemate mnogo misli. Ako pomno ispitate, videćete da imate samo nekoliko misli koje se iznova javljaju, ponovo i ponovo – možda u novim oblicima, novim bojama, novoj opremi, novim maskama, ali imate samo nekoliko misli.

I ako uđete pomno u to bićete iznenađeni: imate jednu osnovnu misao.

Gurđijev je imao običaj da kaže svojim učenicima: "Prvo pronađite svoju glavnu osobinu". A svaka osoba ima glavnu osobinu – to može biti pohlepa, može biti ljutnja, može biti seks, ljubomora, može biti nešto drugo. Otkrijte šta je vaša glavna osobina, šta je centar oko koga se kreću sve vaše misli i sva raspoloženja. Ako možete da nađete centar, našli ste koren.

I čudo je da, kada je koren jednom pronađen, ne morate da ga sečete, isečen je samim pronalaženjem. To je unutrašnja tajna transformacije.

Posmatrajte: ponovo i ponovo postajete tužni. Iznenada niotkuda... sve je išlo dobro, i nešto je kliknulo i vi ste postali tužni. I ponovo, to je otišlo, i do večeri se vratilo, i tako dalje, i tako dalje. Zašto se to dešava?

Prvo ispitajte, onda istražite. Ispitivanjem i istraživanjem u vama će biti rođena osobina zvana svesnost. Kada je jednom svesnost tu, vi imate mač koji može da saseče sve korene svih bolesti. I kada je jednom svesnost rođena, polako, polako izlazite iz prošlosti i budućnosti, i ulazite u sadašnjost. Postajete prisutniji u sadašnjosti. Dostižete do svesnosti koja nikada nije bila; postajete svetlosni. I u tom prisustvu, kada možete da osetite trenutak kako prolazi, sva vaša čula će postati tako čista, tako osetljiva, tako čulna, tako oprezna i živa da će ceo život dobiti novi intenzitet. Dospećete do velikog užitka. Svet će biti isti, a opet neće biti isti: drveće će izgledati zelenije, ruže crvenije, ljudi više živi, lepši – isti svet, i obluci na obali počinju da izgledaju kao dijamanti i smaragdi.

Kada je svesnost vrlo, vrlo duboko zasnovana, kada ste prisutni u sadašnjosti, postižete psihodeličnu viziju života. Zato mistici govore o tako velikoj lepoti, a vi je ne nalazite. Mistici govore o neizmernom slavlju koje se odvija, a vi nigde ne vidite nikakvo slavlje. Mistici govore o velikoj muzici, ali vi ne čujete nikakvu muziku.

A mistici su u pravu – velika muzika prolazi, ali vi ste gluvi. Velika lepota je svuda naokolo, ali vi ste slepi. Cela egzistencija slavi upravo ovaj trenutak, jednako kao što je slavila i kad je Atiša bio živ. Postojanje je proslava.

Ali vaše srce je mrtvo. Samo vaše fizičko srce kuca, vaše duhovno srce uopšte ne funkcioniše. A bez njega nećete moći da vidite slavlje života. Kako možete osetiti zahvalnost Bogu ako ne vidite dar? Za šta da budete zahvalni? Možete samo da budete puni pritužbi, žalbi, zamerki. Možete samo da se ljutite na postojanje. Zašto ste stvoreni, zašto ova patnja? Vidite samo patnju, jer vaše oči mogu da vide samo patnju. Inače, postojanje je blagodat, bagoslov.












Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Leptir10
...
Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Shade Pon Feb 04, 2013 12:18 pm




Druga izreka:

Ne hvališite se.

Atiša je zaista divan, vrlo telegrafski. Njegove izreke izgledaju kao da je do njih došao kvantnim skokovima, izgledaju nepovezane. Nisu; postoji jedna unutrašnja veza – jer kad vam se desi ta psihodelična vizija, počećete da se hvališete. Kada vam se dogodi ta svesnost, poslednji, ali jedan napad ega obavezno će se desiti. To je neizbežno. Počećete da se osećate više svetim od drugih. Počećete da se krećete kao svetac, počećete da osećate, da pokazujete da niste običan smrtnik, da ste neobični, da niste od ovoga sveta, da ste onostrani.

I mada su sve ove stvari tačne, Atiša kaže: Molim vas, ne hvališite se. On ne kaže da lažete. Sve te stvari su tačne; kada se dogodi svesnost, čuda počinju da se dešavaju. Svaki trenutak postaje takvo čudo, i počinjete da se dižete visoko, počinjete da postižete nove vrhunce u svemu. Šta god da uradite postaje takva radost, i gde god da krenete, život izgleda tako božanski. I vi takođe možete da vidite, da gde god da krenete vi donosite određenu svetost tom mestu. Nisu to laži; to se dešava. Ali ako počnete da se hvališete, sve te stvari će nestati, jer je ego ušao na tako suptilan način, i vi niste mogli to da ispitate i niste mogli to da istražite.

Ego će jahati sada na vašem duhovnom iskustvu. Čovek sada treba da bude vrlo oprezan. Nemeditant može da bude bezbrižan – on može podneti da bude bezbrižan, jer nema šta da izgubi. Ali meditant ne sme biti nepažljiv, on ima mnogo da izgubi. Tu su sada blaga i ona mogu biti izgubljena za sekund.

Kada počnete da se pomerate na više planove možete lako da padnete – i pad će biti velik. Ako padnete hodajući ulicom nema mnogo opasnosti, ali ako padnete sa Everesta to je vrlo opasno, možda ne preživite.

Zato oni koji počnu da se kreću svetom meditacije moraju da nauče da budu jako pažljivi. Staza je uska, i sam kraj staze je veliki ambis. Jedan pogrešan korak i pašćete – i biće to težak pad. Može potrajati godinama ili životima da dospete ponovo do iste visine. I ako padnete jednom sa određenog mesta, to postaje vaša navika.

Moje je viđenje: da meditanti uče navike da uvek padaju sa određenog stadijuma zato što, kad god je to stanje ponovo tu, oni padnu. Veliki napor je potreban da se to ponovo dostigne, ali sada to postaje tačka gde um iznenada preduzima pogrešan korak, po navici, mehanički. Zato je bolje biti pažljiv kada prvi put idete naviše, tako se nikakve navike padanja ne stvaraju u vama.

Ne hvališite se.

Ne treba govoriti o duhovnim iskustvima. Ako u vama naraste velika potreba da govorite o tome možete ići svome majstoru. U tome nema opasnosti, jer deljenje sa majstorom je uvek od pomoći. Kao prvo, šta god iznesete pred majstora on će učiniti da osetite da to nije ništa: "Ne budi glup, to je samo glupost. Zaboravi sve o tome." Čak i ako mu iznesete nirvanu, reći će: "To nije ništa – izbaci to! Ostavi to gde si ostavio svoje cipele" – čak i nirvanu!

To je jedna od tajni majstora u njegovom radu sa učenikom. Nikada vam neće uzvratiti, nikada neće reći: "Divno! Ti si tako uzvišen, postigao si!"

Drugo, on će uvek učiniti da budeš svestan da su iskustva, ma koliko lepa, i dalje iskustva. Stvarno nije ono što je doživljeno, već onaj koji doživljava. On će uvek da ističe svedoka, unutrašnju subjektivnost, a ne objekat.

Neko vidi uzvišeno svetlo – i to je zaista velika radost kada vidite unutrašnje svetlo. Ne hodate po zemlji; tako ste ushićeni da gubite težinu, gravitacija više ne deluje na vas. Osećate kao da, ako želite, možete da letite.

Ali ako odete majstoru on će reći: "Pa šta? To se dešava svakome. To nije ništa posebno, drugi to rade mnogo bolje. To je samo jedno iskustvo, a iskustvo znači nešto spoljašnje. Seti se iskušavaoca, seti se onoga ko doživljava svetlo. Ti nisi to: ti si svedok toga. Da, tu je svetlo, ali ti nisi to. Ti si onaj ko je video svetlo. Seti se posmatrača."

Majstori su jako vešti u povlačenju za noge. Možete da stojite naglavačke, a oni će vas povući za nogu i pašćete ravno na zemlju. I sledeći put kada se desi neko veliko duhovno iskustvo, plašićete se čak i da odete majstoru da mu za to kažete. To je vrlo bitno.

I treće: može vam se dogoditi da ako o nekim stvarima govorite, ako počnete da ih pokazujete, energija koja je potrebna da ih negujete počne da odlazi u njihovo pokazivanje.

Seme treba da bude skriveno u tlu. Ne treba da bude stalno iznošeno napolje; ako ga iznesete napolje ubićete ga. I ta duhovna iskustva su kao veliko seme. Učenik treba da uči veštinu čuvanja tajne. To je jedan od zaista suštinskih delova boravka uz majstora: sposobnost da se sačuva tajna.

Čuo sam: čovek je tragao za majstorom koji je postigao najvišu tajnu. Išao je mogima, ali bi na kraju bio frustriran, razočaran. Onda je čuo da daleko, duboko u bespuću, postoji jedan starac koji je postigao najvišu tajnu, ali ga je teško nagovoriti; on ne prihvata lako učenike.

Čovek je bio izazvan. Prodao je sve što je imao i otputovao u pustinju. Trebalo mu je tri godine da stigne tamo. Krajnje umoran, iscrpljen od cele potrage... mnogo puta je odlučivao da krene nazad, ali to je bilo protiv njegovog ega, ega tragaoca – "Šta će reći ljudi? Kod kuće će se smejati i reći će: 'To smo ti pre rekli!'"

Tako da je istrajao, i konačno stigao. Da, starac je imao nešto; to je bilo tako očigledno, bilo je tako vidljivo. Viđao je mnoge majstore, ali sve lažni, hokus-pokus; ovaj čovek je imao nešto. Pogledao je starca u oči i video takvu dubinu kakvu nikada nije video.

Starac je sedeo pod drvetom, i vibracija oko drveta je bila tako velika da je čovek bio savladan. Počeo je da se oseća opijenim. Pao je pred starčeva stopala i rekao: "Došao sam da nađem najvišu tajnu. Možeš li mi je reći?"

A majstor reče: "Onda tri godine treba da ćutiš, nijedna reč ne sme biti izgovorena. Služi mi tri godine u apsolutnoj tišini. Ako možeš to da uradiš, onda ti mogu reći tajnu, jer tajna treba da bude sačuvana kao tajna . Ako možeš da održiš ćutanje tri godine, to će biti dokaz da si sposoban da zadržiš nešto u sebi."

Čovek se složio. Te tri godine su bile zaista duge, skoro kao tri života... pustinja, nikoga više, samo taj starac, i tišina – tišina pustinje, tišina starca, i tri godine. Izgledalo je kao da je mnogo, mnogo godina prošlo. Kada se navršilo tri godine, čovek upita: "Sada, gospodine, tri godine su navršene. Recite mi tajnu."

Majstor reče: "Sada moraš da mi obećaš da nikada nećeš ovu tajnu nikome reći – nikad, nikad. Potrebno je potpuno obećanje."

Čovek reče: "Obećavam, obećavam vam, obećavam Bogu, svim svojim srcem, da nikada nikome neću otkriti tajnu."

Onda starac poče da se smeje. Reče: "To je dobro. Pa šta misliš, ako ti možeš čuvati tajnu celog života, da ja ne mogu? To je obećanje koje sam dao mom majstoru: ne mogu da je otkrijem! Ali reći ću ti jednu stvar", reče. "Isto mi se desilo sa mojim majstorom. Tri godine sam ćutao, i bilo mi je dugo kao što je bilo i tebi. I onda je došao dan, i bio sam mnogo srećan što sam ćutao tri godine. Desila se potpuno ista stvar! Pitao sam ga za tajnu i on je rekao: 'Obećaj da nikada nećeš nikome otkriti tajnu'. Obećao sam, i on se smejao kao što sam se i ja smejao, i rekao: 'Pa šta misliš, ako ti možeš čuvati tajnu celog života, da ja ne mogu?'"












Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Leptir10
...
Shade
Shade
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 10711
Pridružila/o se : 13.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Osho-prosvetljeni mistik - Page 2 Empty Re: Osho-prosvetljeni mistik

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 3 Prethodni  1, 2, 3  Sledeći

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu