Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


arapska kuhinja - Arapska kuhinja Malooo10







Join the forum, it's quick and easy

Femme


Dobrodošli

Ako već niste registrovani, učinite to, jer samo tako ćete moći da se družite sa
nama i koristite sve pogodnosti člana, veći broj tema je dostupan samo registrovanim korisnicima.
Ukoliko ne budete aktivni deset dana od dana registracije, vaš nalog će biti trajno ukinut.

Prijatan boravak na Femme forumu


arapska kuhinja - Arapska kuhinja Malooo10





Femme
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Arapska kuhinja

5 posters

Ići dole

arapska kuhinja - Arapska kuhinja Empty Arapska kuhinja

Počalji od ivonka Uto Nov 13, 2012 3:08 pm


Pod Arapskom kuhinjom podrazumjevamo zemlje; Maroko, Egipat, Tunis, Sirija, Liban i Jordan.

Arapska kuhinja se ogleda pre svega u misterijoznoj vještini sjedinjavanja začina različitih okusa i mirisa.
Najpoznatiji začin arapske kuhinje,a ujedno daleko poznat i kod nas je menta, metvica.
Arapi također pri pripremi svojih jela koriste i esencije limuna, naranče, koriste još i jestivo cvijeće kao što su geranijum, narančin cvijet i latice ruža.
U arapskoj kuhinji upotrebljavaju još sve praškaste začine Dalekog i Bliskog istoka, među kojima je i filfil - izuzetno ljuta papričica u prahu koja se koristi za pripremu harise (slično našem ajvaru), a stavlja se i u druga jela među kojima je i napoznatije jelo kuskus.


Među poznate arapske začine možemo još da ubrojimo i kurkuma - začin narandžaste boje, a ukus mu je sličan džumbiru (ingwer) i šafranu. Tu je još i kumin, kim, kiml ili kamoun koji se dodaje paprikašima, sosevima i juhama.
Od mesa arapi najviše koriste ovčetinu i ribu, a nacionalno jelo je prije svega kuskus, zatim humus - umak koji izvanredno prati pećeno meso, te kebab meso nabodeno na ražanj koji se peče okomito u komadu i oštrim nožem se reže samo vanjski pećeni sloj.
Marokanska kuhinja

Dolaskom u marokansku kuću velika je čast i izuzetan doživljaj zbog bogatstva kuhinje.
Objed najčešće započinje sa slanom tortom nadjevenom piletinom ili guščijm mesom zvane pastilja, i za koje se nižu raznovrsna jela i poslastice, među kojim možemo istaknuti jela od ribe začinjena korijanderom, pa tajin - jelo koje je dobilo naziv po poslužavniku u kojem se služi. Zatim meshui - ovčetina na ražnju. Posle duge obavezne pauze služi se voče ili slatki kuskus kao desert i nezaobilazni čaj od majčine dušice ili preslatkim čajem od badema.

Egipadska i kuhinja u Tunisu

Kuhinja ove u Tunisu i Egiptu se ne razlikuje puno od kuhinje koja dolazi iz Maroka.
U ovim kuhinjama se koristi najviše crni sljez i meso deve.

Sirijska, libanonska i jordanska kuhinja

Ove zemlje se smatraju rajskim vrtom Bliskog istoka. Ovo područje bogato je voćem, povrćem i žitaricama.
Baš zbog toga ljudi su pokazali največu vještinu načinom prehrane zrnjem, sjemenjem i integralnim žitaricama.
Od mesa se najviše jede ovčetina i to posebno kebab. Jela se spremaju s maslinovim uljem ili rastopljenim maslacom.
Koriste se najrazličitiji začini i tahine-sezamovo ulje koje jelima daje specifičan ukus i aromu.
Nacionalno piće je rakija od biljke anis, koje se zove arak.
U velikim količinama se jedu sjemenke bundeve, bademi, pistaći, leblebije, te povrće iz turšije (teglice, ukiseljeno mješano povrće), masline.
Umesto žlice u ovim zemljama se koriste komadi kruha tj. tankih lepinjica pečenih na žaru i umešenih bez kvasca, koje se zovu pite.
ivonka
ivonka
Elita
Elita

Broj poruka : 2897
Pridružila/o se : 05.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

arapska kuhinja - Arapska kuhinja Empty Re: Arapska kuhinja

Počalji od Khallu Uto Nov 13, 2012 10:31 pm

a sad daj recept za jelo koje si pravila.
ja jako volim egzoticna jela i ukuse pa cesto kombinujem zacine i uvek volim da probam nesto novo.
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

arapska kuhinja - Arapska kuhinja Empty Re: Arapska kuhinja

Počalji od ivonka Uto Nov 13, 2012 11:47 pm

FALAFEL
Sastojci:1/2 kg skuvanih leblebija
1 velika glavica crnog luka
2 čena belog luka
1/4 šolje peršunovog lišća
1 krupno jaje
1 kašičica korijandera
1 kašičica kima
biber, so
________________________________________________________
Leblebije dobro izgnječite ili propasirajte u blenderu. Crni luk, beli luk, i peršun sitno iseckajte pa izmešajte s leblebijama i jajetom, dodajte začine i dobro umesite. Oblikujte ćufte srednje veličine i ostavite da se malo stegnu u frižideru (1-2 sata). Falafele pržite na vrelom maslinovom ulju, dok ne postanu hrskavi.

Uz to sam napravila jedan hladan sos od kiselog mleka, belog luka i mirodjije.
ivonka
ivonka
Elita
Elita

Broj poruka : 2897
Pridružila/o se : 05.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

arapska kuhinja - Arapska kuhinja Empty Re: Arapska kuhinja

Počalji od Veca Sre Nov 14, 2012 10:00 am

Ovo mi izgleda zanimljivo

TABULE-SALATA OD ŽITARICA

za 4 osobe:

75 g sitnog burgula
3 velika paradajza
3 limuna
6 stručaka nane

300 g pršunovog lišća
4 struka mladog crnog luka
6 kašika maslinovog ulja
so i biber
listovi vinove loze ili zelene salate


Ova osvežavajuća salata odlično prati letnje ručkove. Ukoliko ne možete da nabavite burgul (vrsta žita) koji se na zapadu može naći u biošpajzevima, probajte sa pešenicom.

Burgul potopite 15 minuta u hladnu vodu da omekša. U međuvremenu limunove isecite na polovine i iscedite ih. Očistite crni luk i sitno ga iseckajte. Paradajz prelijte vrelom vodom, oljuštite ga i iseckajte ga. Peršun i nanu dobro operite, odstranite stabljike, a lišće sitno iseckajte. U posudi za salate izmešajte paradajz, luk, peršun, nanu, dodajte sok od limuna, maslinovo ulje, biber, so, pa ponovo izmešati.

Pod mlazom vode operite burgul 2-3 puta, dobro ga ocedite i onda pritisnite dlanovima. Zatim dodajte i njega u salatu. Promešajte sa ostalim sastojcima. Po potrebi dodajte so i biber. Ostavite da odstoji barem jedan sat. Pre služenja operite i i obršite listove vinove loze ili zelene salate. Poređajte ih na tanjr, a na svaki stavite tabule, tako da će se listovi uvijati u fišeke i koristiti umesto pribora za jelo.
Veca
Veca
Urednica Elite
Urednica Elite

Ženski Broj poruka : 12938
Pridružila/o se : 18.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

arapska kuhinja - Arapska kuhinja Empty Re: Arapska kuhinja

Počalji od Khallu Sre Nov 14, 2012 5:00 pm

Falafel mi izgleda vrlo jednostavno za pravljenje i jako primamljivo,pa sam uskoro i ja mogla malo eksperimentisati sa arapskom kuhinjom.
ivonka,hvala na receptu i lepoj ideji arapska kuhinja - Arapska kuhinja 691383
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

arapska kuhinja - Arapska kuhinja Empty Re: Arapska kuhinja

Počalji od ivonka Sre Nov 14, 2012 8:26 pm

Mogu ti reci da ima jako ukusnih stvari, pogotovo u libanskoj kuhinji. Mi ovde u Beogradu umamo njihov restoran, pa nije problem sve to isprobati i naci recepte na netu.
ivonka
ivonka
Elita
Elita

Broj poruka : 2897
Pridružila/o se : 05.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

arapska kuhinja - Arapska kuhinja Empty Re: Arapska kuhinja

Počalji od Khallu Sre Nov 14, 2012 8:27 pm

bila sam jednom u libanskom restoranu,mislim da je na Senjaku...
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

arapska kuhinja - Arapska kuhinja Empty Re: Arapska kuhinja

Počalji od ivonka Sre Nov 14, 2012 8:29 pm

Ja mislim da ima najmanje dva, ja znam za onaj na Vracaru.
ivonka
ivonka
Elita
Elita

Broj poruka : 2897
Pridružila/o se : 05.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

arapska kuhinja - Arapska kuhinja Empty Re: Arapska kuhinja

Počalji od male Pon Jan 06, 2014 12:55 pm

Moj blizak prijatelj je arapin. Jordanac. Od arapskih jela sam jeo (i spremao) humus i punjeno nešto. Pod "nešto" smatram jela slična punjenoj paprici, ali je punjen luk, paradajz i sl. Ostalo nisam probao jer ovaj moj jede samo meso. arapska kuhinja - Arapska kuhinja 751514
male
male
Član za primer
Član za primer

Muški Broj poruka : 2431
Pridružila/o se : 02.11.2011

Nazad na vrh Ići dole

arapska kuhinja - Arapska kuhinja Empty Re: Arapska kuhinja

Počalji od Khallu Uto Sep 23, 2014 10:21 pm

male,daj recept za humus.
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

arapska kuhinja - Arapska kuhinja Empty Re: Arapska kuhinja

Počalji od male Uto Sep 23, 2014 11:14 pm

Potopiš sirove leblebije uveče. Recimo pola kilograma. Uzmi dovoljno veliku šerpu i sipaj puno vode jer kvalitetne leblebije nabubre x2 do x3. Ujutru prospi vodu, nalij drugu (opet hladnu) i kuvaj da ključa sat i po. Videćeš da je to-to kada leblebije počnu da "svlače" opnu.
Ostavi da se ohladi sa sve čorbom.
Ispasiraj ili samelji leblebije. Ja koristim blender. Dodaj koliko moraš čorbe da bi mogla da samelješ, ali ne preteruj da ne bude retko. Na tu količinu sipaj sok od jednog dobrog limuna, dve supene kašike taana, punu kafenu kašičicu soli.
Arapi vole da humus sipaju u tanjir a preko njega sipaju pržen sudžuk sa sve masnoćom. Ili neko meso. Sasvim je OK da se jede i sa zrelim sirom.
Da se ne prevarite: To je količina da kao prilog jede 10 ljudi. Kao i krompir pire, recimo. Zato za porodični ručak spremite 200-250g.
male
male
Član za primer
Član za primer

Muški Broj poruka : 2431
Pridružila/o se : 02.11.2011

Nazad na vrh Ići dole

arapska kuhinja - Arapska kuhinja Empty Re: Arapska kuhinja

Počalji od Khallu Sre Sep 24, 2014 12:05 pm

hvala male.ja sam humus jela gotov tj kupljen i mazala na hleb jer je bas bio cvrst,kao pasteta.taj mi se i nije bas svideo,pa cu se potruditi da ga licno napravim.
Khallu
Khallu
Urednica
Urednica

Ženski Broj poruka : 18894
Pridružila/o se : 15.11.2010

https://femme.darkbb.com/

Nazad na vrh Ići dole

arapska kuhinja - Arapska kuhinja Empty Re: Arapska kuhinja

Počalji od Maja Čet Sep 25, 2014 6:43 pm

Toliko ste me izprovocirali sa leblebijama i hummusom da sada znam šta su vam leblebije (čičerika)

Pogledala sam recept na netu i danas napravila hummus. NIsam kuvala čičeriku nego sam je stavila iz konzerve.

Pomešala sam je sa
sokom jednog limuna
2 kašičice lista peršuna
2 češnja belog luka
umesto soli sam joj dodala sos od soje

ostavila sam malo gušće. Mmm ukusno

stavila sam u malu teglicu i u frižider. Nego koliko to može da stoji u frižideru jer sumnjam da će ovi moji hteti to i da probaju
Maja
Maja
Elita
Elita

Ženski Broj poruka : 4128
Pridružila/o se : 21.03.2012

Nazad na vrh Ići dole

arapska kuhinja - Arapska kuhinja Empty Re: Arapska kuhinja

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu